Nesmluvená setkání (TV film)

Sci-Fi

Česko, 1995, 90 min

Zde obsah převyšuje formu, ale nějak zvlášť mi to nevadilo. Film s podivnou atmosférou (ne zcela v negativním smyslu) a ještě podivnějším koncem (už v tom negativním smyslu). Film, v němž nejlépe hraje zhruba desetiletý kluk. Film z doby, kdy si filmaři v klidu mohli dovolit skoro celý film toho malého kluka nechat pobíhat zcela nahatého, to už dneska nikde nezažijete.(4.10.2016)

Povedená televizní sci-fi, které se daří vytvořit silnou atmosféru plnou napětí a nepostižitelných zákrut. Příběh sám o sobě je velmi nosný, myšlenkově provokativní a i přes značně chladné podání se v něm daří objevit i citlivé, lidské jádro. Herecky film stojí na obstojném kvartetu, jemuž se daří postavám dodat uvěřitelný rozměr, i expresivní výkon dětského herce výrazněji nepokulhává. Škoda, že tento velmi sympatický a ambiciozní televizní počin, zapadl, rozhodně by si i dnes našel vděčné diváky mladší generace. Irena Pavlásková hold ještě měla co povědět a její režie z minima prostředků dokáže vytvořit plnohodnotnou podívanou, bohužel po tomto počinu už to s její tvorbou šlo docela z kopce.(4.2.2013)

České sci-fi bylo vždy prosté, jako husopaska na pláních intergalaktických světů. Přesto mne tento film velmi zaujal a sledoval jsem ho s napětím a očekáváním. Martina Menšíková má v sobě zvláštní přitažlivost a ostatní herci skutečně nejsou zklamáním. Chlapeček hraje velmi přesvědčivě a příjemně a jeho tajemný příběh i touha, po lásce a poznání, mne opravdu dojímala.(13.5.2015)

Dost zvláštní, chladný film - na vzdálené planetě nalézá skupina vědců jediného obyvatele - malého, extrémně inteligentního chlapce, kterého pojmenuje Mauglí. Ten netuší, jak se tu ocitl, nepamatuje si žádné rodiče, působí, jako by se snad zrodil ze země samotné. Rozhodnou se pro odvoz chlapce s sebou, leč od myšlenky ke skutku je někdy zatraceně daleko a někdy i ona pouhá myšlenka může ublížit...solidně atmosférický a jakoby odosobněný snímek.(30.12.2006)

Nesmluvená setkání mají pár dobrých scén, ale dost nezvládnutý konec, který de facto naprosto překrucuje vyznění knihy bratří Strugackých. Např. Abrhám je ve filmu na konci za pitomce, zatímco v knize je to jeden z nejrozumnějších členů výpravy. Nicméně v nepočetném zástupu českých SF filmů jde o snesitelnou záležitost.(13.5.2015)

• - Film vznikl na motivy knížky "Špunt" od Arkadije a Borise Strugackých. (dvd-L)

• - Film mal pôvodne režírovať Juraj Herz, ale keďže sa nakrúcanie odkladalo niekoľko rokov, odišiel režisér do cudziny. Filmu sa nakoniec ujala Irena Pavlásková. (dyfur)