Fantastický pan Lišák

• Nový Zéland

• Austrálie

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA / Velká Británie, 2009, 83 min

Snímek s prostorovými loutkami a modely prostředí pojatý z části (ve velkých cecích) jako ploškový animák o tom, že být jiný je vlastně fantastické. Vyprávění překypující nápady je pevně provázané s formou a současně zůstává věrné typickým Andersonovským výstřednostem a charakteristické melancholické atmosféře (sekvence s vlkem je nezapomenutelná). Třikrát fuj českému majiteli práv za to, že takto skvělý snímek nepustil do kin a čtvrté fuj českému publiku za to, že distributora k tomuto rozhodnutí nepřímo přimělo.(28.3.2010)

Aneb kterak Wes Anderson neohnul hřbet před žánrem, ale žánr ohnul hřbet před Wesem Andresonem. Typická záležitost s vypiplanou retro dramaturgií, poťouchle monotónním tempem, nápaditou kamerou a obsahem na pomezí pohádky a životní filozofie nad ranní miskou corn flakeů. Nebýt prostředka, kde pokus o psychologické rozbory roztomilých loutek trochu přesahuje skutečné možnosti Andresonova filmu je to bezchybná záležitost, staromilská, nápaditá, autorsky svéhlavá... film předurčený k tomu, aby komerčně neuspěl, ale byl přitom bezmezně milován. Bravo, Wesi!(28.3.2010)

• lamps

Opravdu jsem se těšil na další skvělou animovanou podívanou, ale čekalo na mne jen jedno obrovské ambiciózní zklamání. Příběh celkově je jistě zajímavý a originální, ale režisér to dle mého moc nezvládl. Postrádá to jakékoli vyšší tempo, zvláštně pojatá animace se mi vůbec nelíbila a protahované dialogy, kdy hlavní hrdinové někdy řeší problémy snažící se co nejvíce přiblížit těm lidským a skutečným, mi přišli zoufale úzkostné a nevtipné. Opravdu strašně nerad pomlouvám tyto druhy filmů, ale zde bohužel po prvním shlédnutí jinou možnost nemám.(17.7.2011)

Některé volby vypadají jako sázky na jistotu. Jak autor literární předlohy, tak režisér představují atraktivní umělce ve svém oboru, kteří dokáží psát a točit jinak než mainstream a vytvořit úžasné alternativní světy. Byl jsem navnaděný možná až moc, protože jsem dostal animák, který nebyl zas až tak dospělý a provokativní, jak jsem si vysnil. Navíc jsem měl problém tak říkajíc etického rázu. Fandil jsem totiž těm, kteří byli ve filmu líčení jako padouši, ačkoliv vlastně nedělali nic jiného než chránili svůj majetek. Naproti tomu okouzlující pan Lišák není nic jiného než zloděj na úrovni, který svou zlodějinu omlouvá tím, že ho to prostě baví. Jednoduše morálně zvrhlý kousek. Nejvíc mě nakonec potěšila výtvarná stránka, která je opravdu i v dnešní době chrlící obrovské množství filmů na trh jedinečná. Celkový dojem: 65 %.(21.1.2016)

Hodně mě baví, že film si jde svou vlastní cestou, nesnaží se napodobovat jiné animáky nebo doslovně kopírovat knížku, a přestože zpracování místy působí až komicky, dává filmu určitý půvab a velkou dávku originality. Zpracování dětské knížky mého oblíbeného autora pobaví i dospělé a v Lišákovi, který se nevědomky snaží ohromovat za každou cenu se poznají mnozí z nás:)(9.12.2010)

• - Práva na film byly zakoupeny již v roce 2004. Výroba pak začala v Londýně roku 2007. (jezurka42)

• - První animovaný film distribuovaný Regency Pics. a zároveň první stop-motion animák pro 20th Century Fox (D3VIL)

• - Novinový článek, v němž Mr. Foxe mimo jiné zaujala nabídka banditských klobouků, obsahuje skutečný výňatek z knihy autora knižní předlohy Roalda Dahla. (Conspi)