Samsara

USA / Indonésie / Singapur / Thajsko / Keňa / Dánsko / Brazílie / Jordánsko / Spojené arabské emiráty / Saúdská Arábie / Jihoafrická republika / Itálie / Ghana / Egypt / Čína / Japonsko, 2011, 102 min

Připravte se na zážitek a zkušenost smyslů, které nemají obdobu. SAMSARA opět spojuje režiséra Rona Frickeho s producentem Markem Magidsonem, jejíchž filmařské a hudební umění bylo potvrzeno již mnohokrát oceněnými filmy BARAKA a CHRONOS. SAMSARA ve starodávném sanskrtu znamená "věčně se otáčející kolo života“ a tvůrci se v něm snaží zachytit prchavé okamžiky, které utvářejí náš život. Film, který vznikal přes pět let ve dvaceti pěti zemích nás zavádí na posvátná místa, do postižených oblastí, průmyslových zón a míst přírodních zázraků. SAMSARA, která se vzdává dialogů a popisných textů, úplně rozvrací naše očekávání tradičního dokumentu. Namísto toho podněcuje naše niterné interpretace obrazem a hudbou, které do starého chápaní přináší nové prvky. (oficiální text distributora)

kolly13

Krásně pomalé, až místy možná příliš. Asi jsem zkažený západními filmy, rád bych si poslechl pár slov navíc. Výborná volba herců. ()

vitruvius

ohňostroj emocí, vjemů, myšlenek, realit...co vidět chcete a co vidět musíte, od jedinečnosti k idolovosti, z čeho vám srdce zaplesá a z čeho vám srdce pukne, vážit si toho co je prchavé a snažit se vytvářet co trvá, skrze chybující minulost do nepoučitelné budoucnosti, neuspokojující realita a nedosažitelná fantazie, jsme sami a je nás tu moc, myslíme my nebo myslí oni za nás, od krásy sladké po krásu trpkou ...čas uvědomit si, čas rozhodnout se ()

Foogas

Obsahově a obrazově o trochu slabší, než Baraka (1992). Ale pořád je tu řada šťavnatých záběrů, při kterých se tají dech, mysl pracuje na vysoký výkon a zjišťuje toho o světě podstatně více, než hromada zbytečných skript z vejšky. ()

fafejt001

Ron točit umí . A tohle je také o tom , jak člověk , tedy homo zabijens , pracuje na svém zániku . A pracuje pomalu , leč o to kvalitněji . ()

robbez

Samozřejmě jsem už nezažil takovou euforii jako před dvaceti lety při sledovaní Baraky, ale to asi většina diváků. Tehdy byl pro mě takový typ filmu něco jako zjevení. Když jsem pak později objevil filmy G. Reggia, tak už mi to pochopitelně zase tak úžasné a originální nepřišlo. Reggio i Fricke na pozadí uchvatných obrazů a hudby naznačují takové ty věčné filozofické otázky jako kdo jsme a kam jdeme. Směs kontrastních obrazů našeho světa: chudoba, válka, přírodní katastrofy, okázalý luxus, nádherné přírodní scénerie, náboženské a kmenové rituály a zvyky, úspěchaná a přetechnologizovaná moderní společnost, historická i současná architektura. Je pravda, že všechny Frickeovy filmy působí do značné míry stejně a když mi někdo pustí náhodně vybranou scénu, asi bych nepoznal, z kterého jeho filmu pochází. Zdá se mi, že některé záběry ze Samsary se objevily už v Chronosu. Nemůžu si ale pomoct, mám zkrátka pro tento druh filmů slabost. Sugestivní síla obrazů je fascinující. Hodně záběrů (i název) tentokrát odkazuje na buddhismus a jihovýchodní Asii. Asi to celé můžeme opravdu brát jako znázornění sansary, věčně se opakujícího koloběhu přírodních cyklů i lidských aktivit (často směšných, zbytečných a marných). ()

ZekiZeki

Chybí tomu ten "wow" efekt Baraky. Ale zase si zde cením pokusu o neskrývanou obrazovou kritiku konzumní společnosti. Jo a po dnešku chci taky tu růžovou vzduchovku, co měla ta holka :-) ... ()

leopoldina

Dílečko povedené, jen mi u jednotlivých krás i nekrás chyběly titulky, kde se zrovna nacházím. Podruhé bych to ale vidět už nemusela. ()

rbaum

Napriek pár slabším momentom je Samsara stále vysoko nadpriemerná. Sledoval som to s rovnakým zaujatím ako kedysi Baraku alebo qatsi trilógiu. Je síce fakt, že pocitom déjà vu sa miestami nedalo ubrániť, napriek tomu som spokojný, keďže podobných snímkov je ako šafránu. ()

skrob

Po traileru jsem byl na ten dost natěšený. Bohužel samotný film má o dost pomalejší tempo, horší hudbu než trailer a jsou tam místa kde jsem se nudil - příklad 10 sekundový záběr na tvář nějakého tuctového člověka, nebo ta dlouhá scéna s bahnem ... Přesto ve filmu je několik pasáží, které jsou opravdu vizuálně a zvukově parádní. ()

Otan

Ale mne to přesvědčilo.Kontrast mezi třeba mnichy a naším konzumem byl fakt skvěle k pochopení.To jak věci vznikají a jak zase končí,ale i to jak přechází stín v noci přes sochu,které je jistě mnoho set let bylo podáno,alespoň pro mne skvěle.A jedno vím jistě,nikdy nepůjdu pracovat do čínské mega fabriky!!! Hudba - pro mne osobně 80% ()

dejavu26

Pěkné, uklidňující, ale, bohužel, velice vykrádající Koyaanisqatsi, které je nepřekonatelné. A to jak vizuálně, tak hudebně. Samsara je jeho slabým odvarem a nepovedenou kopií, i když nedosahuje takového kýče jako Baraka. Co jsem však ocenila jako původní a zajímavé, byla skeč mima s hlínou, ač mi tam obsahově moc nezapadala, aspoň rozptýlila trošku tu hypnotizující nudu a tísnivé záběry z drůbežárny. ()

Sergii

Nebýt filmů jako je netno, většina lidí by ani nevěděla, jak úžasný je svět. Snímky, zachycující krásy i zkázy světa jak jej známe ve mne zanechaly silný dojem. Pět z pěti. ()

Ludka11111

Až bolestivo krásne. Toto odporúčam každému pozrieť, kto chodí hladiac len pred seba a mysliac len na to ako si nájsť takú prácu, aby som v nej zarobil čo najviac. Silný zážitok bez slov ()

Mathejko

Veľmi zaujímavý a pestrý poetický film. K prekrásnej prírode z rôznych kútov sveta sa pridávajú stavby, či už historické, alebo katedrálne a v polke nás film začne sprevádzať množstvom ľudí. Vidíme tu odraz spoločnosti, na jednej strane nepísaná chudoba na druhej strane luxusné bejváky. Za každým kúskom možno spoznať kúsok histórie Dubaj, Múr Nárekov, Izraelské militárne územie. Čo ma zaujalo, bola práca ľudí vo fabrikách, naozaj ich tam bolo nespočetné množstvo a sa fakt nadreli. Stáť celý deň na nohách? wtf? Tento dokument ale nebude baviť všetkých, musíte sa nato pozerať ako na niečo čo vás ukľudní a čo Vám prinesie nové zábery do života. ()

Kostroun

Místy hypnotické, místy ironicky vtipné, místy rozvleklé... V určitou chvíli jsem měl pocit, že sleduju sestřih screensaverů, v další mě až mrazilo z odosobněnosti drůbežích jatek... jako celek to každopádně funguje a i neškolený divák přežije tu hodinu a dvacet minut klipu bez příběhu, i když ne bez myšlenky. ()

KristovaNoha

Určit to není film, za který se budu rvát v hospodě, že je pro kinematografii revoluční, inovační a velkolepě epický. Dokonce mne chvílemi napadala myšlenka: Kde by tyto filmy byly bez kuřezpracovatelského průmyslu a povrchových sirných dolů? Dokonce performanci Oliviera de Sagazan bych vyškrtl jako nehodící se, neboť ve chvíli jeho vystoupení u mne nastala takzvaná rozumová erekce (zůstal rozum stát). A to je ke slabinám vše. K tomu, abych popsal silné stránky bych byl nutně sentimentální. Proto jenom sděluji, že když se necháte, tak Samsara, to věčně se točící kolo života, vás poveze sama, jednou dolu jednou nahoru. ()