Zlomené květiny

• USA Broken Flowers (více)

Don Johnston (Bill Murray) je zapřisáhlý starý mládenec, jehož právě opustila jeho poslední láska Sherry. Nedá se tím vyrušit, odhodlán dál trávit čas své předčasné penze před televizí. Když ale dostane záhadný dopis, naznačující anonymně, že s některou z četných bývalých lásek má dospělého syna, je nucen přece jen se zamyslet nad minulostí. Poháněn spíš svým sousedem a kamarádem Winstonem, který si rád hraje na detektiva, než vlastní zvědavostí, vydá se nakonec Don pátrat, která z jeho někdejších milenek by mohla být autorkou dopisu a matkou jeho syna. Jediné stopy jsou růžová barva dopisu a psací stroj, na němž byl napsán. Postupně se setká se čtyřmi ženami, které něco znamenaly v jeho životě (Sharon Stoneová, Frances Conroyová, Jessica Langeová a Tilda Swintonová), ale žádná v něm neprobudí víc než trochu nostalgie. Nicméně ho všechna tato setkání konfrontují s jeho minulostí i přítomností. (oficiální text distributora)

kaylin

Film, který mě doslova okouzlil svou poetikou, svým způsobem, jak zachycuje člověka (naprosto přirozeně) a tím, jak jsou jednotlivé postavy dokonalé. Civilní herectví skvělých herců je skvělé a Bill Murray je prostě kouzelný. I když se nejedná primárně o komedii, ale vlastně o celkem depresivní pohled do života člověka, který toho v životě moc nezanechal, nakonec si uvědomíte, že tohle je ve skutečnosti krásný film o tom, že každý má takový život, jaký si udělá. A je na každém, jestli toho, co prožil a udělal, lituje nebo nikoli. ()

..Lucas..

Souhlasím s názorem larelay. Od filmu jsem očekával o něco více, výběr herců skvělý (Bill, Jessica, Frances, Tilda, Chloë...), jen ten příběh by se dal zpracovat o něco lépe. ()

topi

Krásný zážitek sledovat všechny bejvalky Billa Murraye, z nichž bych třeba vůbec nepoznal Tildu Swinton, perfektní proměna. Bill Murray si vystačí s minimální gestikulací a přece mu z jeho tváře všechno vyčtete, mazec! Otevřený závěr je sympatický, záleží na divákovi, jak si ho vyloží. Občasné zatmívačky a lehká plynulost děje má vyloženě Jarmuschovskou atmosféru. Opravdu příjemná podívaná, kterou bravurně doplňuje soundtrack Mulata Astatkeho. ()

Damiel

Bill Murray se pro tyhle role narodil! Okouzlil mě tady skoro stejně jako ve Ztraceno v překladu. Navíc zajímé vyprávění, které mě vtáhlo do sebe. ()

YURAyura

6/10 Sestrihat to a uridit zaver mohla to byt kytice ruzi. Takto je to trs pichlaveho bodlaci, na ktere se lehce zapomene, byt je zlomeny a s naprazenou pravici s nim kraci exelentni Murry... ()

PogoJoe

Existují filmy, na něž zapomenu pár minut po jejich shlédnutí. A pak existují filmy, jako Broken Flowers, které se ve vaší mysli ještě nějaký čas převalují. Spousta zajímavých scén, skvěle nasnímaných, zdánlivě náhodných, vytváří ve spojení s osobitou hudbou jedinečnou atmosféru, která mě bavila. Člověk netuší, co přijde, Bill Murray se svým apatickým výrazem je perfektní, a jako třešničku na dortu tu máme nezapomenutelnou lolitovskou scénu. Tenhle film si po čase rád připomenu znovu. ()

Gann

Jarmuschovi filmy se dají zhodnotit jedním slovem: krásné. Samozřejmě ani Zlomené květiny nejsou výjmkou. Don Johnston se vydává na pouť po svých bývalých milenkách, aby zjistil která z nich mu zatajila dítě. Film není tvořen velkou dávkou rozhovorů jak by se dalo čekat, ale jeho krása spočívá spíše v obrazovosti. Je zvláštní jak si Jarmusch vystačí s hlavním hrdinou jedoucím v autě. Nevím jestli to není jen respektem z Murraye a Jarmusche, ale scény, kde se v poctatě nic nedělo, mě docela bavily. Jak říkám: krásné! :) ()

halogenka

Obsadit Billa byla nezaplatitelná investice. Film je minimalistický, vtipný a zároveň melancholický a trochu podivínský - to je to, co Jarmusch tak skvěle umí. ()

Skip

Film, který mě nijak zvlášť neoslovil. Jistě, Jarmusch je vynikající režisér a podal dané téma velmi dobře, jenže ne natolik, abych si mohl říct, že jsem viděl něco opravdu výjimečného. Viděl jsem sice kvalitní film, nicméně vůbec nic nového, nic, co by nějak výrazně odlišovalo tento film od filmů na podobné téma. Tři je málo a čtyři až moc, takže něco mezi. ()

Aleee89

Já nevím, ale mi se to zdálo moc pěkné a ať si kdo chce říká co chce. Ten film mě zaujal a moc se mi líbil... Hlavně výkon Billa Murraye byl skvělý. Taky vhodná hudba všechno doplňovala. A ten příběh, k tomu snad není co dodávat. Byl silný, přitom syrový, dojemný, pravdivý...a moc oceňuju, že neskončil nějakým přeslazeným happyendem, za to bych filmaře většinou škrtila. Film mi připadal docela dost realistický a skvělý, ale uznávám, že něco takového se asi nebude líbit všem a tohle prostě není komerční film pro všechny... ()

radektejkal

Pracovní název filmu "Broken Flowers" byl "Dead Flowers", obé pak v podstatě znamená "řezané květiny", ale současně také pak, nejspíš jen alegoricky, "zlomené květiny". A Míck Jagger zpívá písničku, která má s tímto filmem také určitou spojitost (pošta a typ květin): "Send me dead flowers by the mail / Send me dead flowers to my wedding / And I won't forget to put roses on your grave (Posíláš mi řezané (nejspíš zvadlé) květiny poštou / posíláš mi řezané květiny na svatbu / a já nezapomenu ti položit (nejspíš čerstvé) růže ke hrobu)". Podle jiných znamenají "dead flowers" heroin... Ale všechno je to jakési nejisté; v úvodní pošťácké scéně jezdí auta označená jako U.S. Mail i US Mail... A samozřejmě jistý není ani (Don) Johnston, z jehož (don)chuanství zbyl jsem suchý humor anglického typu, ne k chechtání, ale k drobnému souhlasnému úsměvu. Setkávat se s "Dead Lovers" je podobně nebezpečné jako by bolo setkání s mrtvými rodiči. Taková konfrontaci nejen otřese přítomným okamžikem, ale její působení v budoucnosti je mnohdy nesnesitelně vlezlé; a navíc jsou tu ještě znepokojivé mladé dívky a ženy... A na světě se poflakují miliony kluků, kteří jsou jeho potencionálními syny... Jarmuschovská road movie opět v jiné podobě. ()

Fanucci

Velké zklamání. Nudně podaný smutný film o samotě. Toto téma lze zpracovat o moc lépe (Ztraceno v překladu) a Bill Murray je sice skvělý s jeho minimalistickým, nenuceným herectvím, ale všeho moc škodí. ()

Suzana

Růžová….barva sentimentu, citovosti a romantiky. Barva záhadného psaníčka přicházejícího ze zdánlivě zapomenuté minulosti, do které se Don vrací a která nám postupně ukazuje řadu osudových žen, jež prošly jeho životem. Ženy, z nichž je každá tak jiná a originální, dohromady spojuje upřímná a někdy i bolestná láska k němu. Cesta k dávným láskám je doprovázena lehkou vůni růžových květin a smutnou hudbou, která „léčí srdce“. Cesta, při které hrdina zjistí, že zlomeny jsou tady srdce jeho lásek…a zlomené je i srdce jeho. Asi takto vnímám Jarmuschův film Zlomené květiny, který na mě zapůsobil lehce sentimentální, smutně romantickou atmosférou. Minimalistický a málomluvný Murray dokáže přesně zachytit vnitřní pochody své postavy způsobem, který je mi sympatický. Ostatně, sympatický je mi celý tento film, u něhož je symbolika růžové, květin a psaníček dokonale promyšlená. ()

fmash

Ono je to celé tak hrozně milé, že je to na mě milé až moc. A to Murraye úplně žeru. Ale asi mi víc sedí v té komediální poloze. Lepší trojka. ()

Jim Jarmusch zahájí Cannes

Jim Jarmusch zahájí Cannes