Temný úsvit

Elton Brand

Joe Bini

Kostýmy:

Annie Dunn

„Radšej budem mŕtvy vonku, než by som mal zhniť tu.“ V porovnaní s priemernou produkciou, akú bežne vídame v TV alebo kine, je to „niekde úplne inde“. Myslel som, že takéto filmy sa dnes už nerobia. To by ale nesmel stále žiť fantastický Werner Herzog. Keď som TEMNÝ ÚSVIT videl, spomenul som si na slávne vojnové/zajatecké/džungľové eposy z dávnych dôb, ako boli MOTÝLIK so Steveom McQueenom či MOST CEZ RIEKU KWAI s Alecom Guinnessom. Bohužiaľ, Christian Bale, hoci teraz sa na rozdiel od väčšiny svojich filmov aj trocha snaží, nie je Guinness ani McQueen – už tá predstava je smiešna. Ďalej ma nezaujala dĺžka dvoch hodín, najmä v prvej polovičke mi džungľa pripadala ako štúdiová a zajatecká časť ma nebavila. Až v druhej polovičke, „útekovej“, som si spomenul na Herzogov pradávny epos AGUIRRE, HNEV BOŽÍ s uhrančivým Klausom Kinskím. Ak neviete, čoho všetkého je Herzog schopný, asi vás TEMNÝ ÚSVIT strhne a opakujem, že sa to nepodobá na nič, čo dnes bežne vídame v kinách a vlastne sa dosť čudujem, že mu taký „nepáčivý“ film niekto vôbec dovolil zrealizovať. Takže určite palec dole. Osobne ale viem, kto je Herzog a aké filmy vtedy robil. V TEMNOM ÚSVITE mi chýba jeho šialenstvo, teror a strach, ktorý šíril medzi namyslenými hercami a rozmaznaným štábom. Chýba mi to neuchopiteľné bláznovstvo, kedy nakrúcal v smrteľne nebezpečnom Peru a hercom, ktorí chceli uprostred nakrúcania odísť, sa vyhrážal zastrelením (legálne držanou pištoľou, ktorú mal so sebou). TO mi v TEMNOM ÚSVITE chýba. Kedysi by Kinského prinútil hada zjesť naozaj. Teraz Bale žuje gumovú atrapu (ešte tých červov mu verím, že TEORETICKY mohli byť skutoční, ale had nie, kdeže, ani omylom). Ale áno. Stále je to Herzog... Trocha.(28.5.2011)

Báječně odvyprávěné, hůře provedené. Na Wernera Herzoga (legendární mystická vize Aguirre, hněv boží) překvapivě srozumitelné, realistické drama, které nabízí pohled na útrapy zajetím duševně poznamenané duo Davies – Zahn (oba odvádějí výkony par excellence, zejména Zahn se úspěšně vyvlíká z komediální škatulky), ke kterým kromě jiných přibude i sestřelený americký letec Dieter, syrově trpělivý, který v těchto nelidských podmínkách osnuje plán útěku. Herzogův film sem vlítnul bez reklamní pompy, takřka bez povšimnutí. Civilně vygradované a rozhodně ne akční (válečné, chcete-li) drama nabídne několik strhujících momentů, přesto jsem u závěrečných titulků nebyl spokojen. Jako celek mi Rescue Dawn přišel nekomplexní, tu a tam opravdu hluchý, v závěru zbytečně hollywoodský a místy ne právě odsýpající. Překvapivě jen 65%.(21.5.2008)

Bolo tu už množstvo dobrých a lepších vojnových dobrodružných filmov. Kombinácia Herzog a Christian Bale tentokrát znamená extradobrodružstvo pre diváka. Herzog nenechá nič na náhodu, očakáva maximálne stotožnenie sa herca s rolou, pevne stavia na súžití človeka s prírodou, stavia sa zoči voči krutosti a selektuje kto vydrží viac - všetko toto a ešte viac možno vidieť v každom jeho filme. Tematicky je film zaujímavý a pútavý, jasné, že nie pre masy, v tom prípade by musel byť inak podaný. Dieter Dengler bol nepochybne zaujímavá osobnosť a je jasné, že zahrať ho môže len niekto, kto na to má. Bale dokazuje, že je herecky psychicky nezdolná osobnosť a pod režisérskou taktovkou Wernera Herzoga nemá nič uľahčené. Rescue Dawn je výborný film, z inej kategórie - emotívny, silný a dôrazný.(13.9.2010)

Šine se to velice líně a vidíme perfektního Cristiana Balea, jak čím dál víc blázní. Musím ale vyzdvihnout všechny herce a i vietnamskej casting, protože se vám všichni vryjou do paměti. V tom zajetí se jim toho v podstatě "zas tak moc" neděje, ale postupně se tam z nedostatku jídla a z ponrkový nemoci všichni zcvokávaj. Úsek v zajetí mně zaujal asi nejvíc, líbilo se mi jakej si tam všichni vytvořili vztah. Krásně to vystihuje třeba scéna se zpíváním Happy birthday. Pasáž v džungli byla možná moc dlouhá, ale atmosféru film navodil skvělou.(23.12.2009)

Herzogov vstup do hollywoodskej produkcie sa vydaril na výbornú, možno by som povedal, že to dokonca s tým amerikanizmom trošku prepískol (hlavne v závere - absolútny súhlas s užívateľom Trellínom), ale to bude asi jediná vec, čo budem filmu vyčítať. Zajatecký príbeh v plnom zbroji, tragická dráma, drsné dobrodružstvo naprieč pralesom, tragické osudy zajatcov, neumierajúca nádej počas úteku za slobodou. Scenár podľa skutočnej udalosti je spísaný naozaj pútavo, dej plynie pomaly, scény sú točené s rozvahou, minimalisticky, no pôsobivo a prakticky stále sa niečo deje. Herzog ale vôbec netlačí pozornosť diváka tým, že by do filmu napchal nejaké prvoplánové mučiace scény, či brutálnu akciu. Nie radšej dej napchal množstvom skvelých hereckých výkonov, okrem právom ospevovaného Balea nemožno nespomenúť prekvapujúci výkon Stevea Zahna, doteraz známeho poväčšine len z béčkových komédií (ďalší seriózne hrajúci komik?) a určite aj Jeremyho Daviesa. Svoju réžiu drží Herzog pevne v rukách, všetko funguje ako má, len v tom spomínanom závere, akoby mu ju niekto vytrhol, poriadne ňou zatriasol a on už to jednoducho nestihol ustáť. Rád by som vedel, či ten záver tak vyzeral aj v skutočnosti. 90%.(28.4.2009)