Temný úsvit

Elton Brand

Joe Bini

Kostýmy:

Annie Dunn

Christian Bale byl a je jediný důvod proč jsem se podíval na tento snímek. Na jednu stranu nacházím možná lítost nad tím k čemu se propůjčí, ale na druhou stranu nelze popřít kvality snímku, který pro něj asi měl citovou důležitost. Osobní příběh o muži, letci, který havaruje a přežije v nemilosrdném pralese je však jedním slovem nezáživný. Pokud vás nebaví neustále sledování putování a nebo sezení muže, který trpí, tak se budete opravdu nudit. Je to škoda, protože film je jinak hezky natočený a zahraný s přehledem. Opět se ukázala schopnost Christiana Balea obětovat se postavám.(31.12.2007)

Pohľad na vojnu vo Vietname trochu inak, očami muža, ktorého nezlomná vôľa po živote prežila neľútostné podmienky zajateckého tábora a po úteku z neho ho neomylne viedla k vytúženej slobode. Príbehovo pritom nejde o nič prevratné ale o to viac vyniká neopakovateľný Herzogov štýl, v ktorom sa nájde aj priestor pre humor a hlavne herectvo všetkých zúčastnených. To čo Christian Bale obetoval tejto roli je totiž doslova úctyhodné a nepotrebuje výraznejší rozbor. Ale hlavne za to, že Herzog dokázal vytiahnut zo Steva Zahna najlepší výkon jeho kariéry zaokruhľujem hodnotenie nahor.(24.6.2010)

Filmy o válce ve Vietnamu opravdu nepatří k mým oblíbeným, ovšem když je pod režií podepsaný Werner Herzog, to je jiná. Navíc se nejedná o klasický válečný film, ale o příběh sestřeleného pilota, který se snaží utéct ze zajateckého tábora uprostřed laoské džungle. No a když je v hlavní roli Christian Bale, to už vůbec není co řešit. Jeho přeměna z celkem oplácaného chlapíka v kostru potaženou kůží mě fascinovala už v Mechanikovi, a tady ji předvádí opět, jako bonus pak přidává pojídání červů, živého hada a tělo poseté pijavicemi. Film byl natočený podle skutečné události, Dieter Dengler strávil v džungli na útěku 23 dní.(12.3.2011)

Šine se to velice líně a vidíme perfektního Cristiana Balea, jak čím dál víc blázní. Musím ale vyzdvihnout všechny herce a i vietnamskej casting, protože se vám všichni vryjou do paměti. V tom zajetí se jim toho v podstatě "zas tak moc" neděje, ale postupně se tam z nedostatku jídla a z ponrkový nemoci všichni zcvokávaj. Úsek v zajetí mně zaujal asi nejvíc, líbilo se mi jakej si tam všichni vytvořili vztah. Krásně to vystihuje třeba scéna se zpíváním Happy birthday. Pasáž v džungli byla možná moc dlouhá, ale atmosféru film navodil skvělou.(23.12.2009)

Herzog mě timhle filmem fakt dostal, tady nehraje jako většina podobných režisérů na co největší množství vypjatých mučících scén, samozřejmě i ty se tam najdou, ale spíš buduje atmosféru a to mu jde fakt skvěle, neni moc filmů, který takřka bez zvuků, hudby a bojových scén dokáže tak dokonale vybudovat napínavou atmosféru, krom toho to působí hrozně realistickým dojmem a Herzog k navození co nejlepšího dojmu používá všech dostupných i nedostupných metod, parádni je třeba ruční kamera. No a herci? K Baleovi snad nemusim nic dodávat, další jeho oscarovej výkon podpořenej ještě samodevastací těla jak v mechanikovi, ale kupodivu je výbornej i Steve Zahn známej spíš z přitroublejch postav v přitroublejch komediích, ale tady je fakt skvělej, hodně mu taky přídává, že je zarostelej, protože ten jeho kukuč se prostě na dramatický scény moc nehodí. Celkově Resuce dawn sice neni úplně top roku, ale určitě jeden z nejlepších filmů roku to je, aspoň pro mě(19.11.2007)

• - Původně byla hlavní role nabídnuta Mattu Damonovi, ten ji odmítl, a tak připadla Christianu Baleovi. (aluna)

• - Steve Zahn pre svoju rolu schudol 18,2 kg, Jeremy Davies schudol 15 kg a Christian Bale 25 kg. A aby vyjadril svoju podporu hercom, ktorí museli schudnúť pre svoje role, režisér schudol takisto - skoro 14 kg. (ladko)

• - Film je inspirován skutečnými událostmi v životě Dietera Denglera, narozeného 22.5.1938. Dengler byl skutečně sestřelen a držen v zajateckém táboře v Laosu. Odvážný útěk se mu povedl a byl zachráněn 23 dní poté. Zemřel 7.2.2001. (Rodriguez)