Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Drama nelítostného střetnutí nováčků, neboli „zobanů" s „mazáky" se odehrává v československé armádě v sedmdesátých letech. Přesto nelze říci, že konflikty, které zde můžeme sledovat, patří minulosti. Nejsou dokonce ani výhradně a jedině doménou armády. K eskalaci těchto problémů může dojít všude tam, kde se zmocní vedení nekontrolovaná a nemravná moc, mající dost nástrojů k prosazení své vůle. Armáda se může přirozeně stát relativně vděčným prostředím pro vybujení šikany, protože je postavená z dobrých důvodů na strohém principu podřízenosti a nadřízenosti. Ale vždy jde o problém širší a obecnější, který se bohužel projevuje v různých sociálních zařízeních i v dnešní společnosti.
Knihovník Cejnar je pro vojenskou kariéru fyzickými i psychickými vlastnostmi ten nejméně vhodný. Usiluje jen o to, aby povinné období služby prožil bez pošlapávání lidské důstojnosti. Má ale smůlu. Zrovna v jeho útvaru je skupinka mazáků, kteří mají o náplni povinné vojenské služby jiné představy. Jejich násilnické sklony rostou úměrně s inteligentním odporem zobanů, které inspiruje ten zcela nehrdinský, ale zarputile zásadový Cejnar.
Scénář napsal Zdeněk Krhounek, který vzhledem ke svému dlouholetému působení v armádě velmi dobře znal i nešvary spojené s šikanou. Za režii Zobanů získal režisér Jiří Vanýsek cenu Pierot 94. (Česká televize)

(více)

Recenze (93)

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Aladár „Kokot“ Makula a Seneca Cejnar v zoufalé vzpouře proti nepsanému a armádou tiše tolerovanému systému „výchovy“ bažantů. Poměrně věrný popis postupů, při kterých rozum s lidskou důstojností nebyly doma a zakomplexovaní idioti měli pré, docela fungoval mezi zdmi kasáren (i po stránce sarkasmu či psychologického vývoje), ovšem to závěrečné nahánění před čárou bylo už přes čáru. Na rozdíl od jiných mě Etzlerův výkon příliš nezaujal. Všechny ty bufety, sahary a „vojín se stará, vojín má“ přednášel způsobem, jako by měl pod kanadami prkna jeviště.. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

,,Vidím, že jste nepochopili, že čištění našich kanad je pro zobany svátek!'' ---- No tahle pakárna mne naštěstí minula, byť jsem to měl u odvodu za A. Sice jsem lecos slyšel o šikaně na útvarech od svých známých jimž se to nevyhlo, nic z toho ale nebylo jako zde. A dnes se tomu i někteří šikanovaní dokonce smějí... Chytání světla do pytle a vypouštění ho v temné místnosti, balení jehličí do balíčku kus po deseti, samozřejmě čištění bot, zásobování kuřivem a proviantem... Známý co sloužil na letišti vyprávěl o leteckém polachu, kdy pokoj byl rozdělen na letku vrtulníků a bombardérů Stealth. Vrtulníci po rozsvícení přiběhli ke skříni, vzali ramínka, otočili je a roztočili prstem čímž předvíáděli okamžitý bojový start helikoptér. Stealth letka na sebe natáhla pláštěnky, předklonila se, ruce dala za sebe ve tvaru obráceného V čímž se pláštěnka napnula a každý bombardér ševelil tiše..fššš, fšššš, jsem neviditelnej.... Leckdy tedy šikana byla sice otravná, ponižovala, ale málokdy to šlo do extrému, že se někomu něco stalo. I mazáci nebyli blbí aby si na poslední rok či dokonce půlrok vojny zadělali na nějaký průser, nebo dokonce prokurátora. A to ani za komárů. Navíc leckdo coby mazák pak podobné praktiky v rámci tradice vyžadoval od bažantů. A dokonce jsem slyšel od jednoho známého jistý pocit zklamání, že u nich na útvaru nic z toho nebylo a to dokonce ani pasování na mazáky páskem! Pak si vyberte! :-) . Je ale možné, že se tohle někde dít mohlo. Na vojně je hlavní problém v tom, že často člověk inteligentní je někdy pod velením naprosté gumy a idiota, který když bude chtít, zadupe inteligenta do země jako červa a inteligentovi nic jeho rozum nepomůže. Jednoduše proto, že idiot má víc pecek a tak má i pravdu ať je jakákoliv.. --- Tady ve filmu tedy jaksi vůbec nechápu co to bylo za útvar a kdo tam velel. Bareš sice vypadá jako velitel, ale měl jsem dojem, že do kasáren spíše nahodile dochází. A to jak to měl na háku a nechal všechno na bedrech četaře a mazáků mi přišlo dost nereálné. Etzler hrál s gustem a chvilkami vypadal opravdu nebezpečně a odporně. Ze začátku mně film celkem bavil, ale po prvním násilném zranění lopatou kdy se nic nedělo mi to začalo připadat málo uvěřitelné. Vrcholem byl pak ,,akční'' závěr. Pochybuji, že PS by tam Etzlera jen tak nechala běhat na čáře... Kdyby jim frnkli oba, těžko by to pak hlídka někomu vysvětlovala. Myslím si, že to mohlo být dobré drama, kdyby se tam moc netlačilo na pilu. Ne všechny herecké výkony byly dobré a hlavní šikanovaný hrdina hrál dost ochotnicky. Jeho roli jsem mu nevěřil. Každopádně film je celkem neznámý a jedná se o takovou raritku, která stojí za pozornost už kvůli Etzlerovi. Tři zavrkání. * * * ()

Reklama

dobytek 

všechny recenze uživatele

Zajímavej a zároveň prakticky neznámej televizní filmeček o šikaně v ČSLA. Taková trochu drsnější verze seriálu Chlapci a chlapi. Hlavní hrdina mi dost připomínal Kyslíka. Bohužel jeho výkon byl těžce amatérskej, takže jsem mu jeho roli prostě nevěřil. Ale ono celkově herecký obsazení za moc nestálo. Prostě mi to připadalo, že si herci odskočili z nějakýho ochotnickýho divadla. Akorát Miroslav Etzler tady na sebe asi poprvé výrazněji upozornil a zahrál svou roli opravdu přesvědčivě. A dneska hraje akorát tak v píčovinách typu Pojišťovna štěstí. Těžko říct, jestli je to tim, že začal chlastat a nebo naopak tim, že přestal... ()

hippyman 

všechny recenze uživatele

pro mě coby neznavojna dost ne-uvěřitelný příběh, herci to svou přesvědčivostí taky zrovna dvakrát nevylepšili, nad několika scénami jsem jen kroutil hlavou, že takhle by se to prostě nemohlo stát... nadšení 77% většiny nesdílím, pro mě je to úrovňově pod průměrem, stejně jako zounar a její chlapci... pardon. 40% ()

sud 

všechny recenze uživatele

V naší krásné malé zemi se natočilo několik filmů a seriálů z vojenského prostředí, které se nechají zařadit do tří kategorií. První jsou hořké komedie o vojně za Čepičky ("Tankový prapor", "Černí baroni"), dále oddechové komedie, které mají vojenskou zápletku spíše na okraj ("Copak je to za vojáka?", "Otec neznámý") a pak socialistické agitky ("Dneska večer všechno skončí"). Výjimku tvoří muzikály "Kdyby tisíc klarinetů", "Bylo nás deset" a film "Zobani". Tolik k úvodu, nyní se už zaměřím pouze a jen na poslední jmenovaný. "Zobani" nejsou vůbec komedií a už vůbec agitkou. Je to docela drsný psychothriller s hutnou atmosférou o vojenské šikaně. Zprvu jsem k němu přistupoval s rozpaky, ale mazácké ántré mě strhlo a nepustilo do konce. Film opravdu ani na vteřinu nenudí a pořád se něco děje (no, někdo někoho mlátí či buzeruje). Ukazuje stinnou stránku lidově demokratické armády, ovšem může se zároveň odehrát někde jinde, ovšem všude tam, kde se velení chopí zlí debilové (příběh se odehrává v roce 1968, krátce po invazi Sovětských vojsk, důstojníci jsou propuštěni, protože nepodepsali souhlas o vstupu armád VS a vedení se ujímá banda mazáků, vedená četařem Konečným). Samozřejmě, pár výtek k filmu také mám, hlavně ze strany hereckého obsazení. Zatímco mazáci jsou opravdová, charismatická, odporná a skvěle zahraná hovada, zobani jsou nevýrazní a toporní. Miroslav Etzler byl přímo geniální a jedná se možná o jeho nejlepší roli. Jeho slizký a sadistický četař Konečný je jedním z nejodpornějších záporáků, které jsem kdy ve filmu viděl. Oproti němu je seržant Hartman z "Olověné vesty" hodný strejda. Scénář je skvělý, i když obsahuje pár děr (mazáci zavraždí Banýra a víc se o něm nikdo nezmíní, proč si nakonec Konečný nevzal samopal a šel proti Cejnarovi s holýma rukama), ale zbytek tyto drobné nedostatky přehluší. Nikdo není dokonalý a dokonalým filmem nejsou ani "Zobani", inscenace Brněnské televize od režiséra Jiřího Vanýska. Ovšem díky svojí atmosféře, (některým) skvělým hereckým výkonům a poměrně drsnému otevřenému konci (snad jediný vojenský film natočený u nás, kdy se v závěru nejde z vojny domů) mě tento za pár kaček a s nepříliš známými herci natočený TV film přilepil na 90 minut k obrazovce. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (7)

  • Tento film se natáčel ve velké míře v prostorách roty Devět Mlýnů a taktéž při nácviku střílení je zřetelně poznat Mašovická střelnice ještě s věží a "špakem". Ve scéně, kdy vojín Cejnar (Michal Bumbálek) utíká, utíká z Mašovické střelnice, sebíhá kopec po tzv. Železných schodech a doběhne k lávce přes řeku Dyji. Když ho na konci spolu s četařem Konečným (Miroslav Etzler) odvádí PSáci, je vidět široký pás, kudy kdysi vedla signální stěna. Film začíná záběrem na křižovatku po které přichází hlavní postava filmu. Křižovatka se nachází na začátku obce Hnanice, asi 10 km od Znojma, na hranicích s Rakouskem. (ČSFD)
  • Ve scéně, kdy hlavní hrdina hlásí své jméno vojákovi při vstupu do kasáren, říká, že se jmenuje Kamil Cejnar. Když se ale o pár minut později představuje vojínu Adamovi, říká, že se jmenuje Mirek Cejnar. (Severus007)
  • Když četař Konečný (Miroslav Etzler) zakřičí: "Stůj, nebo střelím!" a poté začne na prchající dvojici střílet, je vidět, že má na ústí hlavně nasazený cvičný nástavec, což znamená, že v tu chvíli střílel slepými náboji. (JardaaT)

Reklama

Reklama