Pán času - Série 10 (2017) (série)

Twice Upon a Time (S10E13)

(epizoda)
  • Austrálie Twice Upon a Time

Dvanáctého Doktora Who (Peter Capaldi) čeká obtížný úkol a to přijmout fakt, že nastal jeho čas – čas, kdy by se měl opět zregenerovat a vystřídat tak tvář. Avšak Doktor s touto změnou není smířen a není ji nijak příliš nakloněn. Ovšem není jediným, kdo je v takovéto obtížné situaci. Jak se brzy ukáže, je zde také jeho prvotní já (David Bradley), které se rovněž odmítá nechat zregenerovat. Postaví se však společně tomuto nepříjemnému údělu? A dokáží se vypořádat se s problematickou záhadou týkající se neustále se zastavujícího času? To a mnohé jiné nám zodpoví tento vánočně laděný speciál zasazený do ledových plání jižního pólu. (P. J. D.)

P. J. D.

Kombinace Rachel Talalay a Steven Moffat očividně může docela dobře fungovat. Navíc Steven Moffat ukázal, že ukočírovat a zajímavě podat příběh Doctora Who stále umí. Dialogy srší vtipem a jsou plné narážek na dobové smýšlení 60. let, kdy seriál vznikl. Bradley a Capaldi si jdou dobře do noty a výtečně se doplňují. Kapitán z první světové války je úsměvně vtipný svou věčnou nechápavostí a celkově i příběh funguje jako pečlivě seřízený hodinový stroj, byť je docela dost jednoduchý a přímočarý (na druhou stranu ale méně fádní, než některé seriálové díly). Ovšem problém přichází se závěrem, který mi přišel až moc natahovaný a v některých bodech dokonce i nudný (vím, že si Doktor potrpí na teatrálnosti, ale tady mi to přišlo až moc jako nějaká naučená poeticky laděná citace). Na druhou stranu jsem alespoň rád, že se tak nějak objasnilo (přimhouříme-li oči), jak to ve skutečnosti nakonec je s Doktorovu společnicí (kdo viděl tomuto předcházející díl seriálu, jistě chápe) – to je určitě velký plus a ubírá to na dané fádnosti a klíčovosti minulého dílu seriálu. Kolem a kolem je ale tento speciál vcelku podařený a po předchozím speciálu (Doctor Who: The Return of Doctor Mysterio) je to vítaná změna k lepšímu. ()

Pedronaut

Vánoční epizoda bez příběhu. Doktor potká Doktora a oba se snaží přijít na to, kdo jim jde po krku, až nakonec zjistí, že vlastně žádná hrozba neexistuje, rozloučí se a jde si každý svou cestou. Zvláštní, ale hezky to shrnuje Capaldiho éru v kontrastu s tím, jak odešel Smith. Dvanáctý Doktor byl boží, snad nejlepší ze všech, ale nemůžu si pomoct: prostě mě mrzí, že nedostal podobně bobmastický storyarc jako Jedenáctý a Desátý. Nakonec si totiž z těch pár sérií budeme pamatovat jen momenty. Uvidíme, co s sebou přinese Třináctka, zatím na mě působí dobře! ()

Petike

Podľa mňa tretí najlepší vianočný špeciál seriálu. Tento špeciál nie je o veľkej akcií a hrmote, ale o historickej pamäti, spojeni minulého a terajšieho, spojeni postaršie vyzerajúcich inkarnacii Doktora, v mnohom podobných i odlišných. A dôstojnej spomienke na starých priateľov i na Vianoce za prvej svetovej vojny. ()

Modular

"Never be cruel, never be cowardly...". Dozajista jeden z nejlepších speciálů Doctora Who vůbec. Speciál se vás nesnaží uchlácholit akcí a ničím podobným, je dosti mírumilovný, ale i přes to strašně nádherný. Osobně je éra Petera Capaldiho dozajista má nejoblíbenější, takže by se lehce dalo pochybovat o mé objektivitě, ale myslím si, že na tom ani tolik nezáleží. Odchod a regenerace Doktora je vždycky smutný okamžik a tento speciál ho jednoduše vyobrazuje strašně hezky. Steven Moffat a účinkující herci předvedli excelentní podívanou pro fanoušky tohoto kultovního seriálu, a to já prostě obdivuji. ()

mertikek

Ohavné, příšerné, strašné. Moffat skončil, to mě ani tolik netrápí. Trápí mě upadávající seriál, který skutečně zbožňuji. Tento díl byl vrcholem. Především závěr...co si o sobě tvůrci myslí? Je to proti Doktoru samotnému, takhle to prostě být nemá. Tento krok jim ratingy nezachrání a ztratí množství věrných diváků, kteří si raději pustí díly z roku 1963, než aby koukali na to co mají v plánu. Pro mě Doktor zemřel. ()

Gelaos

5/10: Příběh? Nulový. Záporák? Stupidní. Capaldiho Doktor? Stokrát viděný. Bill? K ničemu. Audiovizuál? Nic moc. Gatissův voják. Absolutně zbytečný. První doktor? Nevyužitý. Poslední slova Třináctky? Trapná (ani Capaldi to nemohl zachránit). ___ Moffat znovu naservíroval porci přepálenosti, trapnosti, kýčovitosti a hlouposti - tentokrát v extra balení. Z nejhoršího to zachraňuje chemie Capaldiho a Bradleyho, pár dobrých scén a nostalgie po časech Třináctky. Čekal jsem, že se Moffat vyšvihne... Čekal jsem marně. ()

The M

Krásna epizóda. Napriek tomu, že dej bol veľmi, veľmi jednoduchý, možno až neexistujúci to proste malo svoje čaro a ja neviem dať menej ako 5 hviezdičiek. Ono to aj vlastne dáva zmysel, keďže Doctorov príbeh skončil už v The Doctor Falls, toto bol len epilóg, ktorý príbeh 12. Doctora úplne ukončil. Dokonca by som si dovolil povedať, že je to moja najobľúbenejšia regeneračná epizóda. Všetky boli viac menej skvelé, ale toto je proste Peter Capaldi a s ním bola tá rozlúčka pre mňa najťažšia. Ten nám v závere opäť ukázal, prečo túto úlohu pred tromi rokmi dostal. Veľmi rýchlo sa stal mojím najobľúbenejším Doktorom, takže mi bude aj patrične chýbať. Bradley, Gattis (ktorému v Doctorovi Who viac pristane hranie ako písanie scenárov) aj Pearl skvelo sekundovali a veľmi potešili aj cameá od dvoch postáv, ktoré som samozrejme čakal. Možno len (SPOILER) Rusty prekvapil svojím návratom, ale veľmi milo. Moffat z môjho pohľadu odchádza so cťou, mal svoje chyby, ale predsa dal tomuto seriálu veľa. Napríklad na Day of the Doctor, Listen, či Heaven Sent sa bude spomínať ešte dlho po jeho odchode. Ale je čas na zmenu a už sa neviem dočkať, čo si pripravil Chibnall a Jodie... ()