Kurz negativního myšlení

Masky:

Siw Järbyn

Kostýmy:

Bente Ulvik

Neviem, či som už niekedy pretrpel nejakú komédiu tak, ako túto. Toto bola sila, mne z toho bolo priam zle. Normálne som sa išiel priam zblázniť, napriek tomu, že v niektorých momentoch to bol poriadny čierny humor, kde sa mi chcelo plakať, či smiať, proste priam vyskočiť z kože. Ja osobne vyznávam skôr pozitívne myslenie, verím, že môže pomôcť, život predsa nie je len o plodení potomkov, sexe, či aktivitách väčšiny, no chápem, že niektorí ľudia to majú extrémne ťažké, no popravde si myslím, že chlapík v Nórsku aj s týmto problémom to nemusel mať horšie od nejakého dievčatka, čo jej násilne urobia obriezku, potom ju nedobrovoľne vydajú, jej dedinu zbúrajú, či vyplienia, nemá pre svoje deti ani vodu, či čo dať najesť a žije len v strachu a existenčných problémoch a ešte ju doma manžel aj bije. Áno aj ja som niekedy ironický, sarkastický a presne takto sa niekedy správam, negativitou k smiechu a šťastnému koncu, ako tu vo filme. Ono to je vlastne zaujímavý prerod liečiť sa negativitou k pozitivite, aj keď to je otázne, či to k tej pozitívnosti dôjde, či to nie je len unavenie sa a odovzdané prijatie samého seba. Poznám tieto nálady a preto aj keď som to spočiatku ledva pozeral a chcel priam vypnúť a šupnúť tomu odpad, tak musím uznať, že čo to do seba to má, aj keď kto môže za to, že z toho pozitívneho urobili pokrytecké "pozitívne"? Podľa mňa ľudstvo samo, no existujú mnohí šťastní "kripli". Z tohto filmu uznávam to, že i treba veci pomenovať na rovinu, úprimne a ja dodávam, že treba hľadať cesty k šťastnému životu, prečo si myslíte, že napríklad ja ako študent som na Slovensku šťastný a že keby som mal niekam ujsť, tak by sa mi problémy vyriešili, svet je v mnohom na hovno, pre citlivky pardón, to podľa mňa nie je urážka, to je metaforické prirovnanie, no sú v ňom aj krásy, pre ktoré by bolo hlúpe si tých 80-100 alebo iný vek "neodkrútiť", poviem to známym rýmom, veď na čo je mi ovládnuť celý svet, ak nepoznám krásu, čo má v sebe živý kvet. V mnohom poučné, v mnohom šialené, napríklad tá ruská ruleta, sex, čo tam bol, no inak to mám za priemer, nie je to úplne to, čo by ma zabavilo, to už skôr film Deň cvoka, nuž nehanbím sa za to, každý má humor iný a aj požiadavky naň a aj dôvody prečo ten áno a ten nie, tvorí to našu osobnosť, z čoho často poznáte mnohé postoje, takže to dnes mám, tento film, za dobré.(13.8.2013)

Když se člověku přihodí veliké, nevratné neštěstí, například v podobě vážné nemoci, škody nejvíce nadělá psycholožka, která pravdu kryje líbivou lží a nutí aktéry do pseudoúsměvů a nesmyslných rádobypodpůrných aktivit. PRÝ: "Můžete být nadále šťastni, stačí jen trochu chtít, možností je spousta." To pak musí nastoupit drsňák, který přizná, že jsou všichni v pořádným průseru, ale i při něm občas vysvitne slunko a jsou jisté možnosti. Přiznat si realitu a zařídit se podle ní je osvobozující akt, který nic nepřikrašluje ani neoškliví. Žádná iluze, jen realita má tu pravou životní hodnotu a dává možnost prezentovat nezkreslený lidský úděl a možnost projevit úctyhodnou lidskou sílu. P.S. Nejméně tělesně postižená, sociálně izolovaná, zoufalá depresivní žena, pro mě osobně nevyznívá jako hypochondr a člověk, který do kroužku invalidů nezapadá. Každý z aktérů tam patří a hraje dobře svojí roli, včetně mimózní psycholožky a její naivní "odborné" knihy jak násilně pomoci druhým jakýmsi vnuceným pozitivnem. Film kupodivu sám o sobě depresivně nevyznívá a rychle plyne. Geirr roztočí pořádný mejdan, při němž lze přemýšlet i se v rámci možností bavit.(21.9.2016)

Hořká komedie o skupinové terapii pěti invalidů - Dost zajímavý námět, to se musí nechat. Film měl opravdu mnoho povedených momentů. Jen jsem nepochopil jestli i kameraman netrpěl nějakou chorobou, nejspíše Parkinsonem, neboť v první polovině byla kamera dost rozklepaná a kazila mi dojem z filmu. A vůbec, jak jsem se mohl u tak krátkého filmu v některých pasážích nudit? Takže suma sumárum - průměr.(14.2.2011)

Dříve než film jsem viděl divadelní hru, která byla napsána právě podle tohoto filmu. A musím říct, že ztvárnění Švandova divadla se mi líbilo o něco víc. Zejména Michal Dlouhý podal pro mě nezapomenutelný výkon. To však nic nemění na tom, že se jedná o výborný film, popisující problematiku života handicapovaných lidí a toho, že zdravý člověk nikdy nemůže pochopit v plné míře jejich pocity. Co se týče hodnocení, filmu dávám 4*, divadelnímu představení ve Švandově divadle jasných 5*!(13.5.2011)

Začátek vypadal vážně slibně! parta handicapovaných životních ztroskotanců umně zmanipulována vymletou náčelnicí psychohovnologického kurzu na vymývání mozků pozitivníma kecama se vydává na terapeutické sezení k jakémusi nerudnému bimbasovi mrtvému na spodek. To samo o sobě smrdí výborným námětem, když je bimbas docela slušně utopenej v depkách a hodlá celou tu sebranku ukázkově poslat do piče. Náčelnice hýří optimismem, neustále rozdává poučná hesla typu: nesoustřeďte se na problém, ale na řešení ( což jsou samozřejmě vynikající poučky hodné vepsání na transparent, pokud nemáte tu kurevskou smůlu, že řídíte vozejk pusou, protože kromě hlavy je komplet celý tělo v hajzlu..) Ještě i u depkujícího chasníka v baráku je to docela nadrcená tragikomedie. Náčelnice zkouší prorazit svým pozitivně napřesdržku laděným mentorováním totálně laxní a negativismem zocelenou stěnu někoho, kdo se prostě odmítá bavit o "řešení" s tím, kdo nemůže vědět, jak se ve skutečnosti cítíte, ale neváhá vám vysvtětlovat, jak byste se cítit měli. No a to je vlastně celé, protože někde tam se to zadrhlo. Potenciál té cynické předehry byl následně jaksi rozmělněn v divadelní konverzačce ostatních postav, které se taky nakonec probraly ze svého růžovopozitivního opojení do reality s nápisem: sem totálně v hajzlu, ale seru na vás! takže si o tom svém hajzlu navzájem povykládaly, trochu se u toho zlily a zkouřily, čímž jsme prosvištěly k poněkud odfláklému konci plnému svorné spokojenosti, jak si vlastně tímhle zážitkem celou tu existenci trochu ulehčily. Což mi přijde tedy značně zjednodušené, ale protože tomu severskému sobovi došel dech už někde v půlce, nijak ten odfláklý závěr nevyčítám. Rozhodně si myslím, že to téma mohlo zahýbat emocemi mnohem víc. Takhle jsem vypustila nejen jména všech těch postav už u závěrečných titulků .(1.5.2012)

• - V okamžiku, kdy přijde Tori za Geirrem sledujícím film, ukazuje DVD nad obrazovkou čas 1:17:09. Po 70 vteřinách je na dalším záběru opět DVD, ale se špatným časem 1:21:27. Další záběr na DVD po 45 vteřinách již odpovídá. (hippyman)

• - Tvůrce je evidentně fandou válečných filmů. Ve scéně,kdy Tori (Kjersti Holmen) navštíví Geira (Fridtjov Såheim) u něho v pokoji, Geir sleduje Apokalypsu (1979) od F. F. Coppoly a na zdi má plakát Lovce jelenů (1978) od Michaela Cimina. (bohhous22)

• - Film byl převeden i do podoby divadelního představení. Světovou premiéru hra měla ve Švandově divadle 27. dubna 2010. (Bigrambo)