Sebevědomého a tvrdého panovníka by nikdy nenapadlo, že kdosi nahoře sčítá jeho špatné skutky, a nakonec přijde zasloužený trest. Teprve ve chvíli, kdy se stává vyhnancem a musí žít jako každý obyčejný člověk, tvrdě pracovat, aby se uživil, nachází nový přístup k životu. A nakonec se z něj stává moudrý a spravedlivý vladař... Pohádku podle literární předlohy Vojtěcha Martínka napsala Pavla Slancová. Režisér František Filip tu poskytl zajímavou hereckou příležitost Ondřeji Vetchému v roli krále a stejně tak Zdeňce Volencové-Žádníkové v dvojroli královny a Adély. (Česká televize)

Bozvav

Rozhodně nepatřím do té části ženského publika, kterým se při pohledu na Vetchého klepají kolena. Ba spíše naopak, jako chlap je mi děsně nesympatický. Nicméně herec je to dobrý, což se v této nablblé pohádce bohužel neprojevilo. Unylá a nudná televizní záležitost. Za mne 30%. ()

zdeny99

Hodně slabá televizní pohádka na nedělní odpoledne, která není ani tak pohádkou jako morální poselství proti pýše a nadřazenosti někoho nad jinými. Ondřej Vetchý i když je skvělý herec, tak tady přehrává, až to není pěkné. Kulisy jsou příšerné (nebo spíše ty triky skrz modrou obrazovku, kterou známe z relací o počasí). Děj je také nudný a celé to vypadá jako divadelní představení. Půvabná Zdeňka Žádníková to nezachrání. [543. hodnocení, 28. komentář, 58%] ()

Schlierkamp

Česká televizní pohádka o napravení pyšného a krutého vladaře. Mocného a nadutého panovníka, jenž se na každého ihned rozkřikl a kvůli své pýše a bohorovnosti se nechal nazývat Pán pánů, hrál přesvědčivě O. Vetchý. Avšak i on se musí přesvědčit, jak těžké je vydělávat si na chleba a žít v tyranizované společnosti. Bohužel díky kombinaci reality a snu je autorovi usnadněno vysvětlení navozené mírně schizofrenní situace. Ve vedlejších rolích se představili slepý poustevník R. Lukavský, královna Z. Žádníková, rádce J. Přeučil či dřevorubec J. Šesták. Nepříliš přívětivá a neveselá pohádka známého režiséra F. Filipa však nepředstavuje kromě výkonu hlavní postavy nic výjimečného, co by stálo za zaznamenání. ()

swiss

Trochu zdlouhavé, ale poučné a zábavné sledovat chyby, jako jsou odlepující se vousy, chléb, který je celý a vzápětí je ho jen půl, herečka, která se při příchodu praští o futra. Ale toho si děti nevšimnou.... ()

Pitryx

Tak uzákonění zákazu válek mne dostalo. Jako dřevorubci to panu Vetchému nesmírně slušelo. Další plus. Nu, a to poslední je za kulisy. Ty byly hodně nad rámec klasického papundeklu. A navíc to byla pohádka poučná, a svým způsobem hezká. ()

ostravak30

Trošku to možná je náboženská agitka, kdy trestá Bůh a taky sám všechno vyřeší. Ovšem to by nebylo to nejhorší. Pohádka obsahuje kvalitní obsazení, Ondřej Vetchý je skvělý herec, Zdeňka Žádníková-Volencová se do pohádek pro svou milou a sympatickou tvář vyloženě hodí. Ale ty triky. Ještě by se dalo pochopit studio, ale digitální nádvoří, les, zahrada...to je opravdu příšerné. Televizní pohádka je poučná, ale na oko nedobře provedená. ()

sunjata

Příběhy s kolosálním mravním ponaučením by se snad pro děti ani neměly točit. Na Vetchého a Přeučila se ale dá dívat i v podprůměrné TV pohádce. ()

x_ander

Takové ty nedělní poobědové pohádky mi vlastně nic neříkají. Neměl jsem je rád ani jako děcko, tím spíš mě nezajímají teď. Papundeklové kulisy, nudný a klišovitý děj, "divadelní" vzezření o pár postavách (ty prázdné zámky a království mě vždycky děsily!) a občas přehnaná infantilnost. O pyšném panovíkovi vlastně není jiná. Jenže když jsem zahlídnul prvních pár minut, tak mě něčím zaujala a zůstal jsem až do konce. Možná to byl právě Vetchý, na kterém to celé stojí, a který svého krutého krále zahrál až démonicky (v rámci televizní pohádky). Takže 50% si u mě tohle dílko vysloužilo už jen tím, že mě zaujalo. Což se nedělní pohádce nepodařilo dobrých 20 let. ()

Nugat

vcelku výborné zpracování. Trochu mi chybí vysvětlení, proč se stal král pyšným a sobeckým a dvojrole paní královny je asi zbytečná. Na nedělní pohádku beru na milost i kulisy, tak lepší tři. ()

moriero

Viděno jako kulisa na noční... O Češích je známo, že strašně rádi koukají na pohádky pro děti, aby je mohli zdrbnout na CSFD. Myšleno dospěláky...jako já. Tak tedy: Vetchý jako správný středověký macho, Žádníková jako správná krásná subina, Lukavský jako správný poustevník/Bůh, Přeučil jako správný slizký rádce. Tedy pohádka plná šablon. Ale zase bez kouzel, to se cení. Dost mi vadila ta náboženská agitka, ale víc mi drhla jiná věc. (U pohádky je snad zbytečné varování SPOILER). Kdyby se Žádníková neobjevila jako Adélka i po králově probuzení, byl by to super uvěřitelný úlet. Že ve snu má každá baba tvář vaší staré. Takže to celé zbylo na Vetchém - aby příběh utáhl. A ač jsem chlap, mě na vařené nudli utáhl. ()