Temný úsvit

Pasca v džungli

Temný úsvit

Akční / Dobrodružný / Drama / Válečný

USA, 2006, 126 min

Nemám problém označiť tento film za vynikajúci a dať mu štyri hviezdičky. "Útekárskych" filmov som videl veľa. Tento mal šťastie na prežitú predlohu, na Herzoga a Balea. Vôbec mi neprekážalo zdanlivo pomalé tempo. Videl som v ňom nezmarenú príležitosť na prekreslenie charakterov, postupne sa deformujúcich pod tlakom prostredia. Christian Bale stvárnil Dietera Denglera na hranici svojich fyzických možností a aj ostatní herci boli starostlivo vybraní. Džungľa bola pre utekajúcich zajatcov veľmi silným protihráčom. Ani mne sa nepozdávala úvodná havária lietadla a záverečný americký happy end, ale neovplyvnili môj celkový dojem z filmu.(27.4.2012)

Hoďte do hrnce utrpení, touhu, vůli, rozum, trpělivost, emoce a napětí, osolte režisérskou zručností, zakápněte charizmatem, zamíchejte univerzální vařečkou jménem Christian Bale a máte syrový, ale chutný pokrm s názvem Rescue Dawn. Jenom škoda té pozvolné přípravy a přeslazeného finále. Doporučuji servírovat s pijavicemi, červy a hady...(7.12.2007)

Herzog je známý tím, že své filmové hrdiny nejednou vystavuje krajním přírodním podmínkám v odlehlých koutech světa a ti pod tíhou extrémní psychické a fyzické zátěže často zažívají stavy blížící se naprostému šílenství. Právě Temný úsvit můžeme do této kategorie bez pochybností zařadit. [==] Styl velmi podobný Herzogovým následujícím dvěma filmům, především co se kamerové práce týče (POV apod.), vykreslení postav a (ne)vyústění vedlejších dějových linií. Stejně jak do vyprávění postavy vstupují (a přitom mohou být pro daný úsek vyprávění důležité), tímtéž způsobem je vyprávění opouští, aniž by se dostavil jakýkoliv emoční náboj. Linie tak často zůstávají neuzavřené a divák je může volně interpretovat. [==] Pouť pilota amerického námořnictva Dietera Denglera vede přes první misi, při které je sestřelen, následném uvěznění laoským uskupením spolupracujícím s Vietkongem a nakonec úspěšným útěkem do srdce nevyzpytatelné laoské džungle. Herzog inspirovaný skutečným příběhem Dietera Denglera (prvně zpracovaným v dokumentu Malý Dieter chce létat) konstruuje laoský tábor jako "typické" vězení, kde místo má pouze každodennost, repetetivnost a neustále se opakující úkony strážných. V těchto stereotypech dozorců se uvěznění v čele s Denglerem snaží nalézt jakýkoli náznak "bezpečnostní" mezery. Právě toto hledání a příprava únikového plánu jim pomáhá udržet si zdravý rozum. Po útěku jde už o téměř klasický survival film ala Man vs. Wild. Epilog pak jen uzavírá předešlé a již vyřčené. [==] Jakási transcendence, kterou jsem v průběhu projekce často cítil a jež je naprosto zjevná, dokazuje, že Temný úsvit není jen dalším filmem vyjadřujícím se k otázce vietnamského konfliktu, ale má i silný duchovní přesah.(17.2.2011)

Rescue Dawn je pro mě mezi filmy o zajateckých táborech naprostá špička. Pointa příběhu, kdy se Dengler ocitne na nepřátelském území, skrývá obrovský prostor pro napětí, které film taky do poslední kapky vyždíme. Celou stopáž vládne úzkostlivá nervózní atmosféra, bída a všudypřítomný strach z nevyzpytatelných laosanů. Přitom vše s maximální mírou autenticity díky reálným lokacím thajské džungle. Jinak film dokázal zaujmout i vývojem vztahů, osobitostí zajatců i těmi nejmenšími maličkostmi, lemujícími jejich snahu o přežití (přezdívky bachařů, oslava narozenin). Alternativou o životě v zajateckém táboře a útěku je Bílé peklo. Alternativa: As Far As My Feet Will Cary Me, Behind Enemy Lines, Way Back, Deer Hunter.(3.9.2010)

Od začiatku je vidieť, že nejide o žiadne veľkorozpočtové dielo. Avšak tento snímok má pevný základ na hereckom obsadení, atmosfére a vypätých situáciach. Werner Herzog možno nemal veľa peňazí, ale aj tak dokázal z mála urobiť veľa. Prelínanie sna a skutočnosti, psychické rozpoloženie, nádej a beznádej sprevádza tento film po celej jeho dĺžke. Christian Bale, tak ako aj ostatní herci sa zhostili svojích uloh úplne skvele. Rescue Dawn je dramatický príbeh, ktorý má čo ukázať... 8/10(28.11.2007)

• - Steve Zahn pre svoju rolu schudol 18,2 kg, Jeremy Davies schudol 15 kg a Christian Bale 25 kg. A aby vyjadril svoju podporu hercom, ktorí museli schudnúť pre svoje role, režisér schudol takisto - skoro 14 kg. (ladko)

• - Kaskadér Chris Carnel utrpel popáleniny tváre v scéne zobrazujúcej pád lietadla Dietera Denglera. (ladko)

• - Červi, které Christian Bale ve filmu pojídal, byli skuteční. (aluna)