O zrzavé Andule (TV film)

Pohádka

Československo, 1988, 62 min

Velmi příjemně udělaná pohádka, ve které Ivana Andrlová statečně zápasí s nepřízní osudu za vydatné pomoci svých nadpřirozených přátel. Pěkné kostýmy, pražské reálie, konk. Kampa se pro příběh velmi hodí. Velkou pochvalu šaramantnímu Ohnivcovi Štěpánkovi. Snad jen ten nerozhodný zelinář mi lezl na nervy, ale dětem to tak nepřijde. za mne 60%,(24.11.2015)

• honajz

Líbila se mi myšlenka zapracovat do příběhu staropražská strašidla z Kampy, ale celkově je příběh hodně neujasněný - hlavní mužský hrdina se ne a ne rozhodnout, koho miluje, potrestání namyšlené rodiny se odehraje jaksi mimochodem a bokem, jestli vůbec, a zrzavá Andula, která je spíše oranžová (skutečně se nenašla normální zrzavá paruka?), taky neví, jestli chce být člověk, nebo divoženka. O strašidlech mi pak ani nemluvte - člověk pořád čeká, že mají vymyšlený nějaký geniální plán, a ono vlastně je to jen o pár prskavkách a mytí podlahy, a ani to se pořádně nepovede. Ocenil bych větší tah na branku, a ostatně i tu branku bych ocenil, ne všechny ty polovičatosti. Kladem ale je, že druhá část příběhu se odehrává v reálu pražské Kampy. Na Čapkovu pohádku o drakovi Amině to ale nemá.(15.4.2015)

"Přece nemůžu jít na trh takhle !! V těchhle uválených šatech ?? Co kdybych potkala třeba hraběte Kolovrata nebo Tour-Taxise ??" ;) Další typická poloexteriérní pohádková inscenace rutinérky Janečkové, jejíž rukopis jeden hodně snadno odhalí.. Banální příběh s tak trochu jiným průběhem, než by divák neznalý polovičatých scénářů Jarmily Turnovské čekal, s nezřídka luxusními dialogy, polovičatá moralita a především Jan Štěpánek, režisérčin ex a především herecká ozdoba jejích projektů.. Živelná Andrlová rovněž skvostná..(31.8.2014)

Není to klasická atelierová papundeklová pohádka. Minimálně polovina se odehrává venku a to dokonce na atraktivních místech v centru Prahy s celkem, na televizní pohádky, bohatou výpravou. Skvělí herci, výborné vtipné dialogy - kvalitní dramaturgie se nezapře, Terezce to moc sekne + poučení a dobrý konec.(31.8.2014)

Jedna z povedenějších pohádek Vlasty Janečkové, jejíž tempo udává hravá hudba Vadima Petrova (ještě, že jej máme). Výborné herecké obsazení, až na chudáka Josífka, který je poněkud prkenný - nebo to je vinou postsynchronů, kvůli nimž je to poněkud sterilní? Další báječná kreace Petra Štěpánka. Škoda, že v závěru pohádka trochu ztrácí dech, jako by se váhalo, jak má být ukončena. Že zrovna tím, že strašidla zmizí z lidského života, je mi líto...(12.4.2015)