Vášeň a cit

Vášeň a cit: Príbeh Jane Austen

Vášeň a cit: Príbeh Jane Austenovej

Romantický / Drama / Životopisný

Velká Británie / USA, 2007, 120 min

Vlastně žádné velké překvápko. Já a Jane Austenová bychom si asi moc do oka nepadly. Když sem psal o Kieře Knightley jako o typické herečce pro tyto filmy, tak McAvoy je taky často do nich obsazován, ne o všem s takovým úspěchem, aspoň pro mě. Anne Hattaway hrála docela dobře, ale přijde mi až moc studená, což snímku nikdy nepřidá. Jinak typický obrázek té doby, kdy svatba s bohatým manželem byla vším pro ženy a pýcha s předsudky sídlily v hlavě každého.(4.4.2009)

Pýchu a předsudek jsem neviděla, zato Rozum a cit ano a už je mi díky tomuto filmu, co poukazuje na život jedné z nejlepších spisovatelek romantických příběhů, jasné, kde se to v její hlavě našlo, kde vzalo tu inspiraci. Ve svém vlastním životě a svém příběhu. Příběhu jež byl v tomto případě zfilmován a zahrán dobře, hlavně mým oblíbeným a filmy podmaňujícím Jamesem McAvoyem. Přesto mě ale druhá část filmu až tak nebavila, jak jsem čekala nebo chtěla. Začátek skvělý a pak pád dolů, škoda!(6.9.2013)

Je mi jedno, čo si všetci myslia a ako hodnotia tento film, mne sa to kedysi veľmi páčilo. Mám slabosť pre tento historický kostýmny žáner z Anglicka a všetky pre veľké plátno určené adaptácie Austenovej tvorby ako Rozum a cit, Pýcha a predsudok, Emma, atď... Anne sa do úlohy tejto spisovateľky perfektne hodí. Je to výborne zahrané, jednoducho a zrozumiteľne podané, natočené tak, aby bola vystihnutá atmosféra doby a spoločenské zvyky. O dnešnej dobe sa hovorí, že je extrémne materialistická, ale doba, keď matka nedovolila svojej dcére vydať sa z lásky, ale iba kvôli majetku, bola minimálne rovnako zvrátená. Za nápad vzdať Jane Austenovej hold to majú tvorcovia za 5*.(27.5.2012)

Filmy natočené podle románů Jane Austenové mám moc ráda i když ne všechny jsou stejně zdařilé. Tento je po stránce dobové výpravy, hudebního doprovodu, kostýmů i hereckých výkonů velmi působivý. Snímek o životě oblíbené autorky se mi líbil už proto, že o jejím životě toho není moc známo. Mohl se takto odehrát, ale ani nemusel. Psala anonymně, autorství knih potvrdil až po její smrti bratr a existuje pouze jeden její portrét, který nakreslila spisovatelčina sestra. Zřejmě to byla žena sice dosti přemýšlivá, ale i uzavřená a její život probíhal bez dramatických zvratů. Pokud čerpala inspiraci k napsání románů ze svého osobního života, nelze se divit, že se jim její životopisný film podobá. Všechny její příběhy mají podobné zázemí venkovské fary a jsou velmi komorní. Tento snímek nelze srovnávat s filmy Pýcha a předsudek a Rozum a cit, protože ty měly skvělou předlohu v autorčině díle. Určitě by byl film dokonalejší, kdyby si spisovatelka napsala román svého života sama.(22.1.2012)

Hvězdičky nemohou mluvit za vše, a tak jen dodám: zcela jasně jsem pochopil, proč ten snímek mnohé ženy tak milují. Je v tom určité nezpochybnitelné kouzlo. Dá se říci, že jestliže kluci mají MARVELácké hrdiny v čele s Avengers, holky mají zfilmované romány Jane Austenové. Nevím, jestli je zrovna Vášeň a cit v jejich čele, ale někde tam je. Určitě.(11.4.2012)