Kurz negativního myšlení

Masky:

Siw Järbyn

Kostýmy:

Bente Ulvik

Tohle komedie??? Každému, kdo má nějaké psychické problémy (ať už je na vozíku či nikoli) bych přála, aby se nechal inspirovat tímto alespoň filmovým kurzem, který začíná nevinně jako běžný kurz pozitivního myšlení, bleskově se díky novému členu zvrhne na kurz negativního myšlení o pojmenovávání tvrdé reality, někdy za použití i tvrdé pěsti, marihuany a alkoholu. Nicméně terapeutický účinek této tvrdé metody zafunguje nejen na všechny "léčené" ale i na oba zainteresované zdravé partnery postižených, ale především na "vlezlou přechytralou terapeutku".(3.8.2008)

Jedinou možnosťou uľavenia je otvorenie svojich pocitov, nech sú akokoľvek nepríjemné. Hra na skupinové pozitívne prijímanie je pre idiotov (čo nemyslím nijako negatívne) alebo pre nevyrovnané osobnosti, ktoré nepochopili, že každodenné usilovanie o permanentné šťastie a neustálu dobrú náladu je vychýlením z rovnováhy. Kurz negatívneho myslenia otvára témy zahaľované pláštikom súcitu, akými sú vzťah partnerov po náhlej invalidite druhého z nich, sadistický slovný manipulatívny terorizmus psychológov, terapeutov a iných podobných zamestnancov alebo debatu o tom, kto a prečo je postihnutý najviac. Kamera zachytáva dianie blízko detailom postáv, trápiacich sa s vlastným fyzicko/ psychickým hendikepom. Vozíčkarska komédia v línii filmu Aaltra.(9.6.2014)

Terapeutická skupinka dokonale nesympatických lidí zkouší stylem pozitivního myšlení zapomenout na tvrdou realitu. Vznikají celkem komické situace a dva tři gagy byly opravdu dobré. K hlavnímu tématu - Žijeme v době, kdy je více regálů u knihkupců vyhrazeno pro svépomocné příručky, než například pro knihy z kategorie věda. Tyto svépomocné knihy mě vždy silně přitahovaly a štvaly zároveň. Vždy je to o tom samém, akorát v bledě modrém, takovéto knihy vzbuzjí DOJEM, že z Vás může být cokoliv, budetel-li myslet pozitivně nebo když změníte vzorce myšlení (kognitivní teorie) či si budete vizualizovat vaší vysněnou realitu (viz. šílenost jménem The Secret). Problém těchto knih a věčných smolařů, kteří si je obvykle kupují, je v tom, že po přečtení takového "jetelu" si třeba neuvědomí, že mají nějaký skutečný problém, který není zaklíčovaný pouze v tom, jak o dané věci smýšlí. Ehm, to není problém, bezděčně tu vypisuji pozitivum toho přístupu. Kurz negativního myšlení je založen na myšlence, že ty sračky je třeba někdy ze sebe pěkně naplno dostat, cítit se mizerně alespoň chvíli může mít smysl, plně souhlasím a o tom je tento film. Film to však není zase až tak dobrý a selhává u mě především v uvěřitelnosti chování terapeutické skupinky. Nejsem šťoural, ale pokud mám filmu věřit nějakou hlubokou pravdu, musí se na to jít buďto s nadsázkou nebo vytvořit parabolu či podobentsví (nebo být skutečný, ale takové ambice to nemá) . Tento film se tváří, že ten příběh myslí vážně, jednoduchá forma a proto vyžaduji chování odpovídající skutenčnosti. SPOLIER: Silně pochybuji, že by se Ingvild vyspala s tím pitomcem, když ho tak nenáviděla. Mimochodem Ingvil mi přišla jako moc pěkná ženská, takže bych jí asi chtěl dělat dobře i jako impotent.(9.12.2012)

Režisér bruslil na sakra tenkém ledě, a kdyby cokoli odfláknul, dostal by to určitě parádně sežrat. Základem je hrstka dobře napsaných postav a jednoduchá zápletka, která uvolní všechny negativní emoce nastřádané nesmyslně dlouhým přetvařováním se ve jménu pozitivismu. K tomu přidejte pár opravdu hodně černých gagů a máte takový malý velký film (90%).(14.11.2007)

Viděno během Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií. Film číslo 26 - Norsko. Asi musím konstatovat, že jsem čekal přece jen trochu víc. Film předcházelo mimořádně silné renomé a hodně jsem se těšil na klasický severský psychomasakr. Pár silných a pár černohumorných scén se našlo, ale není to úplně zásah do srdce. Velmi dobrá podívaná, ale není to absolutní špička. Myslím si, že divadelní adaptace může působit silněji a poskytnout hercům ideální příležitost vyniknout. Švandovo divadlo volá...(25.4.2015)

• - V okamžiku, kdy přijde Tori za Geirrem sledujícím film, ukazuje DVD nad obrazovkou čas 1:17:09. Po 70 vteřinách je na dalším záběru opět DVD, ale se špatným časem 1:21:27. Další záběr na DVD po 45 vteřinách již odpovídá. (hippyman)

• - Film byl převeden i do podoby divadelního představení. Světovou premiéru hra měla ve Švandově divadle 27. dubna 2010. (Bigrambo)

• - Tvůrce je evidentně fandou válečných filmů. Ve scéně,kdy Tori (Kjersti Holmen) navštíví Geira (Fridtjov Såheim) u něho v pokoji, Geir sleduje Apokalypsu (1979) od F. F. Coppoly a na zdi má plakát Lovce jelenů (1978) od Michaela Cimina. (bohhous22)