Faunův labyrint

• Mexiko El laberinto del fauno (více)

Píše se rok 1944 a dvanáctiletá Ofélie jede se svou těhotnou matkou za otčímem, frankistickým důstojníkem, který kdesi v horách na severu Španělska potlačuje zbytky republikánského povstání. Život ve vojenské posádce ale nenabízí Ofélii pouze realitu poznamenanou boji s povstalci, všeobecným nedostatkem jídla a velmi chladným vztahem s otčímem – v nedalekém starodávném labyrintu potká dívka jednou v noci starého fauna, který ji prozradí, že je ztracenou princeznou kdysi mocné pohádkové říše a současně poslední nadějí na její záchranu. Než se ale opět setká se svým královským otcem, musí splnit několik úkolů. Fascinující podívaná a silný příběh o tom, že ve světě dětské fantazie se za život, čest a odvahu platí stejná cena jako ve světě dospělých. (oficiální text distributora)

okkac

Vůbec bych se nezlobil, kdyby se Del Toro vykašlal na Hollywood a točil už jen filmy zpět v Mexiku nebo ve Španělsku, protože by si mohl dovolit dělat mnohem více věcí, které by mu útlocitní Američané asi neschválili. Devil's Backbone a právě El Laberinto del Fauno jsou toho důkazem. ()

Scratt

Opravdu výborná dramatická fantasy pohádka a další kousek do sbírky nezapomenutelných filmů Guillerma del Tora. Celým filmem se prolíná skvělá atmosféra za níž by se například při plnění druhého úkolu nemusel stydět ani leckterý horor. Věřím, že Hobit je v dobrých rukou :-) 90% ()

SoolenJV

Dokonalý film, ve kterým se v dokonalé rovnováze spojuje pohádka s hororem a válečným filmem. Del Toro je vážně machr. ()

Splasher

Povedený snímek. Docela by mě zajímalo u koho bral del Toro lekce psychologie. Inu občanská válka, stěhování + nemilovaný nevlastní otec - to vše v syntéze může nastolit schizofrenní stavy, zvláště u malé holčičky s bujnou fantazií. No zas na takovou pohádku to nevypadá, co říkáte? ()

tom88

Celkom kvalitný originálny a ojedinelý snímok. Povedal by som, že pre deti to moc nie je, skôr je to fantasy pre dospelých. Torova fantázia je úžasná a mysteriózne tvory sú veľmi zaujímavé. Réžia je fajn a vyskytne sa zopár skvelých nápadov. Je to kvalitná dráma, ale aj kvalitné fantasy, no aj tak ma nepresvedčilo o plnom hodnotení. 75%. ()

Noviik

Přemýšlel jsem o třech nebo čtyřech hvědičkách. Film je po stránce fantasy pohádky naprosto pefektní, jen hrozně kraťoučký. Válka ve Španělsku ale nebyla důvodem, proč jsem chtěl Faunův Labyrint vidět, takže ten příběh mi nepřišel nijak zajímavý, dokonce mě tak trochu otravoval. Guillermo del Toro se měl zaměřit přímo na příběh Ofélie a Fauna, i za cenu, že by přidal nějaké trochu nesmyslné části. Každopádně si mohl mnohem více pohrát. Proč jsem se tedy rozhodl pro čtyři hvězdičky? Film má svou kvalitu a je beze sporu dobrým oživením v rámci žánru, ale i celkově tich větších filmů. Jen to nevyužití potenciálu... ()

3n3my

Drsná rozprávka pre dospelých, alebo aj netradičné podanie rôznych žánrov vo výbornej harmónii. Dobre som sa bavil a dospel som k záveru, že tento štýl del Tora mi sedí viac ako Burtona. ()

reky

Velice zajímavý a netradiční snímek. Zajímavý i tím, jakým způsobem se režisérovi podařilo propojit reálný svět v období počátku frankistického režimu ve Španělsku se světem fantazijním, aniž by měl divák pocit, že sleduje onen dort pejska a kočičky. Během prvního zhlédnutí na mě však největší dojem udělaly pasáže odehrávající se v táboře, chcete-li základně, ve spojení s odporným kapitánem Vidalem (výborný Sergi Lopéz), jenž dal místy vzpomenout na Amona Goetha z Schindlerova seznamu... Celkově moc povedený film s poměrně srozumitelně podanými hlavními myšlenkami, jen jsem z hlediska nějakého toho emocionálního dopadu čekal víc, proto jen 4*. ()

MJMilan

Kdyby nebyl konec takový jaký byl, asi bych těžko dával tak vysoké hodnocení, avšak tím, že tento film byl de facto o dětské fantazii byl velice zajímavý. Každé dítě má nějaké představy, některé děti mají i svůj vlastní svět a některým lidem to vydrží i do vysokého věku. Ti, kteří si tyto představy pamatují, nebo je stále mají jsou pak zpravidla velice cenění umělci. ()

Qualdezar

Jeden z nejlepších fantasy filmů, co jsem v poslední době viděl. Připomínalo mi to RPG Changeling the Dreaming, říznuté atmosférou Grimovských pohádek v druhé světové válce na farmě u lesa. Zní to možná jako úděsný mix, ale fungovalo to skvěle. Jedné malé holčičce se krutý svět druhé světové války prolíná s tajemným a místy temným světem pohádek, do kterého jakoby utíká před realitou a jejími hrůzami (i když pro ni je vlastně možná větší realita tento svět fantasie). Rozhodně to ale není pohádka pro malé děti. S čistým svědomím doporučuji. Krásné a zajímavé, kdyby film skončil o pět minut dřív, neměl bych výhrady, i tak se ovšem jedná o žánrový vrchol. (slabších 5/5) ()

Radiq

Nooo, pohádka k pohledání. Kdo hledá něco pro děti a chce je vzdělávat taky cestou psanou krví, zabíjením a mučením, tak tohle by se jim mohlo líbit. Budou tam mít víly, fauny a jiná kouzelná stvoření a budou tam mít popravy, hororové vložky a jiné vychytávky. Del Toro se s tím vyloženě nesral a hlavně ty potfory se mu povedly (kdyz nepočitám některé digi efekty, ale fakt málo). Příběh poměrně chytlavej a originální a v dobré době a na dobrym místě a je to snad jedinej film, kde špatnej konec znamená zároveň aji hepy-ent. Potěší taky neokoukané ksichty. ()

Nivenx

Faunův labyrint je úžasné dílo od šikovného Guillermo del Tora. Jak už nám ukázal v Princi bez království, tak míchání Fantasy a děsivých scén mu jde velice dobře a zde se mu to povedlo na výbornou. Fantasy stránka velice povedená, do toho atmosférické a děsivé momenty a ještě k tomu vážnější chvilky. Vše je tak výborně poskládané a fungující, že to je prostě parádní. Konec byl naprosto skvělý a já nemohu hodnotit jinak než 90%. ()

URBAN

Boží jako mysteriozní hororová pohádka , ale špatné jako celek respektive jeho doplnky . Nevím , ale proč bylo zapotřebí do příběhu zatahovat vojáky nebýt nich tak by to byla naprostá špičková záležitost . Takže jsem se rozhodl tyto dvě části od sebe oddělit a nezkazit si zážitek zbytečnýma vojáčkama a užil jsem si celý mysteriozní příběh který byl naprosto báječný byl sice jednoduchý , ale jak se říká v jednoduchosti je krása . ( 23.10.13/MAC ) ()

CinemaRanger

Na Hellboye to nemá, protože Hellboyův svět je prostě něco úžasného, co na mě působí dojmem, že už žádné jiné fantasy jej nepřekoná. Ale i přesto zde Guilermo del Toro vytvořil překrásný příběh, ve kterém je trochu od drama, hororu, války, ale především opět skvělé fantasy. 90% ()

octopuska

Mrzí mě, že jsem se filmu, tak dlouho vyhýbala. Je úžasný a pro mě asi nejlepší Býkův. On umí realitu dokonale propojit s fantasy. Děj zasadil do válečného příběhu, do kterého se vpíjí ten fantastický, jako inkoust do pijáku. Nádherný vizuál a silný příběh věčného boje dobra se zlem. Zlé duše versus ty dobré a čisté v krutém souboji. Fantastický, dokonalý svět a touha jeho princezny poznat ten lidský, zlý a zkažený, který má tragické následky. Čekání na druhou šanci vše zvrátit. Jak otřepaně to zní a přesto je to stále přitažlivé téma. Statečná dívka Ofélie na nelehké cestě odkrytí tajemství Faunova labyrintu, mně učarovala hned od začátku a nepustila, až do konce. ()

AntonG.

Na tenhle film jsem se neskutečně těšil. Taky jsem na něho dost dlouho čekal a doufal, že se konečně v česku najde distributor, který by ho poslal do kin. Nakonec jsem se téměř rok od světové prémiéry dočkal. Ale abych řekl pravdu, nejsem si teď jistý, zdali to za to čekání stálo. Filmu nakonec, alespoň podle mého názoru nejvíce ublížilo to, čím měl být jedinečný. A to spojení pohádkového fantasy světa s brutální realitou z dob druhé světové války. Ani by mi tak nevadilo, že na plátně dostává přednost realita, to jsem očekával (přece jenom nebyl tak velký rozpočet). Ale vadila mi ona brutalita, která ve filmu rozhodně není spojována jenom s reálným světem, ale v různých podobách prosakuje i do fantaskního světa. Nejenže je jí na plátně na můj vkus až přes příliš ( akční horror Blade 2 od stejného režiséra vypadá vedle této pohádkové fantasy (jak o Labyrintu mluví sám Guillermo del Toro) jako večerníček pro děti), ale po nějaké době mi přišlo poměrně samoúčelné a měl jsem pocit, že chce režisér naši pozornost udržet výhradně tím, že nás chce šokovat. Za krátkou dobu se mi zdálo, že se příběh pokračuje jen tak, aby nám mohl zase nábídnout pohled na nějakou nechutnost. Jakoby Guillermo del Toro točil podle nějakého vzorce ----- dějová linie, která může potencionálně nabídnout něco brutálního-brutalita-dějová linie, která může potencionálně nabídnout něco nechutného-nechutnost-atd. Ale abych jen nekritizoval - musím pochválit herce za velmi dobré výkony. Hlavně Ivana Baquero a Sergi Lopez si získali můj obdiv. Fantaskní svět je originální, triky ucházející, hudba nádherná. Nyní mi tedy nezbývá nic víc než popřát del Torovi větší rozpočet do dalších děl a při tom stejně volnou tvůrčí svobodu jako měl v Labyrintu. Protože potenciál má, o tom není pochyb. ()

Wallas

Na tuhle fantasmagorickou vizi jsem se dlouho těšil a docela se má očekávaní vyplnila. Nebral jsem to jako pohádku, bral jsem to jako realitu, o to hrůzněji pak vyznívá pohádkově zakončený konec. ()

Del Toro natočí vysněného Pinocchia

Del Toro natočí vysněného Pinocchia