Epizody(9)

V prvním dílu devítidílného seriálu My holky z městečka se seznámíme s jeho třemi hrdinkami - Rendou, Jarkou a Luckou a jejich rodinami. Děvčatům se zdá, že je dospělí ve škole, v kroužku či doma neberou dost vážně a nedokážou je ocenit. Proč právě je přehlížejí, a třeba stejně staří kluci už si mohou dovolit mnohem víc? Na svá trápení si naše trio vymýšlí podivuhodné náplasti, kterými se obvykle ještě vše zkomplikuje. Asi jim nikdo nevysvětlí, že citové proměny patří k jejich věku. Nám divákům se nejspíš bude zdát, že si v Městečku někde na jižní Moravě užívají docela veselé a spokojené dětství. (oficiální text distributora)

dopitak

Na tenhle seriál si pamatuju ze svých dětských (!) let. Jediné vzpomínky - krátkovlasá Renda (ta se mi pochopitelně líbila nejvíc), cimbálovka a moravština. Zhlédnuto v roce 2018 komplet. Kromě moc milé vzpomínky si po patnácti letech života v Brně můžu konečně naplno vychutnat ten regionální původ. Vlasta Janečková se toho fakt nebála. Je to dost špatně zahrané, některé dětské výkony jsou skutečně toporné k pohledání, ale vše je dovedně ukryto pod jihomoravskou bodrostí, kvalitním hereckým obsazením (Štěpánek, Konvalinková, Kostka, Beneš, Zindulka, Vlach) a jakýmsi geniem loci, je hodně znát, že se natáčelo za Pálavou, v Mikulově a okolí. Objektivně ale, nejpohlednější byla jasně Lucka (Ivana Hušková), zajímalo by mě, jak vypadá dospělá (na fdb jsou dvě fotky). Vydra jako zloděj aut pokoušející se prorazit státní hranici na jih :) ()

Margot*

Udivuje mě, jak mnozí seriál kritizují, přitom si pletou hlavní postavy a zapomínají na hlavní fakt - "jalovost" či "naivita" vyplývá z intencionality díla, tzn. že je určen zcela výhradně dětským divákům. Tak je k tomu třeba přistupovat. A nakonec nikdo Vás nenutí se na seriál dívat. Prostředí jižní Moravy a běžné starosti holek kolem 10.-12. roku mi nostalgicky připomínají dávno uplynulé dětství. Závratné filmařské umění v tom nehledám, ale jako oddechovka je seriál z moravského prostředí stále neodolatelný! ()

wosho

Když jsem to asi před 15 lety naposledl sledoval, tak se mě to furt líbilo. A celkově na to mám velmi příjemné vzpomínky, přehnaná moravština, kýčovitě pojednaná jížní Morava a mladé kočky od musiky. Kdo ví co bych tomu říkal dnes, třeba by to skončilo v odpadu......, v odpadu to není, jsou to slabší *** a to hlavně za herecké nekvality dětských představitelů a neschopné zpracování. ()

cariada

No poměrně nudný seriál,sice se na to občas podívám ,když to běží v tv. Ale nic moc to teda není. Dívčí kapela ,která vezme za čtvrtého člena kluka a tak mu nezbyde než se přestrojit za holku až ho pak začne náký chlápek balit. No co k tomu říci ,prostě slabé. Nejvíc mě lezla na nervi ta zrzka či kdo to byl. ()

maxxxim odpad!

Aj keď som veľkým zástancom českej filmovej školy a jej produktov, tento lapsus sa nedá prehliadnuť a nasmerovať nikde inde ako na skládku, bez akejkoľvek možnosti recyklácie. Dievčatá vo veku, keď im bábika v skutočnom živote robí gardedámu, sa dostávajú do najzložitejších životných situácií, ktoré riešia s obrovskou bravúrou. Akoby ani nemali prah vnímania ich veku prisluchajúci. Dokonca by sa dalo povedať, že sú pre svoje okolie nepostrádateľné, či už ide o výpomoc verejnej bezpečnosti pri lapaní zlodúchov, alebo cenné rady a skutky prepotrebné pre riadny a bezchybný chod administratívneho aparátu v ich mestečku. Nedávno sa mi dostalo za priehrštie niekoľkých podivuhodných scén z tejto "pohádky socialistického sveta" kormúteného pod jarmom nerozvinutej ekonomiky a centrálne riadeného hospodárstva. Záujem o ďalšiu časť mal klesajúcu tendenciu asi takúto.Prvý diel 100%, teda 5 minút z neho, lebo po tomto úseku nemilosrdného času som zistil, že môj záujem klesol na absolútnu nulu, čo je rekord. O nasledujúce časti som neprejavil záujem z prozaického dôvodu.Psychický vývin dieťaťa je zložitá vec, ktorou sa nebudem zaoberat, však to poznáte nedostatočná kompetencia, nedostatok informáciíí z tejto oblasti atď. Ale s určitosťou viem povedať, že nie je možné, aby dievčatá v ich veku vedeli riešiť rébusy života s citom a umom Empedokla. Jedna z 9 častí mi ponúkla hodnoverný obraz o dobe a živote pred pádom onoho nešťastného meteoritu, ktorý spôsobil zánik nielen sveta dinosaurov ale aj sveta spiatočníckeho režimu, ktorý tu v čase natáčania seriálu existoval. Prestrih hlavná hrdinka a jej najlepšia kamarátka sedia v ukradnutom mercedese čiernej farby a vedú rozpravu so zlodejom. Stopovali a zlodej nemal problém zastaviť pri svojej ceste z náručia V. B. Aby zakryl svoj pôvod a zámer nakukal im, že ide do Rakúska cez mestečko, kde obe majú svoj trvalý pobyt. To im vyhovuje a celé natešené začnú konverzovať na tému francúzsko - nemecké povojnové vzťahy a ich dopad na globálnu ekonomiku. Keďže vodič sa nechce prezradiť skúša zahrať fintu, lámavou češtinou im odpovedá na kapciózne otázky. Ale ony sa nenechajú previesť suchými nohami cez vodu, naopak padajú po hlave do sračiek. Keď jedna z nich investigatívna novinárka denníka Izvestija zisťuje, že asi onen vodič nebude po morálnej stránke čistý a môže s určitosťou povedať, nie on nie je nemecky hovoriaci občan. Pretože mu na ruke zmerčila hodinky českej značky a na labách mal papuče značky Chemosvit Svit. Malá začína mať strach, no jej kamarátka s výzorom ľudového komisára pre vnútorné záležitosti ešte väčší. Tak zahajujú pravú nefalšovanú akciu. Najprv bezducho pobehujú po interiéri auta sem a tam, neskôr sa začínajú modliť v domnienke, že stretnú verejnú bezpečnosť, ktorou bola spoločnosť prešpikovaná, ani kapor. No vida, prestrih ich kadiš bol vyslišaný a na pumpách vidia, ako dvaja príslušníci tankujú super. Začína najnákladnejšia filmová scéna filmovej histórie, keďže pri naháňačke sa dostávajú, či už policajti alebo oni do kontaktu so všetkými zložkami občianskej spoločnosti. Od všadeprítomných poľnohospodároch, cez správu lesov, až po motorizovaných chodcov. Policajti umelo vytvárajú prihlúpemu zlodejovi aút jeho prirodzený biotop tým, že mu umožňujú ďalší a ďalší únik, svojími nelogickými činmi. Asi bolo treba demonštrovať pred západným svetom, že československá ozbrojená zložka disponuje aj dvojkolesovými dopravnými prostriedkami, hoci možno polemizovať, či skôr nešlo o kozmické žltobiele absurdum s kolmým štartom a spaľovaním tanku. Na radosť všetkých od straníckeho vedenia po špičky policajného zboru sa naháňačka skončila ešte v prvom dieli. Dievčatá sa dostávajú z rúk neškodného psychopata a stávajú sa z nich hrdinky Sovietskeho zväzu tretieho stupňa. Koniec epizódy je poznačený sileným až šialeným smiechom osádky policajného vozu pri výsluchu malej hrdinky. Niektorí z príslušníkov vyzerali, akoby práve ušli zo samotky, alebo akoby nedostali po buchte aspoň dva týždne. Takže tak. () (méně) (více)

• Natáčelo se v Mikulově a v Praze Dolních Chrabrech. (M.B)