Zakázané království

Casey Silver

Eric Strand

Scénografie:

Bill Brzeski

„Víno ma inšpiruje. Som tak trocha básnik.“ Ako fanúšikovi amerických osemdesiatych rokov mi to veľa nehovorí, ale pre fanúšika akčnej ázijskej školy musí byť spoločný film Jackieho Chana a Jeta Li niečím podobným, ako pre mňa jeden film, v ktorom by sa bili Arnold a Sylvester. Hoci som sa bál, čo zo ZAKÁZANÉHO KRÁĽOVSTVA vznikne (nie, že by sa mi režisérov predchádzajúci MYŠIAK STUART LITTLE nepáčil, ale predsa len...), nakoniec ma „rodinnosť“ projektu príjemne prekvapila a cítil som sa ako keď som ako malý pozeral NEKONEČNÝ PRÍBEH a KARATE KID. Jackiemu by mali udeliť špeciálneho Oscara za celoživotné sympaťáctvo a Jetovi prechádzajú i patetické múdrosti o pomstách, ktoré nás odvádzajú od nás samotných. Fajn.(25.10.2009)

• Pedestrian

Existuje 5 důvodů, proč je Forbidden Kingdom sračka. 1. choreografie soubojů stojí za hovno. 2. film je dost trikový (zapomeňte tak na Jackieho pravé bojové umění). 3. příběh je jedno velké klišé (hlavní hrdina je vyvolený, hlavní hrdina neumí kung-fu, hlavního hrdinu začnou dva bývalí mistři učit kung-fu, hlavní hrdina umí kung-fu, hlavní hrdina je Kung Fu Panda!), 4. ani náznak originality, pouze se tu vykrádá a parazituje, 5. Angaranovi jen těžko uvěříte jeho poslání.(24.6.2008)

Nakoniec celkom milé. Nenadchne, ale ani neurazí a rozhodne nenudí. Súboj Jeta a Jackieho som si vychutnal. V tomto filme boli rovnocennými partnermi: Jackie je zábavnejší (Jet bol vždy suchár), Jeta zase lepšie poslúchajú staré kĺby. Výprava veľkolepá, Angarano znesiteľný, dekoračné šikmoočky chrumkavé. Asi som viac ani nečakal.(9.5.2009)

Angarano sice není druhý Shia a Jet s Jackiem (ten obzvlášť) nekopou tak dobře jako před lety, ale to neznamená, že by byl The Forbidden Kingdom špatný film. Naopak, je to vcelku milá pohádka na sobotní odpoledne, která je mi svojí nadsázkou a částečnou ujetostí (Opičí král je těžký WTF) mnohem blizší než většina hrané produkce od Disneyho, v čele s překombinovanými Piráty z Karibiku a jinými přeplácanými zhůvěřilostmi. Minkoffův film si alespoň na nic nehraje a když už rozjede nějakou akční sekvenci (ať už s párem asiatů či Angaranem v hlavní roli), nezapře Woo-Pingovo vedení. A Yifei Liu je strašně sexy.(28.5.2008)

Rozpočet $55miliónovTržby USA $52,075,270Tržby Celosvetovo $128,970,658Tržby za predaj DVD v USA $22,841,663 //počet predaných kusov 1,193,609Nehorázne prevarená voda, všetko čo tento film ponúka tu už bolo a v omnoho pútavejšom prevedení, okrem toho že sú v deji úplne nevýrazné legendy bojových umení ako Jet Li a Jackie Chan, ktorý majú tak povrchné postavy až hrôza, nepoteší ani moc choreografia bojových umení pod vedeným odborníka ako je Yuen Woo-ping, a rovnako tak sa vo filme stratí aj hudba, kde ako že vypomáhali Herry Gregson-Williams a Nick Glennie-Smith, jednoducho tuctová rozprávka natočená bez citu. /25%/(31.1.2009)

• - O choreografii soubojů se postaral mistr Woo-ping Yuen, jedna z největších autorit v oboru, jež pracovala i na filmech ze série Matrix nebo Kill Bill. (Olík)

• - Jméno hlavního hrdiny Tripitikas (Michael Angarano) je přímý odkaz na „Tripitaku“, soubor buddhistických posvátných textů. (Olík)

• - Jackie Chan se při natáčení filmu po dlouhých 30-ti letech pracovně sešel s věhlasným režisérem a choreografem Woo-Ping Yuenem, jenž na konci 70. let nastartoval Jackieho kariéru legendárním snímkem Drunken Master. Další zajímavostí je, že stejně jako v Drunken Masterovi, i zde Chan používá styl "opilého kung-fu". (Vojcl)