Za dávných časů, v divokých hvozdech Japonska začíná mýtický boj mezi rozrůstající se civilizací lidí a zvířecími božstvy, která vládnou lesům. A také příběh lásky lidského dítěte vlčí bohyně - princezny Mononoke - a válečníka věřícího v mír mezi lidmi a přírodou - prince Ashitaky. (oficiální text distributora)

Stanislaus

Miyazaki je pro mě po zhlédnutí Princezny Mononoke hned vedle Jamese Camerona režisérský bůh. Jeho velkolepé a výpravné velkofilmy (Cesta do fantazie, Zámek v oblacích a Princezna Mononoke) jsou úžasným příkladem geniality a fantazie zručného tvůrce. Režisér opět vsadil na milostný vztah mezi chlapcem a dívkou na pozadí hrůzných nebezpečenství a opět nezklamal. Z výše zmíněných filmů mi právě Mononoke přišla nejvyspělejší a nejtemnější. Zkrátka nepopsatelný zážitek, který v sobě budu nosit ještě dost dlouho. ()

Nettrass

せんせいさとう ローマ字 っこうこおり仮名文字をラテン文字に転写する際の規則全般(ローマ字表記法)、またはラテン文字で表記された日本語(ローマ字つづりの日本語)を表す.戦国時代に来日してキリスト教の布教にあたったイエズス会が、ポルトガル語に準じたローマ字で日本語を表記した。これがポルトガル式ローマ字である。年には大分で最初の日本語とポルトガル語対応の辞書(日葡辞書)が作られ 年には本格的な日葡辞書が出版されてその中でポルトガル式ローマ字で当時の日本語が表記された。年紀が判明する現存最古のポルトガル式ロ. Sami uznáte, že těmto argumentům se nedá oponovat a lze je pouze příjmout. 70% ()

Darneth

"Life is suffering. It is hard. The world is cursed. But still you find reasons to keep living." Má dětská láska, která mne naučila milovat anime a především mistra Miazakiho. ()

HellFire

Tak tohle je muj prvni japonsky animak, ktery sem mel tu cest spatrit. Sedel sem u televize prilepeny k obrazovce a ziral s otevrenou pusou. Nadherna animace, pribeh, hudba, prostredi... Nemam, co bych vytkl. Bezpodminecne nejlepsi animak vsech dob. ()

GigaPudding

Animovaný "hrdinský epos" plný lesních bohů a působivých scenérií, se kterými to Miyazaki umí nejlíp, začíná tak trošku pohádkově, aby se velmi rychle přesunul do spíše smutného a "realističtějšího" příběhu o klukovi ze schované vesnice, "industriální revoluci" v době samurajů, ničené přírodě a vlčím děvčeti. Možná prokreslenější než jinde jsou tu hlavně charaktery postav a to i u těch menších roli, co se pak ani moc neobjeví. Hranice mezi dobrem a zlem, tu není jasně vyznačená a lidé tu mají jak dobré tak špatné vlastnosti, jako opravdoví lidé, ale o dobru a zlu film není, protože konflikt mezi dvěma stranami ve filmu není o "zle" jedné, jako spíš o narušené rovnováze mezi nimi. A pak je taky samozřejmě i o lásce a životě a prostě je to moc pěkné :). ()

Larky

Další z řady Miyazakiho uměleckých filmových děl.Vše je naprosto perfektní až na jednu věc a tou je to, že tento film je možná až moc dlouhý a některé scény zejména ke konci se zdají už moc zdlouhavé...v tomhle ohledu u mě spíš uspěla Cesta do Fantazie, ale to je opravdu jen můj subjektivní pocit.Úžasný film! ()

kajda.l

Můj dlouho odkládaný Mijazaki mi připravil nečekaně přehledné a epické dobrodružství, jaké jsem ve světě filmu už dlouho postrádal a hledal. Dobrodružná cesta, která měla svůj řád, nepropadala chaosu a nedořešenosti, každá postava, věc, zvíře měla ve filmu své místo a nebyla nadbytečná. Tudíž pochvala výbornému scénáři. Překvapením pro mě určitě byla temná a místy zbytečně explicitní krvavost snímku, ty usekané ruce a hlavy mi v tomto příběhu přišly zbytečné. Naopak za výtečný nápad považuji stromové bůžky a prvotní setkání s lesním Duchem v nádherné lesní scenérii, to byla až "avatarovská" potěcha pro oko. Jen jestlipak pan Cameron trošku neopisoval. Jen se nemůžu zbavit jedné nezodpověditelné otázky. Proč se film jmenuje Princezna Mononoke a ne Princ Ashitaky? Princezna byla na vkůj vkus příliš fádní, nezajímavá a dějově upozaděná. [Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií] ()

mm13

Moje prvé stretnutie s kumštom Hayao Miyazakiho a bol som PAF! oveľa skôr, než sa priblížili záverečné titulky. Typická japonská nejednoznačnosť medzi kategóriami dobra a zla sa tu snúbi so západnou štruktúrou rozprávania, čoho výsledkom je animované fantasy, ktorého nebývalá hĺbka výpovede minie asi málokoho. Záver je potom presne v duchu zvoleného prístupu a namiesto definitívnej apokalyptickej skazy (typickej pre anime filmy) čaká na diváka apokalyptická katarzia. Príkladný výkon, z ktorého by si mali vziať ponaučenie najmä tvorcovia koketujúci s historickým filmom. Animovaná fantasy Princezna Mononoke má prebytok toho, čo väčšine ich výtvorom chýba zo všetkého najviac – triezvy a nezjednodušený pohľad na ľudskú rozpínavosť. A táto poloha je tu pritom iba odrazovým mostíkom pre memento o našej bezohľadnosti voči prírode... došli mi slová. [100%] ()

Mikah

Zapomeňte na vše, co znáte z amerických filmů a ponořte se do kouzel japonského světa studia Ghibli, plného odvahy, oddanosti a lásky a nejroztodivnějších kreatur, nejrůznějších hrůzostrašných i roztomilých bohů a bůžků, ztvárněných dokonalou animací. Pokusila jsem se sepsat nejkrásnější scény, které mě nejvíce zaujaly, ale bylo jich tolik, že nemá cenu je všechny vypisovat a postačí tedy uvést, že se mi líbil celý film. ()

Sawy

Princezna Mononoke mě utvrdila v přesvědčení,že Hayao Miyazaki je absolutní génius.Tušil jsem to už poté,co mě v kině naprosto uhranula Cesta do fantazie a je tomu skutečně tak.Mononoke má v sobě něco nepopsatelného,stejně jako ostatní Miyazakiho filmy.Ta atmosféra je prostě úžasná,všichni ti bohové a bůžci,kouzelná stvoření,nejednoznační hrdinové,je to zkrátka okouzlující.Možná je to tím,že pro nás evropany je Japonsko něco jako jiný vesmír,jejich myšlení je úplně jiné než naše.Já jejich mytologii obdivuju.Princezna Mononoke podle mě překročila jistou hranici mezi animovaným a hraným filmem.Všichni,kdo berou animované filmy jako pouhou zábavu pro děti by se na ni měli podívat,protože tento film se nebojí dotýkat závažných témat.Ekologický podtext je jasný,Miyazaki nám vlastně předkládá příběh boje namyšlené lidské rasy,která je přesvědčená o své nadřazenosti a jedinečnosti,proti přírodě a jejím bohům,kteří opravdu jedineční jsou.Do toho všeho se pak míchá příběh prince Ashitaky,který se zamiluje do lidského dítěte vlčí bohyně,princezny Mononoke.Na první pohled je to jen pohádka,ale v tomhle filmu je prostě všechno.Láska,akce,násilí,smrt a kouzla.Miyazaki prostě stvořil těžko uvěřitelný,ale zároveň překrásný svět,do kterého se určitě ještě mnohokrát rád vrátím zpět. 95 % ()

Caelos

S odřenýma ušima 4 ****, ke konci jsem se začínal opravdu silně nudit, což zachraňovala jen skvělá hudba. Buď to bylo až moc dlouhé a nebo bylo na námět přes dvě hodiny příliš, potože konec mi jednoduše přišel málo "epic". ()

ScarPoul

Princezná Mononoke bude pre mňa vždy jedným za najlepších animovaných filmov, aké boli kedy vytvorené. Tiež ho považujem za vrcholné dielo Miyazakiho tvorby. Využil tu všetko čo tak má rád a čo nám v iných filmoch prezentoval a nútil nás prepadať, rovnako ako on kráse vymyslených svetov a všakovakých postavičiek. Jediné čo tu naozaj chýba sú lietadlá. Les plný duchov, bohov a démonov v odvekom súboji s človekom, ktorý si chce všetko podmaniť a tým zničiť niečo čo udržuje harmóniu už niekoľko tisícročí. Opísať tento film inými slovami ako úchvatný sa naozaj nedá. Každé jedno políčko filmu je naanimované z neskutočnou detailnosťou. Všetky prvky a témy sú tu spojené v dokonalej súhre a okrem toho je symbolicky a metaforicky film bohatší ako väčšina podobne ladených snímkov z nevídaným presahom, ktorý núti k zamysleniu, nie len deti ale aj dospelých. Najdospelejší Miyazakiho film. Pre mňa aj najlepší. ()

HateBreeder

Nejlepsi anime film co sem videl. Sice sem jich moc nevidel :) ale i tak si myslim ze by jich moc lepsich nebylo. Tohle je nadherna ukazka japonske prace, ktera je uplne ale uplne jina nez evropska nebo americka. Japonci kladou duraz na veci, ktere ostatni pokladaji za zbytecne. Oni vyzdvihuji neco uplne jineho. Kdyby na tento film udelali remake americani, tak by to dopadlo tak na 3* a to by se uz jednalo o stesti. Zatimco takhle se z toho zrodil muj nejoblibenejsi nehrany film ktery nema konkurenci. Ty sceny v lese sou famozni. ()

Dydzej

Celý film se mě přepadal lehký pocit deja-vu. Jakobych to již někdy viděl, kdysi dávno. Možná jsem to již viděl v dětství, tehdy jsem z toho určitě ale nemohl pochopit tu myšleku. Je to pěkná pohádka, ale pro děti určena nejspíš není. Žádné amerikanizované milostné románky ani přehršel akce, prostě pohodový film na večer jak má být. Děj začíná nenápadně, ale postupem času se z toho vyklube odvěký boj mezi civilizací a přírodou. Tentokrát však s agrasí na obou stranách. Hezkou animaci pak ještě umocňuje nádherná hudba od Joe Hisaishi. Nemám mnoho co bych tomuto filmu vytknul, a jestli něco, nestojí to za zmínku. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

30.11.2010

Miyazakiho pidilidi

Miyazakiho pidilidi

22.12.2009

Blíží se Vánoce, čas pohádek. Jednu tady pro vás máme. Ačkoliv, asi všichni víme, že filmy japonského studia Ghibli nejsou tak docela pro děti. Naši potomci, kterým televize promítají utrhávání hlav… (více)