Pád

• USA The Fall (více)

Zraněný kaskadér, který leží v nemocnici v Los Angeles, vypráví pětileté Alexandrii fantastický příběh pomsty pěti dávných hrdinů z Indie. Chce však za to protislužbu a dívenka, toužící uslyšet příběh až do konce, mu za to nosí ukradené morfium.  Filmaři na železničním mostě natáčejí starý němý film, při němž se těžce zraní kaskadér. Tak začíná koprodukční film Pád, zasazený do fascinující nádhery indických paláců, jehož děj se odehrává ve dvacátých letech minulého století v nemocnici v Los Angeles. K lůžku ochrnutého kaskadéra Roye Walkera přichází pětiletá dívenka Alexandria s rukou v sádře. Kaskadér jí začne vyprávět fantastický příběh o pěti dávných hrdinech, kterým ublížil zlý guvernér Odious, a oni se proto vydávají na cestu pomsty. Do těchto postav promítá Roy sebe, lidi z nemocnice i mrtvého Alexandriina otce. Když je vyprávění nejnapínavější, přestane a pokračuje dál jen tehdy, když mu holčička prokáže „službičku“ a přinese mu ze skladu s léky morfium, jímž chce Roy vyřešit svůj tragický osud. Koprodukční dobrodružné fantasy drama natočil indický režisér Tarsem Singh. (oficiální text distributora)

Ulrich

Nádherné po vizuální stránce a správně lidsky dojemné v závěru. Moment, kdy je dovypravován konec Royova příběhu mě citově úplně sejmul. Dokonalá kombinace skvěle naaranžovaných scén, hudby a přesvědčivých výkonů obou hlavních představitelů. Obzvláště musím zmínit Catincu Untaru, protože takhle přirozený výkon jsem snad u dětské představitelky v jejím věkovém rozmezí ještě nikde neviděl. ()

scarfacer

Kýbl nudy. Po 40ti minutách vypínám bez špetky naděje, že se v příběhu bude něco dít. Tvůrci to s "uměním" trochu přehnali. Jedna hvězda za pár pěknejch záběrů krajinek. No...teď mi je vlastně líto i těch 40ti minut ()

tragos

The Fall není vybroušený diamant. The Fall je fontána fantazie nezadržitelně chrlící pompézní hrdinský příběh s mnoha nečekanými odbočkami a slepými rameny podobně, jako vám kdysi před spaním dědeček vlastními slovy vypravoval několik pohádek Tisice a jedné noci spojených do jedné. S prvními záběry smyšleného příběhu omráčí vizuální stránka, tolik odlišná od vynikajicí konkurence, a přece tolik poutavá. Záporem filmu jsou toporní herci, bohužel téměř všichni. ()

kostej_

Kombinace divoce neuvěřitelného fantaskního vizuálu s realistickými dialogy ve velmi osobitém hávu indického režiséra. ()

vojo

Vizuálne orgie dokážu udržať pozornosť počas celého filmu, ktorý miestami nemá čo slovami rozprávať, no keby som ho videl v kine tak asi dám bez váhania plný počet, ale doma je to "plátno" malé a nedokáže vás uchvátiť úplne na doraz, aby ste istú bezradnosť nezbadali. Rozhodne však treba tento film vidieť pre neskutočne precíznu prácu s obrazom a úchvatné scenérie. ()

Olík

Poraněný kaskadér upoutaný na nemocniční lůžko vypráví mladičké Alexandrii surrealisticky pestrý, ale svou formou vyprávění uspávající příběh, jehož hlavními hrdiny je pětice dávných hrdinů toužící se pomstít stejnému muži. Kdyby se hodnotilo zvlášť vizuální ztvárnění, tak by přišla na řadu žeň hvězdiček, ale takhle……………….. ()

GOREGASM

Je skutečně velmi málo režisérů s tak sugestivními vizuálními finesami jako Tarsem Singh. Možná bych nedal dohromady ani pět takových. Spojení obrazu a zvuku v jeho podání je opravdovým zážitkem viz. dokonalý úvod. Za málo peněz hodně muziky. Tarsem měl navíc zlatou ruku při výběru dětské herečky, která předvádí­ odzbrojují­cí­ výkon. Zají­mavý a originálně pojatý pří­běh v unikátní­m vizuální­m kabátku. Tarsem právě postprodukuje svůj první­ vysokorozpočtový biják Immortals a já jsem moc zvědav, jestli se konečně prosadí­ do první­ ligy. 80% ()

Gumby

Výpravný film, jencojepravda. Indická variace na gilliamova Barona Prášila. Me gusta. - Btw. všichni tu velebí výtvarnou stránku a nadávají na scénář, příběh, nebo jeho "podání". Zas tak strašný to neni. Možná by šlo ještě to trochu dramaturgicky stesat, ale neni to v tomhle ohledu horší než TinTin :). Spíš bych řek, že rytmus a volnost vyprávění neodpovídá tomu, na co jsme zvyklí. Ale vizuál taky neodpovídá ničemu, na co jsme zvyklí, tak co. Tvůrce filmu vychází z jiný dramatický i filmový tradice. Kdyby byl evropan, tak už je dávno vykastrovanej konceptem kýče a na takovýhle orgie obraznosti by si prostě netrouf :) Ale přesto by to asi spoustě lidem přišlo míň - nudný ?! ()

Wolvie

Tarsem Singh je vizuální mág a Pád je snovým výletem do fantazie minimálně sroivnatelným s Gilliamovým Imaginariem nebo Jacksonovým Pevným poutem.Což není vůbec špatná společnost. ()

gootchy

Onoho pohádkového vyprávění je tam vůči té nemocnici docela málo. Navíc je přerušováno v tu nejméně vhodnou dobu. Zrovna když se zažíráte do děje, tak jak na sviňu se ten lazar potřebuje sjet. Až mu to najede tak pokračuje, ale vy zase začínáte jakoby odznova. Takhle je tomu několikrát a je to docela rušivé. Nicméně Tarsemovi "jiné světy" se povedly a já se milerád nechal vláčet tou úchvatnou podívanou. Jen je škoda, že po kulervoucích úvodních titulcích se obdobné emoce už skoro neobjeví. ()

lemonova

Krásny film. Ak vám chýba viac dejovosti vo fantazijnom svete, vedzte, že veľký príbeh sa odohráva za dverami nemocnice a všetko ostatné je iba nádherná melancholická metafora. ()

darkreider

Aké to asi je keď vezmete dospelé vnímanie sveta, ktoré vidí všetko to zlé a necháte detskú fantáziu, aby vytvorila obraz? Viac než zaujímavé. Pestrý film, ktorý je výborne natočený a vrele odporúčam ďalej. Druhá polovica už trochu černie a temnie a v jednej chvíli som sa úplne stratil v milostnom trojuholníku, ale to nič nemení na zážitku. Herci, kostýmy a hudba sú na jednej vlne a pútavý dej dáva filmu poslednú prísadu, aby nenudil. ()

FeiNike

Pripúšťam, dalo by sa vytknúť, že režisér to niekedy možno až príliš preháňa s obrazovou štylizáciou..Ale ja nič vytýkať nebudem a ani nemôžem, pretože tie fantastické vizuálne orgie ma doslova a dopísmena uchvátili.. Rovnakou mierou ma od prvej do poslednej minúty bavila aj realistická línia príbehu a to, akým geniálne nápaditým spôsobom sa tu prelína skutočnosť s fikciou..Hudba a herci [ predstaviteľka malej Alexandrie je herecky talentovaná a navyše aj extrémne roztomilá ] prispievajú k dielu krásy..Film s plným skóre zasiahol nielen moje vizuálne centrum ale podarilo sa mu prepchať aj do toho emočného, a preto pre mňa predstavuje filmovú dokonalosť. ()

Soul

Zajímavé a nevšední, na druhou stranu velice těžko stravitelné. Bohužel dětská hlavní postava na mne působila tak neuvěřitelně rušivým dojmem, že tato negativní stránka převážila nad audio-vizuálními kvalitami a jen podtrhla nelíbivý výsledek tohoto filmu. Škoda, velká škoda. ()