• Francie

• Francie

Animovaný / Drama / Komedie / Životopisný

Francie / USA, 2007, 95 min

Skvělá záležitost, která naprosto předčila má očekávání. S tvorbou autorky jsem slušně obeznámen (doporučuji např. skvělé "Šitíčko", které vyšlo i u nás - zvláště ženám se bude jistě líbit), Persepolis jsem však nečetl - byl jsem odrazen přílišným humbukem i načasováním tématu, očekával jsem naprostou zaujatost, ať už pro jakoukoli stranu (autorka íránského původu žije dlouhodobě na západě). Když jsem teď víceméně náhodou viděl zfilmovanou verzi, moje překvapení hraničilo se šokem. Zcela nezaujatě podávaný chod dějin na pozadí životního příběhu autorky má ohromnou sílu. Vůči západu je tvrdá, vůči Íránu jakbysmet, nejtvrdší je však vůči sobě - nejdrsnější momenty jsou sice jen naznačeny (někdy natolik decentně, že je mnoho diváků snadno přehlédne), ale tam, kde padá popel na její vlastní hlavu, bývá překvapivě doslovná (osočení náhodného muže z obtěžování...). Výtvarná stránka stylem věrně odpovídá předloze, animace je kvalitní, propracovaná a nerušivá, hudba zvolená přesně a vtipně. Marjane Satrapiová se postupně zařadila mezi autorky, které jsou jasnou zárukou kvality (navíc na poli všedních, obyčejných témat, která jsou v mých očích tím nejtvrdším kumštem).(23.7.2010)

Oproti pětihvězdičkovému komiksu trpí Persepolis - film často dějovou a informační přehuštěností, dost chybí místa, kde by se tok vyprávění mohl zastavit a divák by všechno pořádně rozumově i emocionálně vstřebal (i tak je smutně fascinující novodobá historie Iránu v komiksu výrazně podrobnější). Takové scény tu sice jsou - např. Eye of the Tiger či závěrečná tragedie, ale bylo by jich potřeba víc. Jinak ale samozřejmě doporučuji!(30.12.2007)

Populismus atakuj se zaťatými zuby přímo na solar a s nadhledem. Bude to bolet, né že né. Chce to ale udržet si svojí vnitřní integritu. Můžeš se zbláznit, můžeš bejt prodejná děvka, můžeš se nechat zabít. Buď to ale Ty, proboha. ___ Hodně silný, upřímný a hořkosladký výlet životem holky výjimečné, ale příjemně pozemským způsobem. Chytrá hra obrazu beze slov. Zábavná spratkovská nasranost. Rezignovaný nadhled i neskrývané slzy tam, kam patří. Černobílé provedení silně kontrastuje se všemi odstíny šedi, které nabízí obsah (Ikdyž subjektivní pohled na věc převažuje. Aby taky ne). Miluju schopnost některých lidí vypíchnout titěrný (=nejdůležitější) blbůstky života a jakoby nic je zakomponovat. Krása.(21.4.2011)

Z Persepolis jsem měl podobný pocit jako z četby Lovce draků - dojemný, smutný, ale místy i mile vtipný příběh vyrůstající dívky v islámské zemi, která se zmítá v prachu revolucí a válek. Film velice pěknou formou jednoduché (ale velice výstižné) animace popisuje dění v Íránu konce dvacátého století.(24.1.2008)

Neuvěřitelně silný a bolavý film. Při jeho sledování jsem ovšem měl podobný problém, jako při sledování Valčíku s Bašírem. Stylizované postavičky jsou sice půvabné, ale přece jen nedokážou předat tolik, kolik umí předat skuteční herci. Jejich mimika je velmi omezená, jejich svět plochý a černobílý. Animace má samozřejmě i své nepopiratelné výhody a tvůrci jich využili téměř na sto procent. Příběh je vyprávěn neuvěřitelně sugestivně a animace plně využívá toho, že se nemusí tolik zabývat reálnou podobou zobrazených věcí a může je pojímat spíše jako symboly bezprostředně sdělující obsah. Plně tak vynikne fakt subjektivní složky celého líčení. Přesně to ovšem může být někdy i na škodu, neboť mnoho ze zobrazených hrůz ve skutečnosti vůbec není přibarvených a přitažených za vlasy, ale naopak, velmi přesně zobrazujících neveselou íránskou každodennost... Celkový dojem: 85% Zajímavé komentáře: kinej, gudaulin, charlosina, Radek99, Matty, Galadriel, určitě i spousta dalších...(19.2.2012)

• - Podobnost rodičů hlavní hrdinky Marjane s animovanými postavami je dokonalá. Když pak do animačního studia přišli rodiče Marjane Satrapi, měli animátoři pocit, jakoby je navštívil reálný Mickey Mouse a Minnie Mouse. (mr.filo)

• - Historické vsuvky jsou zpracovány ve stylu orientálního stínového divadla. (DaViD´82)

• - Film získal nominaci na Nejlepší cizojazyčný film na 65. Zlatých Glóbech. Dokonce byl Francií vyslán i do stejnojmenné kategorie na Oscarech. Tam však nominován do nejužšího výběru nebyl a tak ho alespoň může těšit účast v kategorii Nejlepší animovaný film za rok 2007. Dále se například zúčastnil "boje" o Zlatou palmu v Cannes. (DaViD´82)