ING. (studentský film)

Krátkometrážní / Hudební

Československo, 1985, 22 min

• Helmutek

Nemůžu si pomoct, ale jak mám Hanáka rád, tak asi je přece jenom víc divadelní herec, protože tady mě ten jeho výkon ale vůbec nepřevědčil. A to už vůbec nemluvim o Evě Horký, která má hlas příjemnej asi jako elektrickej bzučák v šest ráno (kromě toho jí to vůbec neladí a obzvlášť ty duety s Hanákem jsou vysloveně amatérský). Plejáda herců je tady obdivuhodná, námět je taky samozřejmě dobrej, ale celý to na mě působí jako taková ne moc vydařená generálka na Kouř. Na to, o jak závažný téma se jedná, tak mi to místama přišlo až moc přehrávaný až groteskní. Musim ale říct, že z ING. na mě mnohem víc než z Kouře dejchala ta bezmocnost někoho, kdo se za minulýho režimu opovážil použít v práci hlavu, jít na problémy tvůrčím způsobem... a kdo vůbec měl tu drzost chtít dobře pracovat.(10.2.2015)

Kouř 1.0, vzácný případ toho, že FAMU filmečky mají smysl, pokud se celé vezmou a přepracují od základu. Má to cenu.(2.6.2016)

Ano, tohle je jednoznačný předobraz kouře. Znalec Kouře nejenže pozná některé písně nebo jejich části (např. Šéfa šéf to ví). Najdeme zde i tu Vorlovu fascinaci industriálními komplexy se spletí chodeb, pracoven, kanceláří vedoucích a náměstků... Je zde i prvek myšlenky hlavního hrdiny o zlepšováku, který uspoří, zrychlí výrobu, ale který potřebuje komponentu IBM na kterou podnik nemá devizový příslib a tak je hrdina nucen dělat horší řešení za použití domácích zdrojů. Tohle je studentský film, který se může rovnat krátkým filmům hotových režisérů. Kouř však s tímto nelze srovnávat. Tam Vorel nasadil to nejlepší a i fabrika byla o několik levelů brutálnější ! :-) * * * *(14.9.2013)

Po shlédnutí jsem moc rád, že byl tento námět později přeformován do celovečerní podoby. Kouř verse 0.5 je nezávisle na pozdějším filmu solidní, herecké výkony (Hanák, Kodet...) ujdou i přesto, že na Slováka, Čtvrtníčka či Duška zdejší obsazení nemá, nicméně na můj vkus je zde až moc písní, které tentokrát nejsou až tak fajnové. Navíc politický podtext a diskovložky dodaly filmu více atraktivity a původní nápad se tak ještě více rozvrstvil. Ale i tak jsem s touto předehrou k jednomu z nejzajímavějších českých filmů vůbec celkem spokojen.(23.5.2010)

Bylo fajn zhlédnout tento krátký počin a podívat se z čeho vznikal následný film. I tato krátká verze je velice povedená, jsem ale rád, že Hanák díky Chytilové v Kouři nehrál. Mireček z Kouře je tak trochu geek a outsider (mimo dosaženého titulu) a s Hanákem by to byl už úplně jiný film. Dokážete si třeba představit Hanáka, jak tančí úplně nemožně na diskotéce a všichni se mu smějí? Při jeho vzhledu by jeho taneční pohyby spíš všichni považovali za nový trend ze Západu a kopírovali je.(15.2.2011)