Kurz negativního myšlení

Masky:

Siw Järbyn

Kostýmy:

Bente Ulvik

Režisér bruslil na sakra tenkém ledě, a kdyby cokoli odfláknul, dostal by to určitě parádně sežrat. Základem je hrstka dobře napsaných postav a jednoduchá zápletka, která uvolní všechny negativní emoce nastřádané nesmyslně dlouhým přetvařováním se ve jménu pozitivismu. K tomu přidejte pár opravdu hodně černých gagů a máte takový malý velký film (90%).(14.11.2007)

Jedinou možnosťou uľavenia je otvorenie svojich pocitov, nech sú akokoľvek nepríjemné. Hra na skupinové pozitívne prijímanie je pre idiotov (čo nemyslím nijako negatívne) alebo pre nevyrovnané osobnosti, ktoré nepochopili, že každodenné usilovanie o permanentné šťastie a neustálu dobrú náladu je vychýlením z rovnováhy. Kurz negatívneho myslenia otvára témy zahaľované pláštikom súcitu, akými sú vzťah partnerov po náhlej invalidite druhého z nich, sadistický slovný manipulatívny terorizmus psychológov, terapeutov a iných podobných zamestnancov alebo debatu o tom, kto a prečo je postihnutý najviac. Kamera zachytáva dianie blízko detailom postáv, trápiacich sa s vlastným fyzicko/ psychickým hendikepom. Vozíčkarska komédia v línii filmu Aaltra.(9.6.2014)

• Skejpr

Já si nemůžu pomoct, ale buďto jsem suchar, nebo nevím, ale todle že je komedie? ANo, zamál jsem se.. Asi 4x, z toho jednou připohledu na kšiltovku s nápisem I love your Mum a jednou u zvracení do Sracího pytlíku. Celý ten vývoj mi nepřišel nějak moc přesvědčivý a co je hlavní - nikterak zajímavý. Pro mě nafouknutá bublina, která nemá co nabídnout. Ale možná jsem prostě jen suchar(3.9.2007)

Neskutečný mix komických a naprosto vážných situací, tak jak to dokáží namíchat jen Skandinávci. K tak fungujícímu poměru mezi oběma složkami se české filmy snad nikdy nepřiblížily. Ale jedna podobnost s českými filmy tu je: ne úplně dotažený konec. Natáčení blízké modelu Dogmatu 95 je mi každopádně sympatické, herecké výkony byly... přirozené:) Těm nejde nic vytknout.(12.5.2010)

Tomu říkám dobrej, temně komediální film! Žádná laciná Spielbergovská hra na city, žádné chození okolo. Obsah je výše a v podstatě sedí, ovšem nevejde se do něj zdaleka všechno. Jednak neskutečně černý humor, kterého je film plný, jednak spousta věcí o tom, jací jsou občas lidé uvnitř - zvlášť ten nechutný typ lidí, co jsou pořád pozitivní. Ze všech postav je absolutně nejlepší Asbjorn. Jestli si neoblíbíte tohohle nechodícího a nemluvícího typa, co se snaží sápat i po psycholožce, tak už nevím. Jako fanouška válečných filmů mě dostala scéna, kde právě tahle pozitivní psycholožka přijde do Geirova pokoje, a za ní je plakát k Lovci jelenů. Ten černobílý. Ostatně, tenhle film do děje ještě promluví. :-)) Jeden z nejzajímavějších filmů, které jsem viděl. A první norský. Možná to souvisí.(22.10.2007)

• - Tvůrce je evidentně fandou válečných filmů. Ve scéně,kdy Tori (Kjersti Holmen) navštíví Geira (Fridtjov Såheim) u něho v pokoji, Geir sleduje Apokalypsu (1979) od F. F. Coppoly a na zdi má plakát Lovce jelenů (1978) od Michaela Cimina. (bohhous22)

• - Film byl převeden i do podoby divadelního představení. Světovou premiéru hra měla ve Švandově divadle 27. dubna 2010. (Bigrambo)

• - Po uvedení do norských kin se film nesetkal s velkou chválou. Navštívilo ho pouhých 35 000 lidí. Ale v roce 2008 se stal nejoblíbenějším severským filmem v Německu se skoro 70 000 návštěvami. (Cheeker)