Vášeň a cit

Vášeň a cit: Príbeh Jane Austen

Vášeň a cit: Príbeh Jane Austenovej

Romantický / Drama / Životopisný

Velká Británie / USA, 2007, 120 min

Naprosto čisté, dojemné, přirozené... Chvíli sem se jen tak pousmívala, jindy mi to přišlo opravdu smutné, plné emocí. Jindy hrozně dokonalé, jak je to výstižně napsané, takže sem se pokoušela se do toho vcítit... Protože si myslím, že to bylo vážně dobře zahrané. Jak bych to řekla, bylo to prostě AUSTENOVSKÉ a rozhodně mě to nezklamalo !(18.11.2008)

Pýchu a předsudek jsem neviděla, zato Rozum a cit ano a už je mi díky tomuto filmu, co poukazuje na život jedné z nejlepších spisovatelek romantických příběhů, jasné, kde se to v její hlavě našlo, kde vzalo tu inspiraci. Ve svém vlastním životě a svém příběhu. Příběhu jež byl v tomto případě zfilmován a zahrán dobře, hlavně mým oblíbeným a filmy podmaňujícím Jamesem McAvoyem. Přesto mě ale druhá část filmu až tak nebavila, jak jsem čekala nebo chtěla. Začátek skvělý a pak pád dolů, škoda!(6.9.2013)

Pro mě poměrně hodně uhrančivý film. Mám rád zfilmované příběhy slavných osobností. Tohle je pro mě ke všemu i takové, že mi to přineslo určitě i nějaké nové poznatky. A to období, kdy bylo rozhodováno o tom kdo si koho může vzít, jak důležité je postavení, peníze, zázemí, majetek atd. nemám rád a přesto se na to rád dívám, prakticky hlavně nechápavě toho období. Herecky hodně nabité obsazení. Pro mě byla nejlepší Maggie Smith, přestože měla malou roli a až pak hlavní duo. Výprava, kostýmy to bylo taky velmi dobré. Užil jsem si to až nečekaně moc už protože to nebylo tolik sladké, ale spíše smutné, tragické. Bezva překvápko. 10/10(11.9.2013)

Je libo čaj při předčítání literárních pokusů? Tentokrát v podání televizního režiséra Juliana Jarrolda? Leckdo tu vyčítá unylost a absenci pořádně pálivého koření, mně osobně většina těchhle sešněrovaných korzetů a nažehlených košil připadá stejná. Když pominu všechny ty klasické atributy kostýmní romance, tak například zobrazení násilí v podobě boxu je překvapivě slušným oživením filmu, stejně jako slovní potyčky mezi nespoutaným a světáckým Tomem Lefroyem (který měl poznamenat hrdinčinu další tvorbu) a právě nezlomnou spisovatelkou Jane Austen. Horší je to už s tempem a vášní, která z obrazovky nikterak nevychází. Nesouhlasím ale s kritikou směřovanou k Anne Hathaway (která se kvůli roli učila na piano a pilovala britskou angličtinu) – z teenagerských střevíců vyrostla už dávno!!(7.1.2013)

• Malarkey

Tak nějak jsem doufal, že by film o Jane Austenové nemusel nutně být takový, jako jsou její knížky. A s tím, že někde musela čerpat inspiraci jsem samozřejmě počítal. Takhle to ale po shlédnutí tohoto filmu vyznělo, jak kdyby byla Jane absolutně nevýrazná husopaska, kterou ze spárů šedi, nudy a britské útlocitnosti vymanil udatný junák James McAvoy, který se nebránil vzpupným myšlenkám a tudíž se z Jane snažil udělat děvku. Marně. Jane Austen bude totiž vždycky světice. A plus k tomu je fakt, že Anne Hathaway ji příště už nesmí nikdy hrát.(9.1.2017)

• - Události ve filmu jsou datovány kolem roku 1795. (AIMÉE)

• - Ve scéně, kdy se Jane (Anne Hathaway) v lese setká s Tomem (James McAvoy), za sebou po zemi vláčí provázek, který však již v dalším záběru není. (tyna97)

• - Dům Jane Austin pochází z roku 1747. (duklak2)