Zlomené květiny

• USA Broken Flowers (více)

Don Johnston (Bill Murray) je zapřisáhlý starý mládenec, jehož právě opustila jeho poslední láska Sherry. Nedá se tím vyrušit, odhodlán dál trávit čas své předčasné penze před televizí. Když ale dostane záhadný dopis, naznačující anonymně, že s některou z četných bývalých lásek má dospělého syna, je nucen přece jen se zamyslet nad minulostí. Poháněn spíš svým sousedem a kamarádem Winstonem, který si rád hraje na detektiva, než vlastní zvědavostí, vydá se nakonec Don pátrat, která z jeho někdejších milenek by mohla být autorkou dopisu a matkou jeho syna. Jediné stopy jsou růžová barva dopisu a psací stroj, na němž byl napsán. Postupně se setká se čtyřmi ženami, které něco znamenaly v jeho životě (Sharon Stoneová, Frances Conroyová, Jessica Langeová a Tilda Swintonová), ale žádná v něm neprobudí víc než trochu nostalgie. Nicméně ho všechna tato setkání konfrontují s jeho minulostí i přítomností. (oficiální text distributora)

maverick10

Ja bych rekl one-man show jednoho herce. Bill Murray zde zahral uplne skvele flegmatickeho cloveka ktery proste bere svet a svuj zivot takovy jaky je. Nebyt sveho souseda snad by ani nesel hledat sveho dospeleho syna o jehoz existenci se prave dozvedel. V patrani po synovi dostane nakladacku, pobiha pred nim nahata dorostenka a on to prechazi az s neuveritelnym flegmatickym klidem. ()

honajz2

Konečně jsem od Jarmusche po třech nijak zajímavých filmech (Trvalá dovolená, Mrtví neumírají, Podivnější než ráj) viděl něco, co by se mi fakt líbilo. Zlomené květiny jsou hodně povedený film se zajímavým a napínavým dějem, který ani na moment nenudí, v hlavní roli je zde opět skvělý Bill Murray a celkově je ten film takový příjemný, doplněný o prvek mystiky a road movie, což jsou dva žánry, které mám fakt rád. Připomnělo mi to Wendersův film Nechoď klepat na dveře, ale ten byl spíš takový hollywoodský a navíc je prost nějakého toho prvku záhady, který v Zlomených květinách je a funguje, ale chyběla mi zde větší poetičnost, kterou právě umí Wenders. Ale popravdě, kdybych měl z těchto dvou filmů říct, který se mi líbil víc, tak bych vybral Zlomené květiny, protože mi prostě sedly víc, byť dobré jsou ty filmy oba. A ten otevřený konec mi tady výjimečně nevadil, naopak, spíš mi zde docela sedl. Každopádně mě Jarmusch po delší době konečně pořádně potěšil, z čehož mám radost. Slabých 5* ()

MartinNDL

Genialita minimalismu. O herectví Billa Murrayho bylo napsáno mnoho, o režii Jarmusche jen o malinko méně. Zbývá dodat, že ta maličká piha na velmi sexy pozadí Alexis Dzieny je klíčem k dokonalosti tohoto i dalších Jarmuschových filmů. Zbožňuji dvě situace. Spříznění v zamávání mezi stárnoucím Donem a playboyem z autobusu při půjčování auta. Nezodpovězenou otázku Dona, proč nemá Porsche, ale jezdí v obyčejným Taurusu. Jak už bývá u Jima skvělým zvykem, pasáže, kdy explicitu nahrazuje meditativní přemítání, mají nejhlubší a diváka velmi zasahující sdělení. Jen si nemyslím, že pít etiopský kafe a koukat sestřičkám na nohy je ten nejhorší scénář nežití. Btw píše tady někdo o incestu? ()

Martin741

Vyborna Road Movie o tom, ako hlavna postava Don Johnston musi prejst vsetky svoje byvale zeny, aby objavil, ktora z nich porodila jeho syna, o ktorom sa dozvedel z dopisu. Chvalim Jarmuschovu rezisersku skusenu ruku a zaujimave pribehy o tom, ako sa byvale Donove zeny zivia a v com pracuju. Zaver mohol byt prepracovanejsi, ale aj tak kvalitna podivana pre kazdeho, kto sa nechce skryvat len za bezduchu znosku drsnych kecov a dristov /Crank 1,2 a dementne seagalovky/. 78 % ()

M.i.k.e

hořkosladká Jarmuschovská road movie, od které sem po všech těch letech kdy sem jí odkládal asi čekal trošku něco jiného a na jejím konci sem se cítil podobně jako její hlavní hrdina v posledním záběru. Jakkoliv jsou tak Zlomené květiny ve výsledku filmem o ničem, nějakým zvláštním kouzlem z nich převládají ty příjemnější pocity a kdyby nic jiného, tak na čtyři to s přehledem vytáhne geniální Bill Murray...70% ()

dezorz

jarmusch sa tematicky vratil k divnym polodukmentarnym rodinnym dramam, ktore mal rad v pociatkoch svojej tvorby. obsahovo teda u jarmuscha nic nove. nasastie, formalne pokracuje v zjednodusovani svojho indie-na-vizualnu-stranku-nezatazeneho stylu. film zaujme skor kvoli dalsej podobe murraya, ako 50tnika, ktory sa znenazdajky vyrovnava s otcovstvom. v tomto smere vsak life aquatic zaujme omnoho viac. ()

Suki

Veľmi príjemný film, hneď od začiatku ma zatiahol do deja, veľmi nenútene musím dodať, obrazom i zvukom. A sledovať pri tom všetky tie nápadne, (ne)náhodné znaky spolu s Donnym je zážitok: všade ružová, všade domy a dej konvergujúci k odpovedi v sprievode s nami alebo pre nás? ()

ad

Oproti jiným (lepším) Jarmuschům tento film místy trochu drhne,ale závěr a celkové vyznění je doslova vynikající, tak nemohu jinak... ()

Desgenais

4,5* :-) Hodně příjemný, Jarmushovsky pomalý film. Bill Murray hraje prostě dokonale a sestava žen okolo něj je vybrána herecky i vizuálně znamenitě ()

Crawler-D

Ze začátku poutavé, Bill Murray "přesvědčivě" (ono to pro něj snad nebylo ani moc těžké) sehrává vysloužilého Don Juana, ale jak se děj přesouvá od jedné bývalky k druhé, každá je podivnější a rozloučení o to víc, zamrzí, že chybí nějaká vhodná tečka. Neříkám, že doslovná, ale nějaká příhodnější. ()

Trainspotter

Zlomené květiny se staly mojím prvním rendez-vous s Jimem Jarmuschem; plynulá režie pomalu a velmi pozvolna se rozvíjející zápletky působí, v kombinaci s minimalistickým herectvím Billa Murraye, velmi zajímavě a z filmu s poměrně jednoduchým námětem dělá nevšední zážitek. Vřele doporučuji a těším se na Kafe a cigára! ()

starbrejkr

Zlomené květiny aneb herecký koncert Billa Murrayho při hledání minulosti (nebo sebe samotného?). Samotné téma je celkem klasické, ale okořeňuje ho hlavně styl filmu - dlouhé, jakoby nic neříkající záběry a herectví Billa Murrayho, který působí neuvěřitelně unaveně a právě to má to největší kouzlo. V půlce filmu jsem si říkal, že je to naprosto geniální, ale někdy po návštěvě druhé přítelkyně to začalo troško ztrácet tempo a film bohužel vyvrcholil závěrem, jaký jsem očekával. Určitě trošku škoda, z filmu šlo rozhodně vytřískat víc ()

snob

Marné snahy Billa Murraye nalézt syna a marné snahy mě samého najít v tomto filmu smysl. Gejzír intelektuálního sebepoznávání má větší kvality u jiných režisérů, Jarmuschovi to sluší v jiných polohách. ()

tomtomtoma

Je to balancování se životem, sice na prvním pohled velmi úspěšném, ale ve skutečnosti prázdném. Ze strnulosti vyvede Dona Johnstona (Bill Murray) dopis, který naznačuje, že má dvacetiletého syna. A tak Don na popud svého souseda Winstona (Jeffrey Wright), který jediný věděl, jak ho kam dostat, hledá. Možnosti jsou čtyři jeho bývalé přítelkyni z té přibližné doby, ale i jak se ukáže nakonec, jen taková zlomyslnost. Nakonec dochází ke zjištění, že to co mu v životě chybí je rodina a dítě. A i když by si sám přál mít kluka, nenajde nikoho a jen vytváří zmatek všude kolem sebe. To, co dnes odmítáme, můžeme zítra zoufale potřebovat a hledat. Film, kde si člověk, který se nikdy nechtěl vázat, uvědomí, že tím přišel o největší životní bohatství v podobě potomků. ()

laik_60

mám ísť ? nemám ísť ? Aaaaa idem. Nakoniec zvíťazila zvedavosť. (alebo to bola z nudy cnosť ? V každom prípade čas hľadania, ho postupne menil. Záverečne obrazy boli prekrasne a Murray bol špicový. ()

C0r0ner

Jarmusch mě velmi mile překvapil s Ghost Dogem, ale zbylé jeho filmy nepovažuji za příliš kvalitní, především kvůli pomalému tempu režie. Zlomené květiny mají alespoň zajímavý děj, který je jakoby rozkouskován do několika na sebe navazujících kapitol a celý film tak dost slušně uteče. K tomu skvělý konec a parádní Murray, takže nakonec spokojenost. 75% ()

PEEPA

Jarmush proste. Sice pusobive, ze se clovek pomerne nenudi, ale presto si uvedomuje pomalost celeho snimku, ktery se vlastne moc nikam neubira. Je to zajimave, ma to zajimavou hudbu a vyborny Bill Murray a tak vseobecne to vubec neni spatne. Po tejdnu si na ten film asi ani nevzpomenu... 4* a to tesne... spis to inklinuje ke 3* :-/ ()

Jim Jarmusch zahájí Cannes

Jim Jarmusch zahájí Cannes