Kletba zlatého květu

• Čína

Man cheng jin dai huang jin jia

• Čína

William Kong

Kostýmy:

Chung Man Yee
  • kinej

Jedná se o nejhorší z novodobých čínských velkofilmů. Trošku to připomíná oslavy komunistických režimů… Velké, pompézní, ale bez obsahu. Krom toho, že tento filmový projekt působí megalomansky, nemá co nabídnout. Najde se zde sice pár líbivých záběrů, ale vesměs se jedná o přebubřelý kč. Akční scény a choreografie, základní kameny Hrdiny, či Tygra a draka, jsou zde úplně hluché, podprůměrné. Gong-li zde podává nejhorší herecký výkon své dosavadní kariéry. Šíleně totiž přehrává, což působí v tak bezduchém příběhu jako pěst na oko. Na filmu lze ocenit jen kostýmy a výpravu.(21.8.2008)

Výborný Čínský historický film. Yimou to zase dokázal. Tento film mam velmi rád pro jejich propracovanost a strhující děj. Opět tu sou všechny známé a prověřené ingredience: Dobrý příběh, Skvělé obsazení, strhující podání a audiovizuální a neskutečně dobře zahrané charaktery. Z postavy císaře mě až mrazilo s jakým klidem byl schopen dovést svou rodinu do záhuby a do poslední chvíle sem fandil Císařovně. Příběh je opět historický a tragický jak už je tak nějak trochu zvykem. Ale masová závěrečná bitva byla úžasná. Nemohu než doporučit tuhle velkolepou Čínskou historickou tragédii.(2.5.2015)

• Jordan

Jeden dobrý šermiarsky súboj, charizmatický záporák Chow Yun-Fat a veľkovýpravná nuda! Ale kostýmy a výprava boli miestami naozaj dychberúce . . . a pritom to bola divadelná komorná rodinná dráma - akurát tá rodina mala všetko zo zlata a tisícovú armádu plus stovky služobníkov . . . no aj TAK - akokoľvek zaujímavo ten opis vyznieva - to bola nuda!(30.7.2010)

Tak na tomto filmu je například vidět, že F. A. Brabec se má ve věci kýče ještě hodně co učit. A Chow Yun-Fat vypadá báječně, když se naštve. Bylo to jiné a dlouho jsem si na to zvykala, ale nakonec jsem se do toho dokázala pohroužit natolik, že jestli tam nebyly žádné emoce, tak já jsem tam dodala svoje. Nejvíce mě asi zasáhla ta linie s matkou a nevlastním synem. Závěr působil trochu roztahaně, možná tam ta "finální bitva" ani nemusela být, rodinné drama kvůli ní tak přišlo o tísnivou sevřenost. A ještě něco, jestli je některý Yimouův film komunistická agitka a obraz "pravé tváře Číny", tak tenhle, nikoliv Hrdina (i když ten taky).(30.8.2008)

Docela nudné drama z čínského císařského dvora, které se liší od nudného dramatu z kteréhokoli evropského dvora pouze tím, že jeho hrdinové létají vzduchem, a že se v pravidelných intervalech odněkud vyřítí tisíc statistů, načež zase někam zmizí, pravděpodobně proto, aby nestínili paláci, který se tak pěkně blýská.(13.3.2010)

• - Císařova zlatá koruna vážila 5,5 kg. (HappySmile)

• - Filmové kostýmy byly dobově věrné. Herci na sobě nosili až šest vrstev oblečení. (Rodriguez)

• - Niektoré z dobových kostýmov vážili aj viac ako 40 kíl. (MikaelSVK)