Darwinovy ceny

• Austrálie

Dobrodružný / Romantický / Komedie

USA, 2006, 85 min

• Vitason

Detektiv Michael Burrows se upne na sestavení profilu pro pojišťovnu na takzvané Darwinovy případy, poté co je vyhozen od policie po neúspěšném zásahu. Kandidáti Darwinových cen jsou naprostí idioti, kteří vystavují svůj život v šanc při těch nejbizardnějších situacích. Je to jako když jde někdo v letní bouřce zahýbat anténou na střeše kvůli lepšímu signálu a jako obuv si navíc vezme papuče. Podobné a možná ještě bizardnější úmrtí film nabízí a jsou to jediné momenty, kdy se člověk může u filmu zasmát. Což je u černé komedie docela škoda. Navíc jsou ony situace trochu sráženy dolu nepovedenými triky. Pokud se jedná o zbytek příběhu, tak zajímavé herecké obsazení mezi sebou předvádí podobnou romantickou linku, na jakou jsme zvyklí z podobných road movie. Z hlavních postav mě nejvíce rozčilovala postava kameramana, který prakticky není vidět, ale drtivá většina příběhu je podána z jeho pohledu a pro příběh je prakticky zbytečný. Darwinovy ceny je nepříliš zábavná komedie se zvláštními případy úmrtí. Potěší Winona Ryder opět ve filmu a Juliette Lewis v menší roli.(18.6.2007)

Rád se dívám na lidi, kteří si nechávají na čele rozseknout zářivku křovinořezem nebo metají salta z paneláku do sněhu, ale ti se v tomto snímku nevyskytují. Tady si musí divák vystačit s výbušnou výrobou děr v ledu, s raketovým pohonem osobního vozidla či s karavanem s autopilotem a to jistou zábavnost taky má. Její míra však není nijak závratná a připočteme-li k tomu, že případy vyšetřuje nudný týpek, který se zavěšuje na jistící lana i při sprchování, tak mi z toho vychází pouze průměrný průměr, který mi rozhodně vyjít neměl. Tohle prostě mohla a měla být smršť humoru na téma lidské debility a nikoli fádní detektivka s několika vtipnými momenty.(17.9.2015)

• VanTom

Násilně roztáhnout a nadto rozpitvat jednořádkové "fóry" (tzn. notoricky známá hloupá úmrtí) na několikaminutové scénky se málokdy povede, no ani tady se to nevyplatilo. Nadřazená zápletka, kdy se zakřiknutý nekňuba posedlý bezpečím pokouší sestavit psychologické profily kandidátů Darwinových cen a zjistit, co mají společného, pobrala vtipnosti ještě méně a ve své romantické rovině nefungovala vůbec.(13.9.2018)

veselý a slibný rozjezd hned na samotném začátku .. něco podobného už bylo použito u filmu Magnólie .. pak ale najednou stopka .. a pokračování je jen jedna velká uměle nastavovaná křeč … ale jsem rád, že jsem alespoň viděl Winonu Ryder, jak ji to sluší v současnosti ... škoda, té nevyužité šance .. mohla to být super jízda .. takto zůstávají jen rozpaky a mírné rozčarování …(28.5.2010)

Doufám, že já se nikdy v životě kandidátem na Darwinovu cenu nestanu! I když párkrát našlápnuto už jsem taky měl :-) (jedinými českými kanditáty v historii byli ti fiškusové z nejmenovaného etnika, co v Kladně kradli NOSNÍKY stojící haly, že je prodají do šrotu, a když je odřízli, tak se upřímně divili, že na ně ta hala spadla :-) ... Bohužel, za Winonu Ryder, kterou moc nemusím (třeba to není její chyba), Josepha Fiennese, který mi v té roli naprosto neseděl, ačkoli jindy ho docela beru ( a jeho bráchu Ralpha přímo žeru) a hlavně za tu nudu mezi jednotlivými smrťáky, dávám jen tři hvězdy... Přitom Darwinovky mě úžasně pohladily na duši! Tím, že přece jenom existují na světě ještě větší blbci, než jsem já :-) Plus samozřejmě moje oblíbená taková normální zabijácká „Mallory“ a její: „rychleji, dělej mi to rychleji, JEĎ jak nejrychleji můžeš !“ Roztomilá scénka a jasný příklad cherchez la femme...(3.1.2013)

• - Príhoda o bývalom seržantovi letectva, ktorý si k autu primontoval rakety na tuhé palivo, patrí medzi vymyslené. Tento príbeh patrí medzi najznámejšie, avšak neskôr bolo zistené že ide len o mýtus a v skutočnosti sa nestal. (Smok)

• - Keď je Michael (Joseph Fiennes) v knižnici, objaví sa za ním muž čítajúci knihu s názvom "Darwinové ceny", čo je zbierka príbehov podobných tým vo filme. (beso74)

• - Vo filme sa objavili zábery z koncertu skupiny Metallica, v závere filmu si členovia kapely navyše zahrali menšiu scénku. (surfound)