Lunapark smrti

Scénografie:

Robb Wilson King

Kostýmy:

Molly Maginnis

Většina lidí co mám v topce dává film do průměru, a tak jsem od filmu nic extra nečekal. Ale zase se mi potvrdilo že Cunningham je zručný režisér a dokáže i z obyčejného námětu vytřískat mnoho. Filmy o teroru a pomstě mám moc rád. Hlavně filmy typu Exterminátor či Class of 1984. Proto jsem byl i tady překvapen. Film jak jsem řekl má zjednodušenou příběhovou linii tak to vynahrazuje hlavně tempo filmu, a také hlavně to že nenudí. Já se královksy bavil a Spader je fakt slizou a sympaťák v jednom. Jen to zařazení do kategorie horor je pěkná kravina.(12.8.2010)

Výhonky pravej americkej rodiny ukážu svoje zdravé jadro a spália temné zlo na tmavú dodýchavajúcu spečenú škvarku! Otec slúži mocenskému aparátu - jeho ozbrojeným silám. Metálov má temer ako Brežnev. Vo vysokej dôstojníckej funkcii ale nezaháľa a nerastie mu pupok pri pive, hranolkách a telke. Nie, on behá skáče aj boxuje so synom a dcérkou. V zdravom tele zdravý duch! Každá ráno nad domom vztýčená americká zástava! Preto ho samotný pán prezident Ameriky pozve na mulatšág. A on sám - ako vidia deti počas povinného každodenného tv brainwashingu - v uniforme káže národu svoje múdra. Zvyšok omladiny aj stáreže sa pyšní naondulovanými a vyfúkanými vlasovými špecialitami 80. rokov. Popísané znaky nasvedčujú, že dobová americká vtieravá propaganda ochrancov vlasti, hrdinov a podnikateľských chudáčikov neustále vstávajúcich z popola, zasiahla rovnako všetky filmové žánre. Od rodinných filmov vtrhla aj na územie dovtedy menej ovládané - do hororu aj sci-fi. Dvaja sirotkovia sa po nehode rodičov odoberú k polozabudnutému strýkovi. Ten, po sérii krachov, dokončuje svoj najnovší projekt - akýsi ľudový vidiecky Disneyland - Park snov. No miestni výrastkovia sú zlomyseľní, násilnícki a krutí. Neváhajú prekročiť hranice drobných nepríjemností aby dokázali svoju dominanciu. A tu sa ukáže byť ako najvhodnejšia polovojenská príprava pod dozorom skúsených dôstojníckych kádrov. Tá pomôže v dôsledku (SPOILER!) úspešne rozbehnúť aj kolotočársky biznis. Prekvapivé je, že na tejto propagandistickej vízii sa divák dokáže dobre pobaviť (možno práve v propagandistickej linke sa ukrýva odpoveď na Flipnicov hold, že ako sa režisérovi v upätých časoch podarilo dostať toľko násilia do filmu). Tempo príbehu nenudí a groteskná odpudivosť buranských teenagerov núka diváka zamyslieť sa nad sympatiami k nim - zástupcom animálnych pudov - sexu a agresie.(21.9.2015)

Přestože mnozí označují tento thriller mylně za slasher či horor, je pravdou, že tvůrce legendárního Pátku 13 Cunningham odvedl velmi dobrou práci i zde a „krvavější“ poslední dvacetiminutovka opravdu potěší i fanoušky hororového žánru. Režisér po celou dobu skvěle budoval atmosféru, která vygradovala skvostným finále. Nechybí zde samozřejmě pořádná dávka napětí, herecké výkony jsou rovněž na velice slušné úrovni a samotný příběh nenudí. I díky tomu se Lunapark smrti stal pro mnohé nezapomenutelnou podívanou a ve své době VHSky s ním se nemusely bát, že by je pokrývala vrstva prachu v regálech. 60%(29.5.2013)

Čo je najhoršia vec.ktorá sa može stat.Keď vidíte otca v telke,a tešíte sa z jeho úspechu a niekto zazvoní.Hlas v telefóne vám povie,že otec s mamou mali autohaváriu a zomreli.Zrúti sa vám celý svet,ktorí ste doposiaľ poznali.K tomuto filmu som sa dostal,len náhodou.A nebanujem.Film postupuje kľudne,sú tam namyslený frajeri,ktorím robí radosť,keď možu niekoho šikanovať a ponižovať.Teraz si zobrali na mušku súrodencov,ale zistili že to nemali robiť.Asi hodinu sa tam poriadne nič neudialo a čo prišlo potom,musí zavidieť aj Caries.Parádne krvavé orgie dotiahnuté do dokonalosti.Už som bol presvedčený že dám 3* ale po tomto závere dávam bez ťažoby svedomia čisté 4*.(23.12.2013)

Slasher? No nevím, jelikož tenhle film sází na dokonale vystupňovaný teror namísto maskovaného zabijáka, viděl bych to spíš na thriller a to dost povedený. Cunnigham je všechno, jen ne dobrý režisér (průměrný PÁTEK TŘINÁCTÉHO, ubohá DEEP STAR SIX), ale narozdíl od jeho ostatních počinů, mají NEW KIDS spád, napětí, sympatické ústřední hrdiny a dostatek dalších taháků (lunapark, ve kterém se odehraje finální masakr nebo bojový pes, který je celý film cvičen, aby se v pravou chvíli utrhl ze řetězu). Obzvlášť musím pochválit zmíněné finále v lunaparku, které je plné originálních úmrtí, do nichž jsou zapojeny jednotlivé atrakce. A pozornost si zaslouží i obsazení, ve kterém se vedle eighties béčkového veterána Toma Atkinse objeví i mladičký James Spader jako psychotický Dutra či Eric Stoltz. Vedle FREDDY VS. JASON je tohle nejlepší film v jakém měl Cunningham kdy prsty.(9.1.2007)