Dvanáct lidí se nechalo dobrovolně zavřít na statku na Šumavě. Dobrovolně se zřekli svobody. Manuálně pracují, živí sami sebe a navzájem si pomáhají překročit svou minulost. Na jeden rok. Vztahy jsou rovnoprávné; nikdo nemůže mít hlavní slovo. Zakázány jsou sexuální vztahy. Ale vydržte to, když muži a ženy jsou pohromadě a témat k hovoru je tak málo! Za porušení pravidel komunity ale hrozí vyloučení. Pracují nervy a pudy. Jolana (Petra Jungmanová) je slabá holka a Milan (Jiří Langmajer) zase silný chlap... Porušovat pravidla tam, kde se tolik hraje na pravdu, znamená rozvrátit všechno a ohrozit všechny. Brzy mezi ně přijde někdo nový (David Švehlík). A někdo další (Igor Chmela) si pak vzpomene, že jedna smrt tam venku byla vražda. Náhody nejsou. Zabil někdo z nich. Co mělo být dávno mrtvé, se vrátilo. Nálož pod barákem začala odpočítávat. Jde o to, jak rychle se ze zmatku vynoří konkrétní jméno... a jestli to jméno je opravdu jméno vraha. (Bontonfilm)

lennyd

Mladý Roman přichází do léčebny, kde žije komunita drogově závislých (resp. těch, kteří se snaží své závislosti zbavit). Komunita má svá přísná pravidla, kterým se každý musí přizpůsobit - ať už co se týče drog či vztahů mezi jednotlivými jedinci. Romanův příchod ale rozvíří klidné vody komunity, hlavně co se týče dávno zapomenuté vraždy jedné feťačky, kterou spáchal právě někdo z této komunity - pátrání postupně vede k rozpadu celé komunity... Mám pocit, že česká kinematografie se skládá ze tří druhů filmů - lehce infantilní komedie (Svěrák, Poledňáková), těžké psychologické filmy o lásce a sexu (Pavlásková, Hřebejk) a nebo rádoby krimi filmy o drogách - což je právě tento případ. Nevím, jestli právě český film (nebo česká společnost?) je tímto tématem posedlý - ale pokud si ve filmu někdo aspoň jednou nic nepíchne, tak o tom alespoň dlouze mluví. Ale zpátky - krimi zápletka byla v Pravidlech lži zcela nepodstatná, šlo zde hlavně o pohled na jednotlivé charaktery - jak se jejich chování mění v průběhu času. Vhodně zvolené herecké obsazení - Langmajer, Issová, Budař a další - a hlavně můj oblíbený Martin Trnavský (tentokrát s rockerským čírem do půlky zad)... ()

Triny

pravidla lži.. téda, jako po dlouhé době "nekomedie" z české tvorby, která se mi fakt líbila.. Výborné herecké obsazení, skvělej příběh a jak říkám, česká současná tvorba většinou nejni zrovna můj šálek kávy a kór když se jedná o nějakou drámu, krimi, či dokonce thriller.. ale tohle dílko mě hodně překvapilo a hafo moc strhlo svým dějem, a tak dávám 5*.. jen tak dál;) ()

Beky

Jednim slovem maglajz!! Režisér bravůrně předkládá obraz léčebny, bravůrně a barvitě líčí všechny obyvatele, ale přitom všem zapomíná na hlavní zápletku, která je sice jednoduchá, ale v podání herců Langmajera a Švehlíka by byla jistě i zajímavá...nicméně neni!! Nějak tak vám bude ukradena, protože během filmu na ni zapomenete. Jednou větou: Issová je velmi velmi nehodící se herečka do této komunity.... ()

Tomasso001

Konečně kvalitní film ať co se atmosféry týká, nebo atmosféry, kvalitní je i herecké obsazení. Hercům role sedí a po delší době originální film. Z radosti sem hodnocení trošku zlepšil ()

MiCM

Čekal jsem teda úplně něco jiného, ale solidní film... Každopádně thriller drama je nějaké nedorozumění, psychologický sitcom.. ()

Brandon

Tak na tenhle film jsem šel do kina s lehkým despektem, protože české filmy mě příliš neoslovují (vyjímkou jsou snad jen legendární Samotáři a přiznávám se i k dvěma "výronovým" komediím Kotka a Mádla:-). Pravidla měla výbornou atmosféru a dobré fóry. Herci ztvárnili exsmažky přirozeně a velmi přesvědčivě, vadou na kráse byl snad jen komický výkon terapeutky Kláry Issové. Nejsou to čisté čtyři hvězdy, bylo tam několik hluchých míst, nicméně Pravidla jsou moc příjmeným překvapením. ()

rtybebi

Bojím se, že se na tento film brzy zapomene. Smažky jsou už out a myslím si, že léčebna anorektiček je zase moc in. ()

LeG!oN

Právě jsem se probudil z noční můry, kterou mi tento snímek poskytnul. Viděl jsem několik různých - rozlišných - charakterů, lidí, kteří v sobě skrývají tajemno a neskutečná muka. Režizér Robert Sedláček na to udeřil opravdu tvrdě a já si říkám proč by tento film nemohl být prezentován ve školách jako varování, jako odstrašující případ všem drogově závislým ale nejen jim. Jako výsledek nám tu vychází opravdu nadějné drama a český film roku. K hercům bych výhrady neměl, takový Langmajer hraje přesně tak, jak mi ho zdejší uživatelé popisují že se chová ve skutečnosti, hmmm. Všichni ostatní jsou neméně snaživí a díky tomu přidávám na hodnocení. Celková atmosféra je totiž opravud okouzlující a pod kůži se zarývající. ()

Master19

Vynikající herecká sestava (září zejména Dulava, Langmajer a Chmela), nevtíravá režie, dynamický střih a zajímavá atmosféra. Sečteno, podtrženo - velmi dobré konverzační drama s vtipnými proložkami i drsnými pasážemi. Co je ale hlavní - není to odfláknuté. Pro mě příjemné překvapení. ()

ybuko

Necekane dobry inteligentni psychothriller, zvladnuty herecky i rezijne. Snad jedine konec prichazi trochu moc uspechane. Co ale vyslovene odsuzuji, je spoileroidni plakat k filmu. ()

dANo

Najradšej by som tomuto filmu dal 3 a 1/2*, ale keďže 3 by sa mi zdali málo, tak dám radšej 4... :o) Nie je to nič svetoborné, ale je to zmena oproti mnohým filmom, ktoré v našich končinách vznikajú. Psychologický thriller s krimi zápletkou je fakt dosť ojedinelý a keď si k tomu prirátam kvalitné herecké výkony, tak sa to celkom dalo. Scenár by mohol byť ešte lepší, ale ani takto to nebolo najhoršie. Aj keď musím priznať, že som sa dosť často strácal, ale nakoniec som sa nikdy nestratil až tak, aby som to úplne vzdal... :o)) ()

Natabar

Já tleskám. A pak že to nejde - natočit v Čechách dobrý film. Neotřelé, skvělá atmosféra - a hlavně (krom Issové) herecký koncert všech zúčastněných. ()

zdenny

Nebýt zde jakési takési kriminální zápletky, byl by film pouhým pokusem o polodokument z prostředí terapeutické skupiny. Obsazení bylo velmi dobré - postavy opravdu působily autenticky. I dialogy byly takové, jaké bych od tohoto typu lidí očekával a jaké nakonec i znám. Pravdou ale zůstává, že nebylo mým motivem dvě hodiny sledovat vypatlané mozky, kterak spolu hovoří o životě. Druhou pravdou ale je, že jsem musel zjistit, co za kvalitu se skrývá za sedmdesátiprocentním hodnocením tohoto snímku. Myslím, že mě nezklamal. Nebýt tam ale příběhu v pozadí, film by byl naprosto o ničem. PS: Při sledování scény s třemi svíčkami by si měl divák uvědomit, jak velice těžké je pro tyto (po roční intenzivní terapii) lidi, se znovu zapojit do normální společnosti. Skutečně stačí jen jedno malé selhání a tato rok budovaná osobnost zase zapadne do stejného bahna, ze kterého se vynořila nasměřujíc si to do komunity. PPS: Já ale tyto lidi vůbec nelituji, protože je mnohem více potřebnějších lidí, který by se takto intenzivně pomáhat mělo ... a nepomáhá. ()

MI-380

Působivé, lidské, napínavé, pochmurné. Reálnost komunity neposoudím, řeči i postavy působí věrohodně. Dobré upozornění, že někteří z nás se (často už od dětství) hodně těžce probíjejí životem. 90%. ()

cpt.Lynch

Filmový debut režiséra Sedláčka mě zastihl až se zpožděním v televizi. A velice mile mě překvapil. Film, který vyčnívá ze zatuchlé bažiny současné české produkce. Dle mého pádný argument k tomu, dát prostor nové režisérské (scénáristické etc.) krvi, oproti třeba Hřebejkovým každoročním vyčpělinám. Příběh se odehrává v komunitě drogově závislých. Děj je zaměřen na vztahy mezi jednotlivými postavami v pozadí s kriminální zápletkou. Vše doplněno o zajímavé flashbacky. V čem shledávám výjimečnost filmu? V originálním námětu a odvaze lidí pustit se do jeho zpracování. Po záplavě filmů o přihlouplých lidičkách a jejich rádoby vtipných hláškách nepřišly Pravidla lži s naprostou genialitou, ale díkybohu ukázaly, že to jde i jinak, vážně a lépe. Film staví na výborné atmosféře, hudbě a především na skvělých hereckých výkonech, z kterých bych vyzdvihnul Dulavu, Langmajera, Budaře a Issovou. Co se dá vytknout? No, je to prvotina takže ne úplně všechno je dokonale sedlé do sebe. Dost skřípe zvuk, některým dialogům jsem nerozuměl ani po opakovačce. Občas si slabší hereckou chvilku vybral David Novotný. Ale i přes drobné nedostatky film na 5*. ()

ravenir

Nutno hodnotit v rámci konkurence v naší kotlině a zde musím říct, že v rámci bídy, která se zde běžně nabízí, jde o nadprůměrný český film.. Bez typických zmatků, psychologických kotrmelců a nelogických reakcí. Byl jsem potěšen, Langmajer - jeden z nejlepších českých herců současnosti.. ()

jitrnic

Snad žádnému českému filmu se nepovedlo vykreslit vztahové dusno tak jako tomuto. Navíc oceňuji, že tu není dobrých ani špatných konců, příběhy ústí tak nějak přirozeně do ztracena (včetně té detektivní zápletky). Z bezchybné herecké sestavy vyčnívá trio Švehlík-Langmajer-Chmela. Určitě by se na Pravidlech našly chyby (mezi vynikající dialogy se např. tu a tam vkrade nějaký ten znatelně slabší), ale já ho řadím k našim nejlepším porevolučním filmům. ()

Všechny cesty vedou do Varů

Všechny cesty vedou do Varů