Zakázané království

Casey Silver

Eric Strand

Scénografie:

Bill Brzeski

Nenáročná kungfu pohádka o tom jak zbabělý loser Jason Tripitakas (che) získá odvahu, legendární zbraň, bojové dovednosti, krásnou dívku a přátelství několika nesmrtelných. Není to nikterak omračující film, ale koukat se na to dá bez návalů nevolnosti a zoufalého prohryzávání polštáře. A docela se povedlo obsazení, jak hrdinové tak antagonisté nevzbuzují odpor ani ve chvílích, kdy z nich padají tradičně strašlivá klišé o soustředěné mysli.(3.12.2009)

Příjemná kung fu pohádka, kde je sice hlavní hrdina totálně zastíněn svými legendárnímy pomocníky, ale to nic nemění na tom, že to prostě docela odsejpá. Bitky sice nejsou to co bývaly za nejlepších časů Jackieho i Jeta, ale furt mají šmrnc. Oproti tomu Angarano je opravdu tragéd (v téhle roli). V jedný scéně se mu dokonce Jackie s Jetem hurónsky řehtaj přímo do ksichtu, jakej je to kašpar. Jeho přeměnu v bojovníka mu nesežere ani malý děcko. Měli ho nechat loserem celej film, protože to mu sluší víc (nemyšleno nijak ironicky). No a kdo vyhrál v ultimátním boji dvou ikon? Jackie Chan byl sice zábavnější a měl jsem ho radši, ale Jet Li nejenže svedl souboj s hlavním záporákem, ale ještě k tomu se Jackiemu vychcal přímo do ksichtu. Fakt! :)(9.7.2008)

Chanův nostalgický Opilý mistr s Tygří pěstí se konečně potkávají s Liovou Kudlankou nábožnou v tomto pohádkovém filmu plném magie, soubojů, bezpečnostních lan a barev. Největším tahákem budiž právě duel zmíněných východoasijských martial arts best warriors. Snad šestiminutová konfrontace je lehce nadprůměrná, ale příliš uhlazená (nikoliv úderná), protagonisté zůstávají přeci jenom při zemi oproti svým nejlepším rolím (Wong Fei-Hung/Chan v Mistrův syn a Huo Yuan Jia/Li v Obávaný bojovník), stále se však oba umí hýbat rychle a mrštně. Nevím, jestli je příběh vykrádačkou Neverending Story, úvod se tomu podobá, to ano, ale zbytek je obyčejný klišovitý příběh, kterých jsme viděli spoustu (zde v atraktivně barevně stylizovaném balení), přičemž závěr samozřejmě lehce předpovíme. Soubojů se urodilo více než mnoho, choreografie působí dobře, nikoliv však výjimečně nebo snad zapamatovatelně. Mohlo to být lepší, ale určitě nejsem zklamán. 55 miliónů dolarů(rozpočet)/102,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(19.5.2008)

Na setkání největších legend kung-fu filmů Jeta Li a Jackie Chana jsem čekal dlouho, ale po zjištění v jakém filmu se spolu konečně utkají a jak velké režijní nedochůdče za tím bude stát jsem litoval že to čekání nemohlo trvat ještě déle... ale naštěstí celkem zbytečně. Forbidden Kingdom sice není žádný majstrštyk rovnající se tomu nejlepšímu z HK, ale jako akční pohádka pro teenagery, jakýsi crossover mezi Karate Kidem a Drunken Masterem, funguje docela dobře. Děj je sice pohádkově hloupý, nezabírá však zbytečně moc prostoru a i ta hlavní dětská postava se, přestože vypadá jako solidní trotl, hýbat docela umí a podřezávání nepřátelských krků mu docela jde. Takže i ve chvíli kdy se nemlátí Jet či Jackie v klasický výborné řeži není nutné bít z trapnosti nad filmem hlavou do zdi. 7/10(24.8.2008)

Totální vykrádačka Nekonečného příběhu s duem Asiatů, které kdysi kopalo nejvyšší ligu. Dneska už si i pod taktovkou Yuen Woo-Pinga musejí vypomáhat nehezkými zrychlovačkami a souboje nemají tu správnou údernost. Přesto se ve Forbidden Kingdom pěsti a kopy nešetří a i když Angarano rozhodně není druhý Shia, tahle digitální západo-východní freska občas dokáže působit dojmem rodinného trháku... nakonec tedy přijatelný kompromis, což možná fanoušky Jeta a Jackieho nepotěší, ale myslím, že z toho nakonec vyvázli docela dobře. Když si tak vzpomenu na The One nebo The Myth... tohle je přeci jenom trochu jinde, ale přesto hrozně daleko od zlatého přelomu osmdesátých a devadesátých let. Kdo se oprostí od nostalgie, ten vyhraje.(25.4.2008)

• - Jackieho replika o prázdném a plném šálku čaje je známé buddhistické rčení. (Vojcl)

• - Jackie Chan priznal, že sa mu s Jet Lim pracovalo veľmi dobre. Ich bojové scény sa natáčali rýchlo a hladko. (Greenpeacak)

• - Jde o první hollywoodský film Jackieho Chana, na kterém se nepodílel jako choreograf. (SG-1)