Putování s pravěkými monstry

• Velká Británie Walking with Monsters (více)
Velká Británie, 2005, 1 h 27 min (Minutáž: 29 min)

Hudba:

Ben Bartlett

Kenneth Branagh (vypravěč)

Epizody(3)

Toto je naše Země před 4 miliardami 400 miliony let. Je to planeta plná toxických látek, na které život nemá nejmenší šanci. Potom se ale náhle všechno změnilo. Do Země narazila další planeta... Thea. Materiál obou se po nárazu spojil a dal vzniknout novému kosmickému tělesu - Zemi, jakou ji známe dnes. Theu máme dodnes pod našima nohama... a její menší část nám pluje nad hlavou. Ano, je to náš Měsíc. Z kosmického hlediska brzy poté se zformovaly na Zemi oceány a vytvořily se tak podmínky pro vznik života. Začínalo se rozhodovat o tom, kdo bude jednou na Modré planetě vládnout.

Trojdielny dokumentárny seriál nás zavedie do doby vzniku našej planéty. Priblíži nám vznik a vývoj života na Zemi, jej prvých obyvateľov, ktorí svojím príšerným vzhľadom vzbudzujú strach a hrôzu. Postupný vývoj týchto bizarných tvorov vytvoril základný plán nielen pre naše telo, ale i pre všetko živé v súčasnosti.
1. časť  Pred 530 miliónmi rokov na súši našej planéty nič nežilo, no v oceánoch bola situácia celkom iná. Život sa tu pomalým a rovnomerným tempom vyvíjal už milióny rokov. Moria sa hmýrili jednoduchými tvormi s mäkkým telom a naslepo sa nechávali unášať prúdmi. V pobrežných plytčinách sa evolúcia začala v tých časoch zrýchlovať. Dravce sa po prvý raz zahrýzajú do svojej koristi. Jedným z prvých superpredátoro na zemi bol Anomalocaris. Táto obluda vďačila za svoj úspech úžasnému evolučnému míľniku - očiam. Na prvý pohľad vyzerali zvláštne, ale neboli ničím výnimočné. Oči sa vyvinuli aj mnohým iným morským predátorom. A takisto ich koristiam. Dôsledky boli ďalekosiahle. Schopnosť v idieť a reagovať na nepriateteľa odštartovali "preteky v zbrojení" medzi lovcami a lovenými. Tento zápas pokračuje dodnes a je najdôležitejšou silou, ktorá ovpyvňuje rozmanitosť života.
2. časť  Praryby, naši najstarší predkovia, postupne unikli svojim opancierovaným nepriateľom, článkonožcom. Vyvinuli sa u nich končatiny a pľúca a prvý raz vystúpili na suchú zem. Nevzďalovali sa však príliš ďaleko od zradných vôd. Naši obojživelní predkovia spravili ďalší obrovský pokrok. Vyvinuli sa z nich prvé plazy. Museli sa však postaviť iným obrom - obludám, ktoré miesta okolo vodných plôch považovali za svoje územie. Ich zrod umožnili rozsiahle močiarne lesy, ktoré pred 300 miliónmi rokov pokrývali väčšiu časť Zeme. Viac ako jeho tretinu vzduchu tvoril v týchto častiach sveta kyslík. Bolo ho oveľa viac než kedykoľvek v histórii Zeme. Na kyslík bohatá atmosféra tak umožnila evolúciu nových, ozrutných dravcov. Článkonožce sa vrátili. Boj o nové územia na Zemi ďalej pokračoval na súši.
3. časť  Po miliónoch rokoch evolúcia naši vzdialení predkovia zaplnili oceány, aby neskôr vyliezli na suchú zem. V močiaroch vzdorovali obrovskému hmyzu, až sa vyvinuli do obrovských, po zuby ozbrojených foriem plazov. V určitom období vývoja sa všetky kontinenty na Zemi spojili do jedného cesku a vytvorili gigantickú pevninu zvanú Pangea. Boj, ktorý živočíchy tak dlho zvádzali, začal byť viac než len zápasom medzi predátorom a korisťou. Celá planéta totiž vstúpila do krízy - masívny nárast vulkanickej aktivity začína prehrievať atmosféru. S takými vysokými teplotami sa ešte život na Zemi nestretol. Púšte sa každým roko stále viac rozširovali. Globálne sucho začalo vymázavať milióny roky evolúcie. Postupne spôsobí vyhladenie 90 % života na Zemi. (oficiální text distributora)

helrohir

Dva predošlé dokumenty zo série "Walking with..." sú jedným z mojich najobľúbenejších programov podobného druhu, ktorým som podľahol už ako dieťa. Tento akýsi "prequel" k dinosaurom je do určitej miery tiež zaujímavým počinom, ale nenadchol ma úplne na 100%, ako tomu bolo v predchádzajúcich prípadoch. Jednak sú jednotlivé epizódy vyskladané útržkovitým spôsobom miesto súvislejšej príbehovej rodiny, a taktiež ma sklamalo, že tie epizódy sú len tri. Ale koho bavili dinosaury či praveké zvieratá, určite si rád pozrie aj túto sériu. 75%. ()

Fíma

Možná má nejoblíbenější série ze všech Putování. setkáváme se tu s fantastickými stvořeními žijící v době před dinosaury, tedy v době, o které se toho jinak moc nedozvíme. Napadá mě jen setkání s ohromnou vážkou v Cestě do pravěku. Prostě je to další skvost z dílny BBC. ()

Todd_Hewitt

Tak takhle vypadá dokonalý dokument BBC! A s českým dabingem tomu nesmí chybět Vladimír Čech, kterého mám hrozně moc rád. SKvělý výsledek (90%) ()

Víteček

Víceméně souhlasím s Attou. Nejsem si jistý, jestli zakomponování všemožných příběhů různých "zvířátek" tam mělo své místo. Podle mě to není něco, co patří do dokumentu. Na druhou stranu někdy pobavily a hlavně umožnily vymýšlet vlastní zakončení těchto příběhů. S tím souvisí i různé interakce prostředí a tvorů s kamerou. Proč to? Také je tam jako fakt podáno příliš věcí, které prostě nelze vědět a pokud je vědět jakýmsi zázračným způsobem lze, tak bych rád slyšel vysvětlení jak. Za mě 60%. Čekal jsem víc. ()

geedee

Vynikající dokument... jestli se tomu vůbec ještě dá říkat dokument. BBC nám dokazuje, že i přírodopisné dokumenty mohou mít svou atmosféru. Vynikající hudba a kamera. ()

Scaevola

Paleolontologických detailů je poskromnu a akce i obsazení jsou předvídatelné. Standardní scénáristická práce se tak doplňuje se standardními efekty jen občas ozvláštněnými interakcí "herců" s kamerou a připočtu-li i relativní známost všech zúčastněných monster (jen některé bestie z prvních dvou dílů překvapí tvary a schopnostmi), tato minisérie se nad průměr nevyškrábe. ()

OzzyCobain

Dokument z Prvohor! Výborně! Bylo načase! BBC opět dokazuje, že ačkoliv jako zpravodajství stojí za nic, její dokumenty jsou jednoduše masterpiece! Ocenit musím hlavně Karbonskou část. Od dob co jsem jako malý viděl tento dokument poprvé, tak jsem si Karbonský hmyz představoval tak, jak byl vyobrazen zde. Výborná práce! ()

Marasuchus17

Tento dokumentární seriál (v mém případě rovnou celý film) nemohu označit nikterak jinak než jako GIGANTICKY PŘEKRÁSNÁ NOSTALGIE. Když jsem jej dostal od rodičů k narozeninám jako DVD, tak jsem si ho pořád pouštěl a pravidelně sledoval dnem i nocí, opakovaně. Sice dobře, uznávám, že v tomto dokumentu je spousta informací dnes už nepravdivá (např. část o svrchním permu (období gorgonopsidů a jiných synapsidů), kde se tvrdilo, že již tehdejší vnitrozemí superkontinetu Pangey bylo pokryto převážně vyprahlými pouštěmi a že labyrinthodontidi, dnes už temnospondyli, kvůli tomu vymírali a nakonec vyhynuli. Dnešní paleontologové již vědí, že v období permu většinu tehdejší souše pokrývaly rozsáhlé teplé a vlhké pralesy podobné těm karbonským, ačkoli ne tak husté a diverzifikované, a že dříve zvaným labyrinthodontům se v tomto období vedlo naprosto ,,VÝBORDELNĚ''. Navíc permské hromadné vymírání nebylo způsobeno písečnými bouřemi a suchem, nýbrž pravděpodobně největšími sopečnými erupcemi v historii vývoje života na naší planetě, jež se odehrály na Sibiři (třeba ani tato hypotéza není zcela pravdivá, nicméně je nejpravděpodonější ze všech). Dále třeba také fakt, že dinosauři se nevyvinuli z rodu Euparkeria, tento archosauriform byl pouze jejich vzdáleným příbuzným, ale z kladu plazů nazývaného Dinosauromorpha, konkrétně z podkladu Dinosauriformes). Ale tenkrát ještě všechny tyto informace paleontologové ani evoluční biologové ještě nevěděli, nebot' permotriasová krize a vůbec záhady permských a triasových paleoekosystémů byly (a stále zůstavají) jednou z největších neznámých a nejméně probádaných kapitol geologické historie (stále je potřeba odkrýt velkou spoustu tajemství, nemáte ani potuchy, jaké velké objevy tyto vědy ještě čekají)! Pokud bych to měl shrnout, tak je Putování s pravěkými monstry opravdu nádherným lesklým klenotem mezi dokumenty s tématem evoluční biologie a paleontologie a pro mne bude vždy velkou ctí se na něj opakovaně koukat, at' už v DVD či PC formě. 100+ % ()

Sadova302b50

Projekt Putování s... je to prostě třída. Jenom možná jedna poznámka, v době natáčení paleontologové zjistili, že dávná rekonstrukce jedné zkameněliny nebyla správná - ten velký tarantulovitý pavouk měl být tuším hrotnatec, tvůrci proto museli v komentáři použít tehdejšího pavoučího zástupce a trochu mu nadsadit velikost. Přesto úchvatný pořad, škoda, že se období kolem kambrické exploze a dále až do permu věnovala dosud jen hrstka dokumentů. Velká škoda, přitom každou chvíli přicházejí nové a nové zajímavé zprávy... ()

simpanz

Vynikající seriál o životě před dinosaury (první?), pro mě nejoblíbenější z trilogie Monstra; Dinosauři; Zvířata. Informace samozřejmě nevěrohodné, je to potřeba brát jen jako okénko do tehdejší doby, ale podobné legendární pořady nelze negativně hodnotit. :) ()