Vášeň a cit

Vášeň a cit: Príbeh Jane Austen

Vášeň a cit: Príbeh Jane Austenovej

Romantický / Drama / Životopisný

Velká Británie / USA, 2007, 120 min

Ale lidi, vždyť tady vůbec nejde o nějaké vykrádání Pýchy a předsudku. Jistěže to tvůrce nejspíš napadlo natočit kvůli Pýše, která měla velký úspěch, ale v tomhle filmu přece jde o to pokusit se říct, proč Pýcha a předsudek vznikla, proč je taková jaká je a proč končí šťastně. Když porovnáme jednotlivá díla Jane Austen, zjistíme, že mají velmi podobné prvky... ale řekl by snad někdo, že vykrádají sama sebe? Na tomhle filmu jsem neviděla žádnou chybu (možná je to i tím, že jsem na něj měla enormní náladu). Anne Hathaway mi nepřišla ani mdlá ani unylá, jen přemýšlivá. James McAvoy byl naprosto dokonalý. Výběr ostatních herců také vynikající. Pěkná byla i hudba. Zkrátka tohle byl (téměř) skutečný příběh výjimečné spisovatelky, která žila v době, kdy si musela těžce razit cestu a byla považována přinejmenším za divnou. Mě prostě tenhle film pohladil po duši a opravdu se mi líbil.(9.7.2008)

Austenovské romance, které nenapsala sama Austenová postrádají ironický náboj, ačkoli důsledně vykrádají její díla (Pýcha a předsudek, Rozum a cit). To je případ i tohoto filmu, uvzdychané kostýmní drámo, nijak objevné. Anne Hathaway je lehce unylá a nechává Jamese McAvoye, aby si Tom Lefroy celý film ukradl pro sebe a své sarkastické poznámky. (Žrala jsem hlavně jeho... a jenom jeho:))(2.5.2008)

Julian Jarrold se mi v roce 2007 zjevil jako spásná hvězda a nikdy mě nepřestane mrzet, že později vycouval k méně zářícím televizním projektům. Přestože od první chvíle vidím, že je Anne Hathaway trochu násilím roubovaná do pozice Keiry Knightley a vůbec se celý koncept do Pýchy a předsudku několikrát výrazně opře, nevadí to. Becoming Jane je totiž intimní, do sebe uzavřená a krásným způsobem svá životopisná adaptace. Při pohledu na ostatní hodnocení mě tak hřeje o to víc, že její kouzlo přišlo právě jenom ke mně.(5.2.2009)

Jsem prostě holka, co k tomu mám dodat. Jeden z důvodů proč asi nemusím říkat, že se řadím k příznivcům příběhů Jane Austen. Musím se ale přiznat, že skutečný příběh Jane se mi líbil snad ještě víc, i když to neskončilo happy endem. Možná to bude i tím, hlavní roli hrála Anne Hathaway. Film o tom, že život není pohádka, a že většinou happy endem neskončí. 4*(10.4.2010)

Hvězdičky nemohou mluvit za vše, a tak jen dodám: zcela jasně jsem pochopil, proč ten snímek mnohé ženy tak milují. Je v tom určité nezpochybnitelné kouzlo. Dá se říci, že jestliže kluci mají MARVELácké hrdiny v čele s Avengers, holky mají zfilmované romány Jane Austenové. Nevím, jestli je zrovna Vášeň a cit v jejich čele, ale někde tam je. Určitě.(11.4.2012)

• - Ve scéně, kdy se Jane (Anne Hathaway) v lese setká s Tomem (James McAvoy), za sebou po zemi vláčí provázek, který však již v dalším záběru není. (tyna97)

• - Američanka Anne Hathaway (Jane Austen) se měsíc před natáčením přestěhovala do Anglie, kde pečlivě pilovala přízvuk. (Olík)

• - Anne Hathaway se kvůli filmu naučila hrát na piáno. (Karlos80)