Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Další z mnoha autobusů odváží cestující na dovolenou k moři. O bezpečnou cestu se starají řidiči Karel a Karel, kteří hned na začátku cesty vyzývají cestující, aby se nechovali jako prasata a vraceli hnědé podšálky, čímž většinu cestujících pobaví. Průvodkyně Pamela je velmi milá, až naivní, což baví hlavně dva gaye Ignáce a Oskara, s nimiž cestuje i jejich kamarád, známý zpěvák Max. Jolana, která na dovolenou pozvala své rodiče, je nesebevědomá, ale inteligentní mladá žena se srdcem na dlani. Nejmladšími cestujícími jsou dvě dívky Denisa s Irmou, které s opovržením pozorují nejstarší účastnice zájezdu Helgu a Šarlotu. Mezi cestujícími nechybí ani typická maloměstská rodina, táta Jarda, máma Jituš, malá dcerka a syn Jakub, který si nechal namluvit, že je gay. Jarda s Jituš mají omezené myšlení a jsou přesvědčeni, že homosexualita je nakažlivá, tudíž se od gayů, Ignáce a Oskara, drží stranou. Cestující Vladimír je tichý mladý muž, ale když je Jolaně špatně, podá jí na zvracení svou igelitovou tašku, i se zapomenutými brýlemi. Po příjezdu k moři se všichni ubytují a začnou se pomalu poznávat u moře. Všichni účastníci zájezdu mají o své dovolené nějakou představu, která se ne vždy vyplní... (TV Prima)

(více)

Zajímavosti (40)

  • Podle režiséra Jiřího Vejdělka byl nejhorším okamžikem natáčení "nepochybně ten, kdy se při natáčení na pláž vyvlnily italské komparzistky. Udržet od té chvíle koncentraci mužské části štábu byl nadlidský úkol. Zbytek natáčení byla proti tomu legrace." (NIRO)
  • Pro většinu filmu musely být dialogy pořízeny prostřednictvím takzvaných postsynchronů, natáčení kontaktního zvuku bylo většinou nepraktické. Režisér Jiří Vejdělek k tomu řekl: "My bychom kontaktem točili rádi, ale vždycky to při nejlepší vůli nešlo. Film se z větší části odehrává buď v autobuse, nebo u vody, což jsou dvě zvukově velmi nepříjemná prostředí. Hezké romantické šumění moře je jen filmový trik. Kdybychom scénu natočili s reálným zvukem moře, v kině by to nejspíš znělo jako randál z kamenolomu. Navíc jsme chtěli točit v širších záběrech, při kterých se mikrofonista nikam nevejde, a protože herci byli věčně jen v plavkách, nedaly se nikam schovat ani mikroporty... i když mikrofonista tvrdil, že u hereček by to dokázal." (NIRO)
  • Pro celovečerně debutujícího režiséra Jiřího Vejdělka byla možnost film natočit svým způsobem riskantní. V čase premiéry to komentoval: "Na jednu stranu jsem cítil velkou příležitost, protože celovečerní film láká každého filmaře, na druhou stranu jsem měl strach, jestli to není ten typ náhody, která vám zlomí vaz. Jisté bylo v první chvíli jen jedno - že je to velká výzva a že je to všechno v parádním časovém presu. Bylo potřeba přes léto napsat scénář, sestavit štáb, obsadit herce, najít lokace... S producenty jsem se poprvé sešel 1. června, točit se začínalo 12. září. Trochu to připomínalo smyčku, kterou si sám dávám kolem krku, ale vzal jsem to, mám rád adrenalinové sporty." (Zdroj: ČSFD)
  • Několik let po vzniku filmu režisér Jiří Vejdělek při úvahách na téma filmových emocí, cynismu a humoru řekl: "Vzpomínám si, jak jsme v Účastnících točili milostnou scénu mezi Jolanou a potápěčem. Scéna byla napsána jako vyloženě komická, ale já se rozhodl natočit ji vážně, jako že se postavy přiznávají k něčemu, co nikdy nikomu nepřiznaly, nesvlékají se donaha, ale z kůže. Pak jsem jel z natáčení a bál se, jestli jsem to nepřehnal, jestli jsem nevypadl z komediálního žánru, ve kterém držím zbytek filmu. Najednou jsem se styděl, zdálo se mi, že místo Jolany a potápěče se tam obnažuju já. Ale dneska paradoxně můžu říct, že je to asi moje nejoblíbenější scééna v celém filmu. Díky tomu jsem si uvědomil, že není třeba se stydět za své city a není proč se bát chodit s nimi před diváky." (NIRO)
  • Miroslav Krobot k důvodu, proč roli jednoho z Karlů přijal, řekl: "To bylo o setkání s režisérem Jiřím Vejdělkem a Pavlem Liškou, kterého mám jako herce rád. Byly to všeho všudy tři nebo čtyři natáčecí dny, měl jsem volno a postavičky Karla a Karla mě zajímaly. Při čtení scénáře se mi zdálo, že stojí někde jinde než ostatní figury, a to mě lákalo, stejně jako možnost pracovat s Pavlem. A myslím, že jsme si sedli. Některé scény jsme ani nemohli dotočit, jak jsme spolu blbli a pořád se smáli." (NIRO)
  • Ve Vieweghově románu je hlavní postava Max spisovatel a o celém zájezdu píše román. Ve filmu je Max (Ondrej Kovaľ) populární zpěvák a snaží se napsat píseň. (JT19)
  • Eva Leinweberová se nechala slyšet, že když pustila film své dceři Dorotce, tak ta z něho měla újmu kvůli jejím scénám v tangách. „Od té doby jsou u nás Účastníci zájezdu tabu,“ prohlásila. [Zdroj: Denik.cz] (Duoscop)
  • „Nezapomenu na scénu s kolegou Martinem Pechlátem, který mě měl coby potápěč šmírovat pod vodou a při tom masturbovat. Stále jsme režisérovi odplouvali mimo záběr, protože jsme byli na širém moři, kde nás unášel proud. S Martinem jsme pak už byli tak vyčerpaní, že nám raději házeli záchranné kruhy, abychom nemuseli stále plavat a mohli si odpočinout. Dost jsme se s tím natrápili, podobně jako se scénou, jak vylézáme z vody a křičíme: ‚Úchyl, je tady úchyl.‘ Tu jsme pro změnu nestihli natočit během jednoho dne, kdy bylo pod mrakem, takže jsme ji dokončovali několikrát vždy těsně po východu slunce. Měli jsme na to pokaždé asi jen čtyřicet minut, než začalo slunce svítit naplno, takže jsme ji točili asi tři dny po sobě,“ prohlásila Eva Leinweberová. [Zdroj: Denik.cz] (Duoscop)
  • Adrian Jastraban se hned první den spálil doruda, takže ho museli „zbělovat“. [Zdroj: Denik.cz] (Duoscop)
  • Hudebník na rozlučkovém večírku používá Roland E-66 Intelligent Synthesizer z roku 1990. (gug)
  • Autobusem Setra s SPZ 3A4 8848, kterým Účastníci cestují, patří společnosti Vega Tour, která byla založena v roce 1991. (PAULOO)
  • Max (Ondrej Kovaľ) když přijíždí taxíkem k autobusu, má na dveřích číslo 257 257 257. Toto číslo je i dnes platné a používá ho City Taxi Praha. (PAULOO)
  • Adrian Jastraban a Jaromír Nosek, kteří ztvárnili homosexuální pár, museli ještě několik let poté na ulici čelit posměškům a narážkám na své role. Naopak jim od ctitelů přicházely i zamilované dopisy. (Zdroj: ahaonline.cz)
  • Když účastníci opouštějí autobusem Prahu, jedou po dálnici D1 kolem sjezdu na Chodov. Následně zastaví na dálničním odpočívadle, které se ovšem nachází na rychlostní silnici R4 u Dobříše. (spiritus)
  • Kromě italského města Sisitania se točilo i ve slovinském městě Piran. (Cheeker)
  • Postava Ladislava Ondřeje ve filmu trpí skutečnou poruchou močení zvanou Paruréza. Příčinou problému přitom není homosexuální orientace, jak je v jedné scéně řečeno. (Scelleton)
  • Scéna, ve které Denisa (Kristýna Leichtová) svélkne horní díl plavek, se podle portálu ShowBiz.cz umístil mezi stovkou nejlepších českých erotických scén. (BisiJoker)
  • Ústřední píseň se jmenuje "Nevinná" a zpívá ji David Kraus. (mi-ib)
  • Film navštívilo v kinech 792 592 diváků a vydělal 76 526 158 Kč. Statistika vydáná 1.11.2008. (Pumiiix)

Reklama

Reklama