Zobani (TV film)

Česko, 1993, 90 min

Tenhle snímek mě svou intenzitou zcela dostal a nemalou měrou se na tom podílel i Miroslav Etzler, který v roli mazáka hraje a šikanuje s mrazivou přesvědčivostí, ale pozadu nezůstává ani zbytek hereckého ansámblu. Mírná přehnanost filmu tu není vůbec na škodu, protože divák si uvědomí děsivý rozměr tohohle televizního filmu až po jeho shlédnutí spojený s varováním, že šikanování s hroznými následky nemusí probíhat jen na vojně. Tohle je zajímavý počin, který nemá chybu.(14.11.2009)

Film o šikaně, o nemožnosti jí vzdorovat, o beznadějném postavení podřízených vojáků. O zlu. Bohužel ta bezvýchodnost mi připadala trochu přehnaná a nadszená. Možná proto, že jsem na vojně nebyla. Možná by se něco takového mohlo takto přihodit, nevím... Film měl dobrý tah, jen trochu chudé herecké obsazení. Málo peněz z TV produkce? Přes to všechno - všechna čest - vznikl velmi slušný film.(9.6.2010)

Povinný kino, až se zase někdy někomu bude stýskat po povinné vojenské službě... S podobnými zážitky se vracela polovina vojáků. Nejhorší na tom je, že tyhle šílený praktiky mohou mít na armádu - na její fungování - ve výsledku skutečně pozitivní dopad. Proto se šikana nikdy skutečně nepotírala, naopak se ve skutečnosti skrytě podporovala. Přispívala k proměně člověka v součást tupého stáda, které pak můžete hnát s kulometem třeba proti tankům. Všechno OK, až na výběr hlavního hrdiny, tahle volba nebyla šťastná. Ale najděte kluka s vizáží suché větve oplývajícího sebevědomím, které mu umožní být přesvědčivým televizním hercem. V tomhle šuplíku byl holt za posledních 30 let Javorský úplně sám.(19.8.2016)

Nízkorozpočtový Full Metal Jacket na československý způsob. Ponižující povely, mlácení, vydírání, dražby otroků, šaškárny v sadách regulovčíka, to vše a mnoho jiného si tvůrci jistě nevycucali z prstu. Ovšem takový bordel, kde si skutečně každý poddůstojník dělá, co se mu zlíbí a kde jsou nováčci zcela beznadějně odevzdáni zlovůli sadistických mazáků, to už mi připadá dosti silně přetažené a nepravděpodobné. Proto vnímám tento, jinak nadprůměrný počin, jako nadsázku. Jedinečný výkon podal především Miroslav Etzler v roli úchylného četaře.(11.6.2012)

Vynikající tv film o vojenské šikaně, ač se to zdá neuvěřitelné, přesto to byla pravda. Jak to potom muselo vypadat v ruské armádě? Nikdy nepochopím šikanu, proč si to všichni nechávají líbit? Jasně, někdy to jinak nejde, ale když šikanuje jedinec nebo jen hrstka stovku zobanů? Proč se to neobrátí a ti zobani mu nebo jim to pořádně nenandají? Každý si za svou šikanu může sám, když si to nechá líbit.(31.10.2012)

• - Za réžiu filmu získal Jiří Vanýsek cenu Pierot 94. (Jello Biafra)

• - Když četař Konečný (Miroslav Etzler) zastřelí Aladara, má za uchem krev. O záběr později zezadu už však žádnou krev na uchu nemá. (finka1)

• - Film bol natáčaný v priestoroch kasární znojemského pluku s názvom Devět mlýnů. (Jello Biafra)