Ledová smrt

• Česko Ledová kořist (více)

Partia snowboardistov sa vyberie za pôžitkami do vysokohorskej oblasti. Po zranení jedného z nich sú nútení vyhľadať pomoc - a jediným útočiskom sa zdá byť horská chata v jednej z dolín. Tá je opustená a bez funkčného telefónu, zato s poriadnou zásobou alkoholu a množstvom prázdnych izieb. Niekto alebo niečo sa však v chate predsa len ukrýva. A prvú obeť delí od smrti iba krátky okamih. Kratší ako švihnutie horolozeckým krompáčom... (Nick Tow)

JohnSmith

K tomu, aby se hrdinové dostali do opuštěného hotelu, vedlo několik nelogičností, které pak pokračovaly i v hotelu. Velice předvídatelné, ale pro někoho, kdo těch hororů moc neviděl, by to mohla být zábava. ()

KASUGI

Já už prostě kategoricky odmítám tyhle vyvražďovačky na jedno brdo, kde tvůrci nepřispějou s ničím novým a jen stále dokola omývají stokrát omyté (v tomhle případě ještě bez gore scén). Čím novější horor, tím víc mě to vytáčí. Proto tak přísné hodnocení. A může si to být horor třeba eskymácký... ()

headcrab

Ničim nevýraznej slasher.Sice pak v druhé půlce docela slušná atmosféra, ale ta první byla až moc "přeslazená", dokonce i na mě.Když k tomu ještě připočtu absenci gore, a to, že všechny postavy mi byly značně nesympatický, nemůžu jít výš jak zatři. ()

drackula

Nóri si skvele naštudovali zákonitosti slasheru a išli veľmi striktne v rámci týchto mantinelov. Vďaka tomu film neprináša absolútne nič nové, ale na druhú stranu, stopercentne využíva zabehané postupy a pre milovníka tohto subžánru je Fritt Vilt jasným znakom toho, že aj v dnešnej dobe sa dá natočiť poctivý slasher. Zabijak bol síce až ne-slasherovsky smrteľný, ale aj vďaka tomu Fritt Vilt ako celok pôsobí vcelku realisticky, čo u filmov tohoto typu nieje zrovna zvykom. 80 % ()

zolo23

Tento film som videl náhodne v televízii a už od začiatku ma celkom zaujal na to,že išlo o nórsku produkciu a ešte k tomu o horor. Neboli tu nejaké stupidné dialógy ako to v takýchto filmoch (väčšinou v amerických) býva. Na sobotnajšiu noc celkom príjemné spestrenie. ()

Linkyc

Výborná hudba na pozadí stále stejné filmové vykradačky nápadů.Opuštěná chata v horách se zabijáckým horalem, parta teen, souložící, bavící se, umirající. Jak okaté ! ()

Lottr

Klasický horor s příměsí ledu a sněhu kdesi na konci světa. A to je právě to, co dělá atmosféru hustou, že by se dala krájet. Rákosniček tam sice nebyl, ale za to magorskej Yetti ano. Ale vážně: z tohoto horůrku jsem byl opravdu nadšený. Atmosféra chvílemi až klaustrofobická a musím říct, že ti seveřani to opravdu umí. Parta mladých lidí si vyjede na zimní radovánky, ale po úrazu jednoho z přátel se rozhodnou přenocovat ve starém hotelu, což se jim stane osudným. Začínají jatka jako na vesnické zabíjačce a přežít se zdá být čím dál náročnější. Co tak vyrazit na lyžovačku do Norska? ()

bloodvomit

V hororovém žánru nadprůměr, ale to jen díky tomu, že severská kamera a barvy vytváří ocelový grip obalující celý film. To pomáhá vytvořit hutnou, depresivní atmošku, která občas zafunguje. Na druhou stranu je tu dost hororovejch klišé, kdy už si řikáte..."ha, klišé, tak jakpak to pozmění aby to vypadalo aspoň trochu originálně?"... leč nic nového se neobjeví. Proto film beru jakej je a ten si 70% zaslouží (v porovnání s ostatníma v žánru). ()

Forsberg11

"Nádherná príroda, biely horský sneh, sloboda, turistika, snowboardy. Čo viac môže pätici mladých turistov chýbať aby si dokonale užili volné chvíle mladosti strávené spolu? Presne tak, nič. No ale náhoda to je sviňa. Čo čert nechcel, jeden z našich hrdinov si pri zjazde strmého kopca pekne doláme nohu (fuj, tá scéna bola ozaj otrasná, až som sa stále chytal za nohy). Je zima, fúka silný vietor, nemajú sa kam ukryť, k autu sa vrátiť nemôžu...ale zhodou okolností je nablízku vidieť akási stará veľká opustená chata, no lepšie povedané horský hotel. Vynikajúco. Partia vojde dnu, rozloží si oheň, ošetrí raneného, a párty sa môže začať. " Tak konečne po dlhej dobe som videl zaujímavý slasher skombinovaný s hixploitaition a vôbec som nemal čas nudiť sa, ani na sekundu. Od chvíle ako som zasadol do kresla, nebolo možné odtrhnúť oči od obrazovky, na ktorej mi bolo ponúkané presne to, čo ocení každý správny fanúšik hororu. Atmosféra sa dala krájať, sneh bol nádherne biely, postavy boli vierohodné, hotel strašidelný, hudba nadpozemská, herecké výkony slušné, dej, aj keď trošku predvídateľný, bol na horor viac než dobrý. Nóry proste vedia, aj keď veľa hororov sa od nich do našich končín nedostáva. Ale stačí to na to aby v mojom rebríčku hororových krajín boli bezpečne v prvej desiatke. A mimochodom Fritt Vilt je ďalší horor, ktorý ma presviedča o tom, že Európa je už pekných pár rokov na hororovom výslní a Amerika či Ázia jej len pozerajú na chrbát. Tak teda len tak ďalej a viac takýchto hororov. ()

ZkuKol

Velmi poctivá a velmi povedená žánrovka z Norska. Podle očekávání hrají hlavní roli hory, sníh, zima a lyžaři. Řemeslně na jedničku, příběh je sázka na ověřenou jistotu, herci (i díky své neznámosti) spolehliví. Sází se na atmosféru, prostředí, napětí a tempo, násilí je v mezích snesitelnosti a nehraje hlavní roli. Záporák vypadá dobře a není přehnané nesmrtelný. Logika, náhody a štěstí jsou uvěřitelné. Kamera a stylizace nemají chybu, chtěl bych od této party vidět i nějaký větší příběh, schopnosti na to mají, teď zjistit, jak jim jde vyprávění, scény o více než 5 lidech a snímaní jiných než bílých lokací. Parta sjezdařů tradičně vyráží mimo turistická střediska na místa, kde se nečeká ve frontě, nechlastá v davu, příroda je nádherná a signál mizivý, jenže tak nějak tu ruší idylku někomu, kdo tam byl dřív... 70% ()

slovan1

Tak ten základ je stejný jak u amerikánských kolegů. Jen je zajímavé jak se s tím vypořádali Norové. A to docela dobře. Sice člověk nemůže čekat nějaké překvapení ale dívat se na to dalo. Samota + daleko od civilizace + žádný signál = Ledová smrt (a další a další filmy podobného ražení). Jen ten konec může pro někoho nabídnout překvapení... ()

BMAJTZ

Zajímavá vyvražďovačka, která hororového veterána nepřekvapí prakticky v ničem originálním. Máme tady opět stupidní bandu lidí na horách, mimochodem záběry na krajinu jsou vynikající, která se nechá jeden po druhém masakrovat. A to je vlastně úplně všechno co o tomhle filmu lze říci. Nic vás nepřekvapí a příběh pokračuje přesně dle klasického schématu. Osobně bych dal hvězdy dvě, ale za prostředí o jednu více. ()

Firebug

Norský pokus o slasher amerického střihu se všemi náležitostmi (předvídatelnost, hloupé chování postav...), které k žánru už tak nějak patří. Na lehce nadprůměrný zážitek snímek vyzdvihuje mrazivá atmosféra (opuštění horský hotel s pohnutou historií je fakt creepy) a sympatičnost postav. Oproti americkým uřvaným blondýnkám s IQ tykve a namachrovaným borečkům ve sportovních dresech, je to příjemné osvěžení a tu nevyhnutelnou smrt jim divák zas tak moc nepřeje :-) ()

sedm.1

Musím se přiznat, že slasher nepatří zrovna mezi můj nejoblíbenější hororový subžánr, a právě Fritt Vilt je toho pádným důkazem. Ikdyž film samotný totiž nepovažuji za vůbec špatný, tak do posledního puntíku disponuje vším, co mi na tomto druhu filmů vlastně vadí. Takže tu máme nehorázně dlouhý rozjezd, kdy k nějakému prvnímu kontaktu s vrahem dochází až ve 40 minutě. Do té doby se jen žvatlá, plká, kecá a bohužel působivějších momentů je jako šafránu. Postavy jsou jinak ploché, nenápadité, chovající se opět jako vypatlaní nadrženci, kteří si vesměs tu smrt za svou blbost a chování zaslouží. Když po oné 40 minutě pak děj konečně nabere nějaké to tempo, seznam obětí je lehce předvídatelný, vraždy jsou tuctové a ničím zajímavé, a to samé se pak dá v podstatě tvrdit i o vrahovi, kterého jsem správně tipoval už hodně dopředu, a to na to vážně nejsem nějaký expert 8D. A to jsou prostě všechno aspekty, které se v těchto snímcích opakují pořád dokola a bez něčeho výraznějšího jednoduše vesměs zapadávají. Naštěstí pro tento snímek ale právě oním něčím Fritt Vilt disponuje. Jednak jde tedy samozřejmě o perfektní prostředí. Zasněžený, opuštěný horský hotel, nádherná krajina, zima, tady se působivá atmosféra prostě tvoří sama. Hrdinka se sympatickou a výraznou tváří Ingrid Bolso Berdal pak také není jistě k zahození a k dobru počítám i šikovnost tvůrců, kteří druhou polovinu filmu obohatili o vážně strhující spád a fungující napětí. Takže v rámci žánru ve výsledku tedy pěkný průměr, poměrně slušně jsem se bavil, ale za nějaké úplně výrazné terno tento norský, hororově thrillerový přírustek rozhodně také nepovažuji. ()

Reanimated

Nelogické chování hrdinů, klíšoidní hudba a vyblitý color grading obrazu. Až na pár atmosférických pasáží s dobrým killem je to ztráta času. ()

iXtr3m3

Milé nórske prekvapenie a pekný filmový sviatok z tohto prekvapenia plynúci. Žiadny adolescenthollywoodnakedteensslashermovie, ale pekná poctivá práca v peknom prostredí. Námet dobrý, spracovanie dobré, záver fajn, čo viac môžme chcieť? Snáď len to, aby sa Američani už konečne zobudili, pretože už každý národ na svete vie natočiť lepšie horory ako oni. ()

jondoe

Priemerny slasher zasadeny do krasneho prostredia norskych hor. Trosku ma rozculovali herci. Robilo mi problem im ich postavy uverit a posobili dost tazkopadne, ale mozno za to mohol aj hlupy slovensky dabing, ktory mi do hororov celkovo nesedi. Scenar bol az na par klasickych hororvych klise celkom solidny a postavy sa chovali celkom prirodzene. A atmosfera bola tiez celkom fajn. V poslednej dobe mam z podobnymi slashermi problem, ale tento sa celkom podaril. Na Norsky film a rezisersky debut to nebolo vobec zle. ()

bari68

Ničím výnimočný, tisíckrát obohraný slasher.Nenudil,nelogičnosť príbehu nebola až tak patrná, avšak cez priemer sa nemal čím dostať. ()

Nemik96

Bláhově jsem čekal, že Filmaři z Norska nás nadchnou něčim novým, bohužél opak je pravdou.Herci pro mě neznámí, ale odehráli si to svoje.Ono tady snad ani nejde něco zkazit stačí umět nahodit vyděšený výraz a počkat si až přijdu na řadu pod krumpáč. Místo kde se celý děj filmů odehrává, taky ušlo opuštěná zasněžená chata uprostřed hor, má prostě své kouzlo taktéž hudební doprovod. Dostávám se k hlavnímu faktoru úspěchu všech hororů a tím je atmosféra.Ono je docela těžké se bát nebo se něčeho leknout, když každou scénu předvídáte 10 minut dopředu, protože jste to viděli v desítkach jiných filmů tohoto žánru. Musel jsem se až smát jakým neuvěřitelným klišé je scénař tohoto filmu. Uděluji slabší 3***. ()

Wally

Již poněkolikáté zfilmované to samé téma, ale tak nějak po skandinávsku to má zajímavý šmrnc a myslím, že se fanoušek teenagerovských vyvražďovaček nudit nebude.... ()

Svensk Filmindustri mění vedení

Svensk Filmindustri mění vedení

24.04.2014

Michael Fleischer, generální ředitel SF Film v Dánsku, a Guttorm Peterson, SF Norge v Norsku, ohlásili po více než deseti letech své působnosti ve Svensk Filmindustri svůj odchod. Fleischer u… (více)