Zobani (TV film)

Česko, 1993, 90 min

Zajímavý snímek, o kterém jsem do včerejška ani neslyšel, se zaobírá hodně znepokojivým tématem nutícím člověka přemýšlet nad tím "jak je tohle ku.va možné". Pokud si ovšem odmyslím ten námět a Etzlerův dechberoucí výkon, zůstane mi pouze průměrné zpracování z dílny ČT. 5/10(23.4.2009)

Hodně syrové a jeden z mála příběhů z vojenského prostředí kterému se dá věřit...(3.12.2013)

Hodně dobře natočené. Až se mi nechce věřit, že je něco takového možné. Ještě že mě už vojna minula, jinak bych se asi trošku bál.(16.3.2008)

V podstatě film o tom, co jsem zažil. Šikana byla šílená a překvapilo mě, že největší šikanisté nebyli ze Šaleného východu ale z jižní Moravy. Takové zmrdy v mém téměř rodném kraji máme. Film je zajímavý i tím, že upozorňuje na kriminalitu mezi důstojníky a poddůstojníky. Zde se jednalo o kšeft s kanadami. U nás vítězila nafta a obchodovalo se s bodáky a části kulometu. Nejlepší řešení přežití bylo držet hubu, břichem leštit parkety a když se mazáci ožrali, jezdit motorky, či dělat vrkůů. Měli jsme u útvaru 6983 14 sebevražd za rok na 2700 mužů. To nebyly sebevraždy z nešťastné lásky jak to potom ta chátra komunistická vysvětlovala. Ti kluci to prostě už nemohli vydržet. Já patřil mezi ně, ale díky 100 kilo a košili velikost 45 jsem přežíval lépe než ostatní. Takže pro mě film realistický, slušně natočený ale Bumbálkovo herectví tedy nic moc...(24.3.2013)

Dobrý film, u kterého je moje hodnocení dost ovlivněno polským filmem Samowolka, který je prostě ve všech směrech lepší.(23.4.2009)

• - Když četař Konečný (Miroslav Etzler) zakřičí: "Stůj, nebo střelím!" a poté začne na prchající dvojici střílet, je vidět, že má na ústí hlavně nasazený cvičný nástavec, což znamená, že v tu chvíli střílel slepými náboji. (JardaaT)

• - Ve scéně, kdy hlavní hrdina hlásí své jméno vojákovi při vstupu do kasáren, říká, že se jmenuje Kamil Cejnar. Když se ale o pár minut později představuje vojínu Adamovi, říká, že se jmenuje Mirek Cejnar. (Severus007)

• - Tento film se natáčel ve velké míře v prostorách roty Devět Mlýnů a taktéž při nácviku střílení je zřetelně poznat Mašovická střelnice ještě s věží a "špakem". Ve scéně, kdy vojín Cejnar (Michal Bumbálek) utíká, utíká z Mašovické střelnice, sebíhá kopec po tzv. Železných schodech a doběhne k lávce přes řeku Dyji. Když ho na konci spolu s četařem Konečným (Miroslav Etzler) odvádí PSáci, je vidět široký pás, kudy kdysi vedla signální stěna. Film začíná záběrem na křižovatku po které přichází hlavní postava filmu. Křižovatka se nachází na začátku obce Hnanice, asi 10 km od Znojma, na hranicích s Rakouskem. (finka1)