Zakázané království

Casey Silver

Eric Strand

Scénografie:

Bill Brzeski

Koukam kolem sebe a vidím v hodnoceních samé průměrné 3 hvezdičky. Po shlédnutí filmu musím konstativat že ta záplava průměrnosti je tu právem. Jak by to celí krátce shrnul? asi takto: přišel jsem, viděl jsem, zavzpomínal si při tom na starší filmy Jackieho a Jeta, odešel jsem a po pěti minutách zapoměl na většinu viděného. Zakázané království je kupa hezkých obrázků s osvědčenými herci. pryč je lehkost a kvalitní bojové scény obou pánů let devadesátých a osmdesátých. zbývá jen naleštěné sterilní pozlátko pro většinové konzumní diváky čekající na nenáročnou zábavu. Nic víc. Těm trochu znalým a mířícím víše doporučuji třeb staré Police Story, Božské relikvie či když už Jackie hrál toho opilce tak třeba ještě Drunken Mastera. A propo nejlepším Opičím králem alias Sun Wu Kungem je stejně ten seriálový co kdysi běžel na československé televizi :-). a basta!(31.10.2008)

Fantasy pohádka s příjemným odérem osmdesátek. Na nic si nehraje, byť je jako celek vlastně docela i hravá. U mě vztah výpravy za zkamenělým vopičákem určovala především nostalgie. Pokud se dokážete naladit na dětskou vlnu z dob kdy letěl Nekonečný příběh (s tím to má společného překvapivě mnoho a vůbec není náhoda, že je tu tak často zmiňován), Willow či Zlaté dítě, tak máte zpoloviny vyhráno. Pokud navíc dokážete svou nostalgii vyladit tak přesně, že zapomenete na to jací řízci kdysi Jet Li s Chanem bývali, a že se již zákonitě neohýbají jako mladé proutky, tak jste za vodou úplně. Tady jsou sice po fyzické stránce pouhým stínem své někdejší slávy, ale sympaťáci k pohledání se šišlavou angličtinou to stále ještě jsou jedna báseň. Technická stránka ujde, scénář nevybočuje z mantinelů žánru, vykradená hudba sedne na jedničku, tempo nikde výrazněji nedrhne a tak jediným vyloženě špatným elementem je představitel hlavní role Michael Angarano. I německý fotbalový mančaft pobral více sympatičnosti a charismatu. Nový Bastien se tedy nekoná. Celkově však u mě zavládla spokojenost, byť jak jsem již zmiňoval, hlavně díky té mršce podšité co si říká nostalgie.(31.5.2008)

Nakoniec celkom milé. Nenadchne, ale ani neurazí a rozhodne nenudí. Súboj Jeta a Jackieho som si vychutnal. V tomto filme boli rovnocennými partnermi: Jackie je zábavnejší (Jet bol vždy suchár), Jeta zase lepšie poslúchajú staré kĺby. Výprava veľkolepá, Angarano znesiteľný, dekoračné šikmoočky chrumkavé. Asi som viac ani nečakal.(9.5.2009)

Nenáročná kungfu pohádka o tom jak zbabělý loser Jason Tripitakas (che) získá odvahu, legendární zbraň, bojové dovednosti, krásnou dívku a přátelství několika nesmrtelných. Není to nikterak omračující film, ale koukat se na to dá bez návalů nevolnosti a zoufalého prohryzávání polštáře. A docela se povedlo obsazení, jak hrdinové tak antagonisté nevzbuzují odpor ani ve chvílích, kdy z nich padají tradičně strašlivá klišé o soustředěné mysli.(3.12.2009)

Občas je to sice spíš komediální taškařice, než-li solidní akční kung-fu snímek, ale Jackie Chan hraje opilce s takovou chutí, že se na něj nelze nezlobit. Pánové dokazují, že se stále umějí skvěle ohánět a i když je mnoho záběrů (především pak celá Mytologie) a scén jako přes kopírák z Pána prstenů, celek je natolik sympatický a upřimný, že je člověk ochoten i při tomto průseru přimhouřit oči. Občas bych si možná představoval méně létání a více solidní akce, ale člověk nemůže čekat od východních borců to co se běžně dělá v Evropě, potažmo v US.(11.10.2008)

• - Většina postav je přebrána z čínské mytologie a dobrodružných příběhů. Lu Yan je duchovní svatý. Nefritový generál je vládce nebe z čínských bájí. Opičí král je postava z epického příběhu ze 16. století od Wu Cheng Ena. Zlatý vrabčák by mohl být narážkou na Zlatou vlaštovku - postavu, již v řadě filmů studia Shaw Brothers ztvárnila Cheng Pei Pei. Bělovlasá démonka pochází z knihy Lianga Yushenga, "The Bride With White Hair", která se dočkala jak několika filmových zpracování (The Bride With White Hair, The Bride With White Hair II, Bai fa mo nu chuan), tak seriálové podoby z roku 1986. (SG-1)

• - Film byl natočen na motivy románu "Cesta na západ", jednoho z nejvýznamnějších děl čínské literatury. (SG-1)

• - Jde o první spolupráci mezi Jackiem Chanem a Jetem Li. (SG-1)