Zakázané království

• USA The Forbidden Kingdom (více)
Trailer 1
Akční / Dobrodružný / Fantasy / Romantický
USA / Čína, 2008, 113 min

Jet Li a Jackie Chan se sešli v akčním pohádkovém příběhu ze starověké Číny. Mladý Jason Tripitikas miluje akční filmy, kde neohrožení kung-fu bojovníci bojují se zlem. Snímky ho zásobuje starý čínský obchodník Hop, který si chlapce oblíbí. Jednoho dne mu vypráví legendu o staré chrámové holi, která patřila už jeho starému otci. Jasona příběh okouzlí. Zanedlouho je Hopův obchod přepaden a stařec postřelen. Jason z rukou umírajícího převezme hůl a od té chvíle se nestačí divit... (TV Prima)

Trailer 1

Cervenak

Nakoniec celkom milé. Nenadchne, ale ani neurazí a rozhodne nenudí. Súboj Jeta a Jackieho som si vychutnal. V tomto filme boli rovnocennými partnermi: Jackie je zábavnejší (Jet bol vždy suchár), Jeta zase lepšie poslúchajú staré kĺby. Výprava veľkolepá, Angarano znesiteľný, dekoračné šikmoočky chrumkavé. Asi som viac ani nečakal. ()

Isherwood

Zprvu jsem se podivoval nad tím, proč zrovna Rob Minkoff, ale jak to začalo jet v lajně Nekonečného příběhu, zalitoval jsem, že mi není dvanáct, protože pak bych jej rozhodně docenil. Ten film vlastně vznikl kvůli jediné scéně, která je ale zbytečně přetažená a ty zbylé se vám vykouří z hlavy se závěrečnými titulky. Minkoff je pouze suchý rutinér, který vrší jeden hezký obrázek za druhým, ale nic z toho. Děj toho moc nevyřeší a Yuen Woo-Ping se bez drátů už taky neobejde. V asijské produkci by to byl souboj dekády, takhle jsem necelé dvě hodiny koukal na pohádku, která děcka moc nepobaví a dospělé nenadchne. Aspoň že to uběhlo obstojně. ()

POMO

Zastaralý, nenápadný a nenápaditý film. Ale zároveň tak neškodný a bez konkrétnejších chybičiek, že mu proste niet čo vytknúť. Jeho existenciu si ale asi budeme pamätať iba preto, kto sa v ňom stretol. A osobne si tiež cením, že k ním bol scenárista stopercentne férový a obaja tu majú fakt pekné role, zúžitkovávajúce parametre ich osobnostných kultov. Jo... a tá bielovlasá šikmoočka bola na *niečo* silne vhodná. ()

Malarkey

Na setkání dvouch legend jako jsou Jet Li a Jackie Chan se čekalo hodně dlouho, až jsem se nakonec dočkal. Bránil jsem se zdejšímu hodnocení a byl jsem opravdu zvědavý jak to nakonec dopadlo. Po pravdě, nedopadlo to vůbec špatně, ale také ne nijak dokonale. Je to dobré, ale tak trochu průměrné a normální. Bojové scény, kde se Li s Chanem řeže je nespočet a rozhodně stojí za to, ale z filmu je znát, že se autoři inspirovali strarýma asijskými bojovkami a to mě trošičku zamrzelo a roznudilo. Možná právě proto dávám pouhé tři hvězdičky. Jinak je to rozhodně zábavná akční jízda, které ale chybí trošičku šmrnc a něco trošičku víc, než do toho tvůrci nakonec dali. ()

Blizzard

Už trailer dával tušit, že půjde spíše o popkornovou zábavu s prvky sporadického humoru zaměřenou na casual diváky, nežli návrat nějaké legendy ze starých dob. Slza nostlagie mi ukápla když jsem spatřil Opičího krále s jeho kouzelnou tyčí a vzpomněl si, jak požíral císařovi broskve na Hoře pěti prvků. Jet Li i někdy jako opičák vypadá, takže mu jeho postava sedla a Jackie Chan je v rámci role opilce jako ryba ve vodě. Oba zahráli obstojně a je vidět, že "jejich kung-fu" jim ještě slouží. Jason coby wannabe kung-fu bitkař je zde tak trochu navíc a to i přesto, že představuje hlavní roli. Akční scény jsou na slušné úrovni, souboje jsou celkem přehledné a neurazí, zato soubojové hrátky JL vs. JCH zde excelují. Golden Sparrow je sice sladká, ale bílovlasá Ni Chang se svým bičíkem tu dominuje. David Buckley odvedl na hudebním doprovodu kvalitní práci a posouvá film směrem nahoru, i přesto, že jsou některé motivy malinko vykradené. Podtrženo, sečteno - celkem zábavná akční jízda, která však časem zmizí v propadlišti dějin. (6/10) ()

• Jackie Chan priznal, že sa mu s Jet Lim pracovalo veľmi dobre. Ich bojové scény sa natáčali rýchlo a hladko. (Greenpeacak)
  • Natáčanie trvalo 7 týždňov a prebiehalo v Mongolsku a na púšti Gobi. (Greenpeacak)
  • Film byl natočen na motivy románu "Cesta na západ", jednoho z nejvýznamnějších děl čínské literatury. (SG-1)