Temný úsvit

• USA Rescue Dawn (více)

V dějinách velkých útěků těžko naleznete příběh, který by se podobal osudu Dietera Denglera, jediného Američana, jenž dokázal uniknout ze zajateckého tábora uprostřed neprostupné laoské džungle. Příběh tohoto amerického vojáka se stal předlohou pro film Temný úsvit, který natočil režisér Werner Herzog. Dieter (Christian Bale) již od dětství snil o tom, že se stane pilotem. Přání létat v oblacích se mu splnilo, když se dostal k vojenskému letectvu. Ale na své úplně první přísně tajné misi nad územím Laosu je jeho letoun sestřelen a on se ocitá v pasti džungle daleko od své jednotky. Brzy je zajat nechvalně proslulými laoskými vojáky a odveden do zajateckého tábora, kde nalézá další dva americké vojáky, kteří jsou tam násilím drženi už dva roky. Dengler se však s pozicí zajatce nehodlá smířit a ihned plánuje útěk. Vůbec nemá tušení, kde se nalézá, ale jedno ví jistě: Boj o svůj život nevzdá lehce. (oficiální text distributora)

POMO

Americký DVD cover vyzerá ako akčné béčko so Snipesom alebo Seagalom. Diváci podobných vecí, ktorím nič nehovorí meno Werner Herzog a očakávajú akciu, ale budú sklamaní. Rescue Dawn je psychologický, produkčne minimalistický príbeh o vzťahu skupinky ľudí izolovaných uprostred džungle, o optimizme a nádeji na vyslobodenie. Hoci Herzog miestami koketuje dokonca s mallickovskou poetikou súznenia človeka s prírodou, ostáva prekvapivo nedepresívny, netemný a nebojí sa dať priestor jemnému humoru, hravosti a dobrodružnosti. Výsledok je tak psychologicky vnímavé a skúmavé, nekonvenčne poňaté „good-feeling“ dobrodružstvo. A navyše výborne zahrané. ()

Djkoma

Christian Bale byl a je jediný důvod proč jsem se podíval na tento snímek. Na jednu stranu nacházím možná lítost nad tím k čemu se propůjčí, ale na druhou stranu nelze popřít kvality snímku, který pro něj asi měl citovou důležitost. Osobní příběh o muži, letci, který havaruje a přežije v nemilosrdném pralese je však jedním slovem nezáživný. Pokud vás nebaví neustále sledování putování a nebo sezení muže, který trpí, tak se budete opravdu nudit. Je to škoda, protože film je jinak hezky natočený a zahraný s přehledem. Opět se ukázala schopnost Christiana Balea obětovat se postavám. ()

Lima

Zcela nekonvenčí, osobitý tvůrce Werner Herzog a Christian Bale v zajetí válčícího Vietcongu??? Nedokázal jsem si představit podivnější kombinaci, ale ono to vyšlo přímo skvěle. Asi "nejnormálnější" Herzogův film, tím ale neříkám, že nejméně zajímavý. Až na malé vyjímky (poněkud nezvládnutá letecká nehoda) skvěle odvyprávěné drama, ať jde o útrapy v zajateckém táboře Vietcongu (ale přitom nijak lacině efektně "přibarvené"), nebo o úprk napříč džunglí, kde scény, jako třeba odtrhávání pijavic, jen tak z hlavy nedostanete. Co do míry realističnosti a "potu džungle" se nabízí srovnání s ´Aguirre, hněv Boží´, ale ´Rescue Dawn´ je vyprávěn mnohem srozumitelnějším jazykem, až je zde cítit příklon k mainstreamu (samozřejmě bráno optikou Herzogovy tvorby). No, a jestli zde ostatní opěvují Christiana Balea, tak já musím vyzdvihnout celou ústřední trojici. V pozdější fázi skvostně vyhublý Bale vypadá, jakoby si zrovna odskočil z natáčení ´Mechanika´ a místama podává herecký výkon na hranici fyzické snesitelnosti. Vousem obrostlý Steve Zahn se konečně zbavil své zažité herecké polohy totálního loosera a je naprosto skvostný. A v neposlední řadě na kost vyzáblý Jeremy Davies s ježíšovskou vizáží (kde je ten učíslý slušňák z ´Vojína Ryana´? :o), který vypadá, jakoby by byl po celou dobu permanentně zkouřený a stejně jako v Soderberghově ´Solarisu´ předvádí zcela mimózní herectví (nesmyslná gestikulace rukama apod.). Ovšem zde v jeho případě, v roli člověka duševně poznamenaného útrapami věznění, to má své místo a vypadá to skvěle!! Moc jsem se těšil na ´nového Herzoga´ po letech jeho filmařského půstu a jsem velmi příjemně překvapen, i navzdory slabšímu rozjezdu a medovému přeslazenému finále. ()

T2

Rozpočet $10miliónovTržby USA $5,490,423Tržby Celosvetovo $7,177,143Tržby za predaj DVD v USA $24,878,776 //počet predaných kusov 1,403,236║ Režisér Werner Herzog natočil malý komorný príbeh z obdobia Vietnamskej vojny, kde vystihuje napäté vzťahy na území zajateckého tábora medzi Američanmi a väzniteľmi Vietnamcami. V tomto príbehu podľa skutočných udalostí podrobne vykreslí čím všetkým musel prejsť zajatý pilot Dieter Dengler. Herzog podáva príbeh sebe vlastným spôsobom, takže ako je u neho zvykom nedáva si servítky pred ústa a všetku tú nechutnú krutosť čo zažívajú väzni podáva v tom najbrutálnejšom možnom prevedení. Samozrejme že z jeho strany nejde o žiadne lubovanie si v nechutných scénach ale skôr o čo najreálnejšie podanie vtedajších udalostí. Aj keď Herzogov filmársky štýl nie je zrovna z tých pútavejších či vizuálne uhladených, dokáže témou a hlavne dobrým hereckým prejavom zúčastnených na čele s výborným Christianom Bale upútať a postupne si k divákovi nájsť cestu. Veľkou výhodou pre tento film je obsadenie herca ako je Christian Bale, lebo práve on je tip herca, čo nepozná prekážky a tento príbeh vďaka zanietenému výkonu povyšuje na silný zážitok s emociálnym záverom. Niekedy je až neskutočné, čo Bale predvádza a kam až zachádza, lebo viditeľne schudnúť nie je pre neho žiadny problém, to už nám predviedol v bravúrnom Mechanikovi ale nechať sa po zemi ťahať býkom, chytať jedovatého hada s pokusom o konzumáciu, či pojedať nechutnosti z taniera pri ktorých sa každému obracia žalúdok, tu už chce teda riadnu guráž. Človek sa až sám seba pýta, kam ešte dokáže tento herec zájsť? /90%/ ()

Malarkey

Výborná práce, nádherná krajina a důkaz, že Werner Herzog film netočil v žádných ateliérech. Tohle byl skutečný Vietnam a Christian Bale v něm byl skutečný sestřelený pilot, stejně tak jako Steve Zahn, od kterýho bych to v žádným případě nečekal. Škoda toho, že film se občas dost táhne a otevírá prostor zdejší krajině. Krajina by byla úžasná, ale přecijenom je to film a ne žádný dokument. Ale to Werner Herzog umí. Přitom film samotný je naprosto dokonalá práce s výborným příběhem a neskutečně drastickým, nečekaným a brutálním závěrem. Dlouho se mi nestalo, že bych si danou scénu musel desetkrát za sebou opakovat a zjišťovat, jestli jsem viděl dobře. Bylo to maso, skutečná válka, skutečná atmosféra džungle, kam bych se jen tak vypravit nechtěl, ale stálo to za to. ()

• V zajateckom tábore bolo v skutočnosti držaných sedem zajatcov, pre lepšie prerozprávanie príbehu boli vo filme len šiesti zajatci. (ladko)
  • Film je inspirován skutečnými událostmi v životě Dietera Denglera, narozeného 22.5.1938. Dengler byl skutečně sestřelen a držen v zajateckém táboře v Laosu. Odvážný útěk se mu povedl a byl zachráněn 23 dní poté. Zemřel 7.2.2001. (Rodriguez)