Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny?

• Slovensko Na povale alebo Kto má dnes narodeniny (více)

Na zapadlé půdě starého domu je tajemný svět.  Bydlí v něm odložené hračky a mají tady své království. Je tam panenka Pomněnka a aby jí nebylo smutno, má tři kamarády: medvídka, rytíře a skřítka. Je jim spolu veselo a každý den si vymyslí nějakou hru. Například, že má někdo narozeniny. Panenka upeče dort a oslavenci zahrají písničku. A pak jdou “ do práce”.  Ale vládce Říše Zla  jednoho dne krásnou Pomněnku nechá unést. Její kamarádi se vydají panenku zachránit. Vždyť opravdoví přátelé udělají jeden pro druhého všechno a nebojí se ničeho a nikoho! (JOJ Cinema)

Renfield

Fantastický a příjemně surreální svět jedné půdy, na které byl z často odložených věcí rozhýbán i ten poslední hadr. Animace stejně jako využití všech těch věcí nadchne, výborná hudba potom dotváří atmosféru, jen ten tuctový a především co se postav týče nedotažený příběh všemu podkopává nohy. 65% ()

Pawlisman

Film se zaslouženým rozpoluplným hodnocením. Osobně jsem byl trochu zklamán. Příběh - sic aspoň nějaký - avšak jako pro děti dělaný. Zpracování ač v mnoha ohledech velice propracované - tak povětšinou děsivé, příliš umělecké a hrozivější než Švankmajer. Pro koho tedy je film dělaný? Osobně jsem příliš okouzel a zaujat nebyl. 6,5/10 ()

TomasKotlant

Na tento film jsem se těšil, že přijde konečně nějaký pořádný impuls do vrávorající české animace, na krásnou oslavu starých hraček a dechberoucí atmosféru živého ekosystému v podobě nevyužívané půdy s kdovíjakým harampádím. Výsledek je však více než tristní. Animace je sice technicky na velmi dobré úrovni, ba co víc nabízí spoustu vychytávek v podobě kombinace různých animačních technik, ale po všech ostatních stránkách je to hodně slabé. Začnu-li u scénáře, tak ze začátku to vypadá pěkně tajemně, ale pak se z toho vyklube prvolánová akční béčková hovadina, která místo vynášení hraček do nebes z nich dělá oživlé trouby a místo pohádkově laděné atmosféry s trochou nostalgie je na zlatém podnose servírovaná diktátorská depresivní podívaná v čele s opatlaným Lábusem, jehož postava naprosto podtrhuje nesoulad mezi hranou a animovanou částí. Proč byly do příběhu zasezeny další živé postavy pak nechápu vůbec, neboť mají minimum prostoru a akorát diváka, zejména pak asi dětského, matou. Minimalistická hudba ze začátku vypadala slibně, ale po celou dobu mi přišlo, že není s filmem na jedné vlně a akorát tak dotvářela tísnivou atmosféru celého příběhu. Ve stejném duchu se pak nese tmavá, nepříliš barevná a nikterak výjimečná výtvarná stránka. Další věcí, která mi přišla dosti divná, byla jména postav, neboť dětem to asi moc neřekne a já jsem to také moc nechápal, neboť při nejmenším je to nevkusné a neoriginální. Jediná Pomněnka z toho vyšla docela dobře. Z dabingu lze ocenit snad jen myš, jinak to bylo takové hodně odfláknuté. Abych našel na filmu aspoň nějaké další pozitivum, tak některé dobré nápady, které náhodou nebyly překombinovány, za zhlédnutí určitě stojí, ať jde o letadlo nebo pěknou scénu s kočičákem a deštníkem. *** Ve zkratce: Staré hračky patří do starého železa, to je asi to, co chtěli tvůrci sdělit... ()

Všežrout

Olbřímí exploze dětské obrazotvornosti a fantazie spojená s řemeslnou zručností nejvyšší úrovně, dělá z tohoto snímku jeden z nejlepších porevolučních animovaných počinů. A to, že je řada věcí pouze nakousnutá (častá to výtka v komentářích vůkol), není vůbec na škodu věci...od čeho jiného máme vlastní fantazii, než právě od toho, že si to nedořečené domyslíme sami. ()

Páně

Toto dílo mocně nasává z kořenů Česko-slovenské, potažmo České historie animátorství. No a o vlivu Jana Švankmajera nemůže být pochyb, obvzláště při "vodních" scénách. Bohužel příběh se mi zdál načrtnutý až moc jednoduchým způsobem, pravděpodobně kvůli menším dětem. Po 15-ti minutách je jasné jak vše dopadne a můžete se oddávat jen a pouze poetice staré půdy a starých hraček, což není zase tak špatné. Chvílemi jsem byl nadšen, chvílemi jsem byl nadšen méně. Celé dílo však mírně povyšuje velmi vkusná a hezká hudební složka. Film je za tři hvězdy tak akorát. Ale protože celé naladění toho večera jsem měl tak trochu poetické a navíc mě do kina doprovodila nádherná a hodnotná osoba, je to za čtyři. ()

bery71

Kdo čeká další skvost českého animátorského filmařského umu, jako Fimfárum, bude zklamán. Ale popořadě. Animace je krásná, pečlivá a neodfláknutá, je vidět, že je to baví. Film je plný skvělých nápadů a detailů. Viděl jsem jich dost, ale určitě ne všechny. Znovu je vidět, jakou tohle stojí nesmírnou práci a klobouk smekám hodně dolů. Bohužel scénář odpovídá pohádce pro 6leté děti. Asi jsem to špatně odhadl, ale film je i díky své dílce určen zřejmě mnohem mladším divákům. Jednoduchá zápletka by sama o sobě problémem nebyla, ale její vyřešení, je tak rychlé, že si ani nevšimnete, že už dobro vyhrálo. Postavy jsou, ale velmi dobře napsané a s dobře vybranými hlasy působí velmi mile. Jako poslední bych chtěl vyzdvihnout hezkou hudbu, dokreslující jednoduchý, poetický a krásný pohádkový svět. Takže: Kdo se dokáže na svět ještě dívat dětskýma očima, nebo je ještě dítě, ocení toto milé dílko. Kritik hledající větší myšlenku či umění, mávne rukou./ Po druhém zhlédnutí jdu ještě niž. Čekal jsem, že si budu všímat dalších malých detailů, ale našel jsem jen jeden - moc jich tam není. Navíc Pavlíčkova hudba se točí pořád dokola a ke konci mě už několik skladeb lezlo krkem. ()

cure

Taký malý zázrak je toto dielo. Písať tu ďalej o zručnosti, talente, réžii, nápaditosti je myslím zbytočné. Bábkový animák, ktorý baví aj deti odchované na Ratatouille, Levom Královi, Autách, Jetixe, Disney channel a pod. musí byť niečím výnimočným a tento fakt hovorí sám za seba. To niečo nech si v tom nájde každý sám. Pre mňa to bola napríklad nebezpečná divá rieka z duchien a plachiet, ale aj medveď menom Mucha alebo myška zvaná Sklodowská. Relatívne slabé hodnotenie pripisujem skutočnosti, že príbeh netočil známy Svěrák ml. a je menej akčný ako Kuky se vraci. U mňa je to na 85%. PODOBNÝ FILM: Kuky se vrací ()

Gabretta

Vskutku originální zpracování a film plný krásných detailů - např. vláček ze starých vlakových jízdenek nebo podoba "půdní domácnosti", ale bohužel mě to nechytlo takovým způsobem, jakým jsem čekala. Jiří Lábus je jako zloun perfektní, ale na příběhu jako takovém by bývalo bylo lepší ještě zapracovat. ()

yamk5

Príjemné prekvapenie, dostal som viac ako som čakal. Krásny príklad klasiky, ktorá bude baviť aj generácie po nás a predovšetkým naše deti. ()

Avantgarda

Rozhodně od dob Jiřího Trnky jeden z nejlepších českých loutkových animovaných filmů. Je pravda, že kombinace animovaného a hraného filmu je vždy docela oříšek, ale myslím, že zde došlo k poměrně dobrému a příjemnému souznění, ze kterého vyšel velice roztomilý snímek. ()

Oonika

Neokoukaná animace a výborný dabing si zaslouží rozhodně 3 hvězdičky. Bohužel příběh trochu vázl a 73 minut bylo až dost. ()

Petulka88

Docela podivná záležitost, která sice na první pohled vypadá jako pohádka, ale pro děti tak úplně zase není. A nutno dodat, že to zřejmě ani můj šálek čaje nebude. 3* jsou za pana Šubrta (včetně skvělého dabingu Ivana Trojana) a za fantazii tvůrců a vůbec za celé výtvarné ztvárnění světa na půdě. Nemůžu si ale pomoct, jako kátkometrážní film by se mi Na půdě líbilo asi o něco víc. ()

alonsanfan

Originální snímek gurua české loutkové animace Jiřího Barty ve srovnání s nedávno viděným Svěrákovým Kukym je mnohem temnějším a místy až hororovým filmem, který myslím pro děti moc nebude. I já jsem měl mnohokrát nahnáno a často jsem vzpomínal i na Bartovy proslulé a provařené Rukavice (Zaniklý svět rukavic), jeden z vůbec nejoriginálnějších animovaných snímků, co jsem kdy viděl. Zdařile vykreslená pohádková půdní říše ta dobrá, v čele s Pomněnkou i ta zlá, v čele se Zlatou hlavou. I když dobro nakonec zvítězí nad zlem musí projít trnitou anabází skrz celý půdní svět a při této cestě jsem se rozhodně nenudil. Film není pro každého, ale rozhodně je poctivým animovaným skvostem ovšem spíše pro pokročilé (či dospělé). ()