Vášeň a cit

Vášeň a cit: Príbeh Jane Austen

Vášeň a cit: Príbeh Jane Austenovej

Romantický / Drama / Životopisný

Velká Británie / USA, 2007, 120 min

Životný príbeh Jane Austen sa mi rozhodne páčil viac ako jej dielo Pýcha a predsudok. A nie je to len samotným obsahom, skôr by som povedal že je to v odlišnom filmovom spracovaní a v lepších hercoch. Bola tu proste chémia. Tiež napr. A. Hathaway sa mi do historických a romantických filmov hodí viac ako K. Knightley. Odhliadnuc od negatív a rozdielov medzi oboma filmami, je mi teraz aspoň jasné, kde autorka čerpala inšpiráciu. Stačilo sa jej len spätne ohliadnuť na svoj život a námet hneď na niekoľko romantických románov bol na svete. Obetovať svoju lásku pre druhých je to najcennejšie čo okrem svojho života môžme niekomu darovať. Mnohí si žiaľ podobnú obetu ani neuvedomia a upadne tak do zabudnutia. Skutočne veľký človek však tento skutok ani nepripomína. Škoda, že sa do scenára nepriplietlo trocha viac z členov rodiny T. Lefroya (J. McAvoy), mohlo to byť ešte zaujímavejšie. Najviac ma však mrzí, že je tento výborný historicko-romantický film tak podceňovaný, určite si zaslúži väčšiu pozornosť a aj červené čísla. 85/100(3.12.2015)

Vášnivý milostný příběh o skutečném setkání. Láska je Láska. Láska je naše největší slabost a zároveň největší síla. Je to vlastně životopis Jane Austinové. To je dobré před začátkem vědět. Pak se dá na tento film dívat i z jiného úhlu pohledu né jako na další obyčejný romantický film. Ale nic není tak jak vypadá a ze slaďáku se dá udělat i smutný příběh. Film především vypráví o tvrdé době. Hezky se na to dívá, moc hezky natočeno.(5.7.2015)

Pokud jsem kdysi v minulosti četla historické romány, tak James McAvoy je oním mužem mých snů. Absolutně zapadal do této role, neumím si představit nikoho lepšího. Jeho oči prozradily všechno, nebyla třeba slova. To je to málo, co od herce v této roli očekávám. Avšak s Anne jsem měla velký problém. Ona tady nesedí.. má moc moderní výraz a vzhled. A přitom by to měla být ona, od které bych čerpala všechny ty emoce. Konec mě neuspokojil.. takové poselství jaké už jednou dalo dílo Čekání na Godota má trpkou příchuť. Viz spoiler - Jane ani její sestra se nikdy neprovdaly...(5.6.2013)

• Madison

To, čím disponuje Rozum a cit, Pýcha a predsudok či Pokánie, Vášeň a cit bolestne postráda. Anne Hathway je romantická duša, James McAvoy je koketník so srdcom boxera, pár nadnesených dialógov by sa tu našlo, ale inak je prevedenie života Austenovej nepríjemne monotónne, suché a ... nudné. Chýbala mi rozprávková výprava z Pýchy a predsudku, nádherná hudba Marianelliho z Pokánia, úžasne kontrastné charaktery postáv z Rozum a cit. Jarrold pochoval túto kostýmovku, ktorá mohla byť jednou z najlepších, pretože hoci nemôžem mudrovať do života tejto svetoznámej spisovateľky, z režisérovho prevedenia mi bol jej život akosi úplne ľahostajný. A pritom som sa tak tešila.(24.4.2010)

Rozhodně to není tak špatné jak jsem čekala. Na adaptace románů Jane Austen to sice nemá, ale i tak nelituju dvou hodin strávených pozorování tohoto filmu. James Mcavoy je jako vždy vynikající a tato role mu sedla. Anne Hathaway za ním sice trochu zaostává, ale i to se dá vydžet. Celkově docela příjemná podívaná a silnější 3 hvězdičky.(26.2.2009)

• - Američanka Anne Hathaway (Jane Austen) se měsíc před natáčením přestěhovala do Anglie, kde pečlivě pilovala přízvuk. (Olík)

• - Ve scéně, kdy se Jane (Anne Hathaway) v lese setká s Tomem (James McAvoy), za sebou po zemi vláčí provázek, který však již v dalším záběru není. (tyna97)

• - Natalie Portman, Kate Winslet a Keira Knightley byly zvažovány do role Jane Austenové. (Karlos80)