Venkovský učitel

Mladý muž z Prahy přestupuje na malou vesnickou školu jako učitel. Rozhodl se utéct od všech svých bezvýchodných vztahů do prostředí, kde snad bude moci najít sebe a další životní cestu. Postupně se sblíží s okolím, především s rozvedenou farmářkou a jejím dospívajícím synem. Lidské vztahy jsou ale komplikované, zvláště ve filmech Bohdana Slámy. Učitel totiž miluje syna, jehož matka je zamilovaná do něj, a syn miluje dívku, která mu uteče... V tomto filmu se zkrátka lásky míjejí, žádná z nich nedosáhne naplnění, ale podstatná je bolest jejich duše, kterou tu režisér nepateticky a přesto s pochopením a dojímavě zachytil, a hledání východiska ve vzájemném odpuštění. Vyrovnat se s odlišností je komplikovaný proces... Pavel Liška v titulní roli dokázal vymodelovat emoce muže, který se zmítá v uzamčeném kruhu své duše, svého údělu. (Česká televize)

agassi68

Napriek tomu, že mi 4%ní nevadia a ako ľudí ich rešpektujem /až na typy Paviel Rochniak/, tak na obrazovke intímnosti gay komunity akosi nemusím. A táto averzia ma sprevádzala celým filmom, takže snaha a oprávnené herecké umenie Lišku a spol sa minulo účinkom. Záver filmu to celé dorazil do priemeru. Čo už.. ()

Smejdik

Poctivě a sebevědomě natočený film na nevšední téma. Skvělá Bydžovská i Liška, výborná hudba od Godára. ()

Rockerman

Homosexuálové to ani v naší, hodně tolerantní společnosti, nemají lehké. Tento film budiž důkazem, neboť si myslím, že to je věrohodný příběh ze života. Film končí mírně optimisticky, ale nedělám si iluze, že by se to mohlo nějak radikálně změnit. Výborný Liška a Bydžovská ve velmi dobrém filmu. 80% ()

Miki68

Že je Bohdan Sláma citlivý a šikovný režisér, nebo že Pavel Liška je jeden z našich nejlepších herců, to jsem věděl. Že role Marie může být pro nedoceňovanou Zuzku Bydžovskou velikým comebackem, to jsem tušil. Ale to, že se sejdou všechny tyhle a milión jiných věcí aby se spojily ve vzájemné synergii, to mě (u českého filmu) překvapilo. Kromě dvou momentů, kdy mi dialogy přišly trochu šroubované (a pochopil jsem proč), není co tomuto snímku vytknout. Líbilo se mi, že film nemá jednoznačně jen jednu hlavní postavu, ale tři, přičemž (alespoň pro mě) vyčnívá až anticky tragický příběh Marie - a popravdě řečeno si už nedokážu představit, že by ji mohl někdo zahrát s takovou citovou hloubkou, a přesto uvěřitelně, než paní Bydžovská. Nádherně vybraná hudba dokázala v pravých chvílích umocnit náladu (skvělá Iva Bittová) a nebýt závěrečné písně "Visáčů" pod titulky, odcházel bych ze sálu dost naměkko... Bez diskuzí nejlepší český film posledního roku a nebýt Tajností, možná i dvou... ()

martiňák

Venkovským učitelem se Bohdan Sláma definitivně zařadil mezi nejzajímavější (a, dáli se to vůbec napsat, nejlepší) režiséry současnosti. Viděl jsem tři jeho filmy – Divoké včely, Štěstí a Venkovského učitele a myslím, že z jeho filmografie jsou právě tyto tři filmy podstatné. Filmy tvoří tématicky na sebe navazující venkovskou trilogii a jsou si v mnohém podobné, zároveň je každý jiný. Divoké včely jsou, dle mého názoru, značně podceňovaný film, stačí si pročíst hodnocení a komentáře v ČSFD, viděl bych je však jako dokonalý Slámův film, který již nikdy v rámci svého „venkovského“ žánru nemůže překonat. Nejsilnější na Včelách je scénář a dialogy, které v okruhu mých přátel zlidověly a můžeme si je opakovat do nekonečna a nikdy neomrzí, a také herecké výkony, které jsou tak uvěřitelné, že většinu herců z filmu mám ztotožněných právě s jejich postavami ze Včel. Samozřejmě že to tak není, ale ten pocit mám - v ostatních filmech Liška, Villhelmová, Dušek a spol. své postavy hrají a často skvěle, ale ve Včelách jsou sami sebou. Jak jsem již psal v komentáři ke Štestí, ve Včelách Sláma ze sebe dostal v rámci daného žánru to úplně nejlepší a bylo by marné se pokoušet to opakovat. Zopakovat se to přesto pokusil, právě ve Štestí a výsledkem je film neporovnatelně slabší a nedotaženější než Divoké včely. Naštěstí ve svém dalším filmu, Venkovském učiteli, jde režisér jiným směrem a výsledek je opět dechberoucí. Podstatný rozdíl oproti předchozím dvěma filmům je ve Venkovském učiteli v hlavní postavě, nejedná se již o člověka žijícího odříznutě od okolního světa jen ve svém uzavřeném venkovském světě, ale naopak o městského intelektuála, který své okolí vnímá silně, často mu podléhá a který své skutečné místo ve světě teprve hledá a to dost obtížně. Víc než v předchozích filmech je pozornost věnována jen jednomu hlavnímu hrdinovi a tím pádem víc záleží na věrohodnosti jeho podání a i když divák zpočátku může mít pochybnosti jestli Pavel Liška je tím pravým učitelem, herec je všechny hodně rychle rozptýlí a naopak diváka vtáhne do příběhu takovým způsobem, že ten místy ani nedutá. Na druhou stranu některé prvky z Divokých včel a Štěstí se opakují i v Učiteli, a to k prospěchu věci – zajímavé a samorostlé vedlejší postavy, věrohodné a zábavné vylíčení vesnického života. To vše však činí pouhou kulisu ke sledování příběhu hlavního hrdiny, který nás nutí s ním (sou)cítit, přemýšlet o něm, sice často s ním a jeho jednáním nesouhlasit, ale rozhodně s ním jeho příběh prožít a i později se k němu vracet, což je deviza v takovéto intenzitě ve filmu málokdy vídaná. Ke kladům filmu bych připsal i to, že postava je, přes veškeré sympatie, ne jenom jednoznačně kladná a způsob vyprávění a komponování dlouhých filmových obrazů je úchvatný, což jistě nabídne spoustu prostoru pro rozbor filmovým teoretikům. Při pohledu na Slámovy filmy se nabízí několik otázek. Především jak je možné, že v dnešním světě, kde jde u filmů především o to, aby se zaplatily, Bohdan Sláma točí takové filmy jaké točí - nekomerční, tématicky pro masového diváka neatraktivní, nekompromisně osobní, jdoucí do hloubky a vnitřně složité? Přijde mi, že mu to „prochází“ především proto, že filmy dělá neuvěřitelně poctivě a i když se nesnaží nikomu podlézat ani zalíbit (ani divákům – to v dobrém smyslu slova), svou prací dokáže přesvědčit investory a následně i diváky, v tomto směru považuji jeho přístup za unikátní. Snad žádný jiný současný tvůrce tolik nepřemýšlí o svých postavách, o jejich motivaci a jednání. Dále se nutně musím ptát jaké budou jeho další filmy a zda může vůbec udržet laťku Včelami a Učitelem nasazenou. Z mého pohledu, pokud nalezne pro své další filmy nová témata, o jejich kvalitě již předem není nutné pochybovat a máme se na co těšit. () (méně) (více)

Harts

Surový námět, scénář a postavy, až jsem se chvílemi bál, co se tam bude dít, téma homosexuálů na venkově, no vida, skoro jako by byla nějaká malá inspirace jinde, ale Venkovský učitel byl určitě zajímavější ()

Kaučuk03

Velmi silný příběh, bezchybný Liška a Bydžovská. Sice mě to úplně nedostalo, ale na českou scénu je to asi špica. Jediné, co mi chybělo k dokonalosti filmu byl herecký projev Ladislava Šedivého, ale na druhou stranu, byla to jeho první zkušenost. No a samozřejmě nesměl chybět Vojta kotek:) ()

mardun

Co napsat k tomuto filmu. Snad jen to ze je vytecne zahran, skvele napsan a rezirovan. Pavel Liska skvele ztvarnil homosexualniho ucitele , ktery aby se skryl pred vlastnim zivotem utika na venkov. Mysli si ze tam bude zit sam a nikdo neprijde na to ze je Gay. Liska ztvarnil presne chovani placheho ucitele, scena kdy se jeho touha dotknout mladika je tak silna, je naprosto presvedcive zahrana.Vytecny vykon podala i Zuzana Bydzovska v roli matky a lasky stradajici zeny. Zuzana Kronerova je velice presvedciva v momente kdy se dozvida o orientaci sveho syna . (skoro stejne to vzala i ma matka ) .Film je jemne vypraven a dobre hudebne podbarven. ()

cure

Ukážková zmes umeleckého a autentického herectva všetkých protagonistov zachytených excelentnou kamerou. Bohdan Sláma vie o čom točí. Klobúk dole. Všetci herci hrali výborne, ale nad všetkými bola Zuzana Bydžovská. ()

Biopler

Netypický príbeh. Pekné, že sa do takejto témy pustil Sláma. Spracoval to svojsky, viď jeho debut Divoké včely. Dedina je jeho rajón. V dobrom ma prekvapila hudobná stránka, v zlom kopec dier v scenári. Pavel Liška, hoc je veľmi dobrý herec, si na seba zobral ťažké sústo a nespracoval to najlepšie, resp. tak ako by sa na neho patrilo. ()

Yomega

Když jsem v titulkách viděl jméno režiséra, měl jsem chuť okamžitě odejít. Divoké včely jsou pro mě dodnes jeden z nejhorších filmových zážitků a Zdeněk Raušer je pro mě synonymem hrůzostrašného hereckého výkonu. Jaké bylo ovšem mé překvapení, když jsem Venkovského učitele slupnul jako malinu a ještě se olizoval. Krásně vykreslené postavy, výborné herecké výkony v čele s Pavlem Liškou, Zuzanou Bydžovskou, skvělá kamera a precizní režie. Stalo se nemožné, Yomega na chuť Bohdana Slámy přišel:-) ()

radaza

Tak jsem si pročetl zdejší recenze a napadá mi jeden citát : "Aspoň jednou bych chtěl ve skutečném životě slyšet ty duchaplné řeči jako ve filmu". V tomto filmu se naopak lidi chovají jako ve skutečnosti...jsou zmatení, někdy trapní, nehezcí.....přesně takoví jako jsme ve skutečnosti. Myslím si, že film může být pohádkou, podněcující snění....ale také může být zrcadlem, které nás podnítí třeba začít s dietou. Venkovský učitel je dobrým příkladem té druhé polohy filmu. A jestli se někdo nerad dívá do zrcadla, tak ostatním lidem může připadat poněkud neupravený :-). ()

kluzo

Mistrně zvládnutý film po všech stránkách, o tom žádná. Pěkně ukázáno osamocení homasexuála v heterosexuální společnosti. Mám ale s tím problém, protože jako heterosexuální nedokážu film prožít citově, a asi bohužel pro mne má na tom vinu i výběr představitele hlavní role, který se snaží ze všech sil, ale po všech těch idiotech mám problém Liškovi tu roli uvěřit. Takže se dá říct, že hlavní zápletka byla pro mne tím nejrušivějším elementem jinak mistrně zvládnutého filmu, ale na druhou stranu chápu, že je to problém můj. ()

frbulka

Venkovským učitelem Bohdan Sláma rozladil v mnohých lidech struny, které v dnešní době filmů bez hlubšího smyslu a myšlenky není lehké rozeznít. Ale musíme těmto strunám dovolit se rozechvět a učit se citlivě naslouchat, jinak pro nás tento skvostný snímek bude jen dalším dílem o "těch divných mužích". ()

Ygnor

Na druhé podívání zvyšuji s plným vědomím na čtyři a říkám, že film ještě (minimálně ve mě)uzraje. Bydžovské jsem to plně věřil. ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008