Čirou náhodou jsem tuto pohádku skouknul v neděli po O v bedně a musim konstatovat, že jsem byl velmi příjemně překvapen. Opět když to porovnám s tím, co do nás pumpuje ČT o vánocích a kazí nám svátky za naše koncesionářské, nekřesťanské poplatky, se skupině ČT Chachar povedl celkem zajímavý počin. Solidně výpravná pohádka, s hezkými exteriéry, příjemnými herci (Vondráček, Dvořák), cameo s Lexou z Comebacku a rovněž neotřelým a nápaditým příběhem, což je při dnešní tvůrčí potenci našich režisérů docela malý zázrak. Nad zdejším hodnocením už jen nechápavě kroutím hlavou.(17.11.2009)

• Gemini

"Výpravná pohádka Česká televize", psalo se v televizním programu... tak což o to, výpravné to v zásadě je, značná část děje se odehrává v exteriérech, kostýmy vypadají velmi pěkně... ale synťáková hudba, byť by byla od Oty Balage, by se neměla v tomhle "žánru" připouštět. A minimálně od poloviny se počet osob vyskytujících se na plátně, omezí na max. čtyři, takže to s tou výpravností zase tak žhavé není;) Což ale není největší problém lesáckého čarodění. Tím je totiž to, že přes kratičkých sedmdesát minut stopáže je bohužel tato pohádka dějově naprosté WTF. Když se kouzelná studánka "vypíná" jako televizní obrazovka, je to možná vtipné, ale přání "chci pod nohama pevnou zem" tady znamená "teleportuju se před bránu hradu, kam se potřebuju dostat", a pokud jde o rozuzlení celého příběhu, tak to je naprosto k smíchu - u pohádky asi není potřeba hrát si na spoilery, pokud jde o konec, takže vězte, že hlavní kladný hrdina úplnou haluzí pozře osmózou ze vzduchu rozhodující informaci, a dojde k "peckové" pointě jako z Harryho Pottera 1 nebo 4... Takže je mi líto, ale takovéhle pohádkování je naprostá ztráta času... 50% za ty hezké velké celky lesnatých kopců, jinak by to byla typická provarová čtyřicítka;)(1.1.2015)

• jjituska

Ne, že bych od toho něco čekala. Scénář je i na pohádku až k uzoufání předvídatelný a režijní zpracování je dost chabé. Spíš mě zajímaly herecké výkony. Musím uznat, že Jiřímu Dvořákovi i Braňovi to v divadle sedne lépe. A na Vondráčkovo herectví mám bohužel kopřivku. Na všední den dopoledne se ta pohádka ještě snese. Hlavně aby nikoho nenapadlo dát jí na Jedničce v neděli po obědě...(21.3.2008)

• Rannveig

Jak hluboko mohou ještě české "pohádky" klesnout? Lesní pán nebydlí v idylické lesní říši, ale v "lidské" zřícenině. Nijak mu nevadí když někdo naseká nějaké to dřevo a jeho celou říši zastupují pouze dva neschopní idioti, které od sebe nerozeznáte... Lesní kněžně je podle spolehlivého zdroje (vypravěče) u zadnice, co se děje s lidmi i jejími poddanými, ale jak se to vyřeší, tak se může přetrhnout aby blahosklonně poblahopřála, a poděkovala za cosi, co jí celou dobu bylo šumafuk! Takzvané finále (které snadno přehlédnete) probíhá v duchu zdvořilostní konverzace a hlavnímu hrdinovi nezbyde než postáváním a okouněním předvádět, jak strašně mazaný vlastně je a že přesně ví co dělá... Takhle uboze okrást děti o konec?!?! To by neudělali ani amatéři...!!! Hanba že si za to nechají platit! Patrně někdo vítězoslavně zajásal: "Hele, už to mám, prostě to odříká vypravěč a nemusíme točit konec:" akorát mu nikdo neodpověděl (jak by se stalo dokonce i mezi podprůměrnými amatéry) "Debile, to tam prostě musíme nějak natočit!" Hrůza, hrůza, hrůza! Kostýmy jeden jako druhý, scénář, výprava, režie... všechno k pláči... Mile překvapil jedině Jan Vondráček, který v žalostných podmínkách dokázal jako jediný působit alespoň trochu pohádkově a výrázně.(7.7.2011)

• rakovnik

Neskutečně se vlekoucí báchorka, která mohla být klidně dvacetiminutovou jednohubkou. Modernizace v podobě "monitorové" studánky, nehezká dcera štolby a necharismatický princ Jaroslav s jedním přihlouplým výrazem a interaktivní mapou a pak povídání, povídání, povídání...potěšitelné jsou snad jen exteriéry, protože do interiérů nás filmaři nevzali, kromě jedné místnosti na Novém Hradě. Zajímavé taktéž je, že se nekoná pohádkový konec.(1.1.2015)

• - Když pronásleduje družina krále Jaroslava (Jiří Dvořák) bílého jelena, dostane král do ruky kuši. V dalších záběrech už ale kuši nikde nemá. (rakovnik)

• - Filmovalo se na zámku Náchod, na Kočičím hradě u Ostaše, na Novém hradě u Blanska, v Adršpašských skalách, na Státním zámku Náchod, NPÚ ÚOP v Pardubicích, Novém hradu u Adamova, v oboře zámku Opočno, v Oboře Žehušice, na Býčí skále a v CHKO Broumovsko. (M.B)