Screamers - Hlasy z podzemí

Rodney Gibbons

Yves Langlois

Scénografie:

Perri Gorrara

Kedysi, pred pár rokmi som čítal predlohu a vravel si pri nej, aká skvelá filmová adaptácia by sa z toho dala natočiť. Takže som sa na ňu tešil, zároveň som mal aj obavy, pretože som o filme nič predtým nepočul. Tie obavy boli oprávnené. Jedná sa o ťažké kanadské béčko s malým rozpočtom, ktoré nemôže z týchto dôvodov kvalitnej predlohe dostáť. Stroje sú počítačovo odfláknuté, čo je škoda, pretože tie mali byť hlavným triumfom filmu. Ako guilty pleasure sa to dá ale hodnotiť kladne.(26.6.2012)

• -bad-mad-wolf-

Někdy po druhé třetině filmu jsem se přistihl, že kouzlo staré dobré sci-fi se snažím zoufale, snaživě vidět, hledat v každém záchvěvu atmosféry. Jenže není tam. I přes několik lepších chvil doplácejí Vřískači na hrubě nedotaženou mytologii strojů a nepromyšlené vztahy mezi postavami. Tuctové béčko.(8.3.2009)

• klerik

Musím sa pripojiť k tomu, že Dickova fantastická predloha vážne dostala na frak. Občas tam sice je zaujímavá atmosféra (hlavne útek), ale zlé triky a odporné dopletené kung-fu finále by pokazilo aj oveľa lepší film. Námet z poviedky Druhá séria (Second variety) oveľa lepšie využili v seriály aj filme Battlestar Galactica...(15.5.2006)

• korbitch22

Už při začínajících titulkách,kdy vypravěč mluví o těžbě vzácného nerostu,který bohužel rozdělil svět na dvě poloviny a způsobil jadernou válku a dál popisoval nekončící bitvu na jedné zničené planetě...jsem měl dobrý pocit z nachystané atmosféry,která se i v následujících minutách vyvíjela dobře.Velitel jednotky,hláškující,sympatický drsňák s věčným retkem u huby Peter Weller,tomu taky dost přidal.Když poslíček doručující poselství o míru,umíra rozsekán na kousky,načež se vydávají dva vojáci na cestu,máte furt naději že vás čeká poctivé,postapokalyptické sci-fi béčko.Ovšem během několika dalších minut tempo těžce upadá,akce,efekty a atmosféra nulová,potenciál a možnosti využity tak na 10% procent.Z ošívání v křesle,(kdy se jedním okem koukáte na stopáž kdy už to skončí a tím druhým po prázdné láhvi piva na stole) vás nevytrhne ani nástup mého oblíbence Roy Dupuiase,který zde má opět mile zvrácenou roli :-) Bohužel jsem čekal nějaká monumentální futuristická města či stanice a dostalo se mi nudného běhání v jakém si podzemí,s příšernou muzikou a malinkými dětmi s plyšovým medvídkem v ruce,jenž měli představovat hrozivou zbraň ničení světa ....ufff...k finyši jedna mizerná střílečka a k úplnému naprosto ´´nepředvídatelnému´´ :-) konci jedna slušná bitka dvou koček.Je to škoda,tahle Dickova povídka je dost dobrá,jen by to chtělo rozpočet dvěstě míčů a né dvacet no :-) Na sci-fi já sem přísnej... :-D hold nudil sem se.... 40%.(23.7.2011)

Tyhle scifi/horory mám rád. Pokaždý náká vzdálená vize světa a vojáci , co se snaží někam dostat. Tady zuří válka a tak si vojáci vymyslí stroj "vřískoun", který je velice inteligentní a nebezpečný, musí nosit vojáci před ním náramek, aby nepoznal puls. Opět tu máme krásný příklad toho, jak se zbraň obrátí proti těm kdo ji vymyslí. Jenže stane se ještě něco mnohem horšího, Ta zbraň či tvor začně sám myslet a začně se sám vyvíjet čímž se stává téměř nezničitelný. Film má spoustu zvratů a hlavně se člověk mnohdy nestačí divit kdo, je kdo. Triky jsou pěkné a akce a napětí rovněž.(23.2.2009)

• - V povídce Philipa K. Dicka „Second Variety“ („Druhá série“; 2002) se děj odehrává na Zemi a Měsíci. Vřískači jsou navrženi americkými vojáky, kteří se poté, co Sovětský svaz zničí Spojené státy americké, ukrývají právě na Měsíci. (Caaslav)

• - Vo filme sa objavilo celkovo 5 verzií robotov zvaných Screamers (základná "piesočná" verzia, prvá variácia "dvojnohá", druhá variácia "bear", tretia variácia "dieťa" a štvrtá variácia "človek"). (fefee)

• - Podivná šachovnice v úvodní scéně filmu je ze starověké mezopotámské hry Ur, která se dodnes na Blízkém východě hraje. (Caaslav)