Adamova jablka

• Dánsko Adams æbler (více)

Odsúdený neonacista Adam prichádza na faru, aby tam vykonával verejnoprospešné práce. Od farára Ivana dostane za úlohu upiecť jablkový koláč z jabĺk zo stromu, na ktorých si  pochutnali vtáky i hmyz. Kým Ivan to vníma ako božiu skúšku, Adamovi na výsledku nijako nezáleží a namiesto toho rozmýšľa, ako by z fary čo najrýchlejšie dostal. Čoskoro však zisťuje, že s farárom niečo nie je v poriadku. Ivan jedného dňa na fare odpadne a Adam sa od lekára dozvie prekvapivú správu. Hoci spočiatku netúžil po ničom inom, ako faru čo najrýchlejšie opustiť, napokon ho okolnosti donútia ostať. Kolotoč nevšedných udalostí sa roztáča čoraz rýchlejšie. Skúša Adama diabol, alebo je to samotný Boh? (RTVS)

RonnieR

Kamoš mi furt hovorieval už si videl Adamove jablká? Ja že nie čo je to za kravinu. Dnes (30.5.2010) som ich konečne videl a... v nemom úžase dávam 100%... ()

triscimy

Paráda!!! Strašně milej film se spoustou protikladů, které se správně přitáhly. A klobouk dolů před Madsem Mikkelsenem, zahráno opravdu skvěle, on by mě snad jako ateistu (alespoň tedy nevěřím na žádného konkrétního boha) dostal na faru pomáhat mu napravovat zbloudilé duše. :-)) ()

kvocoDH

Obdobne filmy o hlavnej postave ktora prechadza moralnym vyvojom su uplne bezne, je ich plny Beckovy Hollywood.Anders Thomas Jensen vsak tentokrat spracoval tuto temu a psychologiu postav velmi realisticky a nevtieravo. Nejde tu o ziaden zazracny prerod cloveka zo dna na den na zaklade nejakej banalnej situacie. Vyvoj psychologie postav je naozaj "vydrety". Su tu niektore zaujimave sceny (moslim pre obycajny hnev striela do nackov, ktori zdrhaju - obraz toho ako sa spravaju nacisti ked sa proti nim pouziju ich vlastne praktiky) Tento film ukazuje, ze snilkovia, idealisti, nabozenski pozitivisticki blazni su doleziti pre svoje okolie, co si bohuzial clovek neuvedomi az kym ich nestrati. Ludia ktori su na dne potrebuju blaznov, snilkov a prehnany pozitivizmus, aby sa mohli odrazit a ku podivu je to omnoho lepsia metoda ako ukazat im niekoho kto je este viac na dne ako oni (skupinove terapie a pod). Velmi sa mi paci taky "zovialny symbolizmus" v ktorom sa nesu dialogy. Cim viac sa dej vyostruje tym viac Jensen pridava humoru, co robi film prijemnejsim, stravitelnejsim a pozeratelnejsim. V ramci europskej produkcie ide o jeden z vybornych snimkov. ()

crossík

Neskutočný film, po ktorom nasledovala neskutočná katarzia. Je to absurdná mystery-komédia, ktorá má vynikajúci príbeh z ktorého si možno dokonca aj niekto niečo zoberie. Úžasný filmový zážitok a Mads Mikkelsen ako životom ťažko skúšaný farár úplne najlepší. ()

Bada2302

Dokonalý čierny humor, maximálne vtipné postavy (Ulrich Thomsen), pamätné scény na popukanie. No okrem toho mi tento film aj veľa povedal... Jednoducho, dánska kinematografia! ()

Maranve

Komédie nevyhľadávam. Za každých okolností uprednostním ten povestný kamienok v topánke pred samoúčelným situačným humorom a preto radšej neriskujem. Škandinávska proveniencia ale dávala niečo tušiť a....nakoniec bol z toho veľmi výživný, s citom namiešaný "kus" - kto videl, vie. Kto nevidel, nech tak učiní, ľutovať by nemal. A to ani v prípade že komédie nevyhľadáva.... ()

jamescosa

Nepamatuji si na jiný film z poslední doby u kterého bych se tak často, nahlas a od srdce zasmál. Úžasné panoptikum vynikajících figurek. ()

Kowl3r

Po druhom zhliadnutí , asi po dvoch rokoch - môžem potvrdiť , že je to jeden z najlepších filmov, ktoré som vôbec videl... Film, ktorý ukazuje že akokoľvek ti život naserie na hlavu, vždy stojí zato žiť...aj keď sa to niekedy nezdá :( ()

hrabac

Nóóó tak to je teda film. Farářovo šílenství, který ho chrání před realitou, drží pohromadě spolek asociálů, který se díky němu chovají jakž-takž lidsky. S návratem racionality jde křehký soužití dokopru. Že by byl lidskej svět opravdu drženej v normálu sadou šílenejch osobností a vytvářel kolem nich ostrůvky příčetnosti ? Vypadá to tak... Nedokážu si představit nic, co by mohlo film vylepšit, to znamená, že je pro mne dokonalej. ()

Perdol

Naprosto famózní! Na ty, kteří jsou jsou zvyklí na politicky korektní americké filmy, bude tahle lahůdka působit jako ta facka v prvních minutách filmu. A ponaučení je jednoznačné: když trefíš z pistole do zad dánského nácka, jen se otočí, vynadá ti a půjde dál. Jsou to holt tvrdí chlapi. ()

egoistic

Tak trochu absurdní. Velmi mnohovrstevnaté snad v každé scéně, každém dialogu. Interpretačně nabízející asi tak tisíc možností a pohledů. Přitom jsem film hltal od začátku do konce a vůbec se v něm neztrácel. Každý si v něm totiž něco najde. A asi úplně každého musí oslovit ten optimismus, který z něj křičí skoro neustále, ač se to na první pohled nemusí zdát. Rozhodně si ho pustím ještě několikrát - myslím, že v něm je mnohem víc, než je člověk schopen odhalit a pochopit po prvním shlédnutí. ()

killingminds

Díky bohu za evropskou kinematografii! Dánský pojetí žánru komedie je na mě sice hodně temný, ale to mi nebránilo párkrát vybuchnout smíchy. Bizarní mix žánrů, kterej vyvrcholí nádherným (ne nečekaným) zakončením. "Komedie" ve který se dočkáš explicitního násilí, neonacismu, alkoholismu, terorismu, perverze, náboženskýho symbolismu, a dalších vtipných témat + spousta nádherných záběrů, který se ti vpálí do hlavy. Za čtyři a půl * ()

excowboy

Takhle jsem se dlouho nenasmál...mám moc rád černý britský humor, takže tento suchý dánský mi padnul do noty. Tvrdý neonacista byl neustále vykolejený z "životního pojetí" místního duchovního..ale úžasný byl "černá huba" - jeho střelby "satanových" havranů a kamarádovy kočky mě opravdu dostala. :-) Svým pojetím mi připoměla další úžasně suchou komedii "Čtyři lvi". ()

Mate0

Thomas Jensen je opravdu velmi talentovaný režiser...!Jeho filmy se mi velmi líbí a vždy jsou plné všeho co tam má být...A Adamova jablka jsou opravdu bomba a musím jen doporučit zhlédnout ! ()

JackTorranc

Po druhé projekci jsem musel své původní čtyřhvězdičkové hodnocení zvýšit na plný počet, Madsa Mikkelsena přidat do seznamu oblíbených herců a Anderse Thomase Jensena do seznamu režisérů. Tato dvojice spolu točí VYNIKAJÍCÍ černohumorné filmy. ()

positivity

Adamove jablka ma dostali... Skvelý hlboký film s humorne dramatickým priebehom... proste špica!!! Dlho som také dobré nič nevidel... 5* :-) ()

paber778

Definitivně jsem pochopila, co mě do té Skandinávie pořád táhne - ti lidi jsou ujetí takovým způsobem, který mě absolutně bere. Normálně nesnáším komedie, ale ty severské jsou tak absurdní, že nelze odolat, navíc spojení s dramatem.... Chudák Mads - skvěle ztvárnil pořekadlo"koho pánbíček miluje, toho křížkem navštěvuje". A ten vystřelený mozkový nádor - to je snad vtip roku:-). Jak už tady konstatuje Tsunami_X, čeští filmaři, učte se - tady si vystačili s jedním interiérem i exteriérem, 5 herci a ani chvíli to nebyla nuda - na rozdíl od filmů českých - zvlášť z poslední doby. ()

Polda99

Tolik absurdních momentů v jednom filmu? A přitom se to dá stále považovat za drama? To se dá asi dá zažít jen v severskejch fimech. Celou dobu sledujeme "bláznění jednoho faráře" abysme nakonec zjistili, že on je možná ten jediný při smyslech. Nejsem si ale jistý, jestli jsem při smyslech stále i já po zhlédnutí tohoto filmu. Rozhodně se nedá autorům upřít originalní přístup kombinující surový tragický příběh s komickými prvky plnými násilí doplněný hlubokým filosofickým a psychologickým podtextem a několika "božími zázraky". Bohužel na mě té filosofie presentované skupinou "naprostých magorů" bylo na jeden film přeci jen trochu moc...sice zajímavý počin, ale tentokrát to šlo mimo mě. ()

Severská filmová zima - 15 filmů v 7 městech

Severská filmová zima - 15 filmů v 7 městech

04.02.2013

Sjednocujícím prvkem českého a severského filmu je obdobné společenské a kulturní klima. Severské filmy však nabízí výrazně odlišný přístup ke zpracování tématu. Ten se vyznačuje především… (více)

Severská filmová zima

Severská filmová zima