Příběh čtyř mladých muslimů, kteří se v září 2001 vydali z anglického městečka Tipton na výlet do Pákistánu, začíná nevinně. Devatenáctiletý Asif jede navštívit svou nevěstu a na připravovanou svatbu pozve kamarády Ruhela, Shafiqua a Monira. Setkají se v Karáčí, odkud jejich cesta vede do Afghánistánu. Tam jsou zatčeni spojeneckými silami. Jeden beze stopy zmizí a tři zbývající mladíci, které Američané považují za teroristy, spolupracující s Tálibánem, jsou vyslýcháni, ponižováni, mučeni a posléze deportováni do zajateckého tábora Guantánamo na Kubě. „Vždycky nám tvrdili, že v této věznici jsou umístěni nejnebezpečnější teroristi světa, ale tohle byli úplně obyčejní angličtí teenageři, kteří se ocitli v pasti neobyčejných událostí,“ říká režisér Winterbottom. „Nejjednodušší a nejefektivnější způsob jak vyprávět jejich příběh byl nechat je, aby ho vyprávěli oni sami.“ (oficiální text distributora)

Jakubisko

LFŠ 2011 ... Skvělý dokument plný strašného hnusu. Těžko dodávat něco víc...pro mě jeden z vrcholů této LFŠ, který ve mně vyvolal chuť zabít buď sebe, nebo všechny ty zmrdy co v příběhu vystupují či tahají nitkami v pozadí. Beznaděj, vědomí o vlastní nedůležitosti, ponižování, mučení...je opravdu neskutečné co se může stát ve 21. století a ještě v zemi která si hraje na nositelku svobod. Jdu blejt velebnosti... ()

Kubick

Syrový dokument o válečných praktikách USA, skupině muslimů, žijících v Británii a i sociálních a politických poměrech v Pákistánu a Afganistánu. Nemá cenu popisovat děj, kdo neuvidí, ten neuvěří. Pro bližší představu stačí přečíst komentář Faye.. ()

Ridick

velmi vierohodny dokument, kt. sa s nicim a nikym "nesere", cim mi vlastne dokazal, ze amici su len banda tupych hlav s texasom rangerom na cele. zrucne natocene a zahrane. ()

Tuomi

Spojení vyprávění, natočených scén a občasných autentických záběrů se vydařilo velmi dobře. Jen škoda, že autentických záběrů není v dokumentu více. rozpočet: £1,500,000 ()

Wormboy

V celku zaujimavy dokument, ktory je vsak natoceny prilis skoro na to, aby mal aku taku vypovednu hodnotu. Striedanie hraneho dokumentu s realnymi zabermi mozno vidiet, ako zaujimavy tah, avsak na mna to posobilo skor rusivo. Odsudit americku armadu a sympatizovat s „hlavnymi hrdinami“ moze byt velmi jednoduche, avsak pri hlbsom zamysleni to tak vobec nemusi byt. 3,5/5* ()

farmnf

Nesdílím nadšení svých oblíbených pro tuhle propagandistickou taškařici. Parta arabáčů žijících v blahobytu Anglie, majících problémy s policií(podvody, krádeže, měsíce ve vězení) si vyrazí na výlet do Pákistánu. 3 dny (kurva dlouho) se tam ten jeden Mustafa seznamuje s dívkou a chce se ženit. Pak ale začne bombardování Kábulu (r. 2001 po dvojčatech) a chlapce zláká vzrůšo. Říká tomu "pomáhat"! Ženění, neženění i s kamarády se ocitá v konvoji utíkajících Talibanců. Končí v nelidských podmínkách Guantanáma. Ač nemám amíky rád velmi, pohádku, že jako britští občané se tihle hnědý idioti nedopustili zločinu - neberu. Práci amerických vyšetřovatelů naopak plně beru. Já bych těm hnědejm klučinům taky nevěřil, a zvlášť kdyby mi někdo před měsícem vyhodil do luftu Hradčana nebo Vyšehrad. Paradoxní je, že tyto hajzlíky propustili amíci na základě záznamů z věznic v Anglii, kdyby byli počestní občané Spojeného království asi by na Kubě hnili dodnes. ()

cross

***1/2 - Jakožto hraný dokument vcelku působivé a dramatické, nicméně mnohokrát příliš jednostranně zaměřené a trochu tendenční... Nikdo nepochybuje o tom, že na Guantanamu se dělo to co se dělo, ale na druhou stranu, tento postup je často zcela nevyhnutelným... IMHO není až takový problém s tím, jak se USA při výslechu chovalo, problém nastal, jak se zachovalo poté, co se ukázalo, že vězni nemají s atentátníky nic společného... a na to dokument neukazuje. Pomiňme teď část od zajmutí kluků armádou a vraťme se na začátek...když si uděláte výlet do Afgánistánu v té nejhorší době po 11. září, budete tam zůstávat a pojedete dál, když začnou všude kolem bouchat bomby??? Uniklo mi logické vysvětlení, nebo ho autor odflákl planými řečmi o koránu a rodině? Tedy, dobrý dokument, ale řádně nedotažený bez potřebných vysvětlení a závěrů... ()

Maynard.

Velmi reálně zachycený příběh skupinky mladých muslimů, kteří se nešťastnou náhodou dostanou do spárů amerických vojáků. Vězeňské podmínky jsou takřka nelidské a o způsobech vyslíchání ani nemluvě. Film rozděluje společnost na ty, co jim příjde takovéto zacházení s lidmi krůté a nedůstojné. A na druhé straně na ty, kteří neřeší rozdíl mezi teroristou a nevinným člověkem... ()

Zagros

Polo dokument o partě kluků, kteří se ocitli ve špatný čas na špatném místě. V září 2001 se z Anglie vydali na výlet do Pákistánu, a protože byli původem právě z Pákistánu, tak je tam v rámci zátahu na teroristy Tálibánu zašili a chlapci skončili ve vězení a následně byli deportováni do proslulého tábora na Guantánamu. Američani se tam s nikým rozhodně nepárali a se všemi zajatci využívali různých způsobů, aby dosáhli vynucených přiznání. Názor na to všechno nechám na každém z vás, stejně jako to nechává dokument. To je jeho největším plusem. Neposuzuje, nepřiklání se ani na jednu stranu a bez zbytečné dramatizace se snaží ukázat, jak to bylo. Jde o zajímavý pohled, nicméně vás nepřiblíží k pravdě. Spíše jen otevře spoustu dalších otázek, na které běžný člověk nikdy nenajde odpověď. Bylo to špatně? Bylo to správně? Je to všechno přehnané? Zasloužili si to? Dokázali chytit díky tomu teroristy? Zabránili další útoků? Otázek je spousta, stejně jako odpovědí a pokaždé budou pravděpodobně jiné… ()

Mičl

Drsný, kontroverzní hraný dokument. Některé příběhy je třeba vyprávět a Winterbottom nám ani ve vteřině svého dokumentu nedá zapomenout, že se jedná o krutě realistickou story. Ačkoli trochu nechápu partu kamarádů co krátce po 11. září podnikají výlet do Afgánistánů, ale soucítím. ()

Honza dAve

Po vynikajícím "Vítejte v Sarajevu" přichází Michael Winterbottom s dalším válečným filmem, tentokrát je to opravdu hraný dokument. Podle New York Times "Film s ohromující silou", podle Variety "Rána do břicha". S obojím se dá souhlasit, to, co zde uvidíte, je hodně drsné a budete si přát, aby to nebyla pravda. Bohužel, podle všeho to má k pravděminimálně hoodně blízko. Winterbottom opět boduje. Tenhle film můžu jen doporučit. ()

Lucas87

Velice sugestivní dokument, napadne vás tak trochu v tom jedem s nimi, díky našem vojenskému paktu NATO. Ten příběh je šokující, a určitě si zaslouží obdiv, přežít takové mučení, USA a jejich nacistické praktiky jsou zde věrně zobrazeny. ()

dave75

Skvele natoceny dokument o bohuzel odpornych nacistickych praktikach USA....Michaelu Winterbottomovi davam pet hvezdicek, ale amikum vic nez odpad! ()

sup

Dokumenty nemam rad z podstaty a na ten film jsem na MFFKV 2006 sel v podstate nahodou, takze si klidne jednu hvezdu pridejte. Prvni polovina urcite stoji za pozornost, protoze se vubec nesnazi resit, kde je pravda, a podava vam pribeh onech nestastniku tak, jak jej vypraveli, takze sami nevite, jestli takove shode nahod a hlouposti muzete verit. Druha polovina je ale klasicka tendencne (coz nutne nemusi byt spatne, jenom je to az prilis ocekavatelne - ve stylu, proc potrebuju tohle videt, kdyz to stejne vim?) protiamericka, jakkoliv zrovna v tomhle verim, ze se od skutecnosti nijak nelisi. ()

fojtas

kvalitni dokumetaristicka a filmova prace....diky bohu nikdy osobne nezjistime, jake to bylo cele v realu..kazdopadne nikdo mi nevymluvi, ze je do afganistanu v prubehu valky je sakra blby napad....taky me trochu mrzel vyber te mucici hudby, cradle of fear a dimmu borgir ja osoben docela muzu....:o) ()

Mocoft

Dokument pěkný, což o to. Ovšem beru ho jako ideologii z druhé strany. Vy byste snad jeli na výlet do země, kde je válka? ()

flu

Výborně natočené docu/drama. Winterbottom nám předkládá sugestivní pohled do zákulisí "války proti teroru", nahony vzdálený od toho, který do nás denodenně tlačí mainstreamová média. Jen škoda, že celá "Tipton Five" je vykreslena totálně černobíle jako skupinka naivních mladíčků, kteří se měsíc po 9/11 na zcela nevinném výletu do Afghánistánu ocitnou v soukolí velmocenské hry. Skutečnost byla zřejmě trochu jiná, a také proto možná režisér nijak nerozvádí, v čem měla spočívat ona "humanitární práce". To však nic nemění na tom, že z lidí zadržovaných měsíce a roky v Guantanamu, nebyl doposud nikdo řádně obviněn, natož odsouzen a velká část zadržovaných byla posléze propuštěna. A už jen z tohoto důvodu jsou takové filmy jako "Road To Guantanamo" potřeba jako sůl. ()