Screamers - Hlasy z podzemí

Scénografie:

Perri Gorrara

Kostýmy:

Trixi Rittenhouse

Moc nadějí jsem do toho nevkládal, ale nakonec mě to příjemně překvapilo. Celkem slušná béčková scifárna se zajímavým dějem a sympatickými postavami (akorát moje nejoblíbenější zase zemřela, na kterou se dost dobře dívá a i přes trochu zbytečnou délku dvou hodin to utíká svižně a dokonce to ani nenudí. I ten svět to má překvapivě propracovaný. Fakt, moc příjemná scifárna, na kterou bych klidně koukl znova. 4*(21.2.2020)

Pár vojakov ukrytých v bunkroch na nejakej planéte, okolo nich v zemi sa pohybujúci roboti a útočiaci na každého, kto nemá náramok. Na(ne)šťastie roboti sa dosť nudia a tak sa trošku zdokonaľujú a rozhodnú sa nenápadne navštíviť Zem. V dobe vzniku filmu som z toho bol dosť nadšený, námet: Philip K. Dick, réžia: Christian Duguai, herec: Peter Weller. Dnes: videofilm ako vyšitý, max. 5 ľudí pred kamerou, dosť nudný dej, no super zakončený, so slušnou atmosféra, tých 5 hercov má dostatočnú charizmu a ja proste mám slabosť pre sci-fi, robotov a aspoň slušne odrežírovaný film.(28.6.2006)

Obstojné sci-fi béčko, jaké se dnes už netočí. Místy slabé digitální efekty (většinou při útočících vřískounech prvního typu) vynahrazuje dobrá výprava a povedeným způsobem dokreslené prostředí. Herci se docela snaží, žádný z výkonů nedráždí žaludek ani po letech a sem tam se podaří utrousit i vtipnou hlášku. Škoda, že divák zůstane "ušetřen" útoku vřískounů v základnách NEB i Aliance, které mohli příběh ještě zatraktivnit. 60%(20.8.2009)

Musím dát 75% = 4/5 Proč? Protože tohle béčkovaté béčko má neskutečně chytlavou atmosféru, kterou mu může závidět i lecjaký čtyř ( někdy i pětihvězdičkový) áčkový Sci-Fi horor a taky je velmi chytře napsané. Převažuje v něm Sci, nad Fi a to se mi líbí (Proč vřískouni zabíjejí? Pohání je methan z rozkládajícího se masa, atd. atd - pro všímavé stačí naznačit). Nemůžu dát 5*, perfektní to nebylo. Například hudba je jedna velká tragédie nebo kamera nebo některé dějové pasáže. Ale pro celkový dojem ze Sci-Fi hororu je důležitá atmosféra a pokud by se dál točila béčka v tomto stylu, mají mou podporu.(18.11.2010)

Nechápu jak mi tenhle film mohl tak dlouho unikat. Okolo kazety s neatraktivním názvem jsem kdysi kroužil v místní videopůjčovně, ale i když jsem tehdy viděl spoustu sci-fi, Screamers jsem pořád jenom míjel. Moje chyba, protože je to opravdová paráda. Christian Duguay natočil postapokalyptické béčko jako z učebnice, perfektní atmosféra, minimalismus, všeobecný úpadek a vyčerpání. Scénář se mohl opřít o silnou předlohu mého oblíbeného paranoika a herci ze sebe dostali to nejlepší. Dojem kazí jenom postupně lehce klesající kvalita. Kdyby děj pokračoval v nastoleném trendu ze začátku a stopáž zaplnila válka mezi Aliancí a NEB, s účastí třetí strany, tak bych se vůbec nezlobil.(14.8.2012)

• - Prvé pracovné verzie scenára sa objavili pod názvom "Claw" (Čeľusť), ako odkaz na zlých robotov, ktorí sa v Dickovej poviedke "Druhá séria" nevolali Screamers, ale Claws. (beso74)

• - Spoiler: V povídce Phillipa K. Dicka je závěr poněkud odlišný. Do modulu se nakonec nedostane Hendricksson ( Peter Weller), ale jedna z čepelí druhé série, která tímto způsobem odlétá ze Země směrem k Měsíci, kde je evakuován zbytek lidstva, který chce vyhladit. (KillHurt)

• - Natočeno na motivy povídky P.K. Dicka Druhá série (kukentipla)