Reklama

Reklama

V průběhu studené války se francouzská tajná služba dostane k informacím o špionážní akci Sovětského svazu, namířené proti Spojeným státům. Varování americkým kolegům odstartuje řetěz osudných událostí.
Píše se rok 1981. Zklamání z Brežněvovy vlády a nenaplněných ideálů komunismu přiměje plukovníka KGB Grigorieva, jehož skutečné jméno zní Vladimir Vetrov, k radikálnímu kroku... Ve vší tichosti vyhledá v Moskvě francouzského inženýra a postupně mu předá celou řadu důvěrných dokumentů, svědčících o největší špionážní akci proti Spojeným státům v historii studené války.
Zdroj s krycím jménem Farewell se podílí na zničení špionážní sítě, díky níž sovětská tajná služba získávala detailní informace o stavu vědeckého, průmyslového a vojenského výzkumu na Západě. Ronald Reagan vyhlašuje nový zbrojní projekt Hvězdné války a Sovětskému svazu, který přišel o své drahocenné informátory, zvoní umíráček...
Berlínská zeď se nedožije konce dekády... Farewell tak svým způsobem pomohl změnit svět. Nepoužil při tom KGB dobře známé tradiční metody špionáže a za svoji práci nic nechtěl – to považoval za příliš kapitalistické. Splnil zkrátka jen svůj úkol – pro Rusko, ale především pro svého syna… (oficiální text distributora)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (35)

flyboyeda 

všechny recenze uživatele

Plukovnik KGB s uslechtilymi idealy, co miluje francouzske vino a ke stesti mu staci poslech bozskeho Leo Ferre a lepsi budoucnost pro jeho syna. Zda se vam to zvlastni? Ne v tomhle filmu kombinujicim politicko-spionazni zapletku a vztahove drama. Grigoriev sympaticky ztvarneny Kusturicou se rozhodl ve jmenu "dobra" prebehnout na druhou stranu. Muj komentar jsem musel paradoxne poupravit. Kdysi jsem tento film videl a ohodnotil ho na lehky nadprumer, nedavno jsem mu dal druhou sanci a hrozne si ho uzil. I pres delsi stopaz, ktera ale nam fanouskum pomalych spionaznich dramatek nevadi. Spetka patosu se da take odpustit, hezke... ()

Ygnor 

všechny recenze uživatele

Velmi nedoceněný a už téměř po pár letech zapomenutý film z období konce (?) "Velké hry". A to navíc až příliš starosvětsky a civilně pojatě natruc dnešním "klipárnám". Jsem na ty exteriéry... a koukal jsem jako blázen, jak se dokázili Rusko vrátit o třicet let zpět. Kusturica rulez, (ačkoli Dafoe také příjemně překvapil.) Z lidského hlediska jsem po výstřelem vyplašených ptácích v sibiřské zimě potlačil slzu. ()

Reklama

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

Železná opona spadla jenom proto, že jeden sovětský plukovník chtěl mít přístup k francouzskému umění a jeho syn chtěl na walkmanu značky Johnny (nebo tak nějak) poslouchat hity skupiny Kýn (nebo tak nějak)? No, já jsem býval agentem KGB, CIA i České stomatologické komory příliš dlouho na to, abych tuto skutečnými událostmi inspirovanou báchorku bezelstně zbaštil. Spíše ji beru jako ukázku toho, že sovětský agent svého amerického kolegu mučí a zabíjí, kdežto americký se toho sovětského slušně zeptá a když mu neřekne, kolik snídá Brežněv k snídani pirohů, tak mu zakáže vstup do Disneylandu. Za mne je to zkrátka jisté napětí nepostrádající blbost, za kterou si tvůrci zaslouží dovolenou - a mohou si demokraticky vybrat zda chtějí lenošit v gulagu či na Guantánamu. ()

spotczek 

všechny recenze uživatele

Trochu jinak Životy těch druhých nebo Pouta. Určitě se ani Farewell neobejde bez určité stylizace a lehkých nepřesností (ne každý den chodili pionýři ve slavnostním po ulicích v organizovaných průvodech; myslím, že dítě vyrůstající v Rusku, respektive v jakémkoliv autoritářském systému, by svého rodiče nevykázalo ze svého pokoje; těžko by Grigoriev věřil, že jeho syn dostuduje, když hodlal podrazit své chlebodárce apod.), ale jinak se jedná o další nečernobílý pohled na fungování totalitního systému. Kusturicovi lze plukovníka věřit. Ze špionáže se nedělá zbytečné drama. Naopak právě ten zdánlivý klid působí hrozivě, když cáry papíru i psychologické tlaky pohybují bezejmennými úředníky a jejich rodinami, manipulují se jimi prezidenti, šéfové rozvědek i světové dějiny. Nejhorší zůstávají ty základní principy, u nichž mi něco říká, že se od osmdesátých let zásadně nezměnily. ()

Ice.dog 

všechny recenze uživatele

Hodně špatný pokus o kombinaci Bourneovek s The Company a kupodivu se pod to podepsala francouzská režie. Téměř dvě hodiny ztraceného času, vleklý děj, jestli se to tomu tak dá říkat, žádné vykreslení psychologie hlavních charakterů ve "špionážním" thrilleru mi přijde jako velký problém, příběh žádný, napětí žádné, bratři sověté majíc IQ tykve si nechají nafotit dokumenty nějakým lojzou Seržou, který je předá přes svou žaboužroutskou spojku američanům? Na to vše režisér potřeboval 113 minut? Mám takový pocit, že tento film musel distributor schvalovat do kin a na dvd v hodně pozdních hodinách z pátku na sobotu jinak nechápu.... absolutní ztráta času ()

Galerie (21)

Zajímavosti (2)

  • Film je založen na skutečném příběhu Vladimira Ippolitovitche Vetrova, agenta KGB, který se rozhodl spolupracovat s francouzskou tajnou službou DST. V období let 1981-1982 Vetrov předal francouzské DST téměř 4 000 tajných dokumentů, včetně kompletního oficiálního seznamu 250 tajných agentů, tzv. linky X, kteří pracovali po celém světě. Unik těchto klíčových dokumentů způsobil takřka úplné zhroucení sovětské špionáže. Paradoxní je, že do vězení na 12 let byl odsouzen za vraždu a pokus o vraždu. Během schůzky se svou milenkou si myslel, že byl odhalen agentem KGB, v panice tohoto agenta bodl nožem a následně bodl i svou milenku, o které si myslel, že jej zradila. Zatímco milenka toto napadení přežila, agent KGB takové štěstí neměl. K odhalení, že je Vetrov dvojitým agentem, došlo až během jeho pobytu ve vězení. V roce 1983, nedlouho po tomto odhalení, byl Vetrov popraven. (Posheidon)

Reklama

Reklama