poster

Tajuplný ostrov

 • anglický

  The Mysterious Island

Dobrodružný / Sci-Fi / Romantický

USA, 1929, 95 min

 • anais
  ***

  Mluvené scény film rozhodně táhnou k zemi. Je vidět, že byly dotáčené později, a s menšími scénickými možnostmi. I bez zvuku by se však nejednalo o žádné velké umění, ale o předpotopní blockbuster, kde prim hraje romantika a akční scény. Za zmínku stojí mohutné kovové skafandry a legrační národ z hlubin. Z Vernea si autoři berou pouze motivy jako ponorku a jména Dakkar a Tajuplný ostrov (Dakkar dokonce mluví o svém "mysterious island" !). Zvláštní je u holywoodského filmu tak trochu socialistické ladění - z Nema se stává komunista, který, byť hrabětem, je si roven se svými dělníky, a na pevnině se schyluje k revoluci proti neoblíbenému aristokratovi Fallonovi (btw.jediné anglicky znějící jméno). Obyvatelé pevniny nosí všichni beranice, ruské účesy a oblečení, mají rusky znějící jména... I dnes tak film působí dost rozporuplně, možná právě proto však stojí za shlédnutí. A co teprve barevná kopie objevená v roce 2013 v českém NFA, která se po desetiletí považovala za ztracenou! Ta už bude stát teprve za to.(24.1.2014)

 • zelvopyr
  ****

  Tento film byl jednou z nejhorších kasovních nočních můr vůbec, a přitom vůbec nešlo o to, že by byl špatný. Málem potopil studio MGM, a značně ovlivnil výběr témat alespoň do 2. sv. války. Jestli vám připadá podivné, proč bylo zfilmováno tak málo verneovek, tak toto je hlavní důvod. Natáčení filmu postihlo několik katastrof, například kompletní zničení velmi nákladných rekvizit hurikánem. Obrovskou ránu mu ale způsobil nástup zvukového filmu. Následovaly 3 roky dotáček a předělávek, dokonce byl přeobsazen hlavní padouch. Přesto většina filmu zůstala němá, část s velmi nesedícím dodělaným dabingem, a jen pár zvukových scén (na svou dobu excelentně zahraných). Když šel film do kin, spolykal už astronomické 4 miliony dolarů (to je dnešních tak 300 - 400 milionů), a působil zastarale. Náklady se vrátily z méně než desetiny. Štěstí, že se vůbec dochoval (protože je dobrý). MGM ho nenávidělo, dochovala se náhodou jedna čb kopie (byl to druhý barevný film vůbec). Herci skvělí, děj zajímavý a svižný, výprava ohromná. P.S. úspěchu možná nepřidalo zasazení někam k Baltu, pojmenování hlavního páru Soňa a Nikolaj a ruské oděvy...(11.3.2012)

 • Oktavianus
  ***

  Ohromení, že bych film viděl v červených číslech, po pravdě po zhlédnutí necítím. Byla to příjemná a zábavná dobrodružná jednohubka, ale asi nic víc. Nicméně připouštím, že se za tím může skrývat moje nechuť k Verneovi a přepisům jeho děl (byť zrovna tohle s ním mělo společné opravdu pramálo). Technicky to bylo zvládnuté vesměs dobře, triky zábavné a záběry na "obří" ještěrky se kopírovaly ještě desítky let poté, nicméně nesouhlasím s tím, že by to byla taková pecka, některé záběry byly natočené vyloženě naivně, interakce postav taky nebyla zrovna na úrovni - ale beru, že když čtu o okolnostech vzniku filmu, lehké to asi nebylo. Měl jsem ale problém se do příběhu vžít, pořád jsem si říkal, že se mi (ne)líbí to či ono, ale ne a ne to začít jen sledovat.(9.9.2015)

 • corpsy
  ***

  Názov je poriadne zavádzajúci, pretože film nemá s predlohou od Verneho prakticky nič spoločné. Na celkovom vyznení sa určite podpísalo problémové natáčanie, výsledný produkt vyznie ako niečo, čo sa už nejako dotočiť muselo, len aby to konečne uzrelo svetlo sveta. Dynamika filmu tým riadne utrpela. Po technickej stránke ide o snímok vysokej kvality, snáď len tie triky trochu zastarali ( na rozdiel od iných nemých filmov z rovnakého obdobia ). Škoda, že postihli tento prestížny projekt toľké trable, mohlo ísť o ukážkový dobový trhák, cenení ešte aj dnes.(12.5.2015)

 • fragre
  ****

  Souvislost s dílem Julia Vernea je velice povšechná, ale film je to pozoruhodný. U některých scén si nelze nepřipomenout páně Zemanův Vynález zkázy ( i když nevím, zda tento film znal). Ponorky jsou skvělé, velice elegantního tvaru. A všechny ty písty, táhla, ciferníky, Wattovy odstředivé regulátory etc. ve strojovně působí velice opravdově. Podvodní scény jsou úžasné. Co se dá udělat s akváriem a dvojexpozicí, aniž by to vypadalo trapně. Trochu matoucí, či podivné je situování děje do fiktivního království Hetvia, které ale vypadá jako carské Rusko, takže když se nakonec dělnící z dílem vynálezce hraběte Dakkara ozbrojí a likvidují okupantské jednotky barona Falona (hlavního arcilotra), připomíná to scény z VŘSR. Pro příznivce steampunku povinný film.(2.9.2012)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace