Divoši

Divosi

The Savages

Drama / Komedie

USA, 2007, 110 min

Život bez príkras, reálny, taký, aký žijeme. Savages citlivo analyzuje povahu a dynamiku ľudských vzťahov, má mierne melancholicky nádych a nezaprie sa v ňom ani otlačok ženského rukopisu. Laura Linney hrá bravúrne, Hoffman mi napodiv vôbec nevadil. Nežne napísané, realisticky zahrané, skrátiť minimálne o 15-20 zbytočných minút a šla by som s hodnotením vyššie.(2.7.2009)

• JANARYBA

Otrocký překlad do češtiny opět zabodoval! Takže z poklidné rodiny Savageových se rázem stali divoši. Po skvělém začátku filmu (až po smrt partnerky Savage - seniora) se celkem zajímavé téma o sourozencích, kteří se dosud nesrovnali se svým neradostným dětstvím a nyní jsou donuceni se postarat o otce, který se o ně nikdy moc nezajímal ale nyní trpí pokročilým stádiem alzheimerovy choroby. P. S. Hoffman skvělý, ale Laura Linney hrůza. Skoro celý film je dlouhá nuda, která je završená od začátku předvídatelným koncem korunovaným nechutným rádoby happy endem - během se psem v postroji s kolečky.(10.9.2008)

Tohle je přesně ten typ filmu, u kterého nevím, jestli hodnotit čtyřmi nebo pěti hvězdami. Má to všechno, co to mít má, není tomu co vytknout, čas s tímto filmem příjemně utíká a je to tak nějak příběh jakoby vystřižený ze života. Ale zároveň je možné, že leckterého optimistu tenhle film sklíčí a padne na něj depka, a naopak pesimistům se uleví, protože uvidí, že je na tom někdo stejně špatně, ne-li hůře. Ale co dál s tímhle filmem, jak na něj nazírat? Jistě, je to zajímavý příběh, který ani na okamžik nezačne nudit, který si tak nějak volně plyne a přitom vypráví příběh dvou dospělých sourozenců a jednoho dementního otce, který asi do švestek nevydrží. Každá postava v tomto filmu má své vlastní problémy a každá postava zde dokáže být zajímavá. Tohle je zkrátka řemeslně naprosto brilantně zvládnutý film, který neváhám označit za dokonalý. Navíc tomuto příběhu bez jakýchkoliv pochyb pomáhají herecké výkony Laury Linney a Philip Seymoura Hoffmana. Na tohle se prostě docela dobře dívá, ale musím říct, že mi to stačilo vidět jednou, protože poté, co tenhle film člověk zhlédne, rozhodně nelze mít úsměv na tváří a dobrou náladu. A to je to, co je na tomhle filmu to nejsmutnější. Nakonec tedy v mém rozhodnutí převážil fakt, že ač se jedná o brilantní záležitost, tek přesto nějak tomuhle filmu nemohu odpustit, že na mě po jeho skouknutí padl splín a krátká depka v době, kdy o nějaké takové pocity rozhodně nestojím. Vím, že je to subjektivní, ale nemohu si pomoci, a proto nakonec uděluji čtyři hvězdy.(4.5.2010)

Scénář: Tamara Jenkins .. Než si pro něj přijde, prožije si sourozenecká dvojice, o kterou se otec ne zrovna staral, pestrou škálu nepříjemných, ale zcela přirozených dilemat, které nejsou vůbec k smíchu, ale ani k pláči. Autorský počin Tamary Jenkins je sice kapánek dlouhý, ale nenudil jsem se ani na moment, protože děj jde pořád dopředu a to hezky civilně, citlivě a v rodinném duchu. Pokud nebyl scénář psán jak se říká na tělo pro perfektní dvojici herců Laura Linney - Philip Seymour Hoffman, tak si další velkou pochvalu zaslouží právě casting. Taktéž producentské duo Alexander Payne - Jim Taylor jde v pozadí velmi cítit - Savages drží velmi podobnou náladu jejich filmů. 75%.(15.4.2008)

Film je u mňa tak na 60%, výkon a vlasy Laury Linney zase na čistých 100. Ja sa jednoducho na jej prirodzené výkony a príjemný vzhľad neviem vynadívať. Je to taká pani herečka, ako je P.S. Hoffman pánom hercom. Nejaká Jenkinska im pripravila pevnú pôdu pre ich kreácie a my diváci potom musíme byť spokojní. Takto to v živote chodí a mnohí budú dumať po filme nad dilemami, ktoré prináša starosť o nemohúcneho starého človeka. Raz sa k nim dopracuje každý (možno aj skôr, ako očakáva) a pozrieť si napríklad predtým The Savages, ktoré sú ale aj o mnohých iných veciach, nebude na škodu. Tie ceny zobrazené na plagáte nie sú náhoda.(25.11.2013)

• - Philip Seymour Hoffman hraje staršího bratra Laury Linney. Ve skutečnosti je však Linney starší. (mi-ib)