V království lidí panuje král Jaroslav (J. Dvořák) s královnou Annou (Z. Vejvodová). Na první pohled je patrné, že se nevyvyšují nad jiné. Jejich děti si hrají běžně s ostatními a dobré jsou i vztahy královských manželů k rodině štolby Petra (P. Motloch). Místem, v němž platí zákony, které není radno překročit, je sousední Lesní země. Jeho panovnice (K. Brtníková) zůstává tajemně v pozadí a lidé mohou potkat pouze správce země Pavučince (J. Vondráček). Král Jaroslav je potrestán za překročení léta tradovaného zákazu a svoji svobodu musí vyvážit darem pro Pavučince. Jakmile zjistí, že by se musel vzdát svého syna, snaží se jej zachránit. Ale něco za něco – Pavučinec si přece jen svou oběť vybere. (Česká televize)

KafuR

Nízkonákladová splachovací telepohádka, která sází na přírodě blízké a dřevorubci nezvelebené exteriéry, ovšem mimo ně také nemá co nabídnout, jelikož scénář je slaboduchý i na desetiminutový večerníček a herecký výkvět předvádí s vypětím všech sil minimalistické výkony na maximálním prostoru. Ale pro ty, co rádi u telky usínají a bojí se, že o něco přijdou, vřele doporučuji! ()

Akaja odpad!

Já jsem to dokoukala do konce! Když už je něco tak hrozný, že tomu nejde uvěřit, tak nezbývá než to slupnout celý, aby si byl člověk jistej, že se to fakt stalo. Klouzek a výtrusy sem a výtrusy tam byly ok na pobavení, ale ... ježiš to ani nemám sílu komentovat. Nedělejte z diváků blbce - ani z dětí, prosím. ()

ryccoly

Vcelku podprůměrná pohádka, která nám ovšem nabídne slušné herecké obsazení a líbivé lokace. Škoda, že to jsou asi všechny klady. Námět nebyl špatný, zato hodně špatně uchopený. Přitom by třeba stačilo, kdyby hlavní záporák byl opravdu zlý a vykašlal se na trapné tanečky, kdyby se některé postavy tak otravně nepitvořily a kdyby mezi ústředními postavami byla alespoň nějaká chemie. Hudba neurazí ani nenadchne, co byl ale vážně děs, je kamera a střih. ()

Prubner

Scénář je hodně zmatený a disproporční. Zbytečně mnoho času se věnuje rozjezdu, takže hrdinové se k dospělosti, lásce a boji se zlým záporákem dostanou až v polovině filmu. Pak to autoři naopak vezmou hákem, takže divák si hrdiny ani nemá čas oblíbit. K tomu připočtěme ten tradiční pohádkový pseudohumor a zbytečně expresivní režijní pojetí a zkáza je dokonána. ()

-marti-

Tak to je psycho. Omlouvám se svým dětem, že jsem jim tuhle slátaninu omylem pustila. Celý štáb očividně svištěl na houbičkách od začátku do konce. Protože scénárista ani režisér nevěděli, jak se točí film, obsadili vypravěče, aby divákům vysvětlil, kam a proč právě postavy jedou, co si myslí a podobně. Pointu s jantarovou hůlkou nepochopil nikdo z naší rodiny. A když producentovi došly prachy (nebo trpělivost), místo velkolepého závěru míří dvě postavičky k opuštěnému zámku za komentáře: "Za chvíli vyběhnou ze zámku král s královnou, oběma princi a se vším služebnictvem, ale to my neuvidíme, protože..." (ne, nebudu spoilovat) (kecám, neslyšela jsem jistě opodstatněné zdůvodnění, protože někdo doma zařval: to už si dělaj...!). Jednou jsme byli na letním táboře, kde studenti točili se 40 dětmi a jejich rodiči amatérský film, jehož scénář vznikal kolektivně ze dne na den. Myslím, že vzniklo výrazně kvalitnější dílo než tahle pitomina. Jedna hvězda za myceliárnost. A exteriéry. ()

• Filmovalo se na zámku Náchod, na Kočičím hradě u Ostaše, na Novém hradě u Blanska, v Adršpašských skalách, na Státním zámku Náchod, NPÚ ÚOP v Pardubicích, Novém hradu u Adamova, v oboře zámku Opočno, v Oboře Žehušice, na Býčí skále a v CHKO Broumovsko. (M.B)
  • Když Klárka (Tereza Hladišová) ke konci filmu tančí před Pavučincem s rukama nad hlavou, má v jednom podpaží velkou díru, ve druhém ne. (Clar)
  • Když pronásleduje družina krále Jaroslava (Jiří Dvořák) bílého jelena, dostane král do ruky kuši. V dalších záběrech už ale kuši nikde nemá. (rakovnik)