Vášeň a cit

Vášeň a cit: Príbeh Jane Austen

Vášeň a cit: Príbeh Jane Austenovej

Romantický / Drama / Životopisný

Velká Británie / USA, 2007, 120 min

Austenovské romance, které nenapsala sama Austenová postrádají ironický náboj, ačkoli důsledně vykrádají její díla (Pýcha a předsudek, Rozum a cit). To je případ i tohoto filmu, uvzdychané kostýmní drámo, nijak objevné. Anne Hathaway je lehce unylá a nechává Jamese McAvoye, aby si Tom Lefroy celý film ukradl pro sebe a své sarkastické poznámky. (Žrala jsem hlavně jeho... a jenom jeho:))(2.5.2008)

Taková pohodová oddychovka bez větších uměleckých ambicí, tak nějak to vnímám. Oba představitelé hlavních rolí se snaží, ale James McAvoy je přece jen o kousek výš (mimochodem je můj oblíbenec už od Dětí duny, kde sice moc prostoru neměl, ale jeho charisma prostě řvalo do dáli). Zajímavě je určitě podáván tvůrčí proces autorky, kdy se realita mísí s fikcí. Nicméně to není nic nového, každopádně to působí jako oživení v jinak tuctovém příběhu, který kupodivu nekončí růžově. I když to vlastně asi málokdo čekal, ten sladký konec. Tohle dílko rovněž vystrkuje růžky s náznakem ženské emancipace, nicméně k tomu se téma o Jane Austen přece jen samo podbízí. 60%.(20.9.2007)

Julian Jarrold se mi v roce 2007 zjevil jako spásná hvězda a nikdy mě nepřestane mrzet, že později vycouval k méně zářícím televizním projektům. Přestože od první chvíle vidím, že je Anne Hathaway trochu násilím roubovaná do pozice Keiry Knightley a vůbec se celý koncept do Pýchy a předsudku několikrát výrazně opře, nevadí to. Becoming Jane je totiž intimní, do sebe uzavřená a krásným způsobem svá životopisná adaptace. Při pohledu na ostatní hodnocení mě tak hřeje o to víc, že její kouzlo přišlo právě jenom ke mně.(5.2.2009)

Životný príbeh Jane Austen sa mi rozhodne páčil viac ako jej dielo Pýcha a predsudok. A nie je to len samotným obsahom, skôr by som povedal že je to v odlišnom filmovom spracovaní a v lepších hercoch. Bola tu proste chémia. Tiež napr. A. Hathaway sa mi do historických a romantických filmov hodí viac ako K. Knightley. Odhliadnuc od negatív a rozdielov medzi oboma filmami, je mi teraz aspoň jasné, kde autorka čerpala inšpiráciu. Stačilo sa jej len spätne ohliadnuť na svoj život a námet hneď na niekoľko romantických románov bol na svete. Obetovať svoju lásku pre druhých je to najcennejšie čo okrem svojho života môžme niekomu darovať. Mnohí si žiaľ podobnú obetu ani neuvedomia a upadne tak do zabudnutia. Skutočne veľký človek však tento skutok ani nepripomína. Škoda, že sa do scenára nepriplietlo trocha viac z členov rodiny T. Lefroya (J. McAvoy), mohlo to byť ešte zaujímavejšie. Najviac ma však mrzí, že je tento výborný historicko-romantický film tak podceňovaný, určite si zaslúži väčšiu pozornosť a aj červené čísla. 85/100(3.12.2015)

Pro mě krása. Anne Hathaway od dob, kdy si sepisovala "Deník princezny" značně vyspěla a přitom neztratila nic ze svého roztomilého, dívčího půvabu. Nyní začala sepisovat opět, tentokráte jako samotná velikánka literatury, Jane Austen. James McAvoy je zde (opět:) naprosto neodolatelně krásný a šarmantní, k čemuž výrazně dopomáhají jeho dobové šaty. Scénář i dialogy mě překvapily. Čekala jsem nějakou patosovitou limonádu, jak zde spousta píše, ale té jsem dostala jen minimum. Naopak mi scénář, citové a intelektuální rozmluvy a projevy přišly nenucené, příjemné a ze strany Jane žensky citlivé, aniž by spadaly do kýče. Potěšila reinkarnace Kurta Cobaina v podobě Joe Andersona, jen škoda, že zde neměl více prostoru. Dostala mě scéna, kdy se Jane a Tome setkají v knihovně, moment, kdy jí začne číst z knihy, je úchvatný. To dusno mezi nimi je omamné:) Anne a James k sobě skvěle pasují a jiskření mezi nimi je velmi svůdné:)(17.3.2012)

• - James McAvoy musel kvůli své výšce 1,74 metru po dobu celého natáčení nosit boty s vysokou podrážkou, aby nebyl menší než o 3 centimetry vyšší Anne Hathaway. (ufooonek)

• - Anne Hathaway se kvůli filmu naučila hrát na piáno. (Karlos80)

• - Ve scéně, kdy se Jane (Anne Hathaway) v lese setká s Tomem (James McAvoy), za sebou po zemi vláčí provázek, který však již v dalším záběru není. (tyna97)