Malý navigátor

• slovenský

Malý navigátor

Rodinný / Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 1986, 90 min

Asi som skutočne človek, ktorého vždy dokáže pohltiť kúzlo štúdia Disney. "Flight Of The Navigator" je podľa mňa opäť ukážkou toho, že dokážu prilákať úplne všetkých. Prvá časť filmu je podľa mňa veľmi seriózne a dobre napísané sci-fi, ktoré človeka maximálne pohltí a vskutku chce vedieť čo sa bude diať ďalej. A možno by som bol radšej, keby ten film udržal tento tón. Potom by to bol asi aj najlepší Disney film, ktorý som kedy videl. Takto by som ho zaradil ale minimálne medzi prvú 20-ku. Musím povedať, že ma to dostalo. Potom je to malé zábavné dobrodružstvo s vesmírnou loďou a z filmu sa stane viac komédia. Ale na druhú stranu to podľa mňa nie je zlá komédia a keď urobia referenciu na filmE.T., tak som sa skutočne poriadne pobavil. Ale funguje to aj v tom smere, že postavy sú sympatické a chcel som sledovať kam sa to celé nakoniec dopracuje. Mladá Sarah Jessica Parker je podľa mňa super a musím povedať, že bola vskutku krásavica, no rovnako skvelý je aj Paul Reubens ako hlas Maxa. Plus na svoju dobu aj veľmi dobré efekty a myslím si, že pôsobí aj veľmi nadčasovo. Človek si to vie to pozrieť a j 30 rokov od svojho vzniku a stále si vie film maximálne užiť. Možno by som predsa len chcel, aby niekto urobil z toho trošku serióznejšiu verziu... alebo minimálne prišiel s príbehom využitím týchto nápadov a vytvorili z toho skutočne dospelé sci-fi... ale ako rodinná sci-fi komédia to podľa mňa stále funguje skvele. A užijú si to podľa mňa všetci. Tento film je podľa mňa fakt skvelý. Plus by som rád vedel, či si štúdio Pixar vybralo názov svojho štúdia podľa planéty v tomto filme. Hodnotenie: A(21.5.2016)

Priemerný rodinný film presne v duchu 80. rokov s peknou ústrednou melódiou a spočiatku zaujímavým námetom. Vadila mi tu Veronica Cartwright ktorá mi bola vždycky nesympatická, už od čias Votrelca, na druhej strane 12 ročný Joey Cramer bol charizmatický. Miestami nudné a zĺhavé ale na druhej strane aj hravé, nevinné, skrátka nasiaknuté 80. rokmi preto dávam nakoniec slabšie 3* , Alan Silvestri zachraňoval čo sa dalo(20.5.2008)

Rok 1986, a predsa ma tento film nadchol. Samozrejme, neočakávala som niečo viac od efektov, je to predsa len starší film. No je úžasné vidieť, akú predstavu o mimozemšťanoch mali v roku 86. Nie je až taká prehnaná, a celkom zaujímavo podaná. Je vidno, že sa na tom podieľal režisér Randal Kleiser. Jednoznačne skvelý film, ktorý ma aj pobavil. Jedine tie koncové zábery, keď sa presúvali v čase... no aj napriek tomu 85%.(11.2.2015)

Naprosto luxusní záležitost. Nechápu, jak mi tohle mohlo unikat. Film, který musí potěšit každého, kdo je v koutku duše stále dítětem. Stává se mojí kultovkou. Nejen, že si scénář na nic nehraje, je naprosto civilní, ale hlavně ten mimozemský pilot mluví a jedná přesně tak, jak bych od mimozemské inteligence očekával. Věcný, pragmatický, doslovný a odlidštěný..až dokuď si nenačte lidské chování. Pak je ale vtipný. "See you later, navigator!". K tomu se budu fakt rád vracet.(3.12.2017)

• JohnnyD

Myslím si, že najväčším problémom tohto filmu je to, že je nekompromisne určený pre deti do 12 rokov. Dialógy medzi chlapcom a počítačom navyše pôsobia dojmom, že nielenže boli dvanásťročným určené, no i písané. Dobová atmosféra je vystihnutá dobre, ale nie tak ako to chceli tvorcovia. Odstupom času tá fascinácia technológiami a bláznivé účesy pôsobia zábavne, ale to čo tvorcovia mysleli ako zábavné časové paradoxy už tak vtipné nie sú (i keď dialóg o Starskym a Hutchovi, Princeovi, new wave a Bee Gees ma pobavil :)). Občas dobrá hudba a atmosféra doby nestačia na to, aby film vytiahli z jednohviezdičkovej bažiny.(11.11.2006)