Bosé nohy v parku

Bosé nohy v parku

Komedie / Romantický

USA, 1967, 104 min

Gene Saks

Neil Simon (scénář, divadelní hra)

Joseph LaShelle

Neal Hefti

Hal B. Wallis

William A. Lyon

Kostýmy:

Edith Head

Charles Boyer otevírá rádoby dveře a praví: Vítejte v restauraci pro gurmány! . Samozřejmě každý si pod pojmem gurmánství představí něco jiného, jenže v tomto pajzlu je narváno k prasknutí, zahulíno až kdo ví kam, místo krevet se tady podávají...raději nechtějte vědět co a navíc po desáté hodině tu paní domácí předvádí bříšní tanec, kterým se snaží zákazníky vzrušit. A zatímco tchýni Ethel a jejímu zeťákovi (dokonalý Robert Redford) padají úsměvy směrem ke středu země, novomanželka Corie vstupující jako poslední do místnosti se začne neskutečně zubit. Co na tom, že jim jejich nový byt velikosti koše na prádlo přivádí jenom starosti. Co na tom, že jim tam fučí studený vítr, netopí topení a navíc každý kdo je chce navštívit, musí si přibalit do batohu kardiostimulátor ( to víte, páté patro udělá své..). Prostě tutý ženský v podání neskutečně brilantní Jane Fondové už nemůže tenhle den nic překvapit. Hlavně, že podávají v této putice pořádný lomcováky na zlepšení nálady. A právě tou svojí otevřeností a dívání se na svět z té lepší stránky, má pro mě její postava povzbuzující účinky. Ona všechno bere, tak jak to leží- běží a pokud se přeci jen něco najde, ona si z toho vždycky vybásní pozitivum. Ano, v závěru i ona začne ztrácet nervy, ale i přesto je to pořád ta bohémka. Bosé nohy v parku jsou...vlastně nejsou tou typicku americkou komedií. Je v ní něco víc. Ty vybroušené dialogy a skvostní herci převyšují ostatní komedie té doby o půl hlavy. Hlavně tou svou vtíravostí a vtipností si vás určitě stejně jako mě tento film získá. Nemluvě o písni, kterou si bude Fondová pobrukovat, když bude na šrot.... 90%(29.6.2008)

Film som videl už viackrát a ani po štyridsiatich rokoch nestratil nič zo sviežosti a vtipu. Nerieši žiadne svetoborné problémy, je iba dobrou zábavou, čo nie je málo. Pri pohľade na chudákov, ktorí vystúpali do šiesteho poschodia sa nedokážem udržať. Jane Fonda je rozkošná aj vtedy, keď nespieva: „Šama, šama, kelmalke mama.“(24.11.2008)

Pôvodne som chcel dať do komentáru nejaký vtipný citát, ale tých kvalitných vtipov tu bolo príliš veľa na to, aby som si vedel vybrať. A tiež som na vlastnej skúsenosti zistil, že prezradiť niekomu vtipy z komédie môže byť horšie ako prezradiť mu záver, čiže by to boli riadne spoilery. Hneď od prvých viet filmu som žasol ako mohla tak pikantná a sarkastická komédia v tej dobe vzniknúť. Asi mám predsudky, pretože za tie vtipy by sa nehanbil ani Woody Allen. Nechce sa mi nad tým rozmýšľať a porovnávať, ale Barefoot in the Park je pravdepodobne jedna z TOP 10 komédií I have ever seen.(9.11.2012)

Viděla jsem v televizi jako malá a už tehdy se mi to líbilo a strašně jsem chtěla takový malý byteček, kdekoli. A už tehdy mi připadala Corie pěkně hysterická, jen jsem to neuměla pojmenovat. Nicméně, když pak babička označila jednu známou paní za hysterickou, okamžitě mi naskočila před očima Corie:-) Fandila jsem chudákovi Redfordovi. A tyto pocity se nemění, kdykoli film vidím znovu (v TV, na dvd bych si haštěřivou Corie dobrovolně nepustila). Ale dopadlo to dobře, hurá!(3.5.2010)

Bosé nohy v parku ... fajn nápad - jenomže do léta je ještě hodně daleko. Zatím tady máme nevlídný, ledově studený únor, promrzlé hnízdečko lásky, jednu velice nekonvenční novomanželku a její protipól - seriózně se tvářícího právníka. Tak se můžeme podívat, jestli jejich velká láska kromě zmíněných maličkostí překoná i 5 pater bez výtahu - nebo 6, ale to je vlastně jedno ... Brilantní situační komedie s jiskřivými dialogy a skvělými herci.(2.4.2009)

• - Role Corie Bratterové byla původně nabídnuta Natalii Wood, která hrála Redfordův protějšek ve dvou předcházejících filmech. Wood ale odmítla, protože chtěla na chvíli od natáčení oddych. Roli nakonec získala Jane Fonda. (D3VIL)

• - Mildred Natwick (Ethel Banksová) a Herb Edelman (Harry Pepper) byli obsazeni i v divadelní verzi Bosých noh v parku (v letech 1963-67). (D3VIL)

• - Robert Redford hrál jak ve filmové, tak v divadelní verzi, a to na Broadwayi, kde si roli Corie po jeho boku zahrála Elizabeth Ashley. (D3VIL)