Zlomené květiny

• USA Broken Flowers (více)

Don Johnston (Bill Murray) je zapřisáhlý starý mládenec, jehož právě opustila jeho poslední láska Sherry. Nedá se tím vyrušit, odhodlán dál trávit čas své předčasné penze před televizí. Když ale dostane záhadný dopis, naznačující anonymně, že s některou z četných bývalých lásek má dospělého syna, je nucen přece jen se zamyslet nad minulostí. Poháněn spíš svým sousedem a kamarádem Winstonem, který si rád hraje na detektiva, než vlastní zvědavostí, vydá se nakonec Don pátrat, která z jeho někdejších milenek by mohla být autorkou dopisu a matkou jeho syna. Jediné stopy jsou růžová barva dopisu a psací stroj, na němž byl napsán. Postupně se setká se čtyřmi ženami, které něco znamenaly v jeho životě (Sharon Stoneová, Frances Conroyová, Jessica Langeová a Tilda Swintonová), ale žádná v něm neprobudí víc než trochu nostalgie. Nicméně ho všechna tato setkání konfrontují s jeho minulostí i přítomností. (oficiální text distributora)

LeoH

Navzdory veškeré legraci v podstatě dost smutné až existenciální drama vyprávěné po jarmuschím způsobu kdesi pod povrchem, tak, že máte chuť se na to honem podívat ještě jednou a zachytávat další střípky. Dovolil bych si podotknout, že při vší úctě k Murrayho půvabně minimalistickému projevu je tu jeho herectví jenom tím nejnápadnějším z více dobře sladěných nástrojů v rukách pana režiséra. ()

Doudis19

Ačkoli role smutného klauna je pro Billa Murrayho osudovou záležitostí, v tomhle jen místy uhrančivém snímku Jima Jarmusche sám na všechno nestačí. Nudných rádoby poetických záběrů až příliš a naprosto matoucí a nic neřešící konec spíše rozčílí, než aby podtrhl poselství zamýšlící se nad pojmem samoty. ()

vik

Jarmusch zcela naplnil moje očekávání - všechno naprosto v mých představách režisérova stylu. Ten pro mě představují jeho celovečerní filmy z let 1983-89, případně i Ghost Dog, se kterými mají Broken Flowers společnou právě charakteristickou rozvláčnělost vyprávění. Jisté paralely se dají najít i s Night on Earth (především ta povídkovost -- čtyři ženy). Nepřehlédnutelný výkon předvedl Jeffrey Wright, jehož postava měla šťávu, komičnost, zkrátka docela zajímavý, ale uměřenější zástup za Benigniho :) Co se týká Murraye, tak ten odvedl standardní výkon, svoji klasickou hereckou postavu, ne nepodobnou té z Coffee and Cigarettes nebo Life Aquatic (a já si cením herce především na základě jeho schopnosti proměnit svoji osobu v rámci různých scénářů). Tím ale nechci říct, že Murray byl špatný, spíš jen zatuchlý. Přesto mně „nový Jarmusch“ nezklamal. ()

Magneto

Moj prvý film od Jarmuscha...Kinematograficky je to dosť biedne,ale téma filmu je zaujímavá a zasiahne človeka viac ako sa na prvý pohľad može zdať.Bill Murray a jeho minimalistický herecký výkon je opať geniálny,ale už som ho v tejt opolohe videl v inom filme,takže nič nové.Postavy Donových bývalých mileniek sú dobre zahrané a nad všetkými vyčnieva Sharon Stone,ktorá aj napriek veku vyzerá sexy a neodolateľne ;-) ()

Sfinkter

Výborný Bill Murray, výborný jemný humor, výborná režie. Po zhlédnutí mi tanula na mysli otázka, zda je lepší život prožít jako starý mládenec a užívat si, ale dožívat sám, bez dětí, nebo se jednoho dne upsat jedné ženě. Obojí má jistě své klady i zápory, škoda, že není něco mezi tím. ()

plechulka

Mám moc ráda Billa Murraye, ale bohužel s jeho posledními filmy (Ztraceno v překladu a Zlomené květiny) se tak trochu míjím. Zlomené květiny mě vyprovokovaly hlavně k tomu, abych se zamyslela nad tím, jak by vypadalala má "road movie" po bývalých láskách. A možná, že právě o tohle šlo...? ()

dvopet

Don Johnston je typický starý mládenec. Zajištěný muž v pokročilejším středním věku, který by dle všeho mohl žít spokojený život. Nyní však upadá do letargie a ztrácí výraznější zájem o okolní svět. Čeká, až si poslední z jeho mnoha milenek sbalí kufry a definitivně ho opustí. Stejně tak jako mnoho žen před ní, jež odešly ze své vůle anebo z jeho popudu. Zůstává sám a upadá do netečnosti, která ho sžírá. Tráví hodiny sezením na gauči ve svém obývacím pokoji a dívá se na televizi, jejíž obrazy mu bez zájmu tečou před očima. Jediné vytržení mu poskytuje kontakt se sousedem a kamarádem Winstonem (Jeffrey Wright), který je Donovým pravým opakem. Ženatý otec pěti dětí srší energií, jež tak po hříchu Donovi schází. Přece jen se však jednoho dne objeví něco, co podstatně zasáhne do současného chodu jeho života. Tím impulzem se stane anonymní dopis, ve kterém pisatelka sděluje, že s ním kdysi otěhotněla a jejich již dospělý syn se jej vydal vyhledat. Zejména na popud Winstona se Don vydá na cestu, aby se u svých někdejších přítelkyň pokusil zjistit, která z nich je matkou. Pokud bychom chtěli hledat nějakou paralelu k předchozímu Jarmuschovu snímku Ghost Dog, najdeme ji jednoznačně v pojetí Donova cestování. Ten se z jednoho státu do druhého dopravuje sice letecky, ale na předem vytipované místo se dostává vypůjčeným autem. Elmesova kamera, podobně jako ta Müllerova, sleduje projížděné exteriéry, a ty se vzájemně liší od lokality k lokalitě a představují jisté poznávací prvky prostředí v němž ženy žijí. Nezbytný a opět výborně vybraný hudební doprovod zprostředkovává divákovi podobnou náladu. Jarmusch tentokrát šáhnul po původem etiopském skladateli jménem Mulatu Astatke a ten přinesl hudbu pohybující se od uvolněné latiny přes zadumanější jazzový nádech až po jemnou hudební perokresbu. Nepopírá zemi svého původu, naopak jeho vrozené cítění přináší potřebné koření a citlivě vystihuje atmosféru snímku. Setkání s bývalými milenkami jsou trochu kuriózní. Stejně tak jako jsou do jisté míry bizarní jejich obydlí, mají i jejich povolání podobný charakter a vyslouží si toto přízvisko ještě více. Laura (Sharon Stone) je profesionální organizátorka skříní. Když přijde na scénu její dcera, praští do oka záměrně okatý odkaz na Kubrickovu Lolitu. Dora (Frances Conroy) společně s manželem prodává vzorové designerské domy a Carmen (Jessica Lange) se živí jako terapeutka, která údajně komunikuje se zvířaty. V jakési opozici proti nim se nachází Penny (Tilda Swinton) žijící kdesi na samotě ve značně zchátralém domě s partou motorkářů a která je obrazem daleko těžší životní situace. Na jeho původní otázku však neodpovídá ani jedno z nich a Johnston se nachází v čím dál větší nejistotě. Snímku beze sporu dominuje v hlavní roli Bill Murray. Svým minimalistickým hereckým projevem opět fascinuje a otevírá škálu emocí, která se děje pod povrchem a dodává Johnstonově cestě za sebepoznáním punc opravdovosti. Pokud dá divák snímku příležitost a naladí se na pozvolné tempo vyprávění, bude odměněn. A nemusí být nutně fanouškem tohoto režiséra. () (méně) (více)

hallelluja

...poznáte ten pocit, keď stretnete niektorého zo svojich ex a na chvíľu, fakt len na pár sekúnd vám blyskne hlavou, aké by to bolo, KEBY... Tak o tom je tento film, o tom pocite. ()

_DAVE_

Melancholicka, velmi pomalu vypravena komedie ktera nejspis neni pro kazdeho, (dovedu si u tohole filmu odchazet lidi z kina) ale me se zamlouvala.. Svym pomalym tempem hodne pripominala "Ztraceno v prekladu".. ()

Lomy

Hlavně konec si u mě vysloužil absolutní hodnocení.. Třešnička na dortu pěkného klidného filmu. ()

TO

pomalé!!!, a to hodně, ale neříkám, že nudí. Filmy o ničem mám rád, ale tohle je na mě asi až moc, jen trošku vtipný. Podobný jako O Schmidtovi, ale horší. ()

lennyd

Don Johnston (Bill Murray) je starý mládenec, žijící si svým poklidným životem, a jeho jediným zpestřením je (již opuštěná) poslední milenka Sherry a podivínský soused (se svojí rodinou) hrající si ve volných chvilkách na soukromé očko. Když Donovi jednoho dojde anonymní dopis psaný na růžovém papíře, který mu pošle některá z dávných milenek a informuje jej o tom, že má téměř dospělého syna, je Don (pod tlakem souseda Sherloka) donucen vydat se na cestu ke svým čtyřem bývalým milenkám, a pokusit se odhalit, která je pisatelkou onoho dopisu. Donův mrtvolný život je pravým opakem k podivným životům jeho bývalých lásek, a na své cestě pak objevuje spíše sám sebe ... Filmu s přehledem vládne Bill Murray - jeho dokonale zahraná pesimistická a znuděná postava by mohla být vzorem na filmových či divadelních konzervatořích. I když nelze film nesrovnat s podobně laděným O Schmidtovi, řekl bych, že Murray z toho vychází o kapku líp než Nicholson. Ostatní herci, ač ne nezajímaví, jsou úplně zatlačení do pozadí - i když to také nejsou žádná béčka (Sharon Stone, Tilda Swinton, apod). ()

mickyreed

Smutné pomalé drama s úžasně si hrající kamerou a záběry. Líbí se mi Jimův styl :) a Billovi tyto role sedí jako ušité. Krása. ()

PierrevanH

Sorry, ale šlo to trošku mimo mě. Určitě výborný výkon Billa Murayho, který zde hraje zcela odlišnou roli, než ho znám. Ale na druhou stranu pro mě stereotypní film. ()

PetrVabruscak

Jestli máte rádi ve filmech nejistotu a jste rádi i aktivním divákem, tak jde o film pro vás. Všechno odstartuje jeden dopis, který mohl napsat kdokoliv a tak se vydáme na cestu a poznáme spoustu postav. Budeme dostávat indície a z nich vyvozovat nejisté závěry. A neni to super?! ()

Kmotr76

Zasloužené ****, ale ne víc. Sice nevím co, ale něco tomu chybělo. To ale neznamená, že jsem si film neužil. Naopak, příběh, hudba, několik vtipných momentů a především herecký výkon Billa Muraye je skvělý. Ale na pět hvězd to není. ()

Jim Jarmusch zahájí Cannes

Jim Jarmusch zahájí Cannes