Cesta do lesa

Česko, 2012, 110 min (Alternativní 105 min)

Honza Marák (Tomáš Hanák) dávno rezignoval na kariéru „ajťáka“ a koupil chalupu na konci malé vesnice, kde se zabydlel se svoji ženou Markétou (Bára Schlesinger), dcerou Anynou (Anna Linhartová) a synem Sayenem (Vojta Vovesný). Honza pracuje v lese jako pomocný dělník, spravuje cesty, oplocenky, těží dřevo, pomáhá lesákům. Markéta se živí masážemi a alternativním léčením pacientů, kteří za ní dojíždí na chalupu. K tomu používá různé psychotropní rostliny a houby, což vede ke konfliktu se starousedlíky a poté s protidrogovou policií. Dcera Anyna navštěvuje přespolní ZDŠ, kde však stále propadá, protože se toulá po lesích a místo z učebnic se učí z přírody. Mezi starousedlíky patří zemědělná rodina Papošova. Ludva Papoš (Bolek Polívka) má svůj statek a polnosti, celý rok se stará o úrodu nebo chodí střílet divočáky nebo chlastá v hospodě. Jeho žena Vlasta (Eva Holubová) pracuje jako lesní dělnice. S dalšími ženami z vesnice sází stromky, žne buřeň, pálí dřevo, sbírá šišky. Jejich syn Ludva jr. (Tomáš Vorel jr.) na statku s rodiči nebydlí a s otcem sedlačit odmítá. Vystudoval vysokou lesnickou, takže pracuje jako adjunkt v revíru Josefa Cvrka (Jiří Schmitzer) a bydlí na hájence uprostřed lesa, sám se svým psem. Po práci chodí střílet škodnou, když tu se jedné noci potká s divoženkou Anynou, vegetariánkou... (Česká televize)

andydufrsn

Moc se mi tenhle film nelíbil a v porovnání s Cestou z města se mi nelíbil už vůbec! Zatímco první díl byl super o návratu k přírodě a k normálnosti tak druhý, podle mého není o ničem jiném než o odklonění se od přírody a normálnosti a přiklonění se k feťácké psychopacii ()

mfanta

50% - Bohužel mi uteklo prvních pár minut filmu. To, co jsem viděl, mě však příliš nepřesvědčilo. Jsem velkým fandou filmu Cesta z města. Z osobních důvodů je to pro mě dokonce srdeční záležitost. Proto jsem byl na "pokračování" hodně zvědavý. Stejně tak jsem až nekritickým fanouškem Tomášů Vorlů. Ale nemůžu si pomoct, tomuhle filmu něco chybělo. Bylo tam pár zajímavých motivů, nicméně celý příběh byl křečovitý, těžko uvěřitelný a celkově poměrně slabý, postavy příliš černobílé. Herecké výkony byly hodně rozdílné. Vorel mladší válí, Hanák pod svým standardem, i když na jeho obhajobu musím říct, že neměl moc co hrát. Schmitzer skvělý, Polívka na svém (podle mého názoru nijak skvělém) standardu, Linhartová a Schlesinger svorně nic moc. Tím asi radši skončím. Těším se, až zase uvidím dobrý film od Vorla. Snad Vejška?! ()

Widlicka4

Civilnější než Cesta z města, přesto stále ještě dost ulítlé na to, aby to byl normální film. A a až moc mravokárné. Krást se nemá, zneužívat psychotropní látky se nemá, souložit se nemá. Howgh. ()

maestrum

Lehkost a vtipnost, díky které byl první film tak přitažlivý zmizela a zůstala jen nostalgie. Hanák, Nimcová a Skořepová, na kterých stál první film, už hrají bohužel druhou ligu, nebo zde logicky už nejsou. ()

Drslw

Zdá sa mi to všetko vyzretejšie, než v prequeli... Aj réžia, aj príbeh, aj herci, aj kamera... Stále je to ešte dostatočne štylizované, ale nepitvorí sa tam nikto, a všeobecne je to dosť vieryhodné. Charaktery nie sú figúrkami, ale ľuďmi - ľuďmi ako ty alebo ja... :) ()

jakobo46 odpad!

Musím říct, že jedna věc, se panu Vorlovi odepřít opravdu nedá a to že mě začíná čím dál tím víc srát. Na druhou stranu, jsem byl obohacen o dvě věci, bez kterých bych nemohl po téhle zemi chodit. První věc je, že myslivci jsou úchylové kteří střílejí zvěř, protože jim nestojí péro. A druhá, že poblázněný ochránkyně přírody potřebují vopíchat. Děkuji pane Vorle. ()

PJz8

I kdyby celej film byl jen záběr na tu nezletilou dceru profesionální flundry, hodnocení by měl stejný. Nadržený, uslintaný čecháčci totiž pravděpodobně nepotřebují děj ani podobný aspekty filmů. ()

Urs

Jak to většinou bývá, že druhý díly nebo navazování nějakého filmu bývá většinou propadák. Ale tady musím napsat, že se mi to celkem líbilo, film dost navazovat na předešlý (Cesta z města). Ale opět jsme u toho 1 hvězdu jsem opět musel ubrat za p.Hanáka a nesedí mi tam věk té rezky, jelikož dejme tomu, že rok v době, kdy Marák objevil tuto ves byl rok 1999 a tento film měl být v roce cca 2011 a tady té holce je nějakých cca 17, takže tohle mi přijde takový nesmysl, jelikož Anyně by mělo být nějakých 12, ale to vem čert. U filmu by jsme neměli tolik přemýšlet. Jinak opět musím napsat, že film odpovídá žánru a co se týče přírody a atmosféry filmu, tak to bylo povedené. ()

Rada.Shoa

Myslím že to prostředí lesa těm dvěma filmům opravdu prospělo.Herci taky předvedli jistou úroveň a protloukli se tím víc než dobře.První díl byl však určitě lepší (Cesta z města). Musím uznat že oba díly jsem viděl vícekrát a stali se pro mě takovou kultovní záležitostí. Byla jedna veganka a ta potkala fešného myslivca, načež také zjistila že má víc šťávy než její soukmenovci :) ()

stuj

Slabé 3 hvězdy. Hodně nad vodou to drží známí herci. Jinak je to bohužel až moc velká agitka na harmonii v přírodě. ()

Jirkacek

Film Cesta do lesa jsem musel shlédnout, jelikož jsem předtím viděl jakousi první část s názvem Cesta z města, která byla natočena roku 2000. O dvanáct let později natočil režisér Tomáš Vorel starší volné pokračování a opět se v něm objevila celá škála známých herců. Tentokrát však hlavní roli neztvárnil Tomáš Hanák, který nikdy nepatřil mezi mé oblíbené herce. A je to škoda, protože jeho příjmení je mi sympatické, vzhledem k tomu, kde jsem se narodil. Každopádně mi ho bylo v prvním díle líto, pracovat v IT firmě bych nechtěl ani náhodou a tak se mu nedivím, že utekl na venkov, kde poznal naprostý opak toho, co dosud ve městě zažíval. Pokud by se tedy režisérovi povedlo přinutit nás k zamyšlení, zda je život v obklopení digitální techniky ten správný, nebo jestli je lepší žít jako naši předkové, možná film splnil svůj účel. Já si myslím, že pravda je někde uprostřed, nikdy není nic jen černé nebo bílé - podívejte se třeba na zebru. A víte, že její pruhy jsou nejen černé, ale i hnědé nebo šedé ? Ale to jsem odbočil do jiných končin, než je český venkov. Na začátku filmu jsme se dozvěděli, že Honza Marák (Tomáš Hanák) dávno rezignoval na kariéru „ajťáka“ a koupil chalupu na konci malé vesnice, kde se zabydlel se svoji ženou Markétou (Bára Schlesinger), dcerou Anynou (Anna Linhartová) a synem Sayenem (Vojta Vovesný). Honza pracoval v lese jako pomocný dělník, spravoval cesty, oplocenky, těžil dřevo, pomáhal lesákům. Markéta se živila masážemi a alternativním léčením pacientů, kteří za ní dojížděli na chalupu. K tomu používala různé psychotropní rostliny a houby, což vedlo ke konfliktu se starousedlíky a poté s protidrogovou policií. Dcera Anyna navštěvovala přespolní ZDŠ, kde však stále propadala, protože se toulala po lesích a místo z učebnic se učila z přírody. Mezi starousedlíky patřila také zemědělská rodina Papošova. Ludva Papoš (Bolek Polívka) měl svůj statek a polnosti, celý rok se staral o úrodu nebo chodil střílet divočáky nebo chlastal v hospodě. Jeho žena Vlasta (Eva Holubová) pracovala jako lesní dělnice. S dalšími ženami z vesnice sázela stromky, čistila les od náletových křovin, pálila dřevo, sbírala šišky. Jejich syn Ludva jr. (Tomáš Vorel jr.) na statku s rodiči nebydlel a s otcem sedlačit odmítal. Vystudoval vysokou lesnickou, takže pracoval jako adjunkt v revíru Josefa Cvrka (Jiří Schmitzer) a bydlel na hájence uprostřed lesa, sám se svým psem. Po práci chodil střílet škodnou, když tu se jedné noci potkal s divoženkou Anynou, vegetariánkou, která ho za zabíjení lesních zvířat nenáviděla. Děj se odehrával během čtyř ročních dob a skládal se více méně z drobných epizod. – Zaťatá ochránkyně přírody Anyna a lesník Ludva se do sebe po četných sporech do sebe zamilovali, zatímco Marákovi se dostávali do problémů: samorostlá léčitelka Markéta byla obviněna z výroby drog a Honza byl přistižen při krádeži dřeva. Zdálo se, že jim nezbývá nic jiného, než opustit vesnici, kde je podle Maráka nikdo neměl rád. Nakonec zasáhli Papošovi a vše se urovnalo. Film tak po 110 minutách skončil a já měl pocit, že příliš brzy, neboť některé fakta nebyla zcela vysvětlena. Režisér Vorel se tentokrát natočil vážně míněnou komedii naplněnou křečovitým didaktismem. Mluvilo se zde o nejrůznějších nešvarech, spjatých se současným lesním i polním hospodářstvím (o kůrovci, o dotacích z Evropské unie, o přemnožené zvěři, o pěstování nenáviděné řepky), ale i o přírodním léčitelství a o potížích s úřady. Vcelku dobře podané mezilidské vztahy se tak bohužel utápějí v přívalu jiných informací. Výsledkem je pramálo důvtipná podívaná, jíž příliš nepobavila, ani mne nezklamala. Oproti prvnímu dílu jsem tak přidal ještě jednu cípatou. Suma sumárum, snímek Cesta do lesa ode mne získal tři lesní hvězdy ***. () (méně) (více)

BStone

Na jedničku nemá Cesta do lesa v žádném směru. Přesto se jedná o velice příjemný a povedený český film, a v kontextu tuzemských hrůz které přicházejí do našich kin film nadprůměrný. 65% ()

alienable

Zřejmě to nebude náhoda, že mladej Vorel hraje jenom v tátovejch filmech... Nebýt tý otravný ustřední dějový linky kolem zamilovanýho páru a ezo divoženek, byl by to skvělej předobraz českýho venkova. ()

vicvixx

Hele, Cesta z města byla pecka, toto je lyričtější, barevnější, ne tak veselé. Chvilku ni trvalo se do děje vcítit, ale nakonec velmi dobrý. Toto jsou jiné filmy, jiný pohled. Ne levý, ne pravý, ne špatný, ne dobrý. Je to takové okénko. ()

gapa466

Tak taková je představa režiséra o životě na vsi? Holka na základce, ale aby mohla mít vztah, tak ji necháme propadnout. Pak se dozvíme, že na gympl nepujde, ale pujde na zemědělku. Soukromý zemědělec co rozdává 300.000 Kč na potkání. IT Hanák z prvního dílu žebrá o práci v lese. Nakonec pomáhá krmit u zemědělce Polívky, co je za vodou. Ale zase jeho manželka dělá v lese a odnáší to svým zdravím. Na vlastním však dělat nemůže, protože tam drží scénárista místo pro Hanáka. Dva hajní na jedno polesí, co jezdí kontrolovat Vávra, aby se zbytečně neutrácelo. Zabudovaná kamera u stavení také pobavila. Byl ten člověk někdy na vesnici? Má představu, že na místní zvonici si někdo něco namontuje a nikdo o tom neví? Jinak počet vystřílené munice byl také slušný. Trochu jak ve westernu. Ale co, bylo to alespoň české......... ()