Kritiky uznávaný memoár Marjane Satrapiové s názvem "Persepolis" ožívá v tomto zábavném a upřímném animovaném celovečerním filmu. Snímek vypráví dojemný příběh o mladé umíněné dívce a jejím dospívání v Íránu za dob islámské revoluce. Rodiče se začnou obávat o bezpečí neohrožené Marjane a rozhodnou se ji poslat do školy v Rakousku. Bezbranná a opuštěná Marjane prožívá v cizím městě typické strasti puberty. Navíc zde musí odrážet narážky na náboženský fundamentalismus, kvůli kterému uprchla ze své vlasti. Postupem času ji společnost přijímá mezi sebe a ona dokonce prožije i lásku. Po dokončení střední školy ale zůstává sama a její stesk po domově je stále nesnesitelnější. Aby mohla být zase se svou rodinou, rozhodne se Marjane vrátit zpátky do Íránu. Třebaže to znamená nosit šátek na hlavě a být součástí tyranské společnosti. (Cinemax)

Adam's

Vtipné zpracování přidává na dokonalosti v zásadě obyčejnému, vpravdě však velmi hlubokému příběhu, od kterého jsem nedokázal ani na moment odtrhnout oči. Marjane je taková dívka od vedle, s níž prožívat její radosti a (hlavně) strasti je ohoromně snadné. A film jako takový pobaví, dojme i poučí, co víc bychom od něj mohli chtít? ()

Parisée

Moc hezky a zajímavě pojaté aktuální téma. Celým snímkem, možná i díky způsobu animace, prostupuje melancholie, která graduje pasáží Marjane v Rakousku a která v mých očích dodává snímku zvláštní naléhavost. Povedené! ()

Psychotic17

Pěkný alternativní snímek, který zaujme hlavně poněkud netradičním námětem. Hlavně porovnání temné stránky života v Evropě s každodenní realitou Íránu pobízí k zamyšlení. O to víc zamrzí neodpustitelná negativa. Ačkoli proklamuje "lekhost a vtip", nic z toho v díle není. Je to temný, depresivní příběh (což by nebylo na škodu), do kterého sem tam vloží rádoby vtipnou, naprosto samoúčelnou scénu s humorem tak pro dvanáctileté (což už v pořádku není). Protože se jedná o víceméně autobiografický snímek, naprosto chybí konec - jakýkoli uspokojivý závěr. Žádné rozuzlení nebo alepsoň naznačení "nových nadějí" pro titulní postavu. Zkrátka i přes rozpočet okolo 150 milionů korun to zavání amatérismem a nevyužitým potenciálem. Bez těchto chyb by to byly lepší čtyři hvězdy. Škoda. 70% ()

DePompon

Tento iránsky skvost treba vidieť ... pretože vás rozosmeje, prekvapí, dojme k slzám a na záver nadchne. Jednoznačný TOP. ()

Blazis34

Po pravdě mě film tolik nebavil, jak bych si přál, ale líbila se mi určitá poselství či nakouknutí do světa lidí v Íránu. Určitě je to jiný svět, oproti tomu našemu demokratickému a podle mého si u nás málokdo dokáže představit život tam, dle jejich pravidel. Dávám 60% - tři hvězdy. ()

megajalec

Veľmi zaujímavo, originálne, nekonvenčne a inovatívne podaný životopisný film. V niektorých momentoch veľmi silný, najmä v prvej polovici, v druhej časti však dosť výrazne stráca a ako keby sa len potácal. ()

Facillitant

Výtvarné zpracování skvělé, zmiňované události povětšinou strašné, ale zachycené velmi šikovně a trefně. (...) Žena se musí zakrývat, protože je chápána pouze jako předmět sexuality. ()

david666

Pokud si odmyslíme, že komunisti jsou tady za "ty dobré" tak je tento film zajímavá sonda do života dospívající dívky v totalitním režimu. Některé scény by klidně mohly pasovat i do naší nedávné minulosti. Samozřejmě, že v Teheránu to bylo "poněkud" tvrdší. Taky mi přišlo zajímavé, že se tato dívka nemohla zařadit do života ani v Evropě. Holt odlišná kultura se asi nezapře - navíc v kombinaci s tím, že Vás nepřijme většinová společnost. Jsou tady i komediální prvky, ale některé z nich mi přišly až mrazivě černé. ()

nefersobek

Nádherná a originální animace, příběh je na můj vkus až moc nahuštěný, chybí zde troška prostoru pro to, aby si divák v sobě vše tak nějak přebral a uložil, děj se valí neúprosně dál.... Ovšem naprosto úžasné byly scény s hrdinčinou babičkou, ... i poslední věta a animace s jasmínovými kvítky... ()

damdamh

Moje největší filmové překvapení za dlouhou dobu. Neotřelé, originální, zábavné a opravdové. Nejlepší klasicky kreslený animák za posledních několik let. ()

fferdas

Animovaný film s kvalitním autobigrafickým příběhem, který mi alespoň trošku přiblížil, tehdejší vztahy na blízkém východě. ()

kedluben

hořekovat, že film je "plošší" než komiks? to ne. každému musí být jasné, že jinak to být nemůže. ten film podle mě nezaostává, naopak. vykreslení podmínek v íránu je tragikomické, tuhne úsměv na rtech, ale někdy je to i legrace. tragikomika opravdová, ne jen jakoby. ()

pierre9

Bolo tam pár vtipných zábleskov, no označiť Persepolis za komédiu je na mňa silná káva. Práve naopak, čiernu nie je vidno iba v čierno-bielom prevedení, ale aj v duchu, v akom sa film odvíja. Čo sa animácie týka veľmi pekné, no bohužiaľ aj reálne... ()

gpx

Poselství filmu nijak převratný není, zpracování ujde, ale atmosférou to například na svého animovaného kolegu "Pohádka o Honzíkovi a Mařence" holt ani zdaleka nemá. Z filmu je dobře vidět, že v Íránu jsou lidi naprosto stejně tupý ovce jako kdekoliv jinde na světě. ()

Flahertie

Persepolis je krásnou ukázkou animovaného filmu 21. století a stejně jako většina animovaných filmů tohoto typu, byla Persepolis udělána podle komiksové předlohy se stejnojmenným názvem Persepolis. Příběh vypráví o malé íránské holčičce, která se jmenuje Marjane Satrapi. Vzhledem k politickým situacím v Íránu je malá Marjane nucena emigrovat do Švýcarska, emigruje na popud svých rodičů, kteří chtějí, aby Marjane vyrůstala daleko od násilí a válek. Druhá část filmu pojednává o jejím životě v Evropě, jak se vypořádává s novou kulturou, jak je ona sama přijímána Evropany, jak Marjane dospívá a seznamuje se svými prvními láskami. Třetí a poslední část se odehrává zpět v Íránu, kde Marjane zjišťuje, co všechno se změnilo od jejího odchodu, vdává se a vystupuju proti politické situaci v její zemi. V Persepolis je krásný kontrast mezi jednoduchou černobílou animací a inteligentním humorem, historickými fakty a samozřejmě samotným příběhem. Myslím, že Persepolis se zapíše na seznam nejlepších animovaných filmů, které byly udělány podle komiksové předlohy. ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky