Screamers - Hlasy z podzemí

• Česko Vřískouni (více)
Trailer

V roce 2078 planetu Sírius 6B pustoší dlouhotrvající válka. Vědci vymyslí perfektní zbraň, speciální roboty Screamers, vytvořené pro jediný cíl - zničit všechny nepřátelské formy života. Plán se však zvrtne a "zbraně" ničí vše živé. Podaří se znepřáteleným lidem zvítězit nad stroji? (Mido film)

Trailer

Shit

Docela dobrý postapokalyptický béčko, který mě sice zprvu moc nebavilo, jelikož se furt moc kecá a žádná akce, navíc hrdinové nejsou moc velký borci a příběh postrádá nějakej větší smysl, zápletku i zásadnějšího záporáka, ale postupem času se to fakt rozjede, začne to trochu připomínat terminátorovskej námět z budoucnosti, kde se roboti snaží dostat k lidem a vykuchat je a pak už to je dobrá akční béčková zábava ()

Skejpr

V prvé řadě bych rád poukázal na to, že původní povídku od Phillpa K. Dicka s názvem Druhá série (Second Variety) jsem několikrát četl, znám ji velice dobře a mám ji skutečně rád. Její zfilmování bylo dlouhou dobu mým snem, který nejprve zanikl v amatérském počátku, aby byl později znovu oživen nástupem na filmovou školu. Když jsem tedy zjistil, že už mě někdo předběhnul, byl jsem velice nakrknut a dlouho jsem otálel, než jsem si film nakonec pustil... A kajícně musím přiznat, že z toho nejsem zas až tak nešťastný, jak jsem čekal, že budu. Tvůrci se totiž drželi původní předlohy až překvapivě věrně (samozřejmě v rámci možností, například konflikt mezi USA a SSSR nahrazený občanskou válkou je ale vzhledem k době vzniku povídky i filmu logický a nepředstavuje pro mě žádný problém). Atmosféra funguje a místy poněkud béčkovější efekty nijak nevadí, Screamers mi v tomto směru velmi připomínali Černočernou tmu. Je to velmi ucházející popcorn vytvořený s poněkud béčkovějším rozpočtem. Jediné, co tedy tvůrcům nemohu (odmítám) za boha odustit, je naprosto ZMRVENÉ finále. Tam, kde povídka graduje a napíná až do posledního odstavce (doslova), tam si tvůrci přimysleli několik zbytečných komplikací, přidali trochu Asimova a cyberpunku (japonský vliv v případě tohoto filmu zjevně nebyl úplně ku prospěchu věci) a natáhli jej úplně... do prčic... Škoda. Kdyby se drželi geniální předlohy opravdu zuby nehty, mohlo to být více než dobré. Takhle je to jen ucházející béčkovina se zmatlaným koncem... ()

tron

„Kde sú všetci?“ – „Koľko vás bolo?“ – „38, vrátane mňa.“ – „Tak prežil jeden. Vrátane teba.“ Zvláštny mix. Začalo sa to ako „kovové Tremors“, potom sa to zvrtlo k Terminátorom, post-apokalyptickým trilerom a vrcholilo to ako Vec vs. Leviathan. Rozpočet bol evidentne malý a úroveň niektorých trikov je povážlivá (až úsmevná). No aj tak sa zručnému režisérovi podarilo vytvoriť solídnu atmosféru, dať dokopy i za malý peniaz uchádzajúcu výpravu a ani samotní „vrieskači“ nevyzerajú zle. No scenár je dosť slabý (čo prekvapí o to viac, že ho podľa poviedky P.K. Dicka napísal autor Votrelca), nad logickými nedorozumeniami som sa radšej ani nezamýšľal a keď som po trištvrte hodine zistil, že ma čaká ešte raz toľko, začal som sa drsne nudiť. Ale neviem si pomôcť - mám rád Petra Wellera. ()

Flipnic

Docela milé překvapení z oblasti "postapokalyptických dramat" ... Moc tyhle filmy nemusím, ale tohle mne bavilo od začátku do konce. Akční drama z ne příliš optimistické budoucnosti, které si v klidu ubíhá svým tempem, ale stále něčím baví a má čím zaujmout. Myšlenkou to sice není kdo ví co, ale prostě mne to bavilo a byl mi sympatický hlavní hrdina, právě protože jsem mu hodně dlouho vůbec nevěřil, že to jen ten největší klaďas ... ()

Djkoma

Béčková záležitost s výbornou atmosférou a příběhem, který je tak jednoduchý, ale přesto účinný. Každého fanouška sci-fi potěší vypracovaný svět, jenž poznáme jen z vyprávění při procházení zpustošenou planetou. Inspirace tu je odevšad trochu a proto je výsledek příjemným překvapením, které jsem viděl už několikrát a stále si opakuji, kdy vznikne druhý díl, který konečně odhalí pravdu okolo vřískounů. Kdo se nebojí béčkových efektů a nápadů, nechť vstoupí do světa vřískounů... PS: taková perlička, film vznikl podle povídky PK Dicka s názvem "Second Variety" a příběh je s povídkou na 99% identický (takže jde o jednu z nejvěrohodnějších adaptací Dicka). Jediný rozdíl je "svět" v kterém se příběh odehrává (a trochu jiný konec). Kniha funguje jako jedna velká obava z blížící se Studené války (napsáno rok 53), ale Dan O'Bannon a studio pochopili, že takhle by to už nešlo a vřískouny poslali do budoucnosti roku 2078 na planetu Sírius 6B. Výborný tah. ()

• Natočeno na motivy povídky P.K. Dicka Druhá série (kukentipla)
  • Oproti povídce, kde je vzájemné zabíjení se robotů mezi sebou vysvětleno odlišnými typy z odlišných továren, toto ve filmu vysvětleno není, protože v tom je jenom jedna továrna. (Nathaniell)
  • Podivná šachovnice v úvodní scéně filmu je ze starověké mezopotámské hry Ur, která se dodnes na Blízkém východě hraje. (Caaslav)