Funny Games USA

• USA Funny Games (více)
Drama / Thriller / Horor / Psychologický
USA / Francie / Velká Británie / Rakousko / Německo / Itálie, 2007, 111 min

Chcete se vsadit, že v devět ráno budete mrtví? Prodloužený víkend s rodinou v luxusním venkovském sídle? Proč ne! Funny Games USA je průzkumem dnešní brutální společnosti a jak násilí ovlivňuje naší kulturu. Anna vypráví příběh své rodiny, která byla fyzicky i psychicky týraná dvěma neočekávanými návštěvníky. Peter a Paul se s milým úsměvem a v bílých rukavičkách objeví u dveří jejich chaty. Anna s rodinou nemá ani tušení, jak drsná hra na ně čeká! Vše začne nabírat rychlé otáčky, když se Paul vsadí, že rodina nepřežije do zítřejšího rána… (oficiální text distributora)

EnneX

Tohle je prostě dokonale natočený. Celou dobu jsem ty dva spratky tak nenáviděl, že tohle se mi už dlouho nestalo. Takhle má vypadat psycho thriller. ()

lehkoživka

Haneke si pěkně pohrál nejen s rodinou Harperových, ale i s divákem. Byla jsem napnutá jak cukršpagát už od výskytu prvního "golfisty". ---!SPOILERY!--- A že nás režisér nechal pěkně dlouho čekat, než se chlapci projeví. Ad ovladač - nejdřív mě to taky naštvalo, a zpětně si říkám, že to bylo velmi chytré. Bylo potřeba ukázat divákovi, kdo je tady pánem situace. Vlastně celý tenhle film byl tak trochu fuck off na diváka, který je zvyklý na jistotu, že hlavní postava přežije a vrah zemře nějakou "zajímavou" smrtí. Nedávám plný počet za to, že byl jiný, ale za: úžasný vhled do lidské "duše"; humor (i když hodně černý); schopnost pokračovat tam, kde jiní končí, protože neumí vymyslet, jak by to mohlo být dál; za odvahu nedat divákovi ani malinkatej kousek hepyendu. A za všech 5 skvělých herců. ()

Fosgo

Bezvýchodný příběh středostavovské rodiny, jejíž realita se pomalu a pozvolně rozpadá pod tíhou ataku „násilí pro zábavu“. Jinak ani nelze nazvat znepokojující akci trýznitelů , kteří zraňují, duševně deptají a posléze zabijí své oběti. Bezdůvodné násilí a zabíjení je provozováno s úsměvem .. jako pouhá hra. Nevidíme vlastní akty násilí ani naturalistické scény plné krve ... ve tmě zazní smrtící výstřel, jen se mihne zraňující pohyb golfové hole nebo pouhé postrčení do vln jezera. A když už mučení nebaví ... k zábavě a potěše obou násilníků stačí televize. Režisérův chladný pesimismus se vyhýbá hrdinství jako i vysvětlení, kdo jsou vrazi a proč vraždí, svůj film ale ozvláštňuje použitím přímého pohledu do kamery jednoho z mladíků s otázkou „Chcete snad skutečný konec s uvěřitelnou zápletkou, nebo ne?“, či přidá scénu, kdy žena zastřelí jednoho z pachatelů, druhý z násilníků ovladačem děj vrátí k dřívější situaci a zastřelení kolegy zabrání. Tím dává filmu jiný rozměr, znejistí přímočaré vyprávění a přidá mu prvky absurdity. Výborný nápad. Nihilismus a beznaděj, to mistrně servíruje pan Haneke, a zároveň říká že „důvody zmaru lidstva (rodiny)“ mohou být triviální, mediálně laciné a vždy přítomné. Důrazně působivé podobenství o dnešním životě. ()

jopal

Nie je to uplnych 5*, ale ked citam tie hodnotenia ako "odpad", neda mi tiez trosku zvelicit. Perfektny film a vsetko co sa "odpadlikom" nepacilo, to vsetko bolo u mna plus. (rozdielnost hudby, beznadej, koniec, atmosfera, realita, prehnana slusnost miesana s brutalitou). Krvi pramalo, ale atmosfera desiva! Vadilo mi len to jednorazove "pretocenie" deja, ktoremu som teda absolutne nepochopil... ()

Tomasson93 odpad!

68% ?!? Heh, tak to je teda taky dost funny! Spíš 6,8 % ne? Co se vám na tomhle mohlo líbit? Už začátek naznačil jak stupidní film to bude - dohadovat se 30 minut o pár vajec?! Proboha!! Když někdo natočí film úplně bez hudby, tak snad ani nemůže počítat s nějakým úspěchem. Ani žánr nejde určit...komedie? horor? thriller? ať už to mělo být cokoliv, nic není ani trochu povedené. Naprostá nuda, nevěděl jsem, jestli bych se měl smát nebo se bát, tolik hluchých míst se jen tak nevidí, to samé platí o atmosféře a o dlouhých záběrech na "nic". V průběhu filmu jsem si říkal, že ho může spasit snad jen excelentní pointa...pro jistotu nepřišla vůbec žádná a ještě si režisér vymyslel totální wtf scénku s ovladačem. Tenhle nudný a stupidní scénař by dal do kupy snad úplně každý. Výsledkem je jeden z nejnudnějších filmů jaký jsem kdy viděl! Tohle je prostě totální žumpa ČSFD!!! ()

Snibrota

Film ktorý ma nechával v napätí skoro celý čas. Až na niektoré hluché miesta. Bolo to kruté a elegantné zároveň. Krásna kritika násilia v televízii. ()

ill

Teprve při druhé projekci jsem si plně uvědomil význam pomrkávání a promlouvání k divákovi. Jeho smyslem je vtáhnout nás dovnitř, vytvořit pocit že jsme součástí, morálně nás zainteresovat do tohoto nemorálního svinstva aby pak o to více vytanul fakt, že s tím nemůžeme nic dělat. Styďte se za to, že se díváte, to je další rozměr filmu. Stran motivace hlavních hrdinů dává film jednoznačnou odpověd ve 28:30 minutě – „Proč to děláte? Proč ne!“ Tak strohý, chladný a nediskutovatelný argument je zrcadlovým odrazem filozofie snímku. Zdrcující svou jednoznačností. A (téměř) závěrečná scéna na lodi? Nemá obdoby. Ciao bella. ()

popo666

Nechutne, pohlcujuce, genialne zahrane. Az na tolko, ze aj by som stretol Michaela Pitta na ulici, asi by som mu dal po hube. Bravo, davno mi nieco tak emociami nezahybalo. ()

literato

Jelikož jsem to už nemohla vydržet, tak jsem film kdysi sledovala anglicky bez titulek, takže jsem sem tam rozuměla, sem tam ne :) ... musím ale uznat, že jsem snad i proto pocity bezmoci hlavních hrdinů prožívala o to více, jelikož jsem kolikrát nevěděla, co je vlastně čeká :)). Je to jednoduše pořádné psychologické drama s hororovými prvky a protože mám slabost pro zvrhlou roztomilost *Michaela Pitta* , tak jsem si film po celou dobu opravdu náramně užívala ;) . ()

Eddemi

Fajn psycho, bola som milo prekvapená, čakala som čosi horšie. Veľmi mi vadilo "použitie diaľkového" niekde ku koncu. Úplne to ubralo tomu filmu všetko všetko všetko, čo mohlo:-(. A bolo to zbytočne dlhé, podľa mňa keby film skončil priamo na ceste, kde Naomi opäť chytili a hodili iba nejaký záber na jej čakajúceho zmrzačeného manžela, tak by tak či tak každý pochopil, že dovi dopo a už by sme sa vyhli opätovnému scénaru s ich synom, keď sa mu nepodarilo utiecť a privliekli ho nazad. Trochu ma unavil tento opakujúci sa scenár a ubralo to na akejsi realističnosti. Fakt škoda! ()

Dr.Abe

Pro mě překvapení: Dlouhé statické záběry, herecké výkony, ta cílená provokace a ledovej klid aktérů....Takovej film na způsob Mechanické pomeranč. Co chybělo bylo info o tom, kde se vrazi vzali a důvod proč dělají taková zvěrstva. Každopádně rozhovory na způsob reverzního vesmíru mě zaujal..... ()

cooper7

Jedním slovem „psycho“! Scény kdy „psychoboys“ promlouvají do kamery směrem k divákovi bych ještě překousla, ale scéna s ovladačem mě upřímně dost negativně vykolejila. Dlouhé záběry mě po chvilce donutili sáhnout po ovladači a přetáčet a přetáčet… a přetáčet. Řekněme si upřímně, který rodič by se po tom co mu před jeho zraky zastřelí dítě choval tak jako dvojice v tomto filmu?! Michael Pitt byl z celého filmu jednoznačně nejlepší a zastínil i takové herce jakými jsou Naomi Watts nebo Tim Roth. Jednoduše: až si k vám někdo příjde půjčit vajíčka, rovnou ho zkopněte ze schodů a ušetříte si spoustu nepříjemností. ()

MFZB

Veľmi zaujímavý film, ktorý mňa osobne nezaujal ničím a už duplom nie svojím tempom, nudou a stopážou. Síce pointa bola zaujímavá, ale čakať na ňu prakticky celý film sa neoplatí... ()

dthwinter

To, co jsem viděl, se mi líbilo i nelíbilo. Pokud mám hodnotit filmový zážitek, tak jasně 5, ale nejsem si jistý psychickým stavem režiséra, i když musím říct, že vše podal bez zbytečných audiovizuálních prvků. Ty však nebyly potřeba protože z filmu mrazí i tak. Jsem docela rád za scénu s dálkovým ovládáním, neboť mě to vrátilo do reality, i když to může vyznít spíš jako rušivý element. Přinejmenším rozporuplné dílo, které se těžko popisuje, nesedne každému a je potřeba ho vidět. 90 % ()

veverysiak

Patrilo by sa napísať za dva riadky prívlastkov, ale obmedzím sa na jeden - desivé, je to hra, lenže nie hra s figúrkami na plátne, ale hra s divákom, lebo pokiaľ sa ten nechá chvíľami učičíkať roztomilými konverzačkami dvoch niktošov, razom nasleduje tvrdé prebudenie, majstrovská réžia, skvelé obsadenie, perfektná kamera, takže 90%. ()

Fresh Film Fest začíná již ve středu

Fresh Film Fest začíná již ve středu