Srdíčko, název detektivky, má v tomto případě dvojí význam: je to zlatý starožitný šperk srdcovitého tvaru, který je doličným předmětem pátrání, ale jde i o nemocné srdce paní Máří. Přestože trpěla srdeční slabostí, její smrt nebyla přirozená. Matouš (P. Meissel), syn mrtvé, se zhroutil, její o dvacet let mladší sestra Magdalena (J. Preissová) na tom není o moc lépe. Zavražděná žena měla po otci zlatníkovi ukrytou šperkovnici, a tak se vyšetřování nejprve soustřeďuje na krádež zlatých šperků. V podezření je také synova přítelkyně Carmen (Y. Blanarovičová), která údajně dostala šperk ve tvaru srdíčka od zavražděné Máří. Sestra mrtvé Magdalena má tajemného a šaramantního přítele, známého sňatkového podvodníka (J. Kodet), který je dalším podezřelým. Kdo je pachatelem vraždy? Případ vyšetřuje kriminalistka (J. Hlaváčová), která má po rozvodu sama starosti o dospívajícího syna… (Česká televize)

Drom

Víš, to bylo tak... I když se tvůrci snaží tuhle slabě dramatickou detektivku zatraktivnit odhodlanou ženskou kriminalistkou, četnými retrospektivními scénami majícími postupně odhalovat pravdu či záhadou pozůstalosti dávno mrtvého zlatníka, je to břečka. Když opomenu, že drama a napětí se vybudovat naprosto nepodařilo, tak mi přišel casting nějakej mimo, postavy často podivné a dost nevěrohodné a především hlavní hrdinka zcela neschopná. Pátrání po zloději mě nestrhlo, plácalo se sem a tam, celý děj byl přifouknut vedlejšími postavami a i přes leckteré herecké jméno sterilní a nenápadité. Jako by režisér postavil herce na scénu, oni odříkali své a jelo se dál. Ani se jim nedivím, protože i ten pro detektivku celkem klasickej námět nebyl pořádně vytěžen. Je to taková ohlodaná kostra případu na který sem tam zbyl kus flaksy a vesele si tleje. Jo, je to mrtvola, ale i supy už to zabalili a odkroužili pryč. Tak takové to tedy bylo... ()

EKLEKTIK

"Vystavuje se to jenom o Vánocích." Původní televizní detektivka, plná biblických jmen, jako jsou Máří, Magdaléna, Matouš, či Marek a napsaná na námět pořekadla "Cherchez la femme", které se v tomto případě netýká jen podezřelých nebo vyšetřujících, ale především samotné oběti, jejíž chorobná spořivost, nepřejícnost i žárlivost byla hlavní příčinou jejího násilného úmrtí a v přímém rozporu s tím, co si o ní mysleli lidé z jejího okolí. ()

topi

Ponurá detektivka s pochmurnou atmosférou a tajemnými zákoutími Staré Prahy. V jednom starém domě byla na Štědrý večer zavražděna stará žena a vše nasvědčuje loupežnému přepadení. Podezřelých je hodně, nálada se stupňuje s pomocí ambietně laděné hudby Václava Zahradníka a vyšetřovatelka Jana Hlaváčová se vraždě snaží brzy dostat na kloub, než se její nadřízený vrátí z dovolené. Škoda občasných "mezer" ve scénáři, vše zachraňuje ona tajemná Stará Praha. ()

honajz

Potěšilo mne, jak je využito okolí Nerudovky. Samotný případ je kombinací pátrání a rodinných trablů, a vyšetřovatelka v podání Jany Hlaváčové ze všeho nejvíce připomíná svými vyšetřovacími metodami Maigreta, což mi rovněž bylo sympatické. Nakonec o to, kdo byl vrah, ani tak nejde, ale spúíše o tu atmosféru a určitou lidskost. ()

rakovnik

Hrozně ukecaná detektivka, navíc s absolutně špatně vybranou "detektivkou" (jak se píše v titulcích), tedy policistkou v podání Jany Hlaváčové. Nejen že celou dobu chodila v děsné zimní bundě, ale tím, že vypadala jako sněhulák, se také tak pohybovala a "akční" scény s ní vypadaly směšně. Více jí to slušelo u kafíčka bez bundy. Jediné, co mě na tomto filmu zaujalo, byla ošklivá rozbitá Praha, šedivé oprýskané fasády dříve (a dnes) výstavních domů Hradčan a Nového světa, hnusné hospody i krámky, nepříjemní prodavači a hostinští...inu, vzpomínka na dobu nedávno minulou jak má být. Jediný, kdo měl u sebe pořádek, byl opět pan farář a jeho kostel :-) Jen kdyby se mu tam nerojili ti živlové. ()

• Exteriéry se natáčely v Praze na Novém Světě. (rakovnik)
  • Ve filmu se bok po boku objevují životní partneři Jana Hlaváčová a Luděk Munzar. (M.B)