Zobani (TV film)

Česko, 1993, 90 min

Tak tento film mi zostane ležať v hlave ešte veľmi dlho. Tak vydarený televizák z ČT som snád ešte nevidel. Priam démonický herecký výkon Miroslava Etzlera, ktorý je tu nezabudnuteľný. Sadistický čatár Konečný je možno jeho životná rola. Hlavne je tu vidieť tá neuveriteľná beznádej a nemožnosť brániť sa šikane mazákov, ktorej brutalita sa neustále stupňuje. Ku koncu dokonca prerástne k pokusu o útek dvoch "zobanov" za hranice. A každý pokus o vzburu je tu tvrdo trestaný. Inak mne prišli herci, ktorí hrali zobanov v pohode to isté môžem povedať aj o mazákoch.(18.3.2011)

Tenhle snímek mě svou intenzitou zcela dostal a nemalou měrou se na tom podílel i Miroslav Etzler, který v roli mazáka hraje a šikanuje s mrazivou přesvědčivostí, ale pozadu nezůstává ani zbytek hereckého ansámblu. Mírná přehnanost filmu tu není vůbec na škodu, protože divák si uvědomí děsivý rozměr tohohle televizního filmu až po jeho shlédnutí spojený s varováním, že šikanování s hroznými následky nemusí probíhat jen na vojně. Tohle je zajímavý počin, který nemá chybu.(14.11.2009)

Ano, kdo byl na vojně za socialismu, musí tomuto televiznímu filmu dát za pravdu. Tohle se opravdu dělo v naší armádě a člověk si raději ani nedomýšlí co se pak dělo v ruské armádě a vlastně stále děje. Jediné co je trošku přitažené za vlasy je vražda. proto jen 4*. Jinak děj opravdu vypovídá skutečnosti. Vyhlášený útvar za socialismu byl u nás Janovice nad Úhlavou. Tam byla nejhorší šikana u nás. Říkalo se: "nežli Janovice, to raději kulku do palice"! Podle seriálu Chlapi a chlapci šikanoval většinou jen jeden voják, ale nebylo tomu tak. Šikanovali všichni vojáci 2. ročníku. Pokuď holub dostal balík, žádný se k němu nedostal, celý si ho rozebrali mazáci. A to je ta nejskromnější šikana. Ta horší byly rajony do 2 hodin v noci a ve 3 nástup na škrábání brambor. A odpoledne šup do stráže. Kdo nezažil, neuvěří.(13.9.2012)

Film zobrazuje pomerne šokujúce pomery, aké vládli medzi vojakmi počas výkonu základnej vojenskej služby. Nepochybujem o tom, že autori čerpali z autentických zážitkov, trocha ich však podozrievam z toho, že s cieľom šokovať, zatraktívniť a hlavne "zakčniť" tento film sú vykreslené pomery trocha nadnesené a prehnané. Nechcem tieto pomery bagatelizovať ani nijako zľahčovať, niektoré situácie v tomto filme boli pre mňa nepochopiteľné. Možno to bolo chybou scenára alebo réžie - neviem to posúdiť, ale film mal hluché miesta a na to, aby na mňa pôsobil autenticky, mu chýba vykreslenie celkovej situácie a pomerov v kasárňach. Ja ako divák som nadobudol dojem, že okrem zobanov (nováčikov) a mazákov (vojakov druhého ročníka) nikto iný v tých kasárňach nebol. Ak opomeniem postavu akéhosi zle zahraného nadriadeného (ktorý akousi záhadnou zhodou okolností nikdy v kasárňach prítomný nebol), tak to bola vojenská služba bez nadriadených, bez režimu, bez vojenského lekára - a práve týmto sa pre mňa celý ten príbeh stáva nedôveryhodným, resp. nedôveryhodne natočeným. V kasárňach, kde sú prítomní iba mazáci a zobani, sa totiž s ničím iným ako s nekontrolovateľnou šikanou, nedá počítať. Uznávam - pomery v socialistickom Československu boli ťažké, šikana na vojne bola bežnou realitou, ale k tomu, aby som tomuto filmu uveril, bolo potrebné dotiahnuť ešte zopár nie nepodstatných detailov. Naozaj som mal pocit, že tie kasárne sú hermeticky uzavretým priestorom ďaleko ďaleko od civilizácie, kde je každý nováčik vydaný napospas nekontrolovateľným šikanským chúťkam druhoročiakov. Trocha mimo reality. Etzlerov výkon je však naozaj výborný - jedine to ma presvedčilo zotrvať pri tomto filme až do konca. Celkovo vzaté si myslím, že ak by tento film nebol nikdy vznikol, nič hrozné by sa nestalo - svetová kinematografia by rozhodne neprišla o žiaden poklad.(20.4.2009)

,,Vidím, že jste nepochopili, že čištění našich kanad je pro zobany svátek!'' ---- No tahle pakárna mne naštěstí minula, byť jsem to měl u odvodu za A. Sice jsem lecos slyšel o šikaně na útvarech od svých známých jimž se to nevyhlo, nic z toho ale nebylo jako zde. A dnes se tomu i někteří šikanovaní dokonce smějí... Chytání světla do pytle a vypouštění ho v temné místnosti, balení jehličí do balíčku kus po deseti, samozřejmě čištění bot, zásobování kuřivem a proviantem... Známý co sloužil na letišti vyprávěl o leteckém polachu, kdy pokoj byl rozdělen na letku vrtulníků a bombardérů Stealth. Vrtulníci po rozsvícení přiběhli ke skříni, vzali ramínka, otočili je a roztočili prstem čímž předvíáděli okamžitý bojový start helikoptér. Stealth letka na sebe natáhla pláštěnky, předklonila se, ruce dala za sebe ve tvaru obráceného V čímž se pláštěnka napnula a každý bombardér ševelil tiše..fššš, fšššš, jsem neviditelnej.... Leckdy tedy šikana byla sice otravná, ponižovala, ale málokdy to šlo do extrému, že se někomu něco stalo. I mazáci nebyli blbí aby si na poslední rok či dokonce půlrok vojny zadělali na nějaký průser, nebo dokonce prokurátora. A to ani za komárů. Navíc leckdo coby mazák pak podobné praktiky v rámci tradice vyžadoval od bažantů. A dokonce jsem slyšel od jednoho známého jistý pocit zklamání, že u nich na útvaru nic z toho nebylo a to dokonce ani pasování na mazáky páskem! Pak si vyberte! :-) . Je ale možné, že se tohle někde dít mohlo. Na vojně je hlavní problém v tom, že často člověk inteligentní je někdy pod velením naprosté gumy a idiota, který když bude chtít, zadupe inteligenta do země jako červa a inteligentovi nic jeho rozum nepomůže. Jednoduše proto, že idiot má víc pecek a tak má i pravdu ať je jakákoliv.. --- Tady ve filmu tedy jaksi vůbec nechápu co to bylo za útvar a kdo tam velel. Bareš sice vypadá jako velitel, ale měl jsem dojem, že do kasáren spíše nahodile dochází. A to jak to měl na háku a nechal všechno na bedrech četaře a mazáků mi přišlo dost nereálné. Etzler hrál s gustem a chvilkami vypadal opravdu nebezpečně a odporně. Ze začátku mně film celkem bavil, ale po prvním násilném zranění lopatou kdy se nic nedělo mi to začalo připadat málo uvěřitelné. Vrcholem byl pak ,,akční'' závěr. Pochybuji, že PS by tam Etzlera jen tak nechala běhat na čáře... Kdyby jim frnkli oba, těžko by to pak hlídka někomu vysvětlovala. Myslím si, že to mohlo být dobré drama, kdyby se tam moc netlačilo na pilu. Ne všechny herecké výkony byly dobré a hlavní šikanovaný hrdina hrál dost ochotnicky. Jeho roli jsem mu nevěřil. Každopádně film je celkem neznámý a jedná se o takovou raritku, která stojí za pozornost už kvůli Etzlerovi. Tři zavrkání. * * *(29.6.2017)

• - Film bol natáčaný v priestoroch kasární znojemského pluku s názvom Devět mlýnů. (Jello Biafra)

• - Film je natočený na základe skutočného prípadu vojenskej šikany z roku 1970. Josef Konečný, ktorého tu stvárnil Miroslav Etzler, bol za dvojnásobnú vraždu a šikanu najskôr odsúdený na trest smrti, ale vzhľadom k dosiaľ vykonanej službe bol nakoniec rozsudok zmenený na doživotie. (Jello Biafra)

• - Tento film se natáčel ve velké míře v prostorách roty Devět Mlýnů a taktéž při nácviku střílení je zřetelně poznat Mašovická střelnice ještě s věží a "špakem". Ve scéně, kdy vojín Cejnar (Michal Bumbálek) utíká, utíká z Mašovické střelnice, sebíhá kopec po tzv. Železných schodech a doběhne k lávce přes řeku Dyji. Když ho na konci spolu s četařem Konečným (Miroslav Etzler) odvádí PSáci, je vidět široký pás, kudy kdysi vedla signální stěna. Film začíná záběrem na křižovatku po které přichází hlavní postava filmu. Křižovatka se nachází na začátku obce Hnanice, asi 10 km od Znojma, na hranicích s Rakouskem. (finka1)