Screamers - Hlasy z podzemí

Philip K. Dick (kniha)

Dan O'Bannon

Rodney Gibbons

Yves Langlois

Screamers jsou ukázkovým příkladem toho, jak to dopadne, když fanoušek natočí za pár babek svou oblíbenou knižní předlohu. Jde o adaptaci jedný z nejlepších ranných povídek od PKD, česky vydanou pod názvem Typ číslo dva. V tomhle béčku je víc Dicka než v Minority Report, Total Recall, Impostorovi a Výplatě dohromady. Film má skvělou atmosféru a špatní herci ani mizerné triky mi tentokrát vůbec nevadily. Napětí Dickovy povídky, které nedokázali herci svými výkony a částečně i vinou scénáře přenést do filmu jsem si tentokrát prostě nějak domyslel.(11.4.2009)

V prvé řadě bych rád poukázal na to, že původní povídku od Phillpa K. Dicka s názvem Druhá série (Second Variety) jsem několikrát četl, znám ji velice dobře a mám ji skutečně rád. Její zfilmování bylo dlouhou dobu mým snem, který nejprve zanikl v amatérském počátku, aby byl později znovu oživen nástupem na filmovou školu. Když jsem tedy zjistil, že už mě někdo předběhnul, byl jsem velice nakrknut a dlouho jsem otálel, než jsem si film nakonec pustil... A kajícně musím přiznat, že z toho nejsem zas až tak nešťastný, jak jsem čekal, že budu. Tvůrci se totiž drželi původní předlohy až překvapivě věrně (samozřejmě v rámci možností, například konflikt mezi USA a SSSR nahrazený občanskou válkou je ale vzhledem k době vzniku povídky i filmu logický a nepředstavuje pro mě žádný problém). Atmosféra funguje a místy poněkud béčkovější efekty nijak nevadí, Screamers mi v tomto směru velmi připomínali Černočernou tmu. Je to velmi ucházející popcorn vytvořený s poněkud béčkovějším rozpočtem. Jediné, co tedy tvůrcům nemohu (odmítám) za boha odustit, je naprosto ZMRVENÉ finále. Tam, kde povídka graduje a napíná až do posledního odstavce (doslova), tam si tvůrci přimysleli několik zbytečných komplikací, přidali trochu Asimova a cyberpunku (japonský vliv v případě tohoto filmu zjevně nebyl úplně ku prospěchu věci) a natáhli jej úplně... do prčic... Škoda. Kdyby se drželi geniální předlohy opravdu zuby nehty, mohlo to být více než dobré. Takhle je to jen ucházející béčkovina se zmatlaným koncem...(20.7.2009)

• korbitch22

Už při začínajících titulkách,kdy vypravěč mluví o těžbě vzácného nerostu,který bohužel rozdělil svět na dvě poloviny a způsobil jadernou válku a dál popisoval nekončící bitvu na jedné zničené planetě...jsem měl dobrý pocit z nachystané atmosféry,která se i v následujících minutách vyvíjela dobře.Velitel jednotky,hláškující,sympatický drsňák s věčným retkem u huby Peter Weller,tomu taky dost přidal.Když poslíček doručující poselství o míru,umíra rozsekán na kousky,načež se vydávají dva vojáci na cestu,máte furt naději že vás čeká poctivé,postapokalyptické sci-fi béčko.Ovšem během několika dalších minut tempo těžce upadá,akce,efekty a atmosféra nulová,potenciál a možnosti využity tak na 10% procent.Z ošívání v křesle,(kdy se jedním okem koukáte na stopáž kdy už to skončí a tím druhým po prázdné láhvi piva na stole) vás nevytrhne ani nástup mého oblíbence Roy Dupuiase,který zde má opět mile zvrácenou roli :-) Bohužel jsem čekal nějaká monumentální futuristická města či stanice a dostalo se mi nudného běhání v jakém si podzemí,s příšernou muzikou a malinkými dětmi s plyšovým medvídkem v ruce,jenž měli představovat hrozivou zbraň ničení světa ....ufff...k finyši jedna mizerná střílečka a k úplnému naprosto ´´nepředvídatelnému´´ :-) konci jedna slušná bitka dvou koček.Je to škoda,tahle Dickova povídka je dost dobrá,jen by to chtělo rozpočet dvěstě míčů a né dvacet no :-) Na sci-fi já sem přísnej... :-D hold nudil sem se.... 40%.(23.7.2011)

• gudaulin

Vřískouni se dají použít jako typický příklad filmů kategorie B. Film má všechny její základní znaky, tzn. nízký rozpočet, jednoduchý scénář, který nepočítá s náročnějším divákem a který musí dělat vše pro to, aby se štáb vešel do zmíněného omezeného rozpočtu, a vesměs neznámé průměrné herce. Na druhé straně ale svou příjmočarostí a energií dokáže oslovit žánrového fanouška a na nic si nehraje. Přestože kulisy jsou jednoduché a efektů minimum, dokázal režisér vytvořit slušnou atmosféru, jenže mi v průběhu filmu vadilo, jak povrchně se naložilo s literární předlohou. Dick obvykle vytváří mnohovrstevný příběh, kde je hrdina obětí dílem vlastní paranoi a dílem skutečného spiknutí svého okolí. Scénárista tuhle mnohovrstevnost nedokázal přenést na plátno, takže divák sice je konfrontován s řadou podrazů, jenže ty se záhy dají předvídat a film nepřekvapuje. Zadaptovat Dicka znamená věnovat mimořádně velkou práci právě scénáři a výběru herců, kteří dokážou jeho rafinovanou hru prodat divákovi. Přitom příběh vojáka, který postupně zjišťuje, že bojoval naprosto zbytečnou válku a stal se obětí složité hry, v sobě nese stopy přímo shakespearovského dramatu. Čtenář znalý díla Philipa K. Dicka zřetelně pozná, kdo stojí za předlohou filmu. Nachází se tam všechny ingredience typické pro Dickovu tvorbu. Nikdo neví, kdo je kdo a jakou hru vlastně hraje. Škoda nelogičností, které snižují konečný dojem z filmu. Celkový dojem: 45 %.(9.3.2009)

Tyhle scifi/horory mám rád. Pokaždý náká vzdálená vize světa a vojáci , co se snaží někam dostat. Tady zuří válka a tak si vojáci vymyslí stroj "vřískoun", který je velice inteligentní a nebezpečný, musí nosit vojáci před ním náramek, aby nepoznal puls. Opět tu máme krásný příklad toho, jak se zbraň obrátí proti těm kdo ji vymyslí. Jenže stane se ještě něco mnohem horšího, Ta zbraň či tvor začně sám myslet a začně se sám vyvíjet čímž se stává téměř nezničitelný. Film má spoustu zvratů a hlavně se člověk mnohdy nestačí divit kdo, je kdo. Triky jsou pěkné a akce a napětí rovněž.(23.2.2009)

• - V povídce Philipa K. Dicka „Second Variety“ („Druhá série“; 2002) se děj odehrává na Zemi a Měsíci. Vřískači jsou navrženi americkými vojáky, kteří se poté, co Sovětský svaz zničí Spojené státy americké, ukrývají právě na Měsíci. (Caaslav)

• - Prvé pracovné verzie scenára sa objavili pod názvom "Claw" (Čeľusť), ako odkaz na zlých robotov, ktorí sa v Dickovej poviedke "Druhá séria" nevolali Screamers, ale Claws. (beso74)

• - Spoiler: V povídce Phillipa K. Dicka je závěr poněkud odlišný. Do modulu se nakonec nedostane Hendricksson ( Peter Weller), ale jedna z čepelí druhé série, která tímto způsobem odlétá ze Země směrem k Měsíci, kde je evakuován zbytek lidstva, který chce vyhladit. (KillHurt)