Darwinovy ceny

Darwinove ceny

• Austrálie

Dobrodružný / Romantický / Komedie

USA, 2006, 85 min

Jedna z dosti povedených teenagerských komedií, která sice měla několik Achillových pat (naprostá předvídatelnost, méně humoru, než by bylo záhodno, nevyužití slibného potenciálu...), ale přesto obstála se ctí a dá se říci, že patří k tomu lepšímu, co tenhle (mnou poněkud přehlížený) žánr zatím vyprodukoval... Neurazí ani romantická dějová linie a když navíc přičtu hereckou anabázi samotného Lawrence Ferlinghettiho (jedna z klíčových scén zápletky se odehrává v jeho slavném sanfranciském knihkupectví...) a nejen hudební účinkování Metallicy, tenhle film náhle aspiruje téměř na čtyři hvězdičky... Ale přeci jenom...ten nevyužitý potenciál... Sekvence s raketovým pohonem byla skutečně velmi vtipná a povedená...:-)(12.6.2009)

• Torgal

Námet sľuboval podstatne zábavnejší zážitok ako to, čo napokon ponúkol film. Pseudodokumentárny štýl zabíja väčšinu potenciálne vtipných situácii, ktorých je tu navyše veľmi málo. Namiesto sústredenia sa na bizarné úmrtia rôznych idiotov sa tu riešia osobné vzťahy hlavných postáv. Vrcholom je prítomnosť "bakalára" natáčajúceho všetko dianie na amatérsku kameru. Otrasný dabing potom len dokončil dielo skazy. 3-/10(11.9.2010)

• TO

Námět třebas zajímavý, ale zpracování ho celkem zdařile zabíjelo. Nijak zvlášť jsem se nebavil, film zapadá do tisícovky rutinních jednou zkouknutelných komedií, jaké bych si do své filmotéky natrvalo nezařadil, a Winona mě celou svou rolí v tomhle filmu nezaujala ani z desetiny tak jako onehdy svou zlodějskou příhodou.(16.4.2007)

Samozřejmě vím, o co v Darwinových cenách jde, ale vůbec jsem si nedokázal představit, o čem je tenhle film. Šel jsem do něj vlastně jen kvůli zajímavým jménům v obsazení. Fakt je, že Joseph Fiennes mi nikdy nebyl dvakrát sympatický a i tady mi přijde jen jako menší zlo, dokázal bych si představit i lepší obsazení jeho role. S ostatními už je to lepší, Winona vyloženě potěšila, Arquette, penn i Lewis potěšili. Nejvíc mě rozsekala ta Metallica v závěru, to jsem si zachrochtal blahem (byť už to dávno není má vůbec nejvíc nejoblíbenější kapela). Nakonec z toho vznikl podivný mix více méně zábavných scén a úmrtí (metalisti vedou, rybo"lovci" hned v závěsu), který docela příjemně pobaví.(1.6.2016)

Niektoré nápady zostali nevyťažené, iné boli až prečerpané... a tak ide - až na hryzavý čierny humor - len o priemernú romantickú komédiu s prekvapivo kvalitným obsadením maličkých rolí, okorenenú niekoľkými cameo scénkami a látkou, ktorú doteraz (aj keď v odlišnom vyznení:-) ponúkla iba séria Nezvratných osudov. Veď napokon, či už človek zomrie vďaka hlúpej súhre náhod alebo vďaka vlastnej blbosti, výsledok je rovnaký ;-)(8.8.2007)

• - Vo filme sa objavili zábery z koncertu skupiny Metallica, v závere filmu si členovia kapely navyše zahrali menšiu scénku. (surfound)

• - Prodávající ve skladu vojenského arsenálu si zahrála známá dvojice "Bořičů mýtů" Adam Savage a Jamie Hyneman, kteří ve svém pořadu často s podobně "extrémními" předměty pracují. (sg.sysel)

• - Príhoda o bývalom seržantovi letectva, ktorý si k autu primontoval rakety na tuhé palivo, patrí medzi vymyslené. Tento príbeh patrí medzi najznámejšie, avšak neskôr bolo zistené že ide len o mýtus a v skutočnosti sa nestal. (Smok)