Zobani (TV film)

Česko, 1993, 90 min

Pamatuji si tenhle film z dětství, resp.ze svých pubertálních let a přiznám se, že to na mne zanechal těžké šrámy na duši. Zejména v rámci šikany v armádě, a jejímu sugestivnímu podání v tomto filmu. A po pravdě, ani dnes v dospělosti mne nenechává klidným, a jistě patří ve svém žánru k věcem, které by člověk měl shlédnout.(26.10.2010)

NEUVĚŘITELNÉ !!!! NESKUTEČNÉ !!!!!! Co? Že u nás byl natočen film, který poměrně hodnověrně vykresluje šikanu v armádě a to docela bez servítků tak jak to bylo. Jen ty vzpoury zobanů nebyly tak samozřejmé jinak to prostě sedí a místy byla skutečnost i horší. ROZHODNĚ MI TU CHYBÍ I TEHDEJŠÍ POSTOJ TZV GUMÁKŮ neboli vojáků z povolání dnes se jim říká profesionálové, protže to dělaj za prachy a né z lásky k socialistické vlasti :-) TI BYLI TEHDY TAKÉ ČASTO PĚKNÍ ŠMEJDI. Je nepochopitelné, že tento film patří k těm né moc známým. Rozhodně to není sračka typu Chlapci a chlapi.(29.4.2017)

Velmi povedený film o šikaně na vojně, podle mého názoru silně přehnaný, alespoň v to doufám. Miroslav Etzler byl fascinující, stejně jako ten vlasatý (vzápětí ostříhaný) knihovník). Zbytek osazenstva zdatně sekundoval. Jasně, nejsou to chlapci a chlapi, a takový nebyl jistě ani záměr tvůrců. I když bych rád viděl, jak by to dopadlo, kdyby se tyhle dvě skupiny potkaly :D(23.6.2012)

Zajímavej a zároveň prakticky neznámej televizní filmeček o šikaně v ČSLA. Taková trochu drsnější verze seriálu Chlapci a chlapi. Hlavní hrdina mi dost připomínal Kyslíka. Bohužel jeho výkon byl těžce amatérskej, takže jsem mu jeho roli prostě nevěřil. Ale ono celkově herecký obsazení za moc nestálo. Prostě mi to připadalo, že si herci odskočili z nějakýho ochotnickýho divadla. Akorát Miroslav Etzler tady na sebe asi poprvé výrazněji upozornil a zahrál svou roli opravdu přesvědčivě. A dneska hraje akorát tak v píčovinách typu Pojišťovna štěstí. Těžko říct, jestli je to tim, že začal chlastat a nebo naopak tim, že přestal...(8.12.2007)

Neotřelej kousek o šikaně a dalším všemožném týrání na vojně za socialismu. Obsah je jednoduchej (šikana, buzerace, šikana, pokus o vzpouru, další šikana, vražda atd.), ale nenudí. Moc se bohužel nepovedl casting, kterej nejspíš probíhal etapově - kvalitní výběr mazáků a pak troubové v rolích bažantů (z nichž jedna je žel bohu role hlavní), úroveň má snad jen Aladar, a to hlavně proto, že ve filmu většinou jen štěká. V porovnání s nesmyslama typu Copak je to za vojáka je to rozhodně povedenej film. V porovnání s výbornou Tichou bolestí tomu ale hodně chybí.(12.1.2010)

• - Film bol natáčaný v priestoroch kasární znojemského pluku s názvom Devět mlýnů. (Jello Biafra)

• - Tento film se natáčel ve velké míře v prostorách roty Devět Mlýnů a taktéž při nácviku střílení je zřetelně poznat Mašovická střelnice ještě s věží a "špakem". Ve scéně, kdy vojín Cejnar (Michal Bumbálek) utíká, utíká z Mašovické střelnice, sebíhá kopec po tzv. Železných schodech a doběhne k lávce přes řeku Dyji. Když ho na konci spolu s četařem Konečným (Miroslav Etzler) odvádí PSáci, je vidět široký pás, kudy kdysi vedla signální stěna. Film začíná záběrem na křižovatku po které přichází hlavní postava filmu. Křižovatka se nachází na začátku obce Hnanice, asi 10 km od Znojma, na hranicích s Rakouskem. (finka1)

• - Film je natočený na základe skutočného prípadu vojenskej šikany z roku 1970. Josef Konečný, ktorého tu stvárnil Miroslav Etzler, bol za dvojnásobnú vraždu a šikanu najskôr odsúdený na trest smrti, ale vzhľadom k dosiaľ vykonanej službe bol nakoniec rozsudok zmenený na doživotie. (Jello Biafra)