poster

Román o base (TV film)

Drama / Komedie / Romantický

Československo, 1968, 40 min

 • darkrobyk
  ****

  Půvabný příběh v lyrickém balení dle rozverné Čechovy povídky. Obrazové ztvárnění připomene Vávrovu Romanci pro křídlovku. Snímek prozářený letním sluncem pableskujícím na laškujících vlnkách, kreslícím po stéblech trav a oslňujícím diváka, když probleskuje za uhánějícími koňmi. Jemná erotika a přiměřená nahota tak, jak ji známe z pozdějších filmů Kachyňových. Samotný děj je anekdotou, která pobaví všechny, kromě hlavního hrdiny. Hudba - Z.Liška. Do animované podoby převedl J.Trnka v roce 1949. Povídka vícekráte zfilmována, poněkud odvážnější verze vznikla např. v roce 1972 - Roman sa kontrabasom (r.Zdravko Sotra)(13.5.2012)

 • GIK

  Příjemný lyrický až pohádkový příběh s krásnou hudbou Zdeňka Lišky, půvabnou Jarmilou Koleničovou, nádhernou letní atmosférou. Bezstarostní veselí trhani tvoří kontrast k vytříbené eleganci knížecího dvora. Hodnocení: 80 %.(2.3.2018)

 • Aky
  ***

  Neznám tuto konkrétní literární předlohu, ale vím, že Čechov rozhodně nevyprávěl své povídky tak, že by se dojímal nad slunečními paprsky třepotajícími se na vodní hladině, šuměním listoví ve stromoví a dlouhými pohledy na louku. Příběh je to zajímavý, vtipný, jen neadekvátně vyprávěný. S předlouhými hudebními vložkami, kdy se nic neděje, s předlouhými sekvencemi, kdy zaznívá předvším nelogický, nesympatický smích ničemu, předlouhými chvílemi, kdy se neděje vůbec nic. Jestliže nejdu s hodnocením ještě níže, tak pro to torzo, které zůstalo navzdory režisérovi z Čechova.(22.11.2009)

 • raroh
  ****

  Poetisticky (s náladotvornou cudnou erotikou v obraze) podaný Čechov v téměř bezdialogovém televizním filmu.(5.2.2012)

 • Anderton
  ***

  Ako nakrútiť aspoň trištvrte hodinový film podľa 5 stranovej poviedky? Horňák s Vášovou sa rozhodli, že prvá polovica bude vyfabulovaná a v podstate až od 20. minúty sa budú venovať deju podľa krátkeho textu. Pričom v závere sa predlohy už nedržali vôbec, čo spôsobuje aj pre čitateľa celkom vtipné, nové prekvapenia. Len ťažko povedať, či ide o materiál nejako extra vhodný na sfilmovanie. Porovnanie so Sladkými hrami minulého leta by nebolo vôbec od veci. Pre súčasných hipsterov ideálny materiál. Herci si zrejme pred každou scénou šľukli, inak si ich neustále chichotanie neviem vysvetliť.(7.11.2017)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace