Za dávných časů, v divokých hvozdech Japonska začíná mýtický boj mezi rozrůstající se civilizací lidí a zvířecími božstvy, která vládnou lesům. A také příběh lásky lidského dítěte vlčí bohyně - princezny Mononoke - a válečníka věřícího v mír mezi lidmi a přírodou - prince Ashitaky. (oficiální text distributora)

NagatoPein

Toto je bezvýhradne najlepší animák. Dokonolasť v každom smere. Fanúšik japonskej kultúri to vidí takto. Ale tí ostatní, to nemusia pochopiť a preto prímam námietku kultúrnej odlišnosti. Môj prvý kontakt s ním bol vo veku ôsmich rokov, ohromil ma mystickosťou a tajomnom. Naše ďalšie stretnutia mi odkrývali stále nové a nové dimenzie, pretože toto dielo má neskutočnú hĺbku a to určite cítia aj tí, ktorím to nie je sympatické. Jednoznačný animovaný top, 100%. ()

mpet

Nádherná pohádka z Japonska, která má úžasný scénář a je doprovázená skvělou hudbou. Animace je už sice za těch několik let již překonaná, přesto je stále nádherná a v té době neměla konkurenci. Film sice trvá více než dvě hodiny, ale je to tak kvalitně natočeno, že bych byl ochoten skousnout i víc. Výborný filmový zážitek, který nemohu ocenit jinak než všemi pěti hvězdami. ()

Miro1

Princezna Mononoke, již takřka kultovní snímek Japonského režiséra Hajao Mijazaka, jež znázorňuje boj o moc mezi nadcházející a odcházející rasou, tedy lidmi a přírodou, ale taky příběh mladého prince z malé vesnice, který se během zoufalé cesty za svou záchranou zamotá do boje o záchranu něčeho mnohem většího, a zamiluje do dcery vlčí bohyně. Nedá se říci, že by film znázorňoval boj dobra se zlem, jako je tomu u většiny Hollywoodských filmů, ale spíše boj o holé přežití dvou stran. Každá z nich má, tak jako ve skutečnosti, své dobré i zlé stránky. To celé je znázorněno naprosto překrásnou animací a doprovázeno nepředstavitelnou hudbou. Sečteno podrtženo, film naskýtá netradiční pohled na dilemato života, takřka bezchybný příběh a dechberoucí celkové spracování, což vše dohromady řadí film na úplnou špičku nejen svého žánru a Japonské kinematografie, ale, dle mého názoru, ho řadí k těm nejlepším filmům vůbec. ()

Sadova302b50

Co tu máme? Pěkný příběh, krásnou hudbu a detailní, neodfláknutou animaci. Je to slušná pohádka, trochu dlouhá, ale bez jo velkých hluchých míst. Možná ne úžasné, ale velmi dobré to je určitě. 84% ()

MorningStar

„Vždycky můžeš skočit dolů hochu. A učinit všemu konec.“ Možná si teď trochu zapřeháním, ale osobně považuji Princeznu Mononoke za malý zázrak na poli anime filmu. Tím spíše, že se pro mne jedná o úplně první setkání s japonskou kreslenou kinematografií. Kolem anime jsem dlouhodobě chodil po špičkách, a jelikož se na tenhle film vztahovalo tolik superlativů, zkrátka jsem mu nedokázal odolat a musel si ho vyzkoušet. Nevzpomínám, kdy naposledy mě film takhle vtáhl do děje. Podlehnout není ale nijak těžké. Naopak, horší je později najít něco, co tu laťku překoná, popřípadě ji má stejně vysoko (napovím, i napříště sáhnout po tom samém režisérovi). Nádherná kresba, především zobrazení přírody, jíž bych vytkl maximálně tak stínování a sem tam neskutečně rychlý pohyb. Příběh je naprosto fantastický, protkaný sympatickými (ne)hrdiny a ekologickou myšlenkou, zabývající se tím, kdy už se konečně poučíme a začneme s tím něco dělat. Hlavní postava toho sice na konci neskutečně naběhá, zvlášť po nemoci, ale kde film potřebuje rychlý spád, má ho a když někde zpomalí, vyznívání atmosféry je o to lepší… ale to znají všichni, co mají nakoukáno japonské horory a historické velkofilmy. Nikam se nespěchá, na vše se musí dýchnout pečovatelskou láskou a i tak dvě hodiny utečou jako voda, přičemž druhé zhlédnutí je stejně povinné, jako balancování filmu v top žebříčcích. Možná bych ocenil ještě nějaký dovysvětlovací dovětek, takovou malinkou tečku za větou, ale s tím co film obsahuje, to na vrchol žánru bohatě stačí. Škoda, že nepřiletí hraná verze. Byl bych na ni byl docela zvědavý. A věčná škoda, že neexistuje tříhodinová verze. Postavám (a hlavně mně) by to jenom prospělo. ()

agent_R.M.

Jeden z nekrásnějších animovaných filmů vůbec. ... Duchovní stránka vyznění celého snímku pospolu se soubojem s osudem,se sebou samým,s nepochopením ,se zkázou...Hlavní postavy jsou archetypy,které mají hluboké myšlenky i přes svou zjevnou mladost (jak typické pro japonské anime :D).....Jednoduše = skvost!!! ()

teekanee

Tak tohle bylo opravdu úžasné. Na anime normálně nekoukám, ale po tomhle určitě začnu. Hledal jsem nějaký dobrý animák na sobotní odpoledně a narazil jsem na toto. Vysoký hodnocení a fantasy tématika mě přesvědčili a já toho nelituji. Výtvarná stránka filmu je něco úžasnýho, což se jen tak nevidí. Naposled jsem byl s této klasické anime unešen u Lvího krále, ale tohle je ještě level víš. Další věc co si zaslouží vyzdvihnout je soundtrack filmu, s japonskými hudebními skladateli mám jisté zkušenosti z japonských her jako je Dark souls a Bloodborne, takže vím, že jsou to opravdu mistři, ale tohle mě až vyrazilo dech. Samotný děj filmu je tak kouzelně pohádkový a založený na japonské mytologii, co je pro mě něco neznámýho a neokoukanýho, takže jsem jen koukal, co bude dál. Postavy jsou určitě velmi sympatické, čemuž dopomáhá i vynikající anglický dabing, který jsem zvolil místo originálu, jelikož preferuju, když filmu rozumím. 91% ()

Nini650

Můj kdysi první anime film a od té doby je to srdcovka na věky. Kdysi, když to dávali v televizi, žrala jsem to jako malá jakoukoliv jinou pohádku, i když vlastně už tehdy mě to něčím uchvátilo a já si to potom pouštěla na kazetě stále dokola. Teď když jsem starší vnímám ten film trochu jinak, už by určitě neuspěl tak moc (když ho srovnám s jinými filmy od Ghibli) ale stále baví. Krásné prostředí, sympatický Ashitaka, drsná Mononoke a její vlčí smečka. Jsou zde postavy které člověk musí milovat a také ty, které může nesnášt. Počin už dosti starý pro mě však na věky nezapomenutelný. ()

Rangifer

Krása a nádhera ❤. Hudba, animace, příběh a staré Japonsko. Mýtická podívaná s poselstvím, abychom neničili lesy a měli rádi přírodu. Krve je tu dost, což dává filmu takovou příchuť, že by se to těžko dalo nazvat pohádkou pro děti. Manga filmů jsem moc neviděl, ale tenhle jsem si zamiloval. ()

mp5991

Nějakých minimálně 15, spíš více let zpátky se Česká televize rozhodla představit veřejnosti tvorbu Hayao Miyazakiho, no a jelikož své dětské diváky nemá ráda, tak pro tento účel zvolila hlavní večerní vysílací čas a sice asi nejlepší, ale taky patrně nejděsivější a nejkrvavější film tohoto režiséra. No co vám budu povídat, jako dítě mladšího školního věku jsem byl domnívanou pohádkou lehce šokován. Nicméně přežil jsem to a i když jsem trochu cvok, tomuhle filmu nemůžu nic dokázat. Faktem ale je, že už tehdy se mi Mononoke, a teď myslím postavu, hrozně líbila. Snad proto jsem si tenhle film po letech našel znovu a s mnohem lepší představou, co mě asi čeká, si ho i vážně užil. Asi mě opravdu nenapadá nic, co bych mohl vytknout, snad jen délka nemusela být až taková. ()

Raichu.Cz

Dříve jsem si myslel že to bude zase nějaká anime sra*ka, pravdou však je že jsem se mýlil! 2 Hodinový příběh rozhodně perfektní, Hudba nezní špatně, grafika pěkná. Doporučuji se podívat :) Za mě 89%. ()

majlaan

Fakt nuda. Příliš mnoho stran, zvratů, bohů, duchů, kmenů a transformací. Emoce nula a nedá se kloudně fandit ani přírodě a to už je smutný. Divný film bez jakéhokoli jednoznačného poslání nebo významu. Celková oblíbenost a vysoké hodnocení jde úplně kolem mě, měl jsem co dělat to vůbec dokoukat, uff. Zabíjení bohů a duchů asi moc nerozumím. ()

MatoPalkes

Animácia bola fajn a hudba nádherná, ale samotný príbeh nijako neoslovil. Tu idem proti ostatným hodnoteniam. Vidieť ešte raz nemusím. ()

Buxo

Princezna Mononoke. Čo viac k tomu dodať ako len skvost sám. Myšlienky ktoré zachytáva sú hodné hodinových diskusií a filozofovania. Dôkazom toho je aj to že vo všeobecnosti nesie každé Miyazakiho dielo posolstvo a hlbokú myšlienku. Ja sám môže dosvedčiť že o týchto myšlienkach sa dá dlho diskutovať a prostredníctvom nich sa dá prepracovať až ku komplexným filozofickým otázkam, ktorým sa na debatnom krúžku, v rámci pozerania Princezny Mononoke, venujeme. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

30.11.2010

Miyazakiho pidilidi

Miyazakiho pidilidi

22.12.2009

Blíží se Vánoce, čas pohádek. Jednu tady pro vás máme. Ačkoliv, asi všichni víme, že filmy japonského studia Ghibli nejsou tak docela pro děti. Naši potomci, kterým televize promítají utrhávání hlav… (více)