Ohnivé léto

• angličtina Fiery Summer
Ukázka z filmu

Příběh mladého chlapce Julia, který se po studiích vrací do rodného zámečku na břehu řeky Otavy. Jeho rodiče již zemřeli, na zámku žije jen přísná teta s dospívající dcerou Rosou. Chlapec však přilne k bývalému kamarádovi z dětství Petrovi a mladičké dcerce převozníka Klárce. Do těchto dvou světů vstoupí jako exotický živel zraněný student Šimon, který do života mladých lidí na obou březích krásné řeky přinese lásku i smrt... (oficiální text distributora)

vitekpe

Preromantizovana cervena knihovna (zde tematem rozpuk mladi), klise strida klise, fraze strida frazi. Extremne divadelni dialogy (skoro jak z Cimrmana), brutalni herecke vykony (predevsim Sova) atd. Opravdova bizarnost. Zajimavosti je tez ucast obou sester, Lidy a Zorky. Tohle je kousek pro fajnsmekry. ()

Sipora

Film jsem viděla v některých svých -nácti a z tohoto pohledu jej nyní hodnotím. Ještě jsem nenašla odvahu podívat se na něj znovu. Ale pamatuji si, že pro mě tehdy byl překvapením. Znala jsem všechny "filmy pro pamětníky", které se tehdy vysílaly každé nedělní odpoledne. Byla jsem zvyklá na jakousi plochost příběhů a postav, typických pro české filmy té doby. Ohnivé léto na mě působilo moderněji a živěji. Zcela jistě vykazovalo již známky šrámkovské poetiky, která se později naplno rozezněla v Měsíci nad řekou nebo ve Stříbrném větru. ()

bradl3y

A tak, pod pohrůžkou smrti, otevřela Beruška oči. Úvodní titulková sekvence (vcelku vydařená, mimochodem) by se hodila spíš do Rovenského Řeky. Asi největší problém jsem měl s Juliem, resp. Václavem Sovou, a to s jeho hereckým projevem, kdy přehrával snad v každé jeho replice. Dosahoval až takového expresionistického herectví, dalo by se říct. Julio se zmítá v nerozhodnosti ohledně své sexuality (koupání s nahým zahradníkem...?) a to není (podle mě) zrovna častým jevem ve filmech třicátých let.. ()

Mikino00

Zklamání, naprosto naivní pohádka se těmi nejohranějšími milostnými zápletkami, k tomu neuvěřitelně natažené poetické záběry na krajinu, banální dialogy plné perel i prvky, které trochu jakoby nepatří do podobného snímku, např. silná kritika aristokratické povýšenosti. Alespoň se divák pokochá pohledem na Baarovou. Původně jsem nechtěl hodnotit až tak negativně, ale ten konec přesahoval všechny meze. ()

Vesecký

Musím dát čtyři hvězdičky, ač nerad - za režii a kameru si to tento film zaslouží. Film snižují výkony některých herců včetně hlavní postavy Julia (Václav Sova) a trapné snahy o vyjádření lidové mluvy Petra a Červené Klárky. Otýlie Beníšková, to je pojem, ale v těch pár filmech, v nichž hrála, se nikdy nepřenesla mimo prkna, jež znamenají svět... Její vyhrávání je poplatné klasickému českému herectví z první poloviny 20. století a spíše z jeho počátků. ()

Adiemus

Ať žije léto! Krškova fascinace řekou, která se později projevuje i jeho dalších filmech; příroda jako protiváha proti strnulosti života Juliovy tety - a do Šimonova příchodu i Rosina. Samozřejmě, film má několik "ale": naprosto amatérský výkon představitele Petra, samovolné, téměř instantní oživení Klárky poté, co se topila, trapné dialogy mezi Rosou a Šimonem a jako vrchol všeho Rosin kupodivu radostný výkřik "Já budu mít dítě!" Ano, přiznávám, Baarová nikdy nebyla má favoritka. Ale na druhou stranu - ve kterém českém filmu z té doby se najde tolik živočišnosti? Ve kterém filmu se můžete pokochat pohledem na polonahého Svatopluka Beneše (o ostatních ani nemluvě)? A mimochodem, nepřestává mě udivovat, jak se Krškovi podařilo do předválečného filmu zabudovat (byť skrytý) homosexuální motiv. ()

IvonaK

Velmi slabé drama. Jedna hvězdička pouze za atmosféru a herecké obsazení. Šimon má špatné svědomí že ublížil svým přátelům a chce odjet, ale jak Baarová oznámí že je těhotná, tak naráz je radostí bez sebe a nikam neodjede. To je nějáké drama tohleto??? A druhou dávám za to že jsem se u toho nenudila. Jinak je škoda že se Sova víc neuplatnil. Působil sympaticky. ()

Rattlehead

Je skoro neuvěřitelné, že jak pro Kršku, tak pro Čápa se jedná o režisérský debut. "Ohnivé léto" je totiž parádní snímek a jeden z vrcholů našeho filmu třicátých let. Jako bonus zde můžete zahlédnout ňadra Lídy Baarové... ()

Fajt

ZHOVADILÝ ZÁSAH DO "ZLATÉHO FONDU" Opravdu s těžkým srdcem hodnotím jednou hvězdičkou tento vynikající film, který si zaslouží hvězdiček 5. Po absolutně nepochopitelném zásahu do filmového díla, které je zařazeno do "Zlatého fondu české kinematografie" některým GENIEM nebo puritánským fandou Lídy Baarové, který nechal vymazat neškodný záběr koupající se L. Baarové, která je v horní polovině těla odhalená. Proto jen 1 hvězda za tento geniální zásah. Tento GENIUS tímto znehodnotil realizační záměr režiséra. Takový zásah si nedovolili ani cenzoři před rokem 1989 a film byl běžně vysílán v TV pro pamětníky !!!!!!! Tímto vlastně přestávám kupovat tato "vylepšená" veledíla, jelikož nevím co opět bude cenzurováno v dalších filmech této edice !!! Jsem toho názoru, že by se toto vylepšené veledílo mělo stáhnout z prodeje a umožnit i navrácení zakoupeného DVD. ()

Pokryvac

Teatrálna starosvetská melodráma. Niektoré scény možno trocha odvážne, napr. kúpajúca sa žena s obnaženými prsníkmi. Svatopluk Beneš svojím výkonom prevyšuje všetkých zúčastnených, Lída Baarová v úlohe mierne frivolnej dievčiny a lá Mae West v učňovských rokoch. Čakal som vyššiu mieru prírodnej poetiky, žiaľ nedostavila sa. Pre mňa ničím zvlášť zaujímavý film, azda určený pamätníkom alebo vskutku zarytým milovníkom československej kinematografie. ()

Pitryx odpad!

No, jen prvních dvacet minut pro mne bylo peklo. Jenže jsem prostě chtěl vidět i těch pár posledních filmů pana Kršky co mi zbývaly. No, já jsem byl také mladý. Už je to hodně dlouho. Ale myslím, že jsem nebyl takový poděs jako hlavní “hrdina“ filmu. Nejde o to, že mi byl nesympatický, ale o to koho hrál. No, nebudu to pitvat, byl to páně Krškův první film, dá se mu to odpustit. Pár krásných záběrů přírody to nesrovná.       10 %       ()

Slípka

Nejlepší český film Lídy Baarové, krásná jihočeská příroda, prostě jeden z nejlepších převálečných a válečných českých snímků. ()

Amalberga

I přes otřesné herrce, naivní děj a otrravnou Lídu Baarrovou (její "rr" mi ještě teď drrnčí v uších), která svým "zpěvem" zničila docela zajímavou píseň, vznikl zajímavý film pokoušející se vystihnout mládí a dospívání. ()

Kozlowski8

Poetický příběh o životě lidí na břehu Otavy, příběh o přátelství, oslavě mládí a velké lásce. Výborně natočený film s krásnými výjevy přírody, řeky Otavy a dění kolem ní a hezky napsaný příběh i profily hlavních postav. Co se týká dialogů a způsobu hraní herců, nelze nevnímat značný patos, afektovanost a přepjatost v jejich projevech a hlavně v případě Václava Sovy a Josefa Stadlera (oba neherci) značnou topornost. Tyto způsoby projevu mají však své určité kouzlo a osobitost a svým způsobem podtrhují tu živočišnost a radost ze života v kontrastu s nešťastnou láskou a s chladnou odtažitostí v zámku na druhé straně řeky. Pro tu nádhernou poetickou atmosféru žhavého léta a žhavé lásky dávám 4*. 70 %. ()

JARDAHONDA

Děj filmu se točí kolem osudů několika mladých lidí. O prázdninách prožívají letní lásky, okamžiky štěstí i smutku. Převozníkova vnučka Klárka se zamiluje do Šimona. On jí však považuje za dítě. Šimon vášnivě miluje Rosu. Klárka se ze žárlivosti pokusí o sebevraždu, je však zachráněna. Léto pomalu končí a Rosa se Šimonen se musí rozhodnout, co bude dál. To jen ve stručnosti k obsahu tohoto poetického filmu. Ve snímku se poprvé setkali na scéně i sestry Lída Barová a Zorka Janků a obě předvedly, že to před kamerou skutečně umí. ()

benden

Krásný film z prostředí českého venkova. Tento film si určitě zase pustím a nejen proto, že v něm hraje krásná Baarová, ale pro celkovou atmosféru a ani nevím proč, ale film ve mne vyvolal zvláštní pocity stesku, melancholie a možná i trochu smutku. A to se mi stává jen u málo a pro mne výjimečných filmů. ()

MirecRKK

pekny film, skoda toho konca keby nebol taky radikalny tak by to bolo lepsie aj celkovy dojem by bol lepsi, konec to trocha pokazil ale co sa da robit ()