Samsara

USA / Indonésie / Singapur / Thajsko / Keňa / Dánsko / Brazílie / Jordánsko / Spojené arabské emiráty / Saúdská Arábie / Jihoafrická republika / Itálie / Ghana / Egypt / Čína / Japonsko, 2011, 102 min

Připravte se na zážitek a zkušenost smyslů, které nemají obdobu. SAMSARA opět spojuje režiséra Rona Frickeho s producentem Markem Magidsonem, jejíchž filmařské a hudební umění bylo potvrzeno již mnohokrát oceněnými filmy BARAKA a CHRONOS. SAMSARA ve starodávném sanskrtu znamená "věčně se otáčející kolo života“ a tvůrci se v něm snaží zachytit prchavé okamžiky, které utvářejí náš život. Film, který vznikal přes pět let ve dvaceti pěti zemích nás zavádí na posvátná místa, do postižených oblastí, průmyslových zón a míst přírodních zázraků. SAMSARA, která se vzdává dialogů a popisných textů, úplně rozvrací naše očekávání tradičního dokumentu. Namísto toho podněcuje naše niterné interpretace obrazem a hudbou, které do starého chápaní přináší nové prvky. (oficiální text distributora)

SHit4U

Dostalo mě to méně než Baraka, ale pořád je to silný meditativní mix excelentních záběrů Frickovi kamery a a nejednotvárné Stearnsovi hudby (ta taneční! pecka mi silně připomínala Matrix). Pro mě důkaz, že filmové vyprávění nepotřebuje slova a pokud jste přemýšliví , filosofií alespoň lehce šmrncnutí lidé určitě si v tom svojí logiku, svoje vyznění najdete. ()

MiaMahoney

K tomu, abych dala 5 hvězdiček mi chyběla zásadní věc, a sice informace, na jakých místech se právě nacházíme. Myslím, že jsme viděli spoustu úchvatných scenérií, ale nemáme možnost si je více vyhledat nebo je navštívit, protože jsme se nedozvěděli, kde se nachází. A to je opravdu škoda. Nijak by dokumentu neublížilo, kdyby se nenápadně v rožku vždy ukázala lokalita. Za další, jak už tu bylo napsáno, samotný soundtrack je docela nudný a kdybych si jej měla pouštět nezávisle na filmu, tak u něj nejspíš usnu. Byla jsem nalákána na Lisu Gerrard a čekala přinejmenším masterpiece jako Now We Are Free, ale nestalo se tak. Proto dávám Samsaře jen 4 hvězdičky. ()

gumolit

Krásne vizuálné a s peknou hudbou LISY GERARD len myslím že BARAKU to neprekonalo.Stále , ale tvorcovia vedia prekvapiť nejakou nezabudnuteľnou scénou no tu je ich trochu menej, ale ten psycho chlap maľujúci sa blatom a farbami po tvári je riadna haluz a smutný je i pohľad na vyslužilého vojaka pri cintoríne ktorého zničila vojna mi stačí pohľad na pár sekúnd a hned nezabudnem na to ako smutne hľadí do prázdna a vám prebehne hlavou myšlienka aká je vlastne vojna i v niekoľko krátkych záberoch. A v tom je sila tohto nádherného dokumentu , každý si nájde niečo iné !! ()

Zephyra

Obrazy jsou krásný, ale jakmile se objeví na scéně člověk, dělá se mi blivno. Jako celek je to působivá ukázka života na Zemi. ()

Eterninox

Před zhlédnutím Samsary jsem se trochu obával, že styl audiovizuální koláže současného světa mě už bude lehce nudit, protože od doby Baraky jsem toho přecejen viděl celkem dost. Inu, mýlil jsem se. Přestože mnoho z míst a fenoménů ve filmu zobrazených pro mě nebylo ničím novým, vzal mi dech už jen filmařský um, se kterým byla vyvedená dynamika, tempo, struktura i zvuková kulisa jednotlivých výjevů. Můžu si tedy jen domýšlet, jak silným zážitkem může Samsara být pro někoho, kdo ještě neviděl vnitřek masokombinátu, činských velkotováren nebo Velkou mešitu v Mecce. 90% ()

Brejlil

Technicky je to samozřejmě někde úplně jinde než Koyaaniqatsi, ale chybí ta naléhavost. A Glassova hudba. A vlastně nějaké poselství vůbec. Přesto některé záběry jsou fantasticky krásné a hodně jich muselo dát hroznou práci. ()

Pawlisman

Tématikou, výstavbou, atmosférou, obrazy atd velice podobné Bakaře, ale i jiným předchůdcům (--quatsi). Některé cenné a dosud neviděné záběry. Spousta práce, tématika, která musí být vidět a šířena znovu a znovu a vždy se musí hodnotit 100%. Některé propojení a vložené snímky trochu mimo mísu, ale nemám problém odpustit. Krásné a smutné. 9/10 ()

popelka595

I přesto že se v tomhle dokumentu nedozvíte nic, co byste už dávno nevěděli, i tak Vám zaručuji velmi silný zážitek. Samsara je založená na ukázce kontrastů dnešního "civilizovanýho" světa, z kterých se Vám bude dělat zle, budete naštvaní, zklamaní a přitom fascinováni a dojati zároveň..Nebo aspoň tak to bylo u mě. ()

Platom

Nejspíše se zařadím mezi nekulturní barbary, ale sledovat hodinu a půl dlouhý hudební videoklip na otravnou hudbu, jehož motivy jsou detailní záběry na mrtvá těla, otvory sexuálních loutek, tupé několika sekundové sekvence lidských tváří z různých koutů naší planety Země, jeden obdivuhodný psychotický výlev v kanceláři a další hromady záběrů na atraktivní i méně atraktivní interiéry a exteriéry... to chce prostě větší umělecké cítění, které mi bohužel v tomto případě chybí. Kamera je hlavní tahoun filmu a je takřka dokonalá, ale určitě se mohla pást na daleko lepších scenériích. Ačkoli (i dle hodnocení) umí udeřit na hlavičku hřebíku u mnoha diváků. Je to otázka vkusu... Buď Vám Samsara sedne, nebo se budete nejspíše nudit. ()

Narciska

Samsara přináší překrásné obrazy. Dechberoucí. Jsou meditací a poctou lidským výtvorům, jsou ukázkou výtvorů našich snů i nejhlubšího pekla, jež se často nacházejí bok po boku. Přesto bych vzhledem k velmi kontemplativnímu začátku byla ráda, kdyby se dokument držel mandal a chrámů, nejkrásnějších výtvorů lidského ducha, obětavosti a trpělivosti, místo toho že přešel do několikrát v jiných dokumentech viděných běžících pásů na výrobu masa a lidské lopoty na skládkách a sírových lomech. Zaujalo mě i to, že to krásné bylo více obrazové, to útrpné bylo dynamické. Jakoby lidská činnost byla vždy krutá a výtvor našich rukou překrásný... V tomto dokumentu tomu tak je, včetně pitoreskně zobrazených lidských tváří. ()

latent_light

Možná na to nepůjdete 3 x týdně jako v devadesátémdruhém na Baraku, ale je to pořád silná káva, která vám rozbuší srdce. Osvěžení v kinech. ()

JohnBruk

SAMSARA je kinozážitek roku..vřele doporučuji. Baraka = Tak tohle je svět v kterém žijem... Samsara= Kruh života - zrození a umírání a jeho extrémy... Třeba i 1000x si bytost "svlíkne kůži", aby nasadil(a) novou a pochopil(a). ()

Pradlík

Jsem člověk, který chce v životě vidět a zažít hodně. Rád hledám detaily, zajímám se a nasávám atmosféru jako vysavač. Zároveň si rád natáčím videa. Proto jsem se filmu Samsara nebránil ani zdaleka. Po shlédnutí doporučení na youtube od Cinefix, kde byl tento film zařazen mezi vizuálně nejhezčí filmy nezbývá než potvrdit toto zařazení jako správné. Co se týče samotného filmu, většina záběrů pochází z Asijských končin, což mi více než vyhovuje. První půl hodina ukazuje jak je ta naše planeta krásná, jak je stará a jak je mocná. Další půlhodinka ukazuje, že náš konzumní způsob života a lidstvo samotné je pro naši domovinu jako mor. Současné tempo růstu není udržitelné a skutečně nebude trvat dlouho než otrávíme poslední vodní zdroj, vykácíme poslední strom a zabereme poslední půdu, utopíme se v odpadu a pobijeme se navzájem. Závěr filmu se vrací k záběrům ze začátku a uzavírá tak pomyslný vyprávěcí kruh, přestože ve filmu nepadne jediné slovo, každý mistrný záběr podkresluje dokonalá hudba. Suma sumárum, tento film doporučuji milovníkům cestování, detailů a podmanivé atmosféry, přesto to chce trochu filozofickou náladu pro shlédnutí. V neposlední řadě mnoho záběrů je až zbytečně natahováno, proto doporučuji v rychlosti 120-130 %. ()

Evander

Samsara je velmi rozporuplným počinem. Lze ji považovat za vizuální skvost, hudebně též není k zahození, ale jako film má nulovou hodnotu. Na základě čeho ji tedy hodnotit? S čím ji srovnávat? K mé ochotě dát vysoké hodnocení nepřispívá ani citelně přemrštěná stopáž. ()

Ombak▼Penari

Ačkoliv je to opět nadpozemský zážitek tak jako Baraka, přeci jen jsem se nemohl zbavit pocitu, že vidím opět ty samé výjevy se stejným myšlenkovým poselstvím, jen natočené jinde a jindy. Zjednodušeně řečeno - chtěl jsem další kapitolu filozofie a dostal jsem jen kvalitní remake. ()

ClayGirl

Pohyblivé obrazy znázorňující fyzickou stránku života - tak bych Samasaru popsala. Po vizuální stránce je všechno vkusně poskládané, sladěné a estetické, připadala jsem si, jako bych byla v galerii a prohlížela si malby na plátně nebo umělecké fotky. Myslím, že většina lidí musí být po zhlédnutí docela vyděšená, protože jsme tam zobrazováni jako bezvýznamní, hloupí a slepí mrňaví mravenci, jejichž jediným úkolem je být součástí velkého zvráceného koloběhu neustálé snahy o uspokojení potřeb naprosto špatnými a nechutnými způsoby, které nám nejspíš určili "ti rovnější" a my pouze jdeme jako ovce poslušně se stádem. Jo, nejspíš přesně tak zvenčí vypadáme. Vnitřně má ale každý z těch mravenců svůj vlastní jedinečný svět, je sám pro sebe velký a důležitý a prožívá věci, které nemůžeme vidět očima, tomu už Samsara přílišnou pozornost nevěnuje a to jediné může být v případě znepokojení z toho filmu útěchou. ()