Píše se rok 2019. Zemí se přehnala neznámá nákaza, která přeměnila naprostou většinu všech obyvatel v upíry. Lidé teď patří mezi ohrožený, podřadný druh. Jsou nuceni se ukrývat před upíry, kteří je usilovně udržují na pokraji vyhynutí, aby se měli čím živit. Edward Dalton (Ethan Hawke), vědec, který se odmítá živit lidskou krví, se snaží vytvořit umělou krevní náhradu, co by dokázala udržet upíry při životě. Času a naděje ale zbývá jen velice málo – než Ed potká Audrey (Claudia Karvan), lidskou ženu, která mu pomůže k překvapivému objevu. Vyzbrojen informací, za kterou by upíři i lidé byli ochotni zabíjet, je nucen pustit se do nebezpečného boje, který rozhodne o osudu lidstva. (oficiální text distributora)

fruitbueno

Upíři, stejně jako příklady, táhnou. Průměrný akčnák s parádním Willemem Dafoem a nestárnoucím a dobřevypadajícím Ethanem Hawkem. ()

Cejny

Není to ani horor ani thriller, ale bere si to od každého trochu a spojuje se v žánrově zajímavý film. Spíš jde o sociální pohled na společnost, ovládanou upíry, jejichž "přežití" závisí na lidské rase, která je však na pokraji vyhubení. FIlm si rozhodně zaslouží pozornost a nabízí srovnání se současnou společností, která "utlačuje" a žije z práce třetího světa. ()

sedm.1

Začnu pěkně z ostra a rovnou prozradím, že Svítání mě po celou dobu nebavilo. Prakticky jsem se Svítáním pronudil a až na posledních deset minut, kdy se konečně objeví nějaká ta akce a v ní i docela něco málo té pro upíry tak nezbytné krve, se v něm jinak neděje vůbec nic zajímavějšího,záživnějšího a na akční horor jde prostě o šíleně ukecanou a krutě nevýraznou podívanou, takže Svítání tím pádem nemohu označit ani za průměrný béčko. Navíc, krom tedy sice na jednu stranu poměrně originálního, ale zároveň na druhou tak těžce promarněného a bídně zpracovaného námětu, tomuto snímku nepomohlo ani obsazení. Jak Hawke, tak Dafoe byli ve svých rolích silně nesympatičtí a bezvýrazní, dokonce mi přišlo, že ani jeden z nich se ve své postavě necítil moc dobře, prostě tomu filmu nedali nic a podle toho to také vypadalo. Zápletka,jak jsem se zmiňoval,měla pak sice určitý potenciál, ale Spierigové jsou zkrátka patlalové, nedokázali svému filmu vtisknout absolutně žádnou atmosféru, žádnou energii, grády, koule, prostě si Svítání jen tak vlažně odsípá samo o sobě, ale hlavně nefunkčně. A když se sem tam přeci jen objeví náznak nějakého toho oživujícího prvku, je vzápětí rychle pohřben pod tunou plků o ničem. Svítání je tak zkrátka filmem, kterého se chopili špatné filmařské ruce, casting dopadl na prd, atmosféra žádná, upírský téma totálně promrskaný, prostě je to jedna velká,levná a nevýrazná nuda! ()

Arkanoid

Vtedy svitalo na aspoň trochu lepšie upírske časy... „Život je na prd. A ešte ani neumrieš." Myšlienka, že ľudská rasa je na pokraji vyhynutia a navyše lovená upírmi, nie je veľmi pozitívna. Dokazujú to aj značne znepokojivé správy z tohto fikčného sveta a spolu s prepracovanými detailami bežného upírskeho života mu pridávajú na autentickosti. Po sľubnej prvej polhodine sa to postupne zamorilo klišé dialógmi („Musel si to urobiť." „Bol to môj brat.") aj udalosťami, dokonca sa začali množiť náhody, čím klesla kvalita filmu na lepší priemer. ()

herr_carter

Námět a herecké obsazení slibovali zajímavou netradiční podívanou, opak je ale pravdou. Tohle to je prostě vzorové upírské béčko, které tady bylo už milionkrát a ten zástup rádoby hereckých hvězd je tady naprosto zbytečný, tady mohl "hrát" úplně kdokoliv a filmu by to nic neubralo,ale hlavně ani nic nepřidalo. Mě to jednoduše nebavilo. Taky možná proto, že upírská tématika není zcela můj šálek čaje.Zajímavostí je, že kdekoliv hraje Sam Neill, působí jako úchyl už od začátku, maska nemaska...................moje hodnocení = 3 z 10. ()

Cracker

Mal som veľké očakávania, bohužiaľ sa film uberal úplne iným smerom ako som chcel. Najhoršie je asi tempo, to sa podobá TF 2 nestihnete si ani uvedomiť čo sa deje. Upírskych filmov je málo a ešte menej ich je kvalitných, tento patrí tak niekde na rozhranie. Aspoň nejaký pôžitok som mal z toho krvilačného konca, ktorému ale takisto chýbala akcia. V trailery bola skvelá hudba tešil som sa že vo filme bude tiež domyslite si... Ešte sa snáď dajú pochváliť Hawke s Dafoeom, pre mňa moc preceňované 65%. ()

DavidS.

Po dlouhé době "dospělejší" upířina, která ale ve všem zůstala tak trochu na půli cesty a jež je silná v jednotlivých dílčích momentech, ale nikoliv jako celek...Chvílemi je to hororové a krvavé, chvílemi akční (nejslabší pasáže filmu, formálně slabé), chvílemi zase přemýšlivé a vážnější...Ve výsledku se tak jedná o nedotažený a nerozhodný hybrid, což zamrzí právě pro ten potenciál...Willem Dafoe opravdu nevýrazný...70% ()

casioa....

No teda, čakal som teda rozhodne viac. V skratke: bolo to na dobrej ceste, ale nedotiahnuté (dalo sa z toho rozhodne vytrieskať viac), chýbala riadna akcia a nebola využitá ani možnosť! vytvoriť poriadne upírske univerzum-dej pretkať flashbackmi (times before...) a jasne chýbal nejaký poriadny twist, stopáž to mohla schytať aj na 150 minút...a mohli sme tu mať skutočne "upírsky" Matrix. Takto, to upadne do zabudnutia-nemalo to dušu :(škoda :( PS:soundtrack mi tu vôbec ale vôbec nesedel. ()

rozbris

Mohlo to být velice slibný hororový film, kdyby to nedostali bratři Spierigovi. Tohle se jim nepovedlo, stejně jako jejich minulý film Undead. ()

Spike23

Upíři, hlavní hrdina Edward a aby toho nebylo málo, tak to ti Češi ještě pojmenují Svítání. Film absolutně o ničem a nikde žádná inovace, snad nejtrapnější způsob přeměny na člověka, jaký kdy mohl někdo vymyslet. Až tak moc nudné, že je dokonce možné se u toho bavit tím, jaká to je nehorázná nuda a to se u moc filmů opravdu nestává.. Takže pokud chcete zažít tento pocit a baví vás se koukat na zlatooké dementy střílející šipky z kuší, je tenhle film pro vás jako stvořený. ()

Han22

Svítání nabízí velice originální námět - co by stalo, kdyby neexistoval žádný Blade nebo van Helsing nebo jiný upírobijce a upíří nákaza by se během pár let rozšířila natolik, že by upíři tvořili 99% populace? Nic extra - nikdo by nestárl, ale pořád by existovali snobi, vědci, vojáci i bezdomovci, pořád by nás otravovaly reklamy (akorát přizpůsobené upírům) a partička megalomanů by myslela akorát na svůj byznys. Ale hrozba vyhubení lidstva a konce krve přichází rychleji než se zdá a co se původně zdálo jako problém pár desítek odpadlíků v kanálech se rychle šíří - krev dochází a civilizovanost upírů bere za své. Bohužel sympatický nápad a pár dobrých zvratů je zabito ohraným příběhem (hrdina se stává vyvrhelem, stojí v čele skupinky odbojářů blablaba...) i poměrně laciným zpracováním. Akce jsou slabé, všudypřítomné filtry otravné... ale přesto si myslím, že originálnější pohled na upíry už tu dlouho nebyl a stálo by za to natočit pokračování, které by ukázalo jak to s tímhle světem pokračuje. ()

Seti

Velmi příjemné překvapení! Netradiční, originálně pojatá upířina, která vyniká nápadem, opírá se o skvělý vizuál, dobré herce a R-kový rating. Finální pointa je sice trochu cheesy, ale jinak si myslím, že se bratři Spierigové po scénáristické stránce udrželi v přijatelných mezích. Podobná sorta filmů je dnes kvůli (ne)komerčnímu potenciálu vymírajícím druhem, proto si každý necéčkový přírůstek zaslouží všechny palce vzhůru. ()

Wally

Pro mne jedno z největších překvapení, která jsem v poslední době zažil při sledování filmů....vůbec jsem od filmu nic nečekal, ale byla to jízda a ´upíří´ svět byl skvěle vystavěný...temný a nelítostný... ()

iXtr3m3

Dobré obsadenie, dobré zasadenie, ale priemerné spracovanie. Škoda, preškoda, podľa trailerov to vyzeralo na atmosférickú drsnú upírčinu, ktorou to bolo len zo začiatku. Ale originalita sa cení. ()

Loki_Six

"Humans were offered a chance to assimilate, but they refused. Therefore, they are enemies of the state and will be captured and farmed for blood supply." ()

Fary

Pekne natoceny, ale misty az moc navini pribeh. Chybi tomu dynamika, dej je vcelku predvidatelny a efektu neni tolik, kolik by mohlo byt. Skoda... jinak OK... ()

Eraserhead

Bratři Spierigové se zřejmě posledních šest let učili točit filmy a celkem dělají pokroky (jejich debut Nemrtví byl strašný). Daybreakers mají zajímavý námět, ale nápady jim vystačí tak na první polovinu a pak už se jen dost nenápaditě snaží dostat do finale. 50% ()

cab

Ze zacatku se zda, ze se divak muze tesit na pekne vymodelovanou nedalekou budoucnost preplnenou upiry. Nicmene i oni maji problem a tim je nedostatek lidi a tudiz jejich krve. Problem potrebuje najit rychle reseni ke spokojenosti vsech. Bohuzel v druhe casti je zjevne, ze snimky chybely finance na zatraktiveni a zhoustnuti atmosfery. Herci jsou prumerni a vyvrcholeni je pod ocekavanim prilis zbesile jednoznacne a prime jednoduche. Nabeh mel film opravdu dobry. 55% ()

Hanys_

Nečekal jsem, že Hawke bude kosit upíry ve Snipesově stylu, ale že tady bude tak málo akce, to mě taky ani ve snu nenapadlo. Přitom právě víc akčních scén, by tomuhle upírskému thrilleru jen prospělo. Toho kecání je tu chvílemi totiž až moc a zbytečně film zpomaluje. Prvních 30 minut skvělých (ten úvod do světa upírů a jejich problému byl výborný), zbytek jen dobrý (chvílemi velmi). 6/10 ()

MareT.

Na film se dobře dívá, ale zpětně mi dochází, že svět vytvořeny pro tento film měl větší potenciál na dobrý příběh, než jenom to, že upírům dochází sortiment. Herci hrají dobře, ale to film nezachrání. ()

Kdo natočí osmý díl Saw?

Kdo natočí osmý díl Saw?

15.07.2016

Kapitán Blood ve vesmíru

Kapitán Blood ve vesmíru

04.08.2009

Včera jsme tu měli piráty karibské, dnes se střežte pirátů vesmírných. Studio Warner Bros. se rozhodlo natočit novou verzi klasického dobrodružství z roku 1935. Captain Blood byl jedním z filmů,… (více)