Nesmluvená setkání (TV film)

Sci-Fi

Česko, 1995, 90 min

Neobyčejný příběh o osiřelém chlapci, kterého vychovala vzdálená cizí planeta. A taky o lidské povaze - a svědomí, o tom, jestli dokážeme prostě jen ustoupit stranou a nezasahovat do běhu věcí ... i za tu cenu, že některá tajemství zůstanou nepoznaná. Protože nikdo nám nedal právo rozhodovat o osudu jiných. A je v podstatě jedno, jestli nás vedou dobré úmysly, vědecké zájmy nebo třeba jiné, sobečtější myšlenky a ambice. Nevím, kam se tenhle film ztratil, kde je schovaný a proč, ale myslím, že je načase, aby se zase našel. Některé triky by se možná z dnešního pohledu mohly zdát nedokonalé, ale v tomhle případě ani zdaleka nejsou tím, na čem opravdu záleží.(8.1.2007)

předloha je pro televizní zpracování určitě hodně vděčná, vlastně stačí pár herců, místností a dvě, tři externí lokace... Škoda, že se v tomhle spracování ani tak málo naroků nepovedlo, třeba loď ve které, nebo před ní, se velká část děje odehrává je jen na jednom párvteřinovém záběru na konci filmu a to ještě v nechutné, počítačové grafice. Většina změn o proti předloze je celkem logická (místo velkých pracovních strojů jako lidé vypadající roboti) a vlastně je těch změn dost málo a celkově je to věrné dosti (dokonce i ta "romantická" linka by se dala skousnout, stejně jako odruštění některých jmen). Jenže... Celé je to extrémě blbě natočeno, i tak výborní herci jako Abrhám a Kačer působí toporně a neherecky, o Martině Menšíkové se snad nedá ani jako o herečce mluvit, protože to co s ní ve filmu režisérka spáchala je něco neskutečného a působí víc roboticky, než přítomný robot a Vaculík občas působí jako zmatený, zdrogovaný, pedofilní prodavač denního tisku. Nevyužitá šance na dobrej televizní scifi film, jestli na to má ještě někde čt práva, tak je vecpat do pazour někomu jako je Jirka Strach, ten by to alespoň natočil dobře a byl by věrný atmosféře knihy, která tu není ani přes velkou doslovnost zachována. PS: kdy už se konečně někdo naučí dělat na oblečení ve filmech cáry, které by nevypadali tak hrůzně uměle? (29.9.2013)

České sci-fi bylo vždy prosté, jako husopaska na pláních intergalaktických světů. Přesto mne tento film velmi zaujal a sledoval jsem ho s napětím a očekáváním. Martina Menšíková má v sobě zvláštní přitažlivost a ostatní herci skutečně nejsou zklamáním. Chlapeček hraje velmi přesvědčivě a příjemně a jeho tajemný příběh i touha, po lásce a poznání, mne opravdu dojímala.(13.5.2015)

Pro mne nejzdařilejší televizní psychologické sci-fi drama polistopadové éry. Velmi úsporná výprava s jednoduchými efekty, slušné, a řekla bych cíleně studené a odlidštěné herecké výkony ve skvělém příběhu, řešícím problematiku nutnosti najít pro část lidstva obyvatelnou planetu, která by posloužila jako příští domov pro ty, kdo si tu svou zemi už zničili. Komorní příběh (knihu neznám) o tom, jak postupovat v případě, že objevená planeta už své obyvatele má, a ti si zde lidstvo nepřejí. Oceňuji scénář a dialogy, které jednoduchými prostředky udržují diváka v napětí po celý film. Snímek se nepokouší napodobit Američany, ale staví proti sobě rozum, cit i dilema, zda je možné v zájmu vědy obětovat člověka. Moc se mi to líbilo i když jsem si jistá po zkušenostech s lidskou dobyvačností a agresivitou, jak by to oproti filmu ve skutečnosti dopadlo.(16.4.2014)

Zde obsah převyšuje formu, ale nějak zvlášť mi to nevadilo. Film s podivnou atmosférou (ne zcela v negativním smyslu) a ještě podivnějším koncem (už v tom negativním smyslu). Film, v němž nejlépe hraje zhruba desetiletý kluk. Film z doby, kdy si filmaři v klidu mohli dovolit skoro celý film toho malého kluka nechat pobíhat zcela nahatého, to už dneska nikde nezažijete.(4.10.2016)

• - Film vznikl na motivy knížky "Špunt" od Arkadije a Borise Strugackých. (dvd-L)

• - Film mal pôvodne režírovať Juraj Herz, ale keďže sa nakrúcanie odkladalo niekoľko rokov, odišiel režisér do cudziny. Filmu sa nakoniec ujala Irena Pavlásková. (dyfur)