Zakázané království

Casey Silver

Eric Strand

Scénografie:

Bill Brzeski

Zapovězené království pro mě do zapomnění určitě neupadne. Ještě mám v paměti nádherné malebné scenérie, doprovázené ještě barevnějšími kostými a hudbou. A pokud mají toto oblečení na sobě zúčastnění herci, tak už stačí někdy i bez dechu zírat na propracovanou choreografii bojových umění, které nám naservírovali především Jet Li a Jackie Chan, který nám i v tomto filmu zanechal trošku ze svého komediálního umění:-) a vyzdvihnout musím i obě slečny, na které je radost pohledět. Celý film působí jako pohádka a svým příběhem tak i vyzní...dobro zvítězí nad zlem a vše dobře dopadne a tak to má být.85%(19.5.2008)

I keď zo stretu dvoch bojových legiend je nakoniec len vcelku priemerná záležitosť, vzhľadom na zvolený, typický ázijský, rozprávkový príbeh, to nie je zlé a z každej kultúry si berie to najlepšie. Z tej ázijskej pestrofarebný look a z tej americkej filmárske spracovanie, ktoré je pre priemerného diváka neulietavajúceho každodenne na ázijských historických kung-fu filmoch predsa len polopatistickejšie. Oba do seba dobre zapadli a to vďaka choreografovi bojových scén, takže nikto nemôže šomrať že film postráda patričné množstvo prehľadne natočených bitiek. Oddychovka ako má byť.(1.6.2008)

Choreografie Woo-Ping Yuena ze své kvality pranic neztratila a dva postarší veteráni kung-fu mají očividně také ještě dostatek energie na to, aby z ní vymáčknuli maximum diváckého požitku. Střet dvou legend je vskutku to nejlepší na filmu, ovšem překvapuje mě, jak je možné, že prvoligové souboje jsou obklopeny tak provařenou, neřkuli vykradenou, béčkovou a infantilní story, tohle byl snad scénář psaný na počkání... Naštěstí je Zakázané království koncipováno poměrně svěže, se sytými barvičkami a dvěma sexy dívčími bojovnicemi, takže s přihmouřením oka se dá slušně pobavit. 6/10(26.1.2009)

Velmi povedená rodinná podívaná, která funguje již od úvodní titulkové pasáže doprovázené neskutečně rytmickým doprovodem. Rib Minkoff nejspíše moc dobře ví co chce a daří se mu držet zábavný nadhled bez jediného škobrtnutí. Příjemná dějová linie je podtržena funkčním hereckým obsazením, v němž mi příliš neseděl jen Michael Angareno. Hlavním problémem snímku však není paradoxně to že vykrádá kde jen to jde - v jedné scéně mi chybělo dokonce jen ono známé "Kraj, Pytlík." - nýbrž klasická nemoc absolutní většiny současné filmové produkce. Forbidden Kingdom i přes svou profesionalitu a solidní zpracování nedokáže vnitřně vůbec nijak zapůsobit. Je ovšem třeba přiznat, že snímek má výborné tempo a diváka prostě a jednoduše nepustí. Na zajímavé postavy - zejména pak obě role hlavních asijských představitelů - je radost pohledět a jednotlivé bojové scény jsou i přes svou předvídatelnost pohlazením po duši. Obrovskou radost jsem měl dokonce i z Jackieho Chana, jehož bojový styl omílaný v každém jeho filmu mě již omrzel, ale ve Forbidden Kingdom jakoby byly všechny předchozí souiboje zapomenuty. Velmi jednoduchá dějová linie zde není překážkou, právě naopak, jedná se o film, který přesně trefuje onu známou kinematografickou mezírku.(25.6.2008)

Nenáročná kungfu pohádka o tom jak zbabělý loser Jason Tripitakas (che) získá odvahu, legendární zbraň, bojové dovednosti, krásnou dívku a přátelství několika nesmrtelných. Není to nikterak omračující film, ale koukat se na to dá bez návalů nevolnosti a zoufalého prohryzávání polštáře. A docela se povedlo obsazení, jak hrdinové tak antagonisté nevzbuzují odpor ani ve chvílích, kdy z nich padají tradičně strašlivá klišé o soustředěné mysli.(3.12.2009)

• - Předtím, než Vrabčák vrhne šipku po generálovi, vyřkne větu: "Come drink with me." To je anglický název pro klasický wuxia film Spojení Shaolinů, ve kterém hrála Cheng Pei Pei. (SG-1)

• - Většina postav je přebrána z čínské mytologie a dobrodružných příběhů. Lu Yan je duchovní svatý. Nefritový generál je vládce nebe z čínských bájí. Opičí král je postava z epického příběhu ze 16. století od Wu Cheng Ena. Zlatý vrabčák by mohl být narážkou na Zlatou vlaštovku - postavu, již v řadě filmů studia Shaw Brothers ztvárnila Cheng Pei Pei. Bělovlasá démonka pochází z knihy Lianga Yushenga, "The Bride With White Hair", která se dočkala jak několika filmových zpracování (The Bride With White Hair, The Bride With White Hair II, Bai fa mo nu chuan), tak seriálové podoby z roku 1986. (SG-1)

• - Jde o první hollywoodský film Jackieho Chana, na kterém se nepodílel jako choreograf. (SG-1)