Záplava

Povodeň

Akční / Drama

Velká Británie / Kanada / Jihoafrická republika, 2007, 2x94 min

• Zevon

Jako celek působí film chladně a bezemočně. Zklamaly mě především herecké výkony, postavy jsou cítit naaranžovaností a ne přirozenými projevy, chodí si jen tak po place, kroutí hlavama, ale nehýbou zadkem, všechno pořád omílají dokola a až si to všichni ujasní a diváka s tím seznámí, tak již není co řešit, když to víme verbálně dopředu - což mi do skutečné katastrofy nezapadá :-/ Vždycky jsem si myslel, že katastrofa je především akce, nikdo přece neřeší vzniklé situace po přeběžném bedlivém zvažování :-) Vše přitom má své místo, děj má logiku i vyústění, stupňování napětí je vytvářeno (jenom není jaksi opravdové), dobrá řemeslná práce. Jako TV film bych to bral, ale k celovečernímu dílu to má daleko, hlavně z důvodu, že je to takový klasicky britský, studený čumák.(28.11.2008)

• Vědma

Katastrofické filmy miluju, ale proč proboha nikdo nenatočí nějaký dobrý? Když byla ta úděsná vlna, tak jsem si asi odskočila, takže jsem ji neviděla. A někdo by měl říct scénáristovi a režisérovi, že u tohoto žánru není nejdůležitější řádění živlů, ale postavy, které si divák musí oblíbit, a o které se musí bát a to tedy tady byla opravdu katastofa a ne nějaká záplava.(15.6.2009)

Ze dvou na tři hvězdy zvedám za to, že se to dá brát i jako hraný dokument o té skutečné protizáplavové hrázi, přehrazující Temži na okraji Londýna. Zajímavá apokalypsa, šikovně využité dobové záběry skutečných záplav v Anglii a pominu-li protivnou rádoby dramaticky cukající kameru (dtto přehnaně nervózní střih) a pár klasických nešvarů standardní šablony katastrofických filmů, bylo našlápnuto k docela zdařilé potopě (trochu cynické vůči nebohým Londýňanům, ale zaplavené to měli fakt pěkně :-). Pak vlna překonala bariéry na Temži, hlavní postavy filmu totálně zblbnuly a děj filmu se zvrhnul na prachsprostou komedii, pitomou jak od společnosti Asylum. (Teď si bezdůvodně skočíme z hráze do vln, však? A po Temži spolu s troskami připlouvají další a další hovadiny). Samozřejmě čert vem ty statisíce utopených, zato k jedné rodinné tragédii, opsané snad odněkud z telenovely, nám pěkně zahrajou, dramatické i tklivé melodie (jak z LOTRa). Škoda. Přitom matka příroda se zde opravdu činila, seč jí síly stačily. Jenže ani sebevětší přílivová vlna si očividně neporadí s velikými klacky , které jí pilně hází pod nohy katastrofálně blbý scenárista.(1.3.2014)

A mně se to, přátelé, kupodivu nezdálo blbé. Oproti očekávání musím vyzdvihnout velmi slušné herecké výkony, obzvlášť samozřejmě Carlylův. Fascinující ovšem bylo, jak si Rob na začátku filmu roztrhne nohu a absolutně nikdo tomu až do konce nevěnuje žádnou pozornost(čili mi nějaké uniká, proč to tam vlastně bylo. Nebo snad že by bylo něco víc v té delší verzi?...). Trochu mě zarazil soundtrack, který čítal celkem dva, střídavě se opakující motivy(sice povedené, ale...). Jinak mě to ničím neurazilo, a i když se to ke konci už docela táhlo, tak jsem to bez problémů ukoukala a vlastně z toho mám poměrně dobrý pocit. Asi jsem ráda, že jsem koukala na kratší verzi, nedovedu si představit, co do té delší nacpali.(10.11.2009)

• Mat21

Potopa (filmu) v britském podání = voda, voda a všude samá voda. Spousta nelogičnosti na každém kroku hraničící až s absurdismem - televizní štáb ve vrtulníku objevující lidi na střechách domů: "Ztráty budou mnohem menší, než-li jsme čekali." Koho by taky napadlo, že by se někdo mohl schovat před velkou vodou někam výše, když je mnohem jednodušší pobíhat zběsile po ulici a posléze se utopit. Spousta nesympatických filmových postav, z nichž některé jsou okořeněny snad nejhoršími dabéry, jaké jsem kdy ve filmu slyšel. Spousta záběrů z ústředního centra velení připomínající spíše televizní inscenaci na nedělní odpoledne. Jeden specialista - zaříkávač deště, který je chytřejší než-li celý štáb meteorologů disponujících nejmodernější technikou. Britské potvrzení národnostní chladnokrevnosti a neschopnosti vyjádřit jakékoliv emoce. Další do sbírky omylů z tabáku za 49 korun. ║21.2.2009║(21.2.2009)

• - Natáčaný v Londýne a v Južnej Afrike. (Mihail123)

• - Lokácie v Kapskom meste boli použité na cestu Whitehall, škótske pobrežie a Londýnske metro. (Mihail123)

• - Použité boli aj archívne zábery z dediny Boscastle. (Mihail123)