Temný úsvit

Pasca v džungli

Temný úsvit

Akční / Dobrodružný / Drama / Válečný

USA, 2006, 126 min

Zcela nekonvenčí, osobitý tvůrce Werner Herzog a Christian Bale v zajetí válčícího Vietcongu??? Nedokázal jsem si představit podivnější kombinaci, ale ono to vyšlo přímo skvěle. Asi "nejnormálnější" Herzogův film, tím ale neříkám, že nejméně zajímavý. Až na malé vyjímky (poněkud nezvládnutá letecká nehoda) skvěle odvyprávěné drama, ať jde o útrapy v zajateckém táboře Vietcongu (ale přitom nijak lacině efektně "přibarvené"), nebo o úprk napříč džunglí, kde scény, jako třeba odtrhávání pijavic, jen tak z hlavy nedostanete. Co do míry realističnosti a "potu džungle" se nabízí srovnání s ´Aguirre, hněv Boží´, ale ´Rescue Dawn´ je vyprávěn mnohem srozumitelnějším jazykem, až je zde cítit příklon k mainstreamu (samozřejmě bráno optikou Herzogovy tvorby). No, a jestli zde ostatní opěvují Christiana Balea, tak já musím vyzdvihnout celou ústřední trojici. V pozdější fázi skvostně vyhublý Bale vypadá, jakoby si zrovna odskočil z natáčení ´Mechanika´ a místama podává herecký výkon na hranici fyzické snesitelnosti. Vousem obrostlý Steve Zahn se konečně zbavil své zažité herecké polohy totálního loosera a je naprosto skvostný. A v neposlední řadě na kost vyzáblý Jeremy Davies s ježíšovskou vizáží (kde je ten učíslý slušňák z ´Vojína Ryana´? :o), který vypadá, jakoby by byl po celou dobu permanentně zkouřený a stejně jako v Soderberghově ´Solarisu´ předvádí zcela mimózní herectví (nesmyslná gestikulace rukama apod.). Ovšem zde v jeho případě, v roli člověka duševně poznamenaného útrapami věznění, to má své místo a vypadá to skvěle!! Moc jsem se těšil na ´nového Herzoga´ po letech jeho filmařského půstu a jsem velmi příjemně překvapen, i navzdory slabšímu rozjezdu a medovému přeslazenému finále.(10.12.2007)

Ač mohlo být kolikrát jinak a měl jsem po dokoukání drobné výhrady, nemůžu si pomoct s plným hodnocením. Dvě hodiny jsem se bavil nádhernou krajinou a přímočarou story, na kterou by kdejaký "umělec" režisér nasmolil spousty zbytečností a naprosto tak pohřbil její dokonalou a silnou jednoduchost. Herzog věděl co dělá, jeho režie je velmi nenápadná, ale ve výsledku s mistrovským přehledem zvládnutá, a mé výtky vlastně úplně zbytečné. Nemluvě o tom, že výraznější divákovo vedení nebylo třeba, protože jak Bale tak Zahn hrají perfektně a zvlášť Bale tu je naprosto mimo škatulku svých chraptících hero - tedy dost k tomu, aby byla divákova soustředěnost stále masírována. A závěr? Málokdy jsem já i film patos tak potřeboval jako při Temném úsvitu.(15.11.2009)

Soundtrack Klaus Badelt: 1. Dieter's Theme [3:21] 2. Journey [1:21] 3. Hope [5:26] 4. Sign This [1:31] 5. Gathering Rice [1:46] 6. The Plan [2:22] 7. After the Fire [1:54] 8. Rain [2:56] 9. Operation Rescue Dawn [2:41] 10. It's Him [4:05] 11. Keep Your Head Down [0:53] 12. America Gave Me Wings [1:57] 13. Mirror [1:44] 14. Sleepwalkers [2:40] 15. Rescue [4:43] 16. Lights - James Carrington [4:19] 17. Dieter's Theme [1:47] 18. This Is How I Remember Him - Werner Herzog [2:35](11.5.2011)

odjakziva ma brali kvalitne dobrodruzne dramy, dzungla, zajatci, uteky, plno napatia a nepokojne sedenie az do poslednej minuty. aj aktualna vec od wernera herzoga splna moje standardne kriteria, ktore od tohto druhu filmov ocakavam. okrem samotnej rezie, scenara, kamery a vyborneho hudobneho motivu je to hlavne o silnej charizme christiana balea u ktoreho uz vobec nesledujem o com je kazdy jeho dalsi film a rovno sa do neho pustim, pretoze jeho meno je v poslednom case hra na istotu. z dalsieho osadenstva je to potom predovsetkym steve zahn a jeho diabolske ksichty, ktore ma po cely cas dost vyrazne brali. zaver je trosku bullshit, ale co clovek narobi, ked sa to ma odohrat naozaj tak ako to bolo. nic to vsak nemeni na tom, ze je to skutocne kvalitny film.(20.11.2007)

Herzog točí presne ako pred 30-timi rokmi, minimalisticky, ručná dokumentárna kamera, "klasická" hudba a hlavne psychologický focus do mysle hrdinov, na ktorom to celé stojí a padá. Zas a znova platí, že vedomie príbehu podľa skutočnej události nasadzuje isté limity a film by musel byť výnimočne strhujúci, aby dal divákovi zabudnúť ako to vlastne skončí. A to Rescue Down nie je. Je "len" dobrý a to po všetkých stránkach. 70%(13.11.2007)

• - Předobraz hlavního hrdiny Dieter Dengler byl ve skutečnosti zajat ne jednou, ale dvakrát. (Morien)

• - V zajateckom tábore bolo v skutočnosti držaných sedem zajatcov, pre lepšie prerozprávanie príbehu boli vo filme len šiesti zajatci. (ladko)

• - Kaskadér Chris Carnel utrpel popáleniny tváre v scéne zobrazujúcej pád lietadla Dietera Denglera. (ladko)