Průvodce k rozpoznání tvých svatých

• USA A Guide to Recognizing Your Saints (více)

Příběh vychází z režisérova života, zvláště z let dospívání, které prožil v newyorské čtvrti Queens. Když se Dito po dvaceti letech vrací z Kalifornie zpět domů, je nucen se vyrovnat se všemi démony minulosti. Jeho otec je těžce nemocný a Ditovi přátelé z mládí skončili buď na ulici, nebo ve vězení. Při vzpomínání na divoké roky adolescence, plné užívání drog, rvaček či prvních sexuálních zkušeností, Dita zachvátí pocit viny, že jemu jedinému se podařilo překonat hráz své čtvrti a odejít do velkého světa. Při hovorech se svým otcem poznává, kdo byli jeho opravdoví přátelé. (oficiální text distributora)

markuc

Asi jsem cekal od filmu zbytecne moc, zpracovani docela pokulhavalo, ale herecke vykony to vytahly alespon na 2*. ()

Mrkvič

Pustit i film Průvodce k rozpoznání tvých svatých je asi takový zážitek, jako se kochat hnusným obrazem, který je rozřezán na spoustu cárů plátna, nebo si pouštět Evu a Vaška a k tomu si hrát se zbíječkou.Těma nesmyslnýma přirovnáníma vše ke zpracování, které je vyloženě otravné. Dialogy jsou tak dementní, že jsem několikrát (a to jsem viděl souvislých jen asi 20 minut) nechápal, kdo komu odpovídá, na koho reaguje, nebo co to sakra meleš ty blbej vořechu. Prostě ani takováhle hrůza snad nemůže být autentická, byť má být obrazem čtvrti Queens plné číňanů, portorikánců a podobné verbeže. A nakonec, i když je tam spousta suprových herců, nebaví mě sledovat osudy grázlů, feťáků, spratků a dalších podobných členů hodně ubohé partičky. ()

uiu

Film nás zavádí do pubertálního podsvětí jedné z newyorských ulic, kde bydlí tři nerozluční kamarádi. Nezávazné sexuální zkušenosti, požívání drog, spory mezi gangy a uvědomění si, že nikdy nebyli dál než za hranicemi čtvrti a v životě je nečeká nic objevného. V Queensu se narodili a taky tady umřou, dříve - rukou portorikánských gangů nebo později - stářím. Nezletilé holky se tu producírují po ulici jako nějaké šlapky a vlastně se tak i chovají (jak pak očekávají, že si jich bude nějaký kluk vážit?) Nejvíc smetany slízl tehdy ještě skoro neznámý Shia LaBeouf, který ztvárňuje mladší verzi Roberta Downeyho Jr. (ten se ve filmu objevuje jen sporadicky). Channing Tatum, také v té době ještě neznámá tvář, dobře ztvárňuje místního rváče, nejlepšího kamaráda a flákače. Film je jen další z mnoha výpovědí, jak je těžké vyrůstat v ghettu plném gangů, drog a záškoláctví, ale i tak se mi líbila šmouha na okně vagónu. ()

venison

Vcelku věrné zachycení života v jedné opravdu drsné čtvrti Queens, kde se dorostenci řídí pouze podle zákona ulice a ukazuje, že život na takovém místě může být i boj o holý život.. Kdyby tam nebyla prolínačka se současností, mohlo to být daleko lepší - pointa na konci ani název filmu tak razantně nevyzněla.. Shia LaBeouf svlékl kůži vymazleného klaďáka, což bylo už na čase.. ()

Beatle

Skvělý film...škoda jen, že ho vůbec nechápu :-D Asi je to jeden z těch filmů, kdy nedokážete pořádně ani popsat děj, natož hodnotit scénář nebo kameru. Jediné, co dokážete alespoň trochu popsat je citový vjem, který vám z toho zůstane. A můj citový odkaz k tomuto filmu říká jen: "Wow..to bylo dobré..." ()

Roseinka

Příliš smutná realita.... Skvěle a zároveň nechutně ztvárněná, možná právě proto, že to natočil člověk, co to zažil... Chválim výběr herců jak v mladém, tak dospělém podání... 8/10 ()

KlonyIlony

Není toho mnoho, co bych na Průvodci mohl pochválit. Film postrádá jakýkoliv dramatický oblouk, jednotlivé volně spolu souvidející scený spolu v podstatě spojuje jenom to, že se v nich sem tam objevují stejné postavy, které spolu cosi mají, a že jsou zpětně vyprávěné hlavním hrdinou (autorem), který se po letech vrací do míst, kde vyrůstal. Někdy je scéna přímo flashbeckem, který příjde v momentě, kdy protagonista přijde k nějakému místu, se kterým se spojují určité vzpomínky, jinak se "děj" odvíjí tak nějak samovolně, hýbou ho scénu od scény postavy jenom s naprosto vágní motivací, takže je z toho holé rozbředlé epizodické neštěstí. Do toho na vás režisér jako bonus přichystal ještě fůru rádoby dramatických scén plných křiklavého patosu, které diváka kvůli nemožnsti se vcítit do motivací postav (žádné nejsou, nebo jsou toho úplně nejprimitivnějšího druhu) nechají naprosto chladným, nebo jej ještě spíš podráždí a bude cítit nutkání scény přetočit (k čemuž se bez ostychu přiznávám); je tu zkrátka plno zbytečných scén a dialogů, jejíchž vypuštěním by se toho na filmu mnoho nezměnilo. Jediné, co tento film zachraňuje, je jeho sebeuvědomělá stylovost v zachycování atmosféry New Yorku přelomu 70. a 80. let, zkrátka nostalgický faktor a dobrá kamera. Pokud máte chuť vidět podobně zaměřený film (rodina, nostalgie), určitě se najde spousta lepších filmů, zejména doporučím filmy Jamese Graye. ()

BuryGol

Podobnej film jako Do the right thing. Žití v New Yorku s přiblblou rodinou a debilníma kámošema by mě asi taky donutilo zmizet na druhej konec USA. Možná ještě dál. Jedná se o pro mě průměrnej snímek, kterej se zdá jako tříhodinovej a na konci si člověk uvědomí, že to žádná pecka nebyla. Robert Downey dostal sakra málo prostoru a Chazz Palminteri mi leze na nervy v každym filmu. Ale koukatelný to bylo. ()

milo_wade

Díval sem se díval a celou dobu měl pocit, že mě to nebaví...když sem se dostal k titulkám zjistil jsem, že to tak vůbec nebylo a dost mě to vzalo....z osobních tak i společenských důvodů-musíte aspoň chvíli v něčem takovém žít nebo být v kontaktu s takovým světem aby se vám to hodně zalíbilo...podívám se určitě ještě několikrát:) Mimochodem podle mě skvělý herecký výkony ... ()

skinny

Příběh převratný nebyl, prostě typický příklad amerického teenagera, 4* za skvělé herecké výkony Shii Labeoufa, Roberta Downeyho Jr a Channinga Tatuma, kterému jsem tu agresi věřila.Doporučuju si to raději pustit v originále :) kvůli dialogům:) ()

Seti

Slabší průměr. Musím přiznat, že v první polovině jsem se chvílema celkem nudil. Druhá polovina už byla lepší, ale celé to na mě působilo tak nějak sterilně bez výraznějších silnějších momentů (snad jen smrt Irčana jako poslední kapka stála za to). Jo a jestli byly, kromě příběhu, alespoň z části autentické i dialogy, tak mě to přesvědčilo o faktu, že spousta lidí v Americe má fakt vypatlanou makovici, protože většina rozhovorů byla totálně o hovně. Připadalo mi, že postavy jen blábolí nebo se hádají, nemá to hlavu ani patu a většinou ani žádný smysl (a to včetně dospělých, u kterýchž to bylo ještě viditelnější). Co bylo výborné, tak určitě herecké obsazení, ale v celku jsem čekal určitě víc. ()

Mistickzz

Príbeh, ktorý napísal sám život. Emotívny a prostý. Podčiarknutý skvelými hereckými výkonmi. Nič viac, nič menej. 68% ()

Kredy

Film naprosto o hovnu kterej si hraje na neco víc. Příběh je tuctovej a správně po americku (to znamená zbytečně) sprostej. ()

cab

Reziser se v tomto dramatu snazi ukaz pohled na svuj osobni pribeh z drsneho prostredi newyorske ctvrti Queens, kde vyrustal a kam je nucen se jako dospely vratit. Vyporadat se s chmurnou minulosti v pritomnem case je nekdy nerozlousknutelny orisek. Podobnych pribehu se v Hollywoodu vali stovky. Tentokrat mel nekdo stesti a i mozna trosku vic, ze mu bylo doprano si svuj snovy projekt uskutecnit. 50% ()