Za dávných časů, v divokých hvozdech Japonska začíná mýtický boj mezi rozrůstající se civilizací lidí a zvířecími božstvy, která vládnou lesům. A také příběh lásky lidského dítěte vlčí bohyně - princezny Mononoke - a válečníka věřícího v mír mezi lidmi a přírodou - prince Ashitaky. (oficiální text distributora)

depony

Tohle je, bylo a bude moje první anime. Dostalo mne, a proto jsem se stal fanouškem anime a mangy. Ekologické zaměření, přítomnost přírodního božstva, Ducha lesa. Těžko říct, kterým anime filmem je potřeba začít, abyste si tento druh filmu oblíbili, já doporučuji každopádně Miyazakiho - tím se nezklamete:)) ()

baribal

úžasná pohádka, tolik fantazie sem vůbec nečekal... možná animací nedosahuje kvalit pixaru a dreamworks, příběhem naopak překonavá většinu jejich výtvorů... klobouk dolů... a ještě mě čeká cesta do fantazie:o)... 95% ()

Krt.Ek

Uvidíme co přinesou další anime. Pokud, ale budou jen z jedné poloviny kvalitní jako tohle nebudu zklamán. Princezna Mononoke je prostě tak kvalitní pohádka (má trochu krutější scény, ale pořád to je pohádka), že v celých dvou hodinách není jediné slabší místo. Určitě se na Miyazakiho tvorbu více zaměřím. 95% ()

Adasin

Fakt nádhera. Dlouho jsem neviděla tak krásný film. Už Miazakiho Cesta do fantazie mě dostala, i když jsem její dokonalost docenila až časem. Tady jsem ovšem již od začátku věděla, že nadělím plný počet. Moc se mi líbí, jak je tenhle film zároveň temný (z některých momentů až mrazí) a dojemný - emočně mě to naprosto odrovnalo, i když to neskončilo tak, jak to jindy u příběhů dvou spřízněných duší bývá. Fandila jsem Ashitakovi i Mononoke a při každé akci jsem žhnula napětím, jak to bude dál. Animace i hudba perfektní, obojí se naprosto skvěle k příběhu hodilo a utvářelo jej. Sypu si popel na hlavu, že jsem se podívala až teď. Pokud pocítím stejné emoce i při opakovaném zhlédnutí, bude to útok na mou filmovou topku. 10/10 ()

frashmaker

Zatím asi nejkrutější, nejzlejší a nejnádhernější film Miyazakiho. Ten zajímavý život v pralese vytvořil tak přenádherným, hravým způsobem, že jsem se po skončení filmu snažil zavřít oči a alespoň v myšlenkách se ocitnout tam, kde malinké chrastící postavičky chrastí na dobrou noc. Podle mě jeden z filmů, ze kterých hodně čerpali tvůrci světa v Avataru. ()

Rosana

Škoda, že jsem viděla Avatar dřív, než tento film, protože jak myšlenkou, dějově a i výtvarným vzhledem mi tento film Avatar strašně připomínal. Démon-divočák byl super strašidelný a nechutný, ten se mi líbil. ()

kareen

Další nádherný animák z dílny Hajao Mijazaki, nesoucí navíc jasné ekologické poselství, přesto nehodnotím známkou nejvyšší. Ať totiž chci nebo ne, nedá mi to abych nesrovnávala s mou milovanou Cestou do fantazie, a ta je přeci jen méně doslovná, zato originálnější, tajemnější a více si pohrává s kouzelným světem imaginace. Viděno v rámci Challenge tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií. ()

TomX2

Po druhom zhliadnutí v tom už nejako nevidím tú genialitu a veľkoleposť. Aj napriek tomu sa však jedná o jedno naozaj dôležité a výborné dielo s fascinujúcou atmosférou, skvelým hudobným doprovodom, kúzelnou fantáziou a výbornou animáciou. Akurát to občas stráca tempo a film by sa zaobišiel aj bez pár vecí (hovoriace zvieratá, humor, viac než dvojhodinová minutáž). ()

Tayen

Překrásný japonský film natočený podle úchvatné legendy o Duchu lesa a věčném boji lidského pokroku s přírodou. Postavy, které mají osobitý a hluboký charakter, o kterém měli tvůrci jasnou představu, takže nepůsobí zmateně a nedotaženě, jak je tomu mnohdy u jejich živých kolegů. A k tomu ta hudba - prostě krása, opravdu to stojí za to. Proč tohle nezařadila Prima do hlavního vysílacího času (třeba místo Rodinných pout), jak to udělala kdysi ČT1, určitě by se vyšvihla. ()

Terter

Úžasné anime odehrávající se v mýtických časech. Podobně mýtická je i atmosféra, animace a hudba. O tom se ale rozepisovat nebudu, to už tu udělali jiní. Tento film si mě naprosto získal něčím jiným. Tím něčím jiným je jeho nejednoznačnost. Miyazaki se zde sice staví za ekologii a přírodu, ale nijak neobhajuje její postupy. Schválně se zkuste zamyslet nad jednotlivými postavami - není zde černých a bílých, všichni mají své silné a slabé stránky. Jedinou jednoznačnou postavou je tu Ashitaka, ostatní takhle jednoduše zařadit nelze. O ostatních se nemá cenu rozepisovat, nechci spoilerovat. Tohle se musí zažít a popřemýšlet o tom. ()

mysiak

Na Miyazaki veľmi drsná rozprávka...je kúzelná, ale iným spôsobom...nepáčilo sa mi to tak ako ostatné čo som videl...ale je to originálne, a to je hlavné...a vynikajúce... ()

katasta

Příběh sice hezký, ale pro mě neskutečně dlouhý... Nejvíc mi asi vadilo, že princ Ashitaka nebyl za celý film schopný rozhodnout se, co udělat pro mír mezi lidmi a přírodou... pořád jen přebíhal z jedné strany na druhou, přičemž kdykoli se jedna strana rozhodla zaútočit, tak prostě jen přeběhl na druhou stranu, aby jí pomohl, a tak pořád dokola... tam a zpět, tam a zpět... Možná, že kdyby pro mír skutečně něco aktivně udělal, bylo by to zajímavější. Kromě podivných charakterů postav to ale nemá chybu. ()

Pirkaf

Těžko se mi z Miyazakiho filmů vybírá ten NEJ, ale pokud bych si měl přece jenom vybrat, byla by to Princezna Mononoke. ()

GodComplex

"In ancient times, the land lay covered in forests, where, from ages long past, dwelt the spirits of the gods. Back then, man and beast lived in harmony, but as time went by, most of the great forests were destroyed."... Princezna Mononoke je ultimatni anime dokonalost. Nejlepsi kresleny kousek ever, ktery se po jedinem shlednuti instantne zarazuje do me TOP 10. Zaroven se jedna o nejpusobivejsi dilo Miyazakiho tvorby, Cesta do Fantazie je sice taky skvela, ale na tohle se nehrabe. Kliklo tady uplne vsechno - silny pribeh, pulzujici scenar s drivem bez hluchych mist, unikatni a fantasticke, presto uveritelne a komplexni charaktery, magicke lokace s durazem na prirodu a nenapadnou ekologickou stavou, fantasy zviratka a potvurky, bohove, demoni... Nastesti se Mononoke nesnazi tvarit jako typicky rodinny infantilni bullshit ala hollywoodska animovana produkce, ale dava smysl, je to propleteno kvalitni mytologii, neboji se brutality, zakernosti a krve. V jadru pribehu se nese vyznamne "green" poselstvi typicke problematiky civilizace vs. priroda, ktere je v teto forme predevsim pro mladsi generace mnohem prinosnejsi a efektivnejsi, nez jakykoliv politik. Japonsky original sice vede, ale k zahozeni urcite neni ani english version, kde se o adaptaci postaral Neil Gaiman a banda solidnich voice talentu. Absolutni dilo by ale nikdy nemohlo obstat, bez kvalitniho hudebniho zakladu, ten je zde nastesti diky Hisaishiho briliantnim melodiim skutecne genialni a jen tak podtrhuje vysledek kompletniho dechberouciho masterpiecu. "When you're going to kill a god, let someone else do your dirty work." 10/10 ()

Redlum

Prvni anime, ktere jsem mel tu moznost zhlednout. Prvni anime, ktere me uchvatilo. Samotneho me prekvapilo, ze tento animovany film, ktery trva pres 2 hodiny, na me tolik zapusobil. Ackoliv se dej odehrava ve fantastickem svete, plnem bohu a mystickych tvoru, pusobil na me nejak opravdove. Jako bych sledoval skutecne herce a nikoliv jen jednoduche pohybujici se obrazky. Pravdou je, ze Princezna Mononoke neni disneyovka pro deti. Letaji v ni useknute koncetiny, hlavy atd. Rozhodne je to ale dokonaly filmovy zazitek. ()

zipper111

G.E.N.I.A.L.N.Í! To je něco neuveřitelného, za poslední tejden si jedu animáče od Miyazakiho a nestačím zírat. Jakto že jsem se k tomu dostal až takhle pozdě?! Vžďyť to jsou skvosty jeden za druhým. Zatím poslední jsem viděl právě Princeznu Mononoke, a docela mě překvapilo, že roztomilost jiných filmů je tatam, naopak, zde vládne tvrdost, násilí, smrt...ale i krása a láska, vše zmixované do jednoho z nejlepších anime všech dob! Opět neuuvěřitelně nádherná animace a hudba, u Miyazakiho nic neobvyklého. Příběh byl hodně silný, sic jsem trošku nechápal chování prince Ashitaky, protože já bych lidem asi moc nepomáhal, když jsem viděl, co přírodě dělaj, naše povaha no :) Taky se mi zdálo že za výrobou stálo združení feministek, tady vládnou ženský! Každopádně, zase mi na konci chyběl ten hudlan, celou dobu to k němu směřovalo a nakonec nic :) no uvidim v dalším filmu! Rozhodně, jestli jste to ještě neviděli, tak tady už neseďte a běžte na Mononoke Hime! ()

Freemind

Miyazaki má snad v každém filmu okamžik, který mi srazí čelist ke kotníkům. Tady jich bylo hned několik, panoptikum jeho mýtických příšer, démonů a duchů je úchvatné a nemá cenu se na to téma rozepisovat - tohle musíte vidět. ()

Wolodja

Dalsi mistrovsky klenot z dilny mistra Miyazakiho. Nadherny pribeh s propracovanymi postavami a nadhernou hudbou. Proc, proboha, u nas neni mozne videt takoveto filmy v kinech? :/ ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

30.11.2010

Miyazakiho pidilidi

Miyazakiho pidilidi

22.12.2009

Blíží se Vánoce, čas pohádek. Jednu tady pro vás máme. Ačkoliv, asi všichni víme, že filmy japonského studia Ghibli nejsou tak docela pro děti. Naši potomci, kterým televize promítají utrhávání hlav… (více)