• Trainspotter

Po shlédnutí jediné projekce této pohádky v kině jsem rád, že je určena pouze pro televizní obrazovky, protože jediným jejím účelem je zaplnění hluchého místa v časových intervalech televizního vysílaní a pro kinosály se rozhodně nehodí. Samotná pohádka je velica slabá a je spíš jakýmsi odvarem v dnešní záplavě rádoby pohádek. Scénář je je celkově špatný a z příběhu neplyne vůbec žádně poučení, jak by to mělo v pohádkách být. Velkou slabinou filmu je také předvedení záporné postavy jako nějakého ňoumy, který zároveň má plnit komediální složku snímku, ale působí spíš trapně. Lepšími příklady herectví je pár Dvořák-Munzarová, kteří přinášejí alespoň náznak profesionality. Ostatní, zejména dětské, výkony jsou průměrné až podprůměrné (prostě jsem jim nevěřil ani fň). Na druhou stranu pokládám za velmi zdařilou kameru filmu, nasnímání působí velice profesionálně a na exteriéry je radost pohledět. Také je velmi povedené sloučení náchodského zámku s Adršpachem, které na plátně (vlastně obrazovce) působí opravdu jako jeden celek. V globále je tato pohádka značně podprůměrná, ale přiznejme si, že se točí větší koniny, které navíc jdou i do kin.(20.12.2006)

Celkem originální pohádka s roztomilými zkárovanými záporáky, jejichž hlavní představitel se jmenuje Pavučinec. Ovšem aby si ho nepletli se nebezpečnou houbou, nechává se raději oslovovat pán z Pavučin. Jeho dva neškodní poskokové patrně utekli z Jedličkova ústavu ještě před dokončením léčby. Sám Pavučinec je ale ještě mnohem vyšinutější výtečník, který patrně ujíždí na koňských dávkách všech možných prašivek, které mu jeho les nabízí. S tímto psychopatem se musí utkat princ, který z jeho spárů s velkým štěstím před lety vyklouzl. Dobře a vtipně zahrané s několika efektními záběry – kupříkladu potok s vařící vodou.(30.12.2013)

• Prubner

Scénář je hodně zmatený a disproporční. Zbytečně mnoho času se věnuje rozjezdu, takže hrdinové se k dospělosti, lásce a boji se zlým záporákem dostanou až v polovině filmu. Pak to autoři naopak vezmou hákem, takže divák si hrdiny ani nemá čas oblíbit. K tomu připočtěme ten tradiční pohádkový pseudohumor a zbytečně expresivní režijní pojetí a zkáza je dokonána.(2.1.2007)

• loak

Tak tohle je podle mě čirá hrůza. To má být pohádka pro děti? Hlavní hrdina je nesympatický trouba a hlavní záporák (myslím, že se jmenoval Pán z pavučin) vypadá jako úchylný slizký transvestita, chová se úplně nelogicky a upřímně mi z něj bylo fyzicky spatně, což asi nebyl úplně záměr. Ne! Tohle se nedá ani dokoukat. Silně nedoporučuji!(27.12.2015)

• -marti-

Tak to je psycho. Omlouvám se svým dětem, že jsem jim tuhle slátaninu omylem pustila. Celý štáb očividně svištěl na houbičkách od začátku do konce. Protože scénárista ani režisér nevěděli, jak se točí film, obsadili vypravěče, aby divákům vysvětlil, kam a proč právě postavy jedou, co si myslí a podobně. Pointu s jantarovou hůlkou nepochopil nikdo z naší rodiny. A když producentovi došly prachy (nebo trpělivost), místo velkolepého závěru míří dvě postavičky k opuštěnému zámku za komentáře: "Za chvíli vyběhnou ze zámku král s královnou, oběma princi a se vším služebnictvem, ale to my neuvidíme, protože..." (ne, nebudu spoilovat) (kecám, neslyšela jsem jistě opodstatněné zdůvodnění, protože někdo doma zařval: to už si dělaj...!). Jednou jsme byli na letním táboře, kde studenti točili se 40 dětmi a jejich rodiči amatérský film, jehož scénář vznikal kolektivně ze dne na den. Myslím, že vzniklo výrazně kvalitnější dílo než tahle pitomina. Jedna hvězda za myceliárnost. A exteriéry.(4.8.2017)

• - Když pronásleduje družina krále Jaroslava (Jiří Dvořák) bílého jelena, dostane král do ruky kuši. V dalších záběrech už ale kuši nikde nemá. (rakovnik)

• - Filmovalo se na zámku Náchod, na Kočičím hradě u Ostaše, na Novém hradě u Blanska, v Adršpašských skalách, na Státním zámku Náchod, NPÚ ÚOP v Pardubicích, Novém hradu u Adamova, v oboře zámku Opočno, v Oboře Žehušice, na Býčí skále a v CHKO Broumovsko. (M.B)